Petteri Sihvonen – kiekkomedian virallinen totuus

  • 2 896 649
  • 13 203

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Hänhän vastasi jo: nettisivuihin ja hallillta kuulemiinsa juttuihin. Siksi kysyin mihin sinun väitteesi perustuu. En ole kiinnostunut tästä keskustelusta, mutta tykkään, että keskustelun pitää olla tasapuolista ja siitä vähän tässä huolehdin.

Mistähän nettisivuilta se Tosifani tarkisti sen tiedon, että Petteri Sihvonen oli tiedon mukaan siirretty sivuun HPK:n juniorivalmentajan tehtävistä, vaikka Petteri olisi halunnut jatkaa juniorivalmennusta HPK:ssa? Minä olisin tarkistanut tiedon HPK:n nettisivuilta, joista olisi selvinnyt, että Petteri Sihvonen valmentaa Max Kenigin apuna Timo Lehkoselta vapautuneita HPK:n huippujunioreiden talenttijäitä. Eikö sinustakin ole outoa, että Tosifani kertoo täällä vääriä tietoja HPK:n junioritoiminnasta, vaikka tiedot olisivat olleet tarkistettavissa HPK:n junioreiden nettisivuilta? Niinkuin olet huomannut, ei Tosifani ole vieläkään kertonut Porin jäähallilta lähdettään, mistä hän sai tietoonsa sen, että Petteri Sihvonen oli siirretty sivuun HPK:n junioreiden valmennuksesta. Minusta alkaa tuntua taas jälleen kerran Tosifanin kohdalla, että hän kirjoittelee ihan omiaan tänne. Tälläkin kertaa väite on niin kova, että väitteen lähde olisi toivottavaa kertoa, varsinkin, kun HPK:n nettisivuilta oli luettavissa oikeaa tietoa.
 

oliwa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Supercell
Mistähän nettisivuilta se Tosifani tarkisti sen tiedon, että Petteri Sihvonen oli tiedon mukaan siirretty sivuun HPK:n juniorivalmentajan tehtävistä, vaikka Petteri olisi halunnut jatkaa juniorivalmennusta HPK:ssa? Minä olisin tarkistanut tiedon HPK:n nettisivuilta, joista olisi selvinnyt, että Petteri Sihvonen valmentaa Max Kenigin apuna Timo Lehkoselta vapautuneita HPK:n huippujunioreiden talenttijäitä. Eikö sinustakin ole outoa, että Tosifani kertoo täällä vääriä tietoja HPK:n junioritoiminnasta, vaikka tiedot olisivat olleet tarkistettavissa HPK:n junioreiden nettisivuilta? Niinkuin olet huomannut, ei Tosifani ole vieläkään kertonut Porin jäähallilta lähdettään, mistä hän sai tietoonsa sen, että Petteri Sihvonen oli siirretty sivuun HPK:n junioreiden valmennuksesta. Minusta alkaa tuntua taas jälleen kerran Tosifanin kohdalla, että hän kirjoittelee ihan omiaan tänne. Tälläkin kertaa väite on niin kova, että väitteen lähde olisi toivottavaa kertoa, varsinkin, kun HPK:n nettisivuilta oli luettavissa oikeaa tietoa.



Miksi Siffa Tosifanin pitäisi kertoa lähteensä nimet? Miksi keskustelufoorumille kirjoittavan yksityishenkilön pitäisi ryhtyä moiseen, kun sitä ei vaadita edes toimittajilta.

Petteri Sihvonen on ainakin kiekkopiireissä julkisuuden henkilö, josta liikkuu maailmalla paljonkin huhuja. Voisi sanoa, että tämä on "johtavan analyytikon" maineen hinta.

Minusta Tosifani pyysi ihan asiallisesti vahvistusta kuulemilleen "huhuilleen", mutta toki mies voisi opetella käyttämään Googlea, josta Sihvosen nykyinen rooli HPK:n juniorivalmennuksessa olisi selvinnyt alle minuutissa ;-)
 

canttig

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomi
Pelikirjo

Kim-Jong-UL, mitä sinulle tulee mieleen termistä "Meidän peli"?

- Pohjolan pohjoiskorealaisuus ja persialaiset perustuslait.


Kim-Jong-UL, onko "Meidän pelille" vaihtoehtoa?

- Kyllä. Pelikirjo-pelikirja. Se tarkoittaa isossa kuvassa, että pelitapa valitaan vastustajan mukaan. Pienemmässä kuvassa se tarkoittaa, että eri hyökkäysketjuilla on omat pelikirjansa. Vielä pienemmässä kuvassa se tarkoittaa, että hyökkäyksiin lähdöissä pakkipari vähän katselee ketä siellä edessä surffailee. Pienimmässä kuvassa se tarkoittaa, että maalivahti on tietoinen ketkä pakit siinä ympärillä kompuroi ennen kuin tiputtaa kiekon takaisin peliin.


Kim.Jong-UL, kertooko peli sinulle kaiken?

- Ei. Vain vahvistettu lopputulos kertoo kaiken.


Kim-Jong-UL, tarvitaanko HVP-tilastointia, että pelin kokonaisuus ja pelin rytmitys selviäisi?

- S'oon pääasia, notta poijat ei oo pahanteos.


Kim-Jong-UL, mistä löytyy jääkiekon syvin olemus?

- Jääkiekon syvin olemus löytyy alasarjoista. Sieltä löytyy rahasta ja iltapäivälehtitähteydestä riisuttua tekemistä, jääkiekkoa jääkiekon takia. Huomenna aion itsekin katsoa Urhon dokumenttia HCK:n nousuhaaveista.


Kim-Jong-UL, johtaja-analyytikko, Suuri seuraava.
 
Viimeksi muokattu:

Fordél

Jäsen
Mistähän nettisivuilta se Tosifani tarkisti sen tiedon, että Petteri Sihvonen oli tiedon mukaan siirretty sivuun HPK:n juniorivalmentajan tehtävistä, vaikka Petteri olisi halunnut jatkaa juniorivalmennusta HPK:ssa?

Tätä sinun täytyy kysyä kyseiseltä nimimerkiltä.

Eikö sinustakin ole outoa, että Tosifani kertoo täällä vääriä tietoja HPK:n junioritoiminnasta, vaikka tiedot olisivat olleet tarkistettavissa HPK:n junioreiden nettisivuilta?

Minusta alkaa tuntua taas jälleen kerran Tosifanin kohdalla, että hän kirjoittelee ihan omiaan tänne. Tälläkin kertaa väite on niin kova, että väitteen lähde olisi toivottavaa kertoa, varsinkin, kun HPK:n nettisivuilta oli luettavissa oikeaa tietoa.

Jälleen kerran sinun kannattaisi lukea mitä täällä on kirjoitettu ennen kuin alat tuomitsemaan kirjoittajaa. TosiFani päätti lauseensa kysymykseen "olenko oikeassa?". Ei tuo ole väärien tietojen kertomista vaan huhuilua ja niiden selvittämistä.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Tarkastin asian HPK-junioreiden nettisivuilta, siellä P. Sihvosen nimeä ei ole 01-syntyneiden joukkueen viiden (5) valmentajan joukossa, joten ei ollut mitään syytä epäillä kuulemaani tarinaa. Eli otin selvää asioista ennenkuin kirjoittelin tänne. Ja P. Sihvonen on julkisuuden henkilö, jonka uskottavuus jääkiekon parissa on kärsinyt hänen esiintymisiensä takia, naureskelijoita on jäähalleissa ympäri Suomen.

Tässä Tosifani kertoo tarkistaneensa asian HPK-junioreiden nettisivuilta, ennenkuin kirjoitti tänne, että Petteri Sihvonen oli siirretty sivuun HPK:n juniorivalmennuksesta, vaikka Sihvonen olisi halunnut jatkaa junioreiden valmennusta HPK:ssa. Tosifani jätti mainitsematta sen, että HPK-junioreiden nettisivuilla kerrottiin kolme päivää ennen Tosifanin kirjoitusta tänne, että Petteri Sihvonen valmentaa Timo Lehkosen siirryttyä HPK:n päävalmentajaksi HPK:n huippujunioreiden talenttijäitä.

Minulla jäi sellainen epäily, että Tosifani tarkisti vasta jälkeenpäin HPK:n 2001 syntyneiden valmennusryhmän kokoonpanon, kun olin kertonut hänelle, että Petteri Sihvonen on valmentanut HPK:n 2001 syntyneitä junioreita päävalmentaja Jarkko Saviojan apuna. Fordélille kerroin sitten lähteenäni olleen omat silmäni, kun kävin noita harjoituksia seuraamassa ja itsenäisyyspäivänä yhden pelin, jossa Petteri Sihvonen veti toista ryhmää ja Jarkko Savijoki toista. Fordél ei tietenkään huomaa noissa Tosifanin kirjoitteluissa mitään vääristelyjä, kun asenne on valmiiksi se, että Tosifani tietää asiat olevan niin kuin Tosifani ne opettajana kertoo. Vai olenko oikeassa?
 

TosiFani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
...Minulla jäi sellainen epäily, että Tosifani tarkisti vasta jälkeenpäin HPK:n 2001 syntyneiden valmennusryhmän kokoonpanon, kun olin kertonut hänelle, että Petteri Sihvonen on valmentanut HPK:n 2001 syntyneitä junioreita päävalmentaja Jarkko Saviojan apuna...

Ensinnäkin, en kerro tänne yksityisihmisten nimiä, niillä ei ole mitään merkitystä.

Kyseessä oli normaali jäähallijuoruilu, keskustelun aiheena oli P. Sihvosen ja V. Rantasen esiintyminen Hockey Night:ssa. Sanoin keskustelun aikana, että P. Sihvonen valmentaa HPK:n junnuissa. Tällöin minulle kerrottiin, että Sihvonen haluaisi kyllä valmentaa, mutta ulkojääkiekkoilullisten syiden takia ei saa valmentaa. Kotiin päästyäni tarkistin asian, HPK:n junnujoukkueiden sivuilta. Yhdenkään joukkueen toimihenkilösivuilta ei löytynyt P. Sihvosen nimeä. Tämän jälkeen tarkistin asian sinulta tässä ketjussa, koska tiedät tällä palstalla parhaiten P. Sihvosen asiat. Sinä oikaisit asian, asia on käsitelty.

Se, että Sihvonen sai virallisen aseman HPK:n junnuissa ei liity tähän keskusteluun lainkaan, koska uskomukseni koski nimenomaan yksittäisen HPK:n junnujoukkueen valmentamista.

Ja mikäli haluat lähteä oikaisemaan kaikkia P. Sihvosta koskevia jäähallijuoruja, olet mahdottoman tehtävän edessä. Hän on hyvin ristiriitainen julkisuuden henkilö, jolla on puolustajansa ja haukkujansa. Lähes jokaisella jääkiekko ihmisellä on hänestä mielipide ja niistä keskustellaan jäähalleilla ympäri Suomen.
 
Viimeksi muokattu:

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Ja mikäli haluat lähteä oikasemaan kaikkia P. Sihvosta koskevia jäähallijuoruja, olet mahdottoman tehtävän edessä. Hän on hyvin ristiriitainen julkisuuden henkilö, jolla on puolustajansa ja haukkujansa. Lähes jokaisella jääkiekko ihmisellä on hänestä mielipide ja niistä keskustellaan jäähalleilla ympäri Suomen.

Tämähän oli yksittäistapaus, jossa olit Porin jäähallilla kuullut väärän huhun, että Petteri Sihvonen oli siirretty sivuun HPK:n juniorivalmennuksesta, vaikka Porin jäähallihuhujen mukaan Petteri olisi halunnut jatkaa valmentamista HPK:n junioreissa. Kerroin sinulle, että Petteri oli lupautunut valmentamaan HPK:n 2001-syntyneitä poikia Jarkko Saviojan apuna. Petterillä ei kiireittensä (UL, tohtorinväitöstyö, PAF ym.) vuoksi ollut mahdollisuutta osallistua sen enempää valmennukseen, jossa hän on nyt toiminut yhtämittaisesti 10 vuotta. Kun menit HPK:n juniorisivuille, olisit voinut kertoa sieltä, että Petteri oli lupautunut Timo Lehkoselle vetää Max Kenigin apuna HPK:n huippujunioreitten talenttijäitä ja näinollen Porin jäähallilla kuulemasi jutut olivat näitä kuuluisia hallijuoruja.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Eli Petteri on tässä roolissa vain päävalmentajaa avustava pelaajan isä eikä mikään oikea HPK:n palkkaama valmentaja?

Kyllä, näin juuri. Tuskin siitä HPK:n huippujunioreiden talenttijäidenkään vetämisestä mitään palkkaa maksetaan, vaan omien kiireittensä mukaan tekee HPK:n junioreissa palkatonta valmennustyötä. Valmentaminen on valmentamista, maksettiin siitä palkkaa tai sitten ei. Jos valmentamisesta siirretään syrjään, niinkuin Porin jäähallilla on Tosifanille kerrottu HPK:n tehneen Petteri Sihvoselle, niin sitten ei seuran organisaatiossa valmenneta ollenkaan.
 

Fordél

Jäsen
Fordél ei tietenkään huomaa noissa Tosifanin kirjoitteluissa mitään vääristelyjä, kun asenne on valmiiksi se, että Tosifani tietää asiat olevan niin kuin Tosifani ne opettajana kertoo. Vai olenko oikeassa?

Et ole oikeassa. Edelleen, TosiFani ei esittänyt asiaa ehdottomana totuutena, josta kertoo lopussa oleva "olenko oikeassa?". Aivan kuten itsekin teet edellä eli oletat, mutta et ole varma asiasta.

Hupaisaa vääntämistä taas kerran.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Hupaisaa vääntämistä taas kerran.

Niin on ja Fordél jälleen kerran mukana aktiivisena keskustelijana. Jäädään odottamaan lisää näitä hallihuhuja, että päästään ampumaan ne alas, jos tarvis vaatii. Tärkeintähän on, että halleilla puhutaan ja Röngän keihäs lentää:).
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Kyllä, puutun aktiivisesti havaitsemiini epäkohtiin.

Kyllä, ja näin autat väärien hallihujen oikaisemista osaltasi, kun pidät keskustelua omalla tavallasi yllä.
 

Fordél

Jäsen
Videolla Sihvonen kuitenkin selvästi sanoo:

"Hyvä joukkue lähtee noin seitsemän kertaa per erä viiveellä"

Siirsin tämän tuolta toisesta ketjusta tähän ketjuun, koska aihe ei koske niinkään Urheilulehteä vaan tätä Sihvosen pelikirja-ajattelua.

Kysyn, että pystyykö joku selittämään mihin tämä noin seitsemän viivelähtöä per erä perustuu? Minkä takia se on optimaalinen luku?
 

TosiFani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
...Kysyn, että pystyykö joku selittämään mihin tämä noin seitsemän viivelähtöä per erä perustuu? Minkä takia se on optimaalinen luku?

Itse en hyväksy tämän tyylisiä yleistyksiä, mutta tämä on P. Sihvosen tapa korostaa "Meidän peli" -pelitapaa ja kärjistää keskustelua. Mielestäni optimaalista viivelähtöjen määrää ei ole olemassa, vaan se riippuu vastustajan taktiikasta. Väittäisin, että nykyistä Venäjää vastaan viivelähtöjen optimaalinen määrä on eri kuin voimakkaasti karvaavaa Kanadaa vastaan.
 
Kysyn, että pystyykö joku selittämään mihin tämä noin seitsemän viivelähtöä per erä perustuu? Minkä takia se on optimaalinen luku?

Tietämättä sen kummemmin asiasta, niin veikkaan seuraavaa. Noin seitsemän kertaa tarkoittaa sitä, että tilanteista ja vastustajasta riippuen hyvä joukkue rytmittää peliä enemmän kuin muutaman vahinkokerran, mutta kuitenkin hyökkää tilaisuuden tullen nopeastikin eli ei palauta jokaista kiekkoa maalin taakse. Erässä sitten mahtuu näitä tapahtumia korkeintaan alle kymmenen, ettei mene liitoitteluksi ja yli 3, että se on johdonmukaista eikä vain "vaihtoviivelähtöjä".

Tarkoittaisikohan jotain tuommoista?
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Jos Sihvosen väittämä olisi: "Noin 6-8 viivelähtöä/erä on optimaalinen määrä viivelähtöjä, niin se olisi älyllinen väittämä". Tasan 7 kpl on hassun täsmällinen määritelmä, jos Petteri Sihvonen on oikeasti noin väittänyt.
 
Viimeksi muokattu:

steepler

Jäsen
Suosikkijoukkue
chelsea, The Ohio State Buckeyes
Jos Sihvosen väittämä olisi: "Noin 6-8 viivelähtöä/erä on optimaalinen määrä viivelähtöjä, niin se olisi älyllinen väittämä". Tasan 7 kpl on hassun täsmällinen määritelmä, jos Petteri Sihvonen on oikeasti noin väittänyt.

En ola varma onko Sihvosella joku henkilökohtainenkin kanta asiaan, mutta Jalonen ainakin tuon 7 per erä on sanonut. Ilmoitti sen kun oli Sihvosen vieraana Urheilukanavalla Kaksi Sormea Pelikirjalla ohjelmassa.

Varmasti se perustuu keskiarvolaskelmiin siitä että kuinka paljon kiekkokontrollia tietty määrä viivelähtöjä tuottaa ja millainen pelin rytmityksestä tulee keskimäärin kun on tietty määrä viivelähtöjä. Jalonen ei kyllä sitä ohjelmassa avannut sen tarkemmin mutta tuskin hän tuota määrää ihan hatusta on vetänyt.
 

Fordél

Jäsen
Jos Sihvosen väittämä olisi: "Noin 6-8 viivelähtöä/erä on optimaalinen määrä viivelähtöjä, niin se olisi älyllinen väittämä". Tasan 7 kpl on hassun täsmällinen määritelmä, jos Petteri Sihvonen on oikeasti noin väittänyt.

Niin Sihvonenhan määrittelee noin seitsemän, joten se voi hyvinkin olla 6-8 viivelähtöä, mutta edelleen, mihin sekin perustuu?
 

Fordél

Jäsen
En ola varma onko Sihvosella joku henkilökohtainenkin kanta asiaan, mutta Jalonen ainakin tuon 7 per erä on sanonut. Ilmoitti sen kun oli Sihvosen vieraana Urheilukanavalla Kaksi Sormea Pelikirjalla ohjelmassa.

Varmasti se perustuu keskiarvolaskelmiin siitä että kuinka paljon kiekkokontrollia tietty määrä viivelähtöjä tuottaa ja millainen pelin rytmityksestä tulee keskimäärin kun on tietty määrä viivelähtöjä. Jalonen ei kyllä sitä ohjelmassa avannut sen tarkemmin mutta tuskin hän tuota määrää ihan hatusta on vetänyt.

Eli se on siis ihan vain keskimääräinen luku, joka antaa suuntaa pelin rytmittämisestä Jalosen pelitavan mukaan. En kuitenkaan tämän perusteella lähtisi väittämään, että "hyvä joukkue lähtee noin seitsemän kertaa per erä viiveellä". Voimme kyllä todeta vaikka, että "Jalosen Leijonat lähtevät keskimäärin noin seitsemän kertaa per erä viiveellä".
 
Suosikkijoukkue
Leijonat, Jokerit
Niin, Jukka Jaloseltahan tämä numero 7 on alunperin lähtöisin ja pätee hänen pelitapaansa ja hänen joukkueeseensa.

Tosin pitäähän se yleinen ohjeluku viivelähtöjen määrästä joku numero olla, kun puhutaan kiekkokontrollijoukkueesta. Kannatan 6-8 tai 5-9, mutta periaatteessahan se on sama asia kuin "noin seitsemän".

Edit. Aivan, nyt puhutaan "hyvästä" joukkueesta. Hitto mitä lukijoiden ärsyttämistä ja aliarvioimista taas.
 

steepler

Jäsen
Suosikkijoukkue
chelsea, The Ohio State Buckeyes
Eli se on siis ihan vain keskimääräinen luku, joka antaa suuntaa pelin rytmittämisestä Jalosen pelitavan mukaan. En kuitenkaan tämän perusteella lähtisi väittämään, että "hyvä joukkue lähtee noin seitsemän kertaa per erä viiveellä".

Jalonen ei tosiaan lukua käynyt mitenkään tarkasti läpi joten tämä keskiarvo on oma tulkintani, mutta pakko luvun on liittyä keskiarvoihin koska tuskin Jalonenkaan minään itseisarvona viivelähtöjen määrää pitäisi.

No tiedä sitten mitä Sihvonen tarkoittaa mutta jos ajatellaan hyvää kiekkokontrolliin pyrkivää joukkuetta niin silloin varmaan voidaan lukua 7 pitää jonkun tason ohjeellisena määränä.
 
Katsokaapa hyvikseen, kun tilaistoitte nuita viivelähtöjä muna pystyssä, että kuinka monessa viivelähdössä on ns. vaihto päällä. Hyökkäävän tai puolustavan joukkueen osalta. Viivelähtö ei todellakaan ole mikään kiekkokontrollia pelaavan joukkueen maaginen taktinen oivallus. Sekä kiekkokontrollia ja ns. pystysuunnan jääkiekkoa pelaavat joukkueet sitä harjoittavat.

Ja miten esim. jos vastustaja pelaa agressiivista 2-1-2:sta, jossa laiturin tehtävä on paineistaa(ei ohjata) kiekollista puolustajaa jatkuvasti, mikä on viivelähtöjen määrä ?

Henkilökohtaisesti jonkun tietyn viivelähdön määrän määrittäminen per erä on silkkaa paskaa. Ihan sama, mitä Jalonen tai Sihvonen tai Scotty Bowman on sanonut.

Kaikki joukkueet haluavat pelata kiekkokontrollia, koska se on ylivoimaisesti paras tapa puolustaa. Ja jos mietitään pelaajia, pysyä pelissä kiinni. Jokainen, joka on joskus joukkuepallopelejä pelannut, tietää että on mukavempi, kuin pallo on omilla. Jokainen jalkapalloseura haluaa pelata kuin Barca. Mutta sitten tullaan siihen kysymykseen, että riittääkö yksilötaito. Ei ole mitään järkeä lähteä pelaamaan paskalla joukkueella kiekkokontrollia.

Mielestäni ei voida edes puhua "Meidän Pelistä", jossa nostetaan jalustalle liian pelitaktiset ominaisuudet. Kanadalla on oma peli-identiteetti, Venäjällä on oma, Ruotsilla oma, Suomella oma. Pelillinen identiteetti on paljon syvempi asia, kuin joku valmentajan määrittelemä 1-3-1 puolustus tai aktiivinen alivoima neliö. Pelaisiko KalPa kiekkokontrollia jos vastassa olisi New York Rangers? Miten SaiPa pelaisi, jos vastassa olisi Peräsuolen Supistukset? Taktisia muutoksia = aivan varmasti, pelillinen identiteetti = varmasti sama.

Jos mietitään Suomen maajoukkueetta, on täysin typerää sihvosmaisesti väittää, että Teemu Selänne ei mahtuisi joukkueeseen, koska ei osaa pelata Jalosen määrittelemällä tavalla. "Joku laituri heittää pakan ihan sekaisin". Mitä vittua?

No sitä vittua, että Suomessa ollaan liian valmennuskeskeisiä, tai ainakin sellaisen kuvan saa keskusteluista. Roudataan mestiksestä parikytä jätkää SM-liigaan Kai Suikkasen alaisuuteen, ja jos he noudattavat täydellisesti Suikkasen pelikirjaa, he voittavat mestaruuden. Mutta ei se vaan niin mene. Tai vaihtoehtoisesti parikytä pistepörssin kärkinimeä Mika Toivolan alaisuuteen, ja voitetaan mestaruus. Höpö Höpö.

Vaikka joku Mixu Paatelainen olisi mikäkin nero ja joulukuusien valmistaja, ei Suomi tule pääsemään mihinkään kisoihin hänen aikakaudellaan. Miksi? Koska pelaajat ovat paskoja. Siitä ei pääse yli, eikä ympäri. Vaikka hän keksisi taktiikan, jossa pelaajat pomppisivat päällän nurmella ja potkisivat palloa ilmassa täydellisesti, siitä ei tulisi lasta eikä paskaa.

Valmentajan täytyy aina ottaa huomioon, millaisella pelaajamateriaalilla hän toimii. Jos kiekkokontrollia ei voida pelata, OK, pelataan sitten jotain muuta. Tottakai jokaisessa seurassa tai maajoukkueessa, johon pelaajia valitaan, mietitään heidän sopivuuttaan joukkueeseen ja pelitaktiikkaan. Se on päivänselvä asia ; halutaan paras pelaaja tietylle osa-alueelle. Mutta on typerää alkaa muovaamaan pelaajaa johonkin tiettyyn lokeroon, jossa hän ei voi käyttää omia vahvuuksiaan parhaiten. Valmentajan tehtävä on ulosmitata pelaajista täydellinen potentiaali. Yksilöt tekevät joukkueen, Hyvä Joukkue tuo Hyvät Yksilöt esille.

Pelitaktiikka ja pelaajamateriaali on oltava tasapainossa. On typerää jättää Selänne ulos joukkueesta, on typerää lokeroida häntä johonkin tiettyyn pelitaktiseen muutokseen, jos hänestä ei silloin saada parasta irti. On järkevää antaa hänen pelata omilla vahvuuksillaan, mutta ei tietenkään kurittomasti. Pelaajien ei voida antaa tehdä ihan mitä he haluavat, mutta heitä pitää kannustaa tekemään ihan mitä he haluavat. Valmentajan dilemma.

Sihvonen on sanonut, että puolella NHL-valmentajista on pelikirja hukassa. Minä sanon, että Sihvosella on pelikirja hukkunut jo ajat sitten. NHL-valmentajat tietävät tasan tarkkaan mitä tekevät. Jokaisella valmentajalla on oma käsitys, millaista jääkiekkoa he haluavat pelata. Jokaisella on oma raami, mutta se ei ole ehdoton. Vaihtuvuus on suurta joka kausi, täytyy adaptoitua joka kausi uudestaan. Kilpailu on kovaa ja pelaajia vaihtuu. Loukkaantumiset, pelaajasiirrot yms. Jokainen pelaaja pitää ajaa sisään, jokaisen pelaajan pitää tuntea olevansa osa joukkuetta. Valmentaminen on ennenkaikkea erilaisten ihmisten kanssa työskentelyä, joista kaikista pitää saada mahdollisimman paras tulos ulos. Valmentajan täytyy mukautua tilanteeseen, kuten pelaajien. Ei ole olemassa tiettyä yhtä tapaa, joiden kaikkien pitäisi kulkea.

Arvostan kovasti Sihvosta siinämielessä, että hän on avannut uusia ovia meille tavallisille jääkiekon suurkuluttajille. Mutta tuntuu kuin hän yrittäisi keksiä pyörää uudestaan. Pelikirja, kolme kaistaa, lyhytsyöttöpeli, ristipisto... Puhuu modernista jääkiekosta, mutta tuntuu kuin hän ei olisi ikinä edes seurannut koko lajia ja sen kehitystä. En tiedä mikä on taustalla, oman egon pönkittäminen vaiko lajin avaaminen "idiooteille".

Jääkiekko on pelaajien peli, nyt, aina ja ikuisesti. Valmentaja ei ole jumala, jeesus eikä messias.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Melkein jo sanoin, että pelitapaketjun viesti, mutta tämähän onkin avoin kirje Sihvoselle. Hienoja pointteja ja noinhan se asia menee.

Olen myös sitä mieltä, että Pullamössö tyrmää viesteissään useita Petteri Sihvosen esille ottamia pelikirja-asioita, joten niistä voidaan keskustella tässä viestiketjussa. Voisitko tarkentaa, mitkä asiat ja hienot pointit menevät sinun mielestäsi niinkuin Pullamössö niistä kirjoittaa. Pullamössön viesti on arvokas sen takia, että sen sisältö aiheuttaa keskustelua täällä. Itse olen valmis kommentoimaan Pullamössön tuomia näkökantoja sen jälkeen, kun kerrot omat, yksilöidyt, käsityksesi niihin.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös