Siinä pakenee samalla siviilisuojakilvet ja potentiaalista tykinruokaa. Pakkovärväyksiä odotellessa.Joku twiittasi, että todellinen syy olisi estää joidenkin miehityshallinnon jäsenten pakeneminen niemimaalle perheineen. Tiedä sitten.
Siinä pakenee samalla siviilisuojakilvet ja potentiaalista tykinruokaa. Pakkovärväyksiä odotellessa.Joku twiittasi, että todellinen syy olisi estää joidenkin miehityshallinnon jäsenten pakeneminen niemimaalle perheineen. Tiedä sitten.
Siinä pakenee samalla siviilisuojakilvet ja potentiaalista tykinruokaa. Pakkovärväyksiä odotellessa.
Huolestuttavaa tässä on se, että tätähän Venäjä juuri yrittää käyttää hyväksi, kun puhuu siitä, että maailma ei saisi olla enää yksinapainen. No sikäli tuo on virheellinen väittämä, että eihän maailma mikään yksinapainen enää olekaan, kiitos Kiinan.
Tuo on alhaisinta sakkaa mitä voi olla, jotka ovat ruvenneet pettureiksi miehityshallintoon. Hersonin suunnallahan näitä on tainut joutua pommi-iskujen kohteeksi ihan mukavasti. Jännittävät ajat heillä, koska Venäjälle ei omantunnontuskia hylätä heidät tarvittaessa ja ukrainalaiset tuskin lämmöllä muistelevat.Siinä pakenee samalla siviilisuojakilvet ja potentiaalista tykinruokaa. Pakkovärväyksiä odotellessa.
Venäjän talous on noin New Yorkin osavaltion kokoinen. Ja nyt tämä "New York" haluaa että se tunnustetaan yhtä suureksi toimijaksi kuin kaikki muut osavaltiot yhteensä.Huolestuttavaa tässä on se, että tätähän Venäjä juuri yrittää käyttää hyväksi, kun puhuu siitä, että maailma ei saisi olla enää yksinapainen. No sikäli tuo on virheellinen väittämä, että eihän maailma mikään yksinapainen enää olekaan, kiitos Kiinan.
Ei Ukraina mitään iskuja taikka hyökkäyksiä Krimille tee. Siellä on vaan käynnissä ukrainalainen erityinen tupakanvastainen operaatio.Siellä on Krimille menevä silta ilmeisesti suljettu liikenteeltä ainakin aamuun asti ukrainalaisten iskujen pelossa. Iskut ovat näköjään saaneet aikaan ihan kunnolla pelkoa venäläisten keskuuteen.
![]()
Essee | ”Olemmeko me orjianne?” – Länsimaiden yritykset painostaa maailma Venäjää vastaan ovat kääntyneet itseään vastaan
Venäjä yhdisti lännen hyökkäämällä Ukrainaan, mutta suurin osa maailman ihmisistä asuu maissa, jotka eivät ole valinneet puoltaan sodassa. Latinalaisessa Amerikassa, Afrikassa ja Aasiassa moni kokee, ettei heillä ole moraalista velvoitetta puuttua ”Euroopan sotaan”, kirjoittaa HS:n...www.hs.fi
Tässä on valideja huomioita siitä, että miksi esimerkiksi Aasiassa, Afrikassa ja Etelä-Amerikassa ei sotaan suhtauduta ihan samalla tavalla, kuin täällä meillä.
Hyvä teksti HS:n Matilda Jokiselta, vaikka en jokaisesta näkemyksestään ole samaa mieltä. Olisin myös toivonut Kiinan roolin nostamista esille yhdessä Venäjän kanssa (luotot, infra, aseet).Tässä on valideja huomioita siitä, että miksi esimerkiksi Aasiassa, Afrikassa ja Etelä-Amerikassa ei sotaan suhtauduta ihan samalla tavalla, kuin täällä meillä.
Tuonne kaikkialle on kylvetty voimakas epäilyksen siemen länsimaita kohtaan. Monesti se sana "epäilys" taitaa olla vielä turhan lievä ilmaisu. Historiasta on haettavissa ihan ymmärrettäviä syitä sille, että miksi suhtautuminen on vähän nihkeää. Lisäksi tietysti pelissä on ihan se psykologinen aspekti, että kun sota on riittävän kaukana sinusta maantieteellisesti, niin ei se enää silloin sinua sillä kosketakaan.
Huolestuttavaa tässä on se, että tätähän Venäjä juuri yrittää käyttää hyväksi, kun puhuu siitä, että maailma ei saisi olla enää yksinapainen. No sikäli tuo on virheellinen väittämä, että eihän maailma mikään yksinapainen enää olekaan, kiitos Kiinan.
Aikanaan Latinalainen Amerikka ja Afrikka tuli vapautusliikkeiden (tai terroristien) kanssa tutuksi ja erityisesti Latinalaisen Amerikan vahva USA-vastaisuus. Neuvostoliitto koettiin vapauttajana samaan tapaan kuin vasemmisto Suomessa koki ja kokee osin Venäjän edelleen. Latinalaisessa Amerikassa ei haluttu mitään kommunismia, vaan valita itse johtajat ja demokratian tie ilman USA:n sekaantumista. Mutta näin ei monissa maissa käynyt... USA on ollut vihan kohde ja koska Venäjä kokee USA:n vihollisekseen, Venäjä on ystävä.Nuo ovat valideja huomioita selittämään sitä, miksi eräät Afrikan ja latinalaisen-Amerikan maat eivät halua osallistua talkoisiin Ukrainassa. Sen sijaan ne eivät ole millään lailla valideja selittämään sitä, miksi joku haluaisi tukea Venäjää. Kuvittelisi, että kolonialismin ja imperialismin uhrit ymmärtäisivät, ettei Ukraina halua Venäjän kolonialisoivan itseään....
Kuten osa suomalaisistakin on hankkinut asunnon välimeren alueelta, koska siellä on lämpöisempää. Unelmissa tietysti puusaunallinen asunto siellä Toscanassa.Tosin näissä "Venäjä on paras, suurin ja mahtavin" -tyypeissä on myös paljon niitäkin, jotka käy länsimaissa ihan puhtaasti ostoksilla, kun eivät halua käyttää oman mahtavan kotimaansa sekundalaatuisia tuotteita. Että monella tuo "turismi" ei ole ihan sellaista turismia kuin jos joku länsimaalainen lähtee johonkin omasta maasta poikkeavaan kohteeseen tutustumaan johonkin uuteen ja erilaiseen. Moni on myös hankkinut Suomesta mökin tai käy täällä usein ihan siksi, että täällä on siistimpää, puhtaampaa ja asiat toimii paremmin. Näiden ihmisten puheissa ja teoissa on minusta vähän ristiriitaa, koska osa heistä tuntuu halveksuvan länsimaista elämänmenoa, mutta silti hakeutuvat kuitenkin koko ajan sen piiriin.
Käyttämäsi termi on hyvä kuvaamaan Viron Venäjämielisiä ihmisiä. Ei välttämättä ole sama kuin venäjänkielinen väestö kokonaisuudessaan.Jos nyt noista jutuista (Ylen jutuista, linkeistä siihen liittyen ja wikipedia-artikkelista) oikein ymmärsin, niin ilmeisesti "viron ryssät" haluaisivat nuo säilyttää, suurin osa tavallisesta kansasta nuo haluaisi poistaa, ihan valtiovaltaa myöden. Ja aika isoja jännitteitä ilmeisesti Virossa tuon asian suhteen, virolaiset vs "viron ryssät". Toki sekin on tuotu esiin että nuo eivät ole Viron pystyttämiä muistomerkkejä. Vaikeaksi muutenkin menee jos itsenäinen valtio ei saa poistaa toisten pystyttämiä muistomerkkejä.
En tiedä onko tuolle kansanosalle parempaa nimeä kuin "viron ryssät", jos joku tuntee Viroa ja heidän kulttuuriaan paremmin, niin saa valistaa.
Juurikin näin. Virossa on paljon venäjänkielisiä, mutta aika harvassa taitavat olla venäjänmieliset.Käyttämäsi termi on hyvä kuvaamaan Viron Venäjämielisiä ihmisiä. Ei välttämättä ole sama kuin venäjänkielinen väestö kokonaisuudessaan.
Wikipedian mukaan Virossa asuu noin 350 tuhatta venäjänkielistä. Heistä 90 tuhannella on vain Venäjän kansalaisuus ja 90 tuhatta on kokonaan vailla kansalaisuutta.Juurikin näin. Virossa on paljon venäjänkielisiä, mutta aika harvassa taitavat olla venäjänmieliset.
Minä toivoin, että joku olisi tuikannut tuleen Lavrovin kämpän, mutta jotain muuta rautatiesiltojen alla on palanut.Nytkö se kakkospygmi-Medvedev tuikkasi uhkaustensa mukaisesti Lontoon tuleen?
Latinalaisessa-Amerikassa on aika vahva "fuck America" perinne johtuen siitä, kuinka Yhdysvallat ovat poistaneet demokraattisesti valittuja johtajia, asettaneet valtaan diktaattoreita ja aseistaneet sekä kouluttaneet puolisotilaallisia joukkoja toimimaan kyseisellä alueella kaikkia "kommunisteja" vastaan vaikka kyse voi olla jostain sosiaalidemokratiaan pyrkivästä poliitikosta. Venäjä on sen sijaan pysynyt erossa alueesta ja Venäjä Yhdysvaltojen vihollisena on ystävä.Nuo ovat valideja huomioita selittämään sitä, miksi eräät Afrikan ja latinalaisen-Amerikan maat eivät halua osallistua talkoisiin Ukrainassa. Sen sijaan ne eivät ole millään lailla valideja selittämään sitä, miksi joku haluaisi tukea Venäjää. Kuvittelisi, että kolonialismin ja imperialismin uhrit ymmärtäisivät, ettei Ukraina halua Venäjän kolonialisoivan itseään....
Saattaa olla ihan feikkiä, mutta mikäli tämä twiitti on edes vähänkin totta, niin myötähäpeän tuntu on saavuttanut uuden huippunsa. Siis venäläisten sotilaiden pitää saada ampua ukrainalaisia mielensä mukaan, mutta ukrainalaisia ei saisi auttaa ampumaan takaisin?
Ihan varmaan spontaanisti nämä vapaan kansalaisyhteiskunnan huolestuneet jäsenet ovat oma-aloitteisesti kokoontuneet eikä mitään työnantajan tai muun talodellisen riippuvuuden aiheuttajan pakottamista ole havaittavissa`?
Medvedevin kosto ei ihan vielä pärjää Krimin sabotööreille, jos se on siis n. tunnissa sammutettu 10 auton miniparkkihallin kärähtäminen. Sitä vedenalaista ydinasetsunamia odotellessa.Nytkö se kakkospygmi-Medvedev tuikkasi uhkaustensa mukaisesti Lontoon tuleen?
Suuri tulipalo Lontoon keskustassa – sankka savupilvi kohoaa taivaalle