Yhdysvaltain presidentti Donald J. Trump

  • 3 874 809
  • 25 550

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
Voi luoja sentään. Vetää kyllä sanattomaksi noiden seinähullujen touhut. Ei enää oikein tiennyt, että pitäisikö nyt itkeä vai nauraa. Varmuudeksi sitten nauroin, mutta vedet silmissä, joten se kaiketi on hyväksyttävä vaihtoehto.
Taitaa olla kyseessä ns. vittuilu erinäisille "Life begins at conception" aloitteille. Sinällään tietysti se että on hankala päätellä onko kyseessä Onionin otsikko vai oikea tapahtuma voi vetää jotain johtopäätöksiä siitä mihin suuntaan maailma on mennyt.
 

ijuka

Jäsen

Että näin, diiliähän se sekoboltsi haluaa. Mitään ei anneta ilman vastinetta takaisin päin.

Kiristää siis, mitä tuota turhaan kaunistelee.
Hyvähän tuo on. Muuten ne menisivät Venäjälle. USA:lla(Shellillä) oli muutenkin sopimukset esim. öljyn poraamiseen Ukrainasta, mutta ne kariutuivat kun Venäjä miehitti sen. Sitä öljyä on nimenomaa tuolla Donetskin alueella, jota Venäjä siis miehittää, ja Krimillä on sitä shale öljyä jota USA on myös halunnut hyödyntää jo pitkän aikaa.

Aika vahva kutina että nuo luonnonvarat on nimenomaa se syy miksi Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, ja että nuo muut syyt ovat vaan sitä tuttua sananhelinää. Ja tästä syystä pitäisin tätä lähinnä hyvänä asiana, koska silloin USA:lla olisi oikeasti motivaatiota tukea kunnolla. Onhan se helppo kritisoida, vaikka USA on tukenut moninkertaisesti EU:hun nähden vaikka me ollaan paljon lähempänä.
 
Ymmärrettävää että tuollainen lähtee laukalle kun tässä on kuunneltu monta vuotta Putinin puheita. Siksi kaikkiin tartutaan herkästl. Lisäksi Trump tekee isolla prosentilla sitä mitä lupaa, eli oudotkin asiat on otettava huomioon. Ja Tanskalaiset on vielä sellaista ”no bullshit” kansaa ainakin näissä asioissa.

Toki taustalla on paljon muuta kuin yhden toimittajan kysymys. Trump on neuvotellut Grönlannista Tanskan pääministerin kanssa. Financial Timesin mukaan puhelun sävy oli karmea. Trump ilmoitti haluavansa Grönlannin ja ei aio perääntyä. Donald Trump in fiery call with Denmark’s prime minister over Greenland

Jos Tanska ei suostu Trumpin vaatimukseen, Trump antoi ymmärtää perästä kuuluvan.

Totta kai.
Trump on ilmeisen tosissaan halussaan saada Grönlanti haltuunsa, mutta sotilaallisen voiman käytön mahdollisuus sen yhteydessä on saanut ylikorostuneen roolin julkisessa keskustelussa - ja varsinkin tällaisissa yhteisöissä kuin Jatkoajan keskustelupalsta, jossa tilannetta on jo rinnastettu Putiniin ja Ukrainaan.
On sentään vielä ero siinä kun Trump vastasi toimittajan esille ottamaan voimankäytön mahdollisuuteen ja siinä kun Putin piti televisioidun puheensa Ukrainasta, joka ei ollut mitään muuta kuin väkivallan sylkemistä kuulijan silmille.
 

ijuka

Jäsen
Totta kai.
Trump on ilmeisen tosissaan halussaan saada Grönlanti haltuunsa, mutta sotilaallisen voiman käytön mahdollisuus sen yhteydessä on saanut ylikorostuneen roolin julkisessa keskustelussa - ja varsinkin tällaisissa yhteisöissä kuin Jatkoajan keskustelupalsta, jossa tilannetta on jo rinnastettu Putiniin ja Ukrainaan.
On sentään vielä ero siinä kun Trump vastasi toimittajan esille ottamaan voimankäytön mahdollisuuteen ja siinä kun Putin piti televisioidun puheensa Ukrainasta, joka ei ollut mitään muuta kuin väkivallan sylkemistä kuulijan silmille.
Se olisi jo aikamoista. Jopa Putin hänen omalla propagandakoneistollaan aika pitkään valmisteli sitä Krimin valtausta, ja jopa järjesti Sotchiin kunnon dopingmätöt nostattaakseen oman suosionsa tappiin kansan silmissä ennen kuin ryhtyi operaatioon.

Jos Trump tekisi jotain tuollaista, niin silloin hänellä olisi paljon pienempi kynnys kuin jopa Putinilla, vaikka USA:ssa kuitenkin on täysin eri tasolla esim. median vapaus ja sananvapaus ylipäänsä.

Sinänsä todella vaikea uskoa mihinkään tuollaiseen ainakaan jos ei kunnolla saa kansan mandaattia mukaan. Toki jos Trumpin politiikka tuo odottamattoman hyvät tulokset ja republikaanit ottaa 2026 totaalisen murskavoiton tyyliin 70% että pääsee yli sen filibusterin niin sitten ei toki tiedä mitä tapahtuu.
 

tommy36

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Taitaa olla kyseessä ns. vittuilu erinäisille "Life begins at conception" aloitteille. Sinällään tietysti se että on hankala päätellä onko kyseessä Onionin otsikko vai oikea tapahtuma voi vetää jotain johtopäätöksiä siitä mihin suuntaan maailma on mennyt.
Juu, lisäsinkin tuon viestiin, kun innokkasti sen eteenpäin laittelin ilman tätä huomiota. Lisäsinkin siihen myös sen, että voisihan tosiaankin rebuilta runkkaamisen kieltää kokonaan. Ja jos oikein miettii niiden nykymenoa, niin kyllä lastenkin tekemisen, mutta sellaistahan ei tietenkään voida valitettavasti laiksi säätää. No paitsi, jos löytyisi demokraateilta oma trumppi tulevaisuudessa.

Pelottaa ihan sen lapsiparan puolesta, joka tulevaisuudessa sattuu seksuaalisesti "väärin" suuntautuneena syntymään siihen rebuperheeseen.
 

ndal88a

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooVee, Tampere
Trumpille aiheuttaa mahanpuruja jenkkien 36000 miljardin dollarin ulkomaanvelka, jonka vuosittaiset korkomenot ovat 1000 miljardia dollaria. Vertailuksi Suomen valtion budjetti on noin 88 miljardia.

Trumpin tavoite on alhainen korkotaso ja vaihtotaseen ylijäämä. Jos tämä ei onnistu niin Usa velkaantuu edelleen. Game on!
Tässä meni vissiin Trumpilta sekaisin liittovaltion velka ja vaihtotaseen vaje. Suurin osa liittovaltion velkojista on kotimaasta, sikäli voisi huolestuttaa jotain eläkeläistä jos sosiaaliturvaeläke nollataan.

JOL
 

BitterX

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, FC Wacker, Punaportin vapaakaupunki
Tästä huolimatta kauheasti innostusta ei näy puolustusmenojen nostoon olevan muuta kuin Venäjän rajamailla.

Näinhän sitä jatkuvasti puhutaan, mutta väite ei pidä paikkaansa:

- EU:n puolustusinvestoinnit ovat 2,5 kertaistuneet vuodesta 2019 ja yhteenlaskettu puolustusbudjetti kaksinkertaistunut vuodesta 2015. Vauhti on kiihtynyt joka vuosi vuoden 2015 jälkeen selvästi.

- Euroopan Nato-maista 2 prosenttia / gdp - puolustusmenotavoitteesta eivät jää enää kuin Slovenia, Espanja, Portugali, Italia, Luxemburg ja Kroatia. Vuonna 2014 tuon tavoitteen täytti vain Kreikka.

- Puolustusbudjetit ja puolustusinvestoinnit nousevat tänä ja ensi vuonna nopeammin kuin koskaan.




Nousu sekä puolustusbudjeteissa että -investoinneissa on ollut vuodesta 2015 alkaen eksponentiaalista, ei lineaarista. Ei kannata antaa Trumpin propagandan sumentaa totuutta.
 
Voi luoja sentään. Vetää kyllä sanattomaksi noiden seinähullujen touhut. Ei enää oikein tiennyt, että pitäisikö nyt itkeä vai nauraa. Varmuudeksi sitten nauroin, mutta vedet silmissä, joten se kaiketi on hyväksyttävä vaihtoehto.
Edit. Siis tokihan tämä on vain vastaveto oranssin porukan perseilylle, mutta sittenkin alkaa olemaan hullulla tolalla touhu, vaan voihan tuolla motiivilla -ainakin rebuilta- runkkaamisen kieltää hyvinkin.
Näitä olen aiemminkin miettinyt että jos runkkaamisesta tulee laitonta niin minkälaisia rikosnimikkeitä sitten tulee, esim.

-Perusmuotoinen runkkaaminen

-Törkeä runkkaaminen

-Runkkaaminen liikenteessä

-runkkaamiseen soveltuvan esineen luovuttaminen alaikäiselle

Jne.

Eniten kiinnostaa että mitenkä tuota valvotaan - tekeekö osavaltion runkkupoliisi pistotarkastuksia koteihin, vessoihin ja ajoneuvoihin?

Kaikkea se ehtoollisleipä elättää.

Jaa se taiskin olla jotain hassuttelua, ei haittaa sillä Saudi-arabiassa ja Indonesiassa ainakin on laitonta. Siellä ei sentään runkkarit juhli ja elostele. En itseasiassa halua edes tietää minkälaisia rangaistuksia Saudi-arabiassa annetaan runkkaamisesta, siellä kun oikeuslaitos on mieltynyt katkomaan päitä ja raajoja.
 
Viimeksi muokattu:

sixpack

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Käyttäjän sekava viesti on johtanut pelikieltoon.
Kunnon toimenpiteitä vuosiin huumehommiin ja kehua täytyy antaa kun naapurimaat mukaan no ei kun tuokin meni väärin. Eihän se Rumpin ansiota ole. Kyllä ne muutenkin olisivat lisänneet rajavalvontaa hyvää hyvyyttään. Tuo tietysti polkee Meksikolaisten ja Kanadalaisten ihmisoikeuksia että kyllä oli huono juttu. Rumppihan ei edes taloutta ymmärrä ja tosi harmittavaa jos haittaa rajojen ylittävää lääkinnällistä taloustoimintaa. Yhtään sotaa ei Trumppi ole aloittanut paitsi huumeiden vastaisen sodan ja sekin väärin kun talous pysähtyy.
Eihän tuohon fentanyyliin kyllä olis saanut puuttua kun sehän rajoittaa ihmisten oikeuksia lääkitä itseään. Miten meidän nyt käy. Ei yhtään ottanut huomioon ex-residentti Bidenin jälkikasvua. Pitääkö Hunterin muuttaa Meksikoon. No toivottavasti ei joudu Guantanamoon muiden yrittäjien ja veronmaksajien kans (on kyllä harmittavaa jos isäukon armahdus menis hukkaan). No seuraillaan.
Ai niin eihän sitä saa sanoa että Bidenin aikana alkoi Ukrainan sota ja tilannne Israelin sekä Palestiinan välillä eskaloitui vuosikymmeniin eniten kuolemaa tuottavaksi. Jos Trumpin aikana näin olisi käynyt niin se olisi ollut oranssin vika ja hyvä ettei nytkin niin jotkut ajattele. No tottakai nuo sodat on tuon idiootin vika. Sehän yllytti Putinin hyökkäämään (jo 2014 rumppi yllytti ukranalaisia mielenosoituksiin ja antoi Putinin ottaa Krimin. Ei se Obama ollut ei ei) ja Netanhajun kanssa yhdessä tekivät suunnitelman kuinka sallitaan vapaustaistelijoiden hyökkäys nuorisojuhliin.
Amerikka kun meni sinne Afganistaniin 2001 niin kyllä se rumppi syypää. Kallis ja surkea reissu mutta ei mikään ihme kun rumppi oli silloin alle 60-vuotias. Kokematon kovin kokematon. Onneton sitten vielä niin surkeasti kotiutti joukot vaikka ei ollut residentti mutta kun sen Stormyn kans oli piehtaroinut niin jotenkin yli vuosikymmen myöhemmin tuommoisia äkkinäisiä päätöksiä. Tiiä vaikka Billin tapaan olis sikariakin käytellyt. Hyi hyi. No nyt täytyy antaa tuolle golfaajien keisarille nuhde kun touhus ammattilaisen kans. Bill herrasmiehenä hienosti söi vain kuormasta. Gentlemanni mikä gentlemanni.
Sitä en kans ymmärrä että kaikkea tieteellisyyttä ja biologiaa vastoin väittää tämä tollojen tollo että olis vain kaksi sukupuolta. Siis mies ja nainen. Ei voi olla totta. Anna mun nauraa.
Onneksi ei ole vaatinut että Euroopan pitäis panostaa enemmän puolustukseen. Aivan hullu idea. Huh huh.
Sitä en kyllä tajua että mistä tuo tekorusketus on keksinyt että hallintoa voi tehostaa. Siis todella järjetön ajatus. Ei ei ja vielä kerran ei.
Viimeiseksi hulluin idea. Haluaa että teollisuus palais Amerikkaan. Kuka niitä hieltä haisevia haalareita haluais lähelleen. Ei kukaan.
On se surkein ja tyhmin resitentti jossei jopa ihminen kuka koskaan on elänyt.
 
Viimeksi muokattu:

sixpack

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Näinhän sitä jatkuvasti puhutaan, mutta väite ei pidä paikkaansa:

- EU:n puolustusinvestoinnit ovat 2,5 kertaistuneet vuodesta 2019 ja yhteenlaskettu puolustusbudjetti kaksinkertaistunut vuodesta 2015. Vauhti on kiihtynyt joka vuosi vuoden 2015 jälkeen selvästi.

- Euroopan Nato-maista 2 prosenttia / gdp - puolustusmenotavoitteesta eivät jää enää kuin Slovenia, Espanja, Portugali, Italia, Luxemburg ja Kroatia. Vuonna 2014 tuon tavoitteen täytti vain Kreikka.

- Puolustusbudjetit ja puolustusinvestoinnit nousevat tänä ja ensi vuonna nopeammin kuin koskaan.




Nousu sekä puolustusbudjeteissa että -investoinneissa on ollut vuodesta 2015 alkaen eksponentiaalista, ei lineaarista. Ei kannata antaa Trumpin propagandan sumentaa totuutta.
Joo ei Trumpilla mitään vaikutusta tuohon. Eihän se ole koko asiaa pitänyt esillä. Obama ja Biden tuonkin sai aikaan.
 
Viimeksi muokattu:

ADX_03

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Kuukauden lykkäys Kanadan tulleihin. Nähtäväksi jää, millaista diiliä kulisseissa tullaan lähitulevaisuudessa sorvaamaan.

Kyllähän näistä Meksikon ja Kanadan tullihommista paistaa läpi, että nämä kaikki ovat neuvoteltavissa. Trump lyö kovan ukaasin ja sitten saa läpi jonkun toisen asian mitä haluaan neuvottelujen kautta. Diilejä diilejä.

Sitten EU ottanut kauan esimerkiksi USA:lta autoista 10% tullin, kun USA ottanu vain 2,5% toistepäin. Ei nuokaan nyt ihan synkassa mene ja vaikeuttaa jenkkiautojen tuontia Eurooppaan.

Sinänsä ymmärrän Trumpia tässä. Älkääkä nyt vaan luulko, että minä joku fani olisin. Olisin digannut jostain paljon seesteisemmästä vaihtoehdosta presidentiksi. Mutta kyllä mielestäni joku häilyvä punainen lanka näissä tempuissa on.
 

IceWalker

Jäsen
Suosikkijoukkue
HJK, K-Kissat, PiTa
Räväkän alun jälkeen on olemassa orastava toive siitä, että asiat voivat kv. politiikassa palata jos nyt eivät entiselleen, niin ainakin pelättyä parempaa kohti. Trump saattaa alun riehumisen jälkeen kyllästyä työntekoon, lähteä golfaamaan ja keskittyä sen jälkeen erinäisiin somepostauksiin ja muihin näyttävyyksiin. Tietysti parhaat diilit julkistetaan piakkoin.

Ukrainan rauha on toki työn alla. Siitäkin positiivinen signaali näissä oudoissa konteksteissa on viittaus Ukrainan luonnonvarojen tärkeyteen Yhdysvalloille. Olennaista on se, että Trump löysi jotakin, mikä kiinnostaa häntäkin ja mikä ei saisi joutua Venäjälle. Tämä avaa mahdollisuuden rauhaan pakottamiseen. Haave oikeudenmukaisesta rauhasta on aivan liikaa, mutta tällä hetkellä lännellä ei ole halua puuttua Ukrainan sotaan vahvemmin.

Rauhaan pakottamisessa Unkari on hyvinkin keskeisellä sijalla. Trumpin olisi vaadittava EU:lta öljynoston lopettamista Venäjältä. Unkari varmaan saisi "hyvän" diilin öljystä Trumpilta. Toinen kysymys on se, mitä Putin tarjoaa Trumpille. Jotakin konkreettista sen on oltava, poliittinen paine kasvaa myös Putinin päässä.

On syytä muistuttaa myös siitä, että vaikka kauppasota jäisikin suutariksi, silti koko ihmiskunnan kannalta keskeinen ongelma jää liittovaltion osalta kokonaan käsittelemättä. Ilmastonmuutos. Tämä se etenee sitä vauhtia, ettei "drill baby, drill" ole kovin toimiva ratkaisu sille. Kaikkea ei pidä syytää Trumpin niskaan, koska myös monet monet muut keskeiset toimijat eivät ota tätä kysymystä tosissaan käytännön tasolla.
 

mjr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkueet
Ehkäpä tässä onkin toivoa siitä, että tämä kauppasota olisikin lopulta vain yksi näistä loputtomista markkinointitempuista. Kanada ja Meksiko suostuvat tekemään jotain näennäisiä toimia, Trump ja Fox News julistavat suurvoiton ja tulleista luovutaan. Liittolaiset eivät olennaisesti muuta linjaansa (mikä on ollut hyvin USA-ystävällinen ja myötäilevä tähänkin asti), maga-väelle jää käsitys Trumpin mahtavasta triumfista ja maailmantalous ei kärsi järjettömästä kauppasodasta. Oikeastaan mikään olennainen ei muutu. Paitsi luottamus. Hyviä ystäviä kohdellaan kuin kiristettäviä vihollisia.
 

Creed Bratton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Kyllähän näistä Meksikon ja Kanadan tullihommista paistaa läpi, että nämä kaikki ovat neuvoteltavissa. Trump lyö kovan ukaasin ja sitten saa läpi jonkun toisen asian mitä haluaan neuvottelujen kautta. Diilejä diilejä.

Sitten EU ottanut kauan esimerkiksi USA:lta autoista 10% tullin, kun USA ottanu vain 2,5% toistepäin. Ei nuokaan nyt ihan synkassa mene ja vaikeuttaa jenkkiautojen tuontia Eurooppaan.

Sinänsä ymmärrän Trumpia tässä. Älkääkä nyt vaan luulko, että minä joku fani olisin. Olisin digannut jostain paljon seesteisemmästä vaihtoehdosta presidentiksi. Mutta kyllä mielestäni joku häilyvä punainen lanka näissä tempuissa on.

Mä en ymmärrä. Jos hän olisi maineensa mukainen kauppamies tai dealmaker niin ymmärtäisi mikä arvo on kumppanuuksilla ja luottamuksella. Nythän tässä vaan näkyy taas kerran, että kyseessä on öykkäri, joka pyrkii valta-asemallaan kiusaamaan pienempiään vaikka nämä olisivat lähimpiä liittolaisia 80 vuoden ajan.
 

Imagined

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jesse Puljujärvi, Jari Viuhkola, Kärpät
Rauhaan pakottamisessa Unkari on hyvinkin keskeisellä sijalla. Trumpin olisi vaadittava EU:lta öljynoston lopettamista Venäjältä. Unkari varmaan saisi "hyvän" diilin öljystä Trumpilta. Toinen kysymys on se, mitä Putin tarjoaa Trumpille. Jotakin konkreettista sen on oltava, poliittinen paine kasvaa myös Putinin päässä.

Onhan tässä varmasti mahdollisuuksia. Voisiko Ukraina tuki saadaan varmistettua 4vuotta eteenpäin Jenkeiltä ja Eu:lta, sillä ehdolla että Jenkit saa tehdä pari kaivosta Ukrainaan Grönlantiin ja lisäksi vaikka uusi sotilastukikohta sinne. Eu tilaa Usalta lisää aseita ja jäsenmaat nostavat puolustusmenoja. Ajetaan ammustuotanto ylös. Unkarille halvempaa öljyä, niin saadaan änkyrä mukaan sopimukseen. Kestäisikö Putin enää 4 vuotta jatkuvaa Ukrainan tukemista?
-Putin olisi pakotettu rauhaan
-USA saisi vähän kipurahoja tuelleen
-Eu joutuu kasvattamaan pallit
-Sota loppuu ja siinä on Trumpille iso onnistuminen kotiyleisölleen näytettäväksi
 

sixpack

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Ei se kyllä tosiaan ole, montakohan sotilasta tulee kilometriä kohden? Kuulostaa toki hyvältä Fox Newsissa ja somessa - kukahan edes verifioi tämän homman...
Kolme mutta tietysti vuoroissa eli ei niin montaa. Huono oli kyllä että nuo edes sai. Taas moka. Voi olla että niitä on enemmän kuin ennen mutta eihän me sitä uskota.
 

mjr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkueet
Kolme mutta tietysti vuoroissa eli ei niin montaa. Huono oli kyllä että nuo edes sai. Taas moka. Voi olla että niitä on enemmän kuin ennen mutta eihän me sitä uskota.
No siis, miten sen nyt ystävällisesti sanoisi. Pieni vähemmistö siellä ylittelee mitään aavikoita. Valtaosa kaikenlaisesta salakuljetuksesta kulkee rajan läpi ihan normaalisti. Toisella puolella rajaa 130 miljoonaa ihmistä, toisella 330 miljoonaa, siellä on yhteenkasvaneita kaupunkeja, yhteydet ovat valtaisan vilkkaita, perhesiteitä, taloudellisia siteitä, äärimmäisen rikkaita ja vaikutusvaltaisia rikolliskartelleita, paljon lahjontaa. Raja on yli 3000km pitkä, maailman vilkkaimmin ylitetty tietää wikipedia kertoa, 350 miljoonaa ylitystä vuodessa.

Joo, muutama sotilas torrakkojen kanssa - hienoa kuvaa yksinkertaiselle väelle Fox Newsissä.
 

sixpack

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
No siis, miten sen nyt ystävällisesti sanoisi. Pieni vähemmistö siellä ylittelee mitään aavikoita. Valtaosa kaikenlaisesta salakuljetuksesta kulkee rajan läpi ihan normaalisti. Toisella puolella rajaa 130 miljoonaa ihmistä, toisella 330 miljoonaa, siellä on yhteenkasvaneita kaupunkeja, yhteydet ovat valtaisan vilkkaita, perhesiteitä, taloudellisia siteitä, äärimmäisen rikkaita ja vaikutusvaltaisia rikolliskartelleita, paljon lahjontaa. Raja on yli 3000km pitkä, maailman vilkkaimmin ylitetty tietää wikipedia kertoa, 350 miljoonaa ylitystä vuodessa.

Joo, muutama sotilas torrakkojen kanssa - hienoa kuvaa yksinkertaiselle väelle Fox Newsissä.
Miten sen ystävällisesti sanoisi. Huonoon suuntaan edes yrittää lisätä turvallisuutta. Enemmän lahjottavia sotilaita Meksikon puolella. Joo ei tästä mitään tuu. Huono oli tämäkin juttu.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös