Olettaisi hänen fiksuna miehenä käsittävän sen aiheuttavan lännessä närää.
Onko hän oikeasti fiksu? Ainakin tämä tempaus antaisi ymmärtää varsin muuta.
Olettaisi hänen fiksuna miehenä käsittävän sen aiheuttavan lännessä närää.
Kyllä tuohon asemaan päästäkseen täytyy jossain mielessä olla fiksu. Diktaattorien kanssa hengailu näyttää meistä typerältä, mutta Guterres ei taida paljoa välittää jonkun Suomen kansan näkemyksistä.Onko hän oikeasti fiksu? Ainakin tämä tempaus antaisi ymmärtää varsin muuta.
Kyllä tuohon asemaan päästäkseen täytyy jossain mielessä olla fiksu. Diktaattorien kanssa hengailu näyttää meistä typerältä, mutta Guterres ei taida paljoa välittää jonkun Suomen kansan näkemyksistä.
No enpä tiedä. Eiköhän usein valita sellainen hyödyllinen idiootti hoitelemaan juttuja, koska siten voi sitten kulisseissa sitä ohjailla mielin määrin.Kyllä tuohon asemaan päästäkseen täytyy jossain mielessä olla fiksu. Diktaattorien kanssa hengailu näyttää meistä typerältä, mutta Guterres ei taida paljoa välittää jonkun Suomen kansan näkemyksistä.
Se että jollakin on paskat mielipiteet ja arvot ei tee ihmisestä idioottia. Jos johonkin YK:n pääsihteeriksi voisi päästä jollain keskivertoälykkyydellä niin miksi minä en voisi tehdä sitä? Kyllä se että saa itselleen tukea ympäri maailman vaatii vähän enemmäm kuin vain sen että saa ruumiinlämpötilansa pysymään noin 37 asteen tienoilla. Ihmiset voivat olla jonkin asian suhteen äärimmäisen fiksuja ja sitten uskoa kuitenkin johonkin äärimmäisen tyhmään (vrt. Garri Kasparov uskoi jossain kohtaa Anatoli Fomenkon pseudohistorialliseen Uuteen kronologiaan).No enpä tiedä. Eiköhän usein valita sellainen hyödyllinen idiootti hoitelemaan juttuja, koska siten voi sitten kulisseissa sitä ohjailla mielin määrin.
Ainakin sellainen fiilis usein tulee näistä erilaisista johtajista.
Hmm. Näiden teräskehikkojen/ritilikköjen tarkoitus on nimenomaan ontelopanosten läpäisyn estäminen päästämättä sitä kontaktiin varsinaisen panssarin kanssa, riippumatta siitä, ammutaanko ammus rakettiavusteisesti vai tiputtamalla.
BRICS-maat käsittävät 40% koko maailman väkiluvusta, kun esim. G7--maat 10%. Ehkä siellä oli ihan hyvä olla paikalla.Mitä Guterres ylipäänsä tekee BRICS-kokouksessa Venäjällä? Olettaisi hänen fiksuna miehenä käsittävän sen aiheuttavan lännessä närää.
Tässähän on oivallinen muistutus meille paremmille ihmisille täällä hyvinvoivassa länsimaisessa demokratiassa: suurin osa maailman ihmisistä asuu persereikävaltioissa, tunkiolla tai muussa epädemokratiassa. Osa ehkä omasta tahdostaan, osa pakosta.BRICS-maat käsittävät 40% koko maailman väkiluvusta, kun esim. G7--maat 10%. Ehkä siellä oli ihan hyvä olla paikalla.
Wikipedia sanoo kumartamisesta seuraavaa:
Miten tuo selkärangaton otus pysyy pystyssä?
Toki näinkin, mutta ei sittenkään yksiselitteisesti.Se että jollakin on paskat mielipiteet ja arvot ei tee ihmisestä idioottia. Jos johonkin YK:n pääsihteeriksi voisi päästä jollain keskivertoälykkyydellä niin miksi minä en voisi tehdä sitä? Kyllä se että saa itselleen tukea ympäri maailman vaatii vähän enemmäm kuin vain sen että saa ruumiinlämpötilansa pysymään noin 37 asteen tienoilla. Ihmiset voivat olla jonkin asian suhteen äärimmäisen fiksuja ja sitten uskoa kuitenkin johonkin äärimmäisen tyhmään (vrt. Garri Kasparov uskoi jossain kohtaa Anatoli Fomenkon pseudohistorialliseen Uuteen kronologiaan).
YK yrittää tietysti sovitella näitä ja tästä syystä pääsihteeri käy keskusteluja osapuolien kanssa.
E-Korea laittaa nyt todisteita NATO:n puusilmille, että kyllä siellä ne paksukaisen alamaiset ihan oikeasti on tuupattu lihamyllyyn. Jäämme jännityksellä odottamaan tätä jyrähdystä, jonka kuulemme NATO:n suunnasta.
Kalevassa oli hyvä haastattelu Hailuotoon muuttaneesta Ukrainalaisesta Roman Sydorchenkosta. Haastateltava on 1979 syntynyt psykiatri.
Hieman pisti mietityttämään alla oleva lainaus itse jutusta.
” Kun sota alkoi, olin hyvin sitoutunut puolustamaan maatani. Ilmoittauduin armeijaan, mutta minua – tohtorismiestä – ei siellä kuulemma tarvittu. Ensimmäisenä sotavuonna työskentelin paljon armeijan hyväksi ja olin mukana monenlaisissa maanpuolustusprojekteissa.
Mutta sitten tapahtui jotain, josta Sydorchenko on niukkasanainen. Hän toteaa vain, ettei halua vahingoittaa synnyinmaataan kertomalla asiasta tarkemmin. Jokin kuitenkin muuttui peruuttamattomasti: Sydorchenko menetti toivonsa Ukrainan tulevaisuuden suhteen. Hän viittaa puheissaan maan nykyhallituksen toimiin.
– Jos toivoa olisi, olisin jäänyt Ukrainaan ja tehnyt siellä paljon asioita. Mutta en enää usko maahan ja sen hallitukseen. Kun tämä sota joskus päättyy, toivon, että hallitukselle esitetään paljon kysymyksiä siitä, mitä tapahtui.
Sydorchenko kiteyttää asian yksinkertaiseksi: Hän ei halua asua Venäjällä. Riippumatta siitä, kumpi sodan voittaa, Ukrainasta näyttää tulevan "Venäjä, jolla on yllään Ukrainan paita".
Mikä teki haastattelusta ”hyvän”? Jos oli tuossa lainauksessasi, ni en kyllä näe sitä.
Kyllä tämän eskalaation seurauksena Scholz tulee sanomaan, että ei niitä pohjoiskorealaisia kyllä saisi siellä Venäjän puolella olla taistelemassa. Jaa saako Ukraina Tauruksia ja vapaat kädet niiden käyttöön? Ei tietenkään, kun se olisi väärin Venäjää kohtaan.Onhan tämä aidosti merkittävä eskalaatio, mutta täällä jatketaan käsien päällä istumista. Melko vauhdilla ollaan luisumassa sellaiseen kierteeseen, että on viimesiä hetkiä viheltää peli poikki.
Niin no, Ukrainahan on tunnetusti ollut erilaisten mulkeroiden temmellyskenttä, ja tietenkin hyvin pitkä historia siitä venäläisestä hallintomallista lienee myös, joten jossakin määrin voi ymmärtää, että kaverilla voi ollakin jotakin tieto, jonka me muut saamme näkösälle vasta kun ja jos se sota joskus loppuu. Se lienee se kriittinen piste hallintonsa arvostelulle, että saako maa siinä kohtaa itsestään edes jonkintasoisesti EU:hun hyväksyttävän maan, ja siten karsittua hallintojensa toimintamalleja kohti vähemmän korruptoitunutta tulevaisuutta, ja oppii vähintäänkin piilottamaan sen vaikkapa Suomen mallilla.Mikä teki haastattelusta ”hyvän”? Jos oli tuossa lainauksessasi, ni en kyllä näe sitä.
Mikä armeija se sellainen on, joka ei hyväksyisi psykiatria palvelukseen? Muutenkin tuollaiset syytän suoraan Ukrainaa Venäjäksi, mutta ”en halua vahingoittaa synnyinmaata” on kyllä varsinaista paskaa julkaistavaksi. Kuka tuollaisesta mustamaalaamisesta hyötyy, siis ilman perusteluja? No Kremlin judopätkä tietysti. Taitaa kaveri olla sieltä saanut matkarahat Hailuotoon saakka.
Jos kritisoit vakavalla asialla, niin laita perustelut pöytään.
”Pettynyt hallitukseen….” Kuinka monta kertaa meikäläinen on ollut pettynyt hallitukseen…..
Mielestäni maailmansodasta ei oikein voi puhua niin kauan kun hyvien puolella sotii edelleen ainoastaan yksi toimija, vaikka paskan akselilta osallistujia onkin jo suorissakin sotatoimissa useampi. Lisäksi kun paskan akselin voimat eivät silti saa tuota ennakkoon täydellistä altavastaajaa voitettua, on äärimmäisen vaikea nähdä että niillä olisi minkäänlaista kykyä (tai halua) ottaa suoremmin mittaa mistään oletettavasti voimakkaammasta vastustajasta, saati koalitiosta. Teoriassa edelleen voidaan väittää että paskatunkio ei taistele ihan täysillä tosissaan kun ei ole kaivanut ytimiä siiloista, vaikka konventionaalisen sodankäynnin suhteen nuo puheet siitä miten tunkioimperiumi vaan vähän hätyyttelee, mutta jos alkaa sotia tosissaan niin se on OIJJOI!, ovat innokkaimmaltakin russofiililtä loppuneet viimeistään sen myötä kun Ukraina on alkanut rutiinilla pistää paskatunkion öljyntuotantoinfraa nuotioksi ja ovat yhä Kurskissakin retkeilemässä. Ytimien suhteen pätee kuitenkin edelleen se staattinen fakta, että niillä on sotilaallisessa mielessä vain ja ainoastaan pelotearvo, sillä suurkaupunkienkaan asukkaiden murhaaminen ei itse asiassa edistä sotilaallisia tavoitteita, vaikkakin edistää vihaa paskatunkiota kohtaan ja päästäisi sivistysmaailman lopullisesti pidäkkeistään (myös naapurimme omistajan, eli Kiinan, suhteen) kun enää ei typerinkään/optimistisinkaan/maanpetoksellisinkaan mustanvalkeaksiselittäjä pystyisi jatkamaan "ei saa eskaloida" ja "on vikaa muissakin" mantraa.Onhan tämä aidosti merkittävä eskalaatio, mutta täällä jatketaan käsien päällä istumista. Melko vauhdilla ollaan luisumassa sellaiseen kierteeseen, että on viimesiä hetkiä viheltää peli poikki. En aikaisemmin ollut kovinkaan huolissani siitä, että tämä tilanne menisi lähelle ”ww3” tason juttuja, mutta kyllähän tämä siltä alkaa haiskahtamaan.
Ei toki yksin pelkästään tämän vuoksi, mutta kaikki taustatekijät huomioiden kyllä. Ei minulla oikeastaan muuta ratkaisuvaihtoehtoa ole tarjolla, kuin ajaa tämä pahan akselin pääpaise pois Ukrainasta väellä ja voimalla. Viimeistellään lopuksi tarvittavin keinoin. Ja vielä senkin jälkeen kertaalleen.
Eli pitkä matka on vielä kolmanteen maailmansotaan, riippumatta siitä mitä Ukrainassa annetaan käydä.
Jep, myöskään toista maailmansotaa ei käyty, kun Saksa vaan valtasi Puolan ja homma oli paketissa. Odottelemalla ja reagoimattomuudella saatiin silloinkin kivoja tuloksia.Minäkin ihmettelen näitä kommentteja kolmannesta maailmansodasta. Kyllä siihen osapuolia tarvitaan. Jos länsi istuu käsiensä päällä se on toki Ukrainan kannalta ikävää ja mahdollisesti kohtalokasta mutta eiköhän suurempi riski isolle otatukselle olisi silloin jos NATO lähtisi isollaan Venäjän kimppuun? Ukraina ei ole NATOn jäsen joten silloinhan NATO hylkäisi ison periaatteen koska se on nimenomaan puolustusliitto.
Tottakai tämä on länneltä harkittua ajanpeluuta ja voi kosahtaa vielä omaankin nilkkaan mutta tartuin nyt noihin puheisiin maailmansodan riskistä.