UPM:n päätöksessä vähentää työntekijöitä ei ole juuri mitään yllättävää, paitsi ehkä suuruusluokka kertarysäyksellä. Firmalta pakollinen ratkaisu ja ei varmasti jää alan viimeiseksi lähiaikoina. Luultavasti muut seuraavat perässä, kun UPM on nyt täysin yksityisenä firmana näyttänyt esimerkkiä. Voi olla Paperiliitolla ihmettelemistä.
Ja tässä ei oikeasti auta syyttää nyt syyttää ahneita porvareita tilanteesta, tämä on ikävien liian optimististen odotusten seurausta, jota nyt niitetään.
Kylmät faktat:
1) Paperiteollisuus kärsii kroonisesta ylituotannosta
2) Paperikauppa ei kasva siellä missä tehtaat ovat
Yhtiön eloonjäännin kannalta on pakko tehdä jotain, eikä paisuttaa ongelmaa odottamalla edelleen yltiöoptimistisesti jotain yhtäkkistä hintapiikkiä euroopassa. Ja vain terveet yritykset tuovat meille kaikille ja kansantaloudellemme pitkällä juoksulla maksimaalisesti hyvää.
Paperiliittoa on sikäli turha syytellä, että tässä asiassa jylläävät jopa isommat numerot kuin voikkalaisten duunareiden saunalisät. Voi olla, että nähdään kohta melkoinen show, kun johtavat poliitikot alkavat vältellä Kiotosta puhumista kuin ruttoa.
Eiköhän nyt yritetä vain yhdessä tajuta, että meidän elintasomme ylläpito ja kasvattaminen onnistuu vain työn tuottavuutta edelleen kasvattamalla. Kaikki, missä tuottavuus ei kasva, syödään kansantaloudestamme pois. Sille ei vain voi mitään.
Silloin kun paperikoneita täällä käynnisteltiin laajassa mittakaavassa sukupolvia sitten, oli duunarin elintaso murto-osa nykyisestä. Nyt se murto-osa löytyy sieltä missä kysyntäkin on kova. 150 euron liksalla tekevä aasialainen on samassa tilanteessa kuin suomalainen muutama sukupolvea sitten.
Jos me emme halua palata matalaan elintasoon, on meidän löydettävä yhä korkeampaa tuottavuutta, joka rahoittaa kasvavan elintasomme.
Lisähuomautuksena todettakoon, että jos vastakkainasettelun aika todella olisi ohi, niinkuin se onneksi Paperin kohdalla jo osittain on, tänäänkin olisi moni iloinen paperityöläinen seurannut varallisuutensa kasvua, kun teollisuudenalaa tervehdytetään. Niitä osakkeita saa ostaa duunarikin, ja näin päästä osalliseksi hyvinvoinnista.