Pantsirin ammuksia näyttäs naapuri kylvävän pitkin Belgorodia:
Edit:
Rostovissa bavovna ja iltanuotiot
Edit:
Rostovissa bavovna ja iltanuotiot
Viimeksi muokattu:
Ilmeisesti myyjät ovat maita, jotka eivät tahdo julkisesti liittyä Venäjän vastaiseen rintamaan tai maita, jotka eivät halua kertoa keventävänsä ammusvarastojaan.Hyvä näin. Mutta näin sohvajääkärinä ihmettelen että mistä noita löytää, ja vain Tsekki? Luulisi että jos jollain on ton verran murkulaa myytävänä niin ilmoittaisi ihan avoimesti.
Toivotaan että myyjänä ei ole Olli Sarmaste ja Tiina Jylhä.
IS:n seurannassa oli tästä aiheesta:Hyvä näin. Mutta näin sohvajääkärinä ihmettelen että mistä noita löytää, ja vain Tsekki? Luulisi että jos jollain on ton verran murkulaa myytävänä niin ilmoittaisi ihan avoimesti.
Toivotaan että myyjänä ei ole Olli Sarmaste ja Tiina Jylhä.
WSJ: Osa Ukrainalle hankittavista ammuksista tulee Venäjän liittolaisilta
...
WSJ:n haastattelemat virkamiehet olivat vaitonaisia siitä, mistä ammukset tulevat. Se kuitenkin kerrottiin, että osa ammuksista tulee Venäjän liittolaisilta.
- Luottamuksellisuus on avainasemassa tässä: me puhumme ja jatkamme puhumista kaikkien kanssa, riippumatta heidän liittoutumisestaan tai poliittisesta kannastaan - poikkeuksia, kuten Pohjois-Korea, on hyvin vähän, sanoi Tshekin hallituksen turvallisuusneuvonantaja Tomas Pojar.
Ammukset kierrätetään Tshekin tai kolmannen maan kautta, jotta niiden alkuperää pystytään hämärtää.
Prahalaisen ajatushautomon European Values Center for Security Policyn johtaja Jakub Janda ilmaisi asian siten, että raha puhuu.
- Jos tulet rahakasan kanssa, he ovat kiinnostuneita ja Tshekki nähdään neutraalina verrattuna Yhdysvaltoihin, joka on polarisoiva, Janda sanoi.
Mä en ehkä pudottaisi mämmiropposta, vaikka joskus vuosien päästä kävisi ilmi, että osa Ukrainaan päätyneistä aseista olisi peräisin Venäjältä. Sopiva rahatukko saattaa kääntää ammusjunan sivuraiteelle ja murkulat päätyvät eri kautta venäläisten syliin.Ilmeisesti myyjät ovat maita, jotka eivät tahdo julkisesti liittyä Venäjän vastaiseen rintamaan tai maita, jotka eivät halua kertoa keventävänsä ammusvarastojaan.
Ilmeisesti maailmalla on maita, jotka ovat valmiita myymään ammuksia sekä Venäjälle että Ukrainalle, kunhan hinnasta sovitaan.
Voipi olla että pelkäävät tapattavansa vaan omiaan turhaan, jos lähettävät rintamalle tuhansia sotilaita lisää, joiden kiväärinä on oikeasti puukeppi, Ja käsikranaatin virkaa toimittaa taskussa kivi. Elikkä ei niillä varmaan olisi mahdollisuutta ainakaan aseistaa kaikkia kunnolla.Ihmetyttää. Ukraina on nyt kaksi vuotta ollut sodassa, mutta yleistä liikekannallepanoa ei ole tehty. Miksi näin? 40 miljoonan kansasta luulisi löytyvän enemmän väkeä antamaan vastusta venäläisille, joita on rajoilla muutama satatuhatta(?).
Tämä nyt tuntuu huonolta selitykseltä. Sen lisäksi, että rintamalla olevien keski-ikä on keski-ikäinen, sama jengi on ollut siellä kaksi vuotta ja kuukausitolkulla putkeen ilman lepoa. Rintamalla on myös paljon jo kertaalleen tai useampiakin kertoja haavoittuneita.Voipi olla että pelkäävät tapattavansa vaan omiaan turhaan, jos lähettävät rintamalle tuhansia sotilaita lisää, joiden kiväärinä on oikeasti puukeppi, Ja käsikranaatin virkaa toimittaa taskussa kivi. Elikkä ei niillä varmaan olisi mahdollisuutta ainakaan aseistaa kaikkia kunnolla.
Tsekit löytäneet 700k tykistöammusta lisää. Koittakaa nyt löytää se rahoitus ajallaan (eli siis heti):
Voi olla huono selitys, ja vääräkin, mutta sehän me jo tiedetään että länsimaiden tuki horjuu jo pahasti, eikä myöskään aseita tai ammuksia olla onnistuttu toimittamaan tarpeeksi tuonne. Varmasti nuoret halutaan mieluummin pitää hengissäkin, koska niin niistä saattaa olla enemmän hyötyäkin tulevaisuudessaTämä nyt tuntuu huonolta selitykseltä. Sen lisäksi, että rintamalla olevien keski-ikä on keski-ikäinen, sama jengi on ollut siellä kaksi vuotta ja kuukausitolkulla putkeen ilman lepoa. Rintamalla on myös paljon jo kertaalleen tai useampiakin kertoja haavoittuneita.
Vaikka siis tavoitteena ei olisi edes kasvattaa joukko-osastojen määrää tai kokoa, miehistöä tarvittaisiin todella kipeästi edes paikkaamaan.
Kuten taas viime kuukausien venäläisten läpimurroissa havaittiin, ovat puolustuslinjat ja -rakenteet monin paikoin heikoissa kantimissa. Vaikka siis eivät koskaan edes ottaisi kivääriä käteen, siellä tarvittaisiin väkeä lapion kanssa.
Huomattavasti todennäköisempänä pidän sitä, että Zelensky on tunnistanut motivaation sotimiseen olevan suht hiuskarvan varassa isossa osassa väestöstä. Iso liikekannallepano ja nuorten sisällyttäminen siihen voisi horjuttaa asemaa.
JOS yhtäkkiä oltaisiin tilanteessa, että merkittävä osa väkivaltakoneistosta tarvisikin olla paimentamassa oman maan mielenosoituksia, hakemassa karkulaisia tai estämässä jengiä uimasta länteen, voisi peli olla menetetty. Putin kokisi, että nyt 100 % ollaan hetken päässä voitosta, ukrainalaisten moti laskisi entisestään ja länsimaiden tuki alkaisi myös mahdollisesti horjua.
Joskus aikaisemmin oli mainintaa, että ainakin Etelä-Afrikasta ja Pakistanista olisi ammuksia "löytynyt". Selittänee ainakin Etelä-Afrikan osalta sen ettei pahemmin ole mainintoja mistä ne ammukset edes osin tulevat.Kuuluiko missään vaiheessa, että mistä ne ensimmäiset 800K ammusta löytyi?
Voimme olla vaikka kuinka tyytymättömiä siihen, että ihan kaikkea mahdollista ei toimiteta Ukrainalle, mutta ei se tarkoita, että tuki olisi mitenkään tähän asti horjunut. Päinvastoin, Euroopan rintamahan on pysynyt jopa hämmentävän yksimielisenä ja vahvana. Tyhjästä vaan voi olla paha nyhjäistä, jos se ammustuotanto vaikkapa on ollut sillä tasolla, että mitä tarvitaan täydentämään varastot per vuosittainen Rovajärven harjoitus.Voi olla huono selitys, ja vääräkin, mutta sehän me jo tiedetään että länsimaiden tuki horjuu jo pahasti, eikä myöskään aseita tai ammuksia olla onnistuttu toimittamaan tarpeeksi tuonne.
Missä? Venäjän provinssissa, mikä aiemmin tunnettiin Ukrainan nimellä? Vai ympäri Eurooppaa, mihin kukakin pääsee pakenemaan?Varmasti nuoret halutaan mieluummin pitää hengissäkin, koska niin niistä saattaa olla enemmän hyötyäkin tulevaisuudessa
Minä luulen myös, että nuo paukut tulevat tällaisista maista jotka pelailevat vähän kaksilla korteilla (esim. Kazakstan?), eli toisaalla näyttelevät Venäjän kaveria mutta ovat valmiit nurkan takana lyömään puukkoa selkään. Stan-vyöhykkeellä saattaa ihan hyvin olla useampikin maa, jotka haluaisivat lopullisesti irti Venäjän ikeestä ja liittyä Venäjän vastaiseen rintamaan, mutta eivät uskalla sitä julkisesti tehdä, joten tyytyvät lähettämään Putinille onnitteluja mutta samaan aikaan ovat valmiita myymään tiskin alta aseita Ukrainaan. Myös etelä- ja väli-Amerikasta voi löytyä Ecuadorin kaltaisia maita, jotka olisivat valmiita myymään tavaraa mutta eivät uskalla tehdä sitä julkisesti. Ecuadorhan ensin jo ilmoitti myyvänsä kalustoa, mutta sitten jonkin ajan päästä perui päätöksen kun säikähtivät ilmeisesti mansikansyöjän älähdystä ja mahdollista banaanisotaa.Ilmeisesti myyjät ovat maita, jotka eivät tahdo julkisesti liittyä Venäjän vastaiseen rintamaan tai maita, jotka eivät halua kertoa keventävänsä ammusvarastojaan.
Ilmeisesti maailmalla on maita, jotka ovat valmiita myymään ammuksia sekä Venäjälle että Ukrainalle, kunhan hinnasta sovitaan.
Ukraina rakentaa merivoimiaan. Vanha laivasto, mitä on jäljellä + Turkista tilatut laivat + länsimaiden lahjoitukset + meridroonit - niin tuo kai se on vahvuus jossain vaiheessa.Ihan jees, Ukrainan merivoimat vahvistuvat suomalaiskalustolla.
ROMANIAN presidentti Klaus Iohannis kertoi maanantaina hyväksyneensä Suomen pyynnön lähettää maahan sotilaskalustoa toimitettavaksi edelleen Ukrainaan.![]()
Romanialaismedia: Suomelta sota-aluksia Ukrainalle
Kymmeniä ukrainalaissotilaita koulutetaan Romaniassa käyttämään Suomen lahjoittamia sotilasaluksia.www.is.fi
Presidentin parlamentille lähettämässä tiedonannossa kerrotaan, että Romania on hyväksynyt noin 50 ukrainalaisen koulutuksen käyttämään Suomen lahjoittamaa kalustoa ennen kuin ne toimitetaan Ukrainaan, kertoo romanialainen Observator.
Lehden mukaan Suomi lahjoittaa Ukrainalle merivoimien kuljetusveneitä.
Puheissa on oltu vahvana mutta teoissa on valitettavasti jäänyt piippuun. Kyllä se on tuen horjumista, jos omat varastot on tyhjiä ja tuonne luvataan ummet ja lammet toimittaa.Voimme olla vaikka kuinka tyytymättömiä siihen, että ihan kaikkea mahdollista ei toimiteta Ukrainalle, mutta ei se tarkoita, että tuki olisi mitenkään tähän asti horjunut. Päinvastoin, Euroopan rintamahan on pysynyt jopa hämmentävän yksimielisenä ja vahvana. Tyhjästä vaan voi olla paha nyhjäistä, jos se ammustuotanto vaikkapa on ollut sillä tasolla, että mitä tarvitaan täydentämään varastot per vuosittainen Rovajärven harjoitus.
JOS ne hanat sulkeutuisivat isossa määrin tai jopa kokonaan, koko hommahan olisi hyvin nopeasti paketissa - valitettavasti.
Missä? Venäjän provinssissa, mikä aiemmin tunnettiin Ukrainan nimellä? Vai ympäri Eurooppaa, mihin kukakin pääsee pakenemaan?
Tämä sota on yhä Ukrainan valtion ja kansan koko olemassaololle uhka. Alueellinen integriteetti on totta kai myös tärkeä asia, mutta se olemassaolon varmistaminen on syy miksi Ukrainan pitää jatkaa taistelua joka tilanteessa.
Jos ei nyt, koska sitten? Kun rintama murtuu jossain kohtaa? Silloin on myöhäistä.
Nämähän löytyivät Etelä-Koreasta ja Etelä-Afrikasta. Oma veikkaukseni on se, että aikanaan saadaan hieraista silmiä, että paljonko paukkuja Etelä-Korea on Ukrainalle oikein toimittanutkaan. Se on jo nyt varmaa, että Etelä-Korea toimitti paukut mitkä EU:n piti toimittaa. Vaikuttaa siltä, että Etelä-Korea vs. Pohjois-Korea proxy-sota on täydessä käynnissä.Kuuluiko missään vaiheessa, että mistä ne ensimmäiset 800K ammusta löytyi?
Suurin osa nuorista ja muista jotka pääsi pakenemaan lähtivät jo ennen sotaa tai pian sen alkamisen jälkeen. Käsittääkseni Ukraina on tiukentanut rajavalvontaa vaikka korruptio varmaan vieläkin mahdollistaa maasta poistumisen jos tarpeeksi maksaa.Voimme olla vaikka kuinka tyytymättömiä siihen, että ihan kaikkea mahdollista ei toimiteta Ukrainalle, mutta ei se tarkoita, että tuki olisi mitenkään tähän asti horjunut. Päinvastoin, Euroopan rintamahan on pysynyt jopa hämmentävän yksimielisenä ja vahvana. Tyhjästä vaan voi olla paha nyhjäistä, jos se ammustuotanto vaikkapa on ollut sillä tasolla, että mitä tarvitaan täydentämään varastot per vuosittainen Rovajärven harjoitus.
JOS ne hanat sulkeutuisivat isossa määrin tai jopa kokonaan, koko hommahan olisi hyvin nopeasti paketissa - valitettavasti.
Missä? Venäjän provinssissa, mikä aiemmin tunnettiin Ukrainan nimellä? Vai ympäri Eurooppaa, mihin kukakin pääsee pakenemaan?
Tämä sota on yhä Ukrainan valtion ja kansan koko olemassaololle uhka. Alueellinen integriteetti on totta kai myös tärkeä asia, mutta se olemassaolon varmistaminen on syy miksi Ukrainan pitää jatkaa taistelua joka tilanteessa.
Jos ei nyt, koska sitten? Kun rintama murtuu jossain kohtaa? Silloin on myöhäistä.
Kuten lainaamaasi viestiin kirjoitin, ollaan varmaa samaa mieltä siitä, että tukea ei ole kaikilta osin tullut riittävästi. Toisaalta sitä on tullut siinä määrin, että sillä Ukraina on estänyt Venäjän tavoitteiden täyttymisen n. kaikilta osin. Ja sitten sitä tukea on työnnetty kankkulan kaivoon, kuten pahoin epäonnistunut vastahyökkäys.Puheissa on oltu vahvana mutta teoissa on valitettavasti jäänyt piippuun. Kyllä se on tuen horjumista, jos omat varastot on tyhjiä ja tuonne luvataan ummet ja lammet toimittaa.
Mikä logiikka tässä on? Että sotilasvoiman määrällä ei ole merkitystä? Sehän juuri on se tekijä, millä on merkitystä. Se on se, millä Venäjä on tuloksensa saanut - vaikka samanlaista strategiaa ei kukaan halua Ukrainan toteuttavan. Se on se, millä Venäjä rakensi puolustuslinjat, mistä Ukrainan on n. mahdoton tulla läpi, kuten epäonnistunut vastahyökkäys osoitti.Ei niitä nuoria siellä Venäjän provinssissa tarvita, eikä tykinruokana välttämättä lähellä rintamaa. Jos rintama on murtumassa (en tiedä onko mutta toivottavasti ei), niin oletettavasti se murtuu vaikka niitä lapiomiehiä olisi siellä vastassa puoli miljoonaa.
Mutta kun nyt pitäisi varmistaa, että on olemassa Ukraina, mitä jälleenrakentaa. Ja nyt ihan ensimmäisenä päästä lopettamaan se joka päivä jatkuva tuhoaminen. Ei Venäjän pysäyttäminen ja sinne jälleenrakennusvaiheeseen pääseminen jotenkin tule vain taivaan lahjana. Ja se on tällä hetkellä yhä hyvin vaaterissa, miten tässä lopulta käy.Eniten niitä nuoria voisi hyödyntää Ukrainan jälleenrakentamisessa sen jälkeen, kun länsijoukot ja kalusto on ajaneet ryssän pois tuolta. Toiseksi eniten, jos Ukrainalle oikein huonosti käy, voisivat tulla sitten vaikka meille ratkomaan huutavan työvoimapulan. Joka tapauksessa elävinähän niitä ihmisiä eniten tarvitaan.
Mutta kun ei siellä ole enää värvättäviä. Tai ainakaan sellaista väkeä, joiden värväämisessä olisi mitään järkeä.Tämä sota tulee joka tapauksessa jättämään valtavan loven syntyvyydessä niin on siinä mielessä ihan järkevää kohdistaa värväystä 40+ ikäluokkaan joka epätodennäköisemmin tulee paljon lapsia enää saamaan.
Ei kai tässä ole mitään argumentointia, vaan se on ihan yleisesti tunnistettu ja kiistaton fakta.Voi tietty argumentoida että nuorempi sotilas olisi hyödyllisempi rintamalla...
Mutta kun valinta ei ole näiden välillä. Valinta on keskiverto-viisikymppisen ja keskiverto-kaksikymppisen välillä. Ja se mitä rintamalta on nähty kuvaa, niin ne keski-ikäiset ukrainalaiset eivät mitään ramboja ole, vaan ihan tällaisia keskivertojatkoaikalaisia. Ulkonäöllisesti ainakin, sitä ei tiedä kuinka paljon juoksevat Cooperissa.Ja sanoisin, että sellainen 40-55 vuotias on vielä ihan kovakuntoinen sotahommiin jos on pitänyt itsestään huolta, parempi kuin huonosti harjoitellut 20-nen.
Anteeksi kuinka? Tuen määrähän on tilastollisesti suorastaan romahtanut ja esim. it-ohjukset loppumassa tämän kuun loppuun mennessä ja jotenkin ihmeellisesti yli 30 valtiota ei ole onnistunut toimittamaan tarvittavaa määrää tykistöammuksia yhdelle valtiolle.Mutta tuki ei ole vähentynyt
On häpeällistä, miten Ukrainan liittolaismaat pitävät nyt kynttilää vakan alla. Sota on kestänyt yli kaksi vuotta, mutta edelleen emme halua antaa Ukrainalle sen tarvitsemaa tukea. Juuri nyt avun pitäisi nimenomaan kasvaa, ei vähentyä.Anteeksi kuinka? Tuen määrähän on tilastollisesti suorastaan romahtanut ja esim. it-ohjukset loppumassa tämän kuun loppuun mennessä ja jotenkin ihmeellisesti yli 30 valtiota ei ole onnistunut toimittamaan tarvittavaa määrää tykistöammuksia yhdelle valtiolle.
Oletko kertaakaan katsonut sitä väestöpyramidia, joka laitetaan tänne noin viikon välein? Valinta ei todellakaan ole näitten ryhmien välillä, kun suurin ikäryhmä on 39-vuotiaat. 20-vuotiaita oli vuoden 2023 alussa noin 100000. 40-vuotiaita taas reilusti yli 300000. Suurimmat ikäryhmät on 36-42 -vuotiaita, ei viisikymppisiä - vaikka niitäkin on suhteellisen paljon.Mutta kun valinta ei ole näiden välillä. Valinta on keskiverto-viisikymppisen ja keskiverto-kaksikymppisen välillä. Ja se mitä rintamalta on nähty kuvaa, niin ne keski-ikäiset ukrainalaiset eivät mitään ramboja ole, vaan ihan tällaisia keskivertojatkoaikalaisia. Ulkonäöllisesti ainakin, sitä ei tiedä kuinka paljon juoksevat Cooperissa.