Suomen jatkopaikka ja kakkosija lohkossa vaatii joka tapauksessa vähintään voiton joko Bosniasta tai Ranskasta.
Klassikkohan olisi tästä kaksi tasapeliä, samoin ukr-bos kaksi tasuria ja maalierolla ulos.
Suomen jatkopaikka ja kakkosija lohkossa vaatii joka tapauksessa vähintään voiton joko Bosniasta tai Ranskasta.
Ihmettelen hieman, miten Urho Nissilässä nähdään niin paljon enempää kuin Onni Valakarissa? Mielestäni Valakari on tällä kaudella ollut parempi maajoukkuenäytöt mukaanlukien. Ei Nissiläkään huono ole ollut, mutta ei väläyttänyt.
Nissilä mielestäni pystyy paremmin pelata alempana ja siksi oli avauksessa. Väläytti Nissilä sen maaliin johtaneen vedon puolesta. Lod olisi ampunut 30 metriä ohi tai yli. Mutta niin Valakari on omasta mielestäni aika puhdas 10 paikan pelaaja ja Lod on Markun papereissa siinä edellä. Ja tänäänhän Valakari tuli hyökkääjäksi. Siinä se ero. Mutta voisi Valakari mielestäni Lodin paikalla olla…Ihmettelen hieman, miten Urho Nissilässä nähdään niin paljon enempää kuin Onni Valakarissa? Mielestäni Valakari on tällä kaudella ollut parempi maajoukkuenäytöt mukaanlukien. Ei Nissiläkään huono ole ollut, mutta ei väläyttänyt.
Tilanne nyt: Ukraina 6 /8, Suomi 6/8, Bosnia-H 5/6.Joo, ei tätä peliä kannata suuresti hehkuttaa. Kazakstan oli todella heikko ja ottelu olisi pitänyt voittaa ainakin 4-0. Kolme pistettä on kuitenkin tärkein.
Toivotaan, että Ukraina ei voita illalla Bosniaa. Näin saataisiin herkullinen tilanne marraskuun kahteen viimeiseen peliin. Tasapeli olisi siinä mielessä hyvä, että Ranska varmistaisi tällöin lohkovoiton seuraavassa pelissä voittamalla Kazakstanin ja olisi näin ollen lohkon päätöspelissä Suomea vastaan vailla panosta. Suomen jatkopaikka ja kakkosija lohkossa vaatii joka tapauksessa vähintään voiton joko Bosniasta tai Ranskasta.
Kymppipaikallehan Valakari tuli. Lod otti sitten kärjestä Pukin paikan.Ja tänäänhän Valakari tuli hyökkääjäksi.
Hui. Kai ilmoitit muuallekin kuin tänne. Esim paikanpäällä järkkäreille tai viim poliisille pelin tiimellyksessä. Tähän huutonaurua. Nyt on heitetty yli katsomon tuoppeja.. Aika hurjaa!Miksi on okei heitellä muovisia oluttuoppeja pitkin katsomoa ja eritoten juoksuradalle? Selvästi jokin kulttuurijuttu mitä en ymmärrä, koska pohjoiskaarteen anniskelukatsomossa kaikki tekivät tuota. Oli kyllä muutenkin katsomon meininki Junttimaisinta mitä tiedät -ketjun kamaa.
Tilanne nyt: Ukraina 6 /8, Suomi 6/8, Bosnia-H 5/6.
Huonoimmassa tapauksessa edes kaksi voittoa ei riitä. Parhaimmassa tapauksessa riittää voitto Bosniasta. Ranskalle voi hävitä. Keskivälin skenaario on, että Bosnia pitää voittaa ja Ranskalta ottaa piste. Ukraina voittaa kerran Bosnian ja Bosnia Ukrainan. Suomelle edullisinta tietenkin olisi, että Bosnia ja Ukraina pelaisivat kaksi tasuria. Teoreettisesti tietenkin myös Bosnia- tasuri ja voitto Ranskasta riittäisi jatkoon, ei siitä sen enempää. Mutta tämän illan toiveena on tasuri, jolloin Suomi pääsisi varmasti kahdella voitolla karsintoihin eli saisimme taas elää fantasiamaailmassa seuraavat 30 päivää.
Jotain magiaa tuossa Riven Huuhkajissa on, koska osaavat valita lohkon, jossa todella pelataan ristiin. Illan tasapeli U-BH tarkoittaa käytännössä sitä, että kaikki on Suomen omissa käsissä tai jaloissa. Voittamalla Bosnian ja Ranskan, Suomi pääsee varmasti jatkokarsintaan. Täysin eri asia on se, miten todennäköistä tämä on: ei kovin.
Nyt kun katsoo lohkokakkosia niin mielestäni hyvällä omalla pelillä voitettavia on Serbia (Portugali mennee Serbian ohi), Tsekki, Norja, Skotlanti sekä Romania. Puola ja Sveitsi vaatii jo isomman venymisen, Ruotsi/Espanjan tai Kroatia olisi jo jonkun luokan ihmeen takana. Mutta niin kyllähän eteenpäin on menty, että näistä voi vakavasti puhua.Jos noiden pelien jälkeen pistesarake jollain ihmeen ilveellä olisi semmoinen, että riittää jatkokarsintaan, niin sielläkin pitäisi voittaa pelkästään itseään kovempia tai erittäin paljon kovempia futismaita.
Hui. Kai ilmoitit muuallekin kuin tänne. Esim paikanpäällä järkkäreille tai viim poliisille pelin tiimellyksessä. Tähän huutonaurua. Nyt on heitetty yli katsomon tuoppeja.. Aika hurjaa!
Bosnia vieraissa, Ranska kotona.
Vähän jäi avoimeksi, että missä tilanteessa se tuoppien heittely sitten on jollain tavalla hienoa, puolusteltavaa tai ylipäätään hyväksyttävää?
Suomen kannalta hankala tilanne on se, että jos Suomi Bosnian onnistuisi voittamaan, niin Bosnialla ei ole sitten enää panosta viimeisessä pelissään Ukrainaa vastaan. Niinpä Suomen pitäisi sitten kairata pisteitä myös Ranskalta, jos olettaa että Ukraina voittaisi panoksettoman Bosnian.
Vaikka peli olisikin panokseton ei bosnia tulisi himmailemaan. Siellä voisi muutenkin olla kentällä pelaajia, jotka haluavat näyttää uuden mahdollisuuden tullessa. Itse näen Ukrainan vierasvoitolle paljon pienemmät mahdollisuudet, kuin 1x tuloksen. Ja peli olisi panokseton bosnialle.Suomen kannalta hankala tilanne on se, että jos Suomi Bosnian onnistuisi voittamaan, niin Bosnialla ei ole sitten enää panosta viimeisessä pelissään Ukrainaa vastaan. Niinpä Suomen pitäisi sitten kairata pisteitä myös Ranskalta, jos olettaa että Ukraina voittaisi panoksettoman Bosnian.
Suomen kannalta hankala tilanne on se, että jos Suomi Bosnian onnistuisi voittamaan, niin Bosnialla ei ole sitten enää panosta viimeisessä pelissään Ukrainaa vastaan. Niinpä Suomen pitäisi sitten kairata pisteitä myös Ranskalta, jos olettaa että Ukraina voittaisi panoksettoman Bosnian.