Perussuomalaiset

  • 6 133 691
  • 47 626

Fordél

Jäsen

Siinähän Soini tosiaan sanoo hyvin yksiselitteisesti, että

"Tulemme äänestämään vastaan. Meillä on ollut johdonmukainen linja, että näitä sekä väliaikaista ja pysyvää vakausmekanismia emme voi tukea."


Nyt jäämme odottamaan, että onko Timo Soini sanojensa mittainen mies ja tulevatko Persut äänestämään vastaan. Jos tulee, on vanhojen puolueiden ylivaltaa tosiaan murrettu tässä kysymyksessä ja Soini on sanojensa mittainen mies. Jos taas Persut äänestävät puolesta, on Soini sekä Persut yksi vanhoista ja sanat on syöty. Jäämme mielenkiinnolla seuraamaan kuinka tulee käymään.
 

Evil

Jäsen
Suosikkijoukkue
Devils, HIFK, Arsenal, Athletic Club de Bilbao
Jos sinä kuvittelet, että Afrikan alimmilla sosiaaliluokilla on varaa matkustaa tänne asti, niin suosittelen tutustumaan hieman paremmin afrikkalaisten keskimääräiseen varallisuustasoon.
Kirjoitin "roskasakki". Se ei ole köyhän synonyymi.
 

Clocks

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Kannattajat: | Kotimaan uutiset | Iltalehti.fi

Niin, harmi. Vartiaisellakin meni maku äänestämänsä puolueen toimintaan. Soinin pitäisi nyt tajuta, että tämä mainitsemasi "monisanaisuus" ei toimi puolueen äänestäjäkuntaan. Menevät raasut ihan sekaisin.

Ote IL:n jutusta:

"Jakomäen ostoskeskuksen vierustalla Eila Snäll, Veli-Matti Niemistö, Anja Nieminen ja Kai Skarin ovat avanneet iltapäiväoluet.

Jakomäki on Helsingin perussuomalaisin kaupunginosa, ja Niemistö kertoo seurue kuuluvan siihen liki 35 prosenttiin jakomäkeläisistä, joka antoi äänensä perussuomalaisille.

Soinin takinkääntö Portugalin tukemisessa saa silti kannattajatkin kuumenemaan.

- Mitä helvettiä ne sinne työntää sitä rahaa? Ennemmin sitä tarvitsevat Suomen työttömät, vanhukset ja lapsiperheet, Kai Skarin sanoo.
"

Henk. koht. kantanani toteaisin, että omat veroeuroni saa käteismuodossa lapioida vaikka Portugalin rantakallioilta mereen, ennen kuin Jakomäen ostoskeskuksen vierustalla iltapäiväolusteleva porukka näkee niistä senttiäkään. Vie, Kaitsu, se pullo kauppaan ja mene kävelylenkin kautta vaikka kirjastoon lukemaan päivän lehdet. Tee muuta kuin vedä kaljaa ja valita.
 

Fordél

Jäsen
Nimenomaan "näitä". Ymmärrän tuon juuri siten, että niitä ei tueta siinä muodossa kuin niitä ennen vaaleja hahmoteltiin. Kun niiden sisältöön saadaan omia seikkoja, niin aiemmin mainittu asento on nähdäkseni muuttunut.

Niin, "näillä" viitataan väliaikaisiin ja pysyviin tukimekanismeihin, joita Persut eivät voi tukea. En itse pysty ymmärtämään, että miten ihmeessä te Persujen kannattajat olette nyt yhtäkkiä paljon myötämielisempiä tukimekanismeja suuntaan kun vielä ennen vaaleja tyrmäsitte ne ilman, että olisitte selkeästi esittäneet "näihin" tukimekanismeihin muutoksia. Ei, te olitte niitä selkeästi vastaan, aivan kuten Soinikin tuossa toteaa.

En myöskään ymmärrä, että miksi se ottaa niin koville sanoa, että mielipide saattaa muuttua? Okei, odotetaan rauhassa, että muuttuuko ne mielipiteet, mutta tällä hetkellä siihen on selkeitä viittauksia. Jos näin tapahtuu, on mun mielestä ihan turha yrittää selitellä mitään (Soinihan itsekin totesi, että ei pidä selitellä) vaan rehdisti myöntää, että tässä yhdessä vaalien suurimmista kysymyksistä annoimme periksi.
 
Suosikkijoukkue
Chelsea FC
- Mitä helvettiä ne sinne työntää sitä rahaa? Ennemmin sitä tarvitsevat Suomen työttömät, vanhukset ja lapsiperheet, Kai Skarin sanoo.[/I]"

Tämä kohta pisti itseänikin vituttamaan noiden työttömien osalta ja koska tämän kommentin sanoi itse joku sossusopuli ottamalla loiventavaa. Kyllä mua ainakin ärsyttää maksaa veroja sen takia, että nämä kaiken maailman pummit saa menovettä, ettei tule paha horkka vierotusoireiden takia. Oksettavaa sakkia, vaikka kuinka olisivat suomalaisia.

Viimeinen komentti tuossa lehtijutussa oli seuraava: "Soini on paska jätkä". Jos ei pidä vaalilupauksiaan. On se hyvä, että lähiöpummit ovat päässeet kertomaan mielipiteensä.
 
Vie, Kaitsu, se pullo kauppaan ja mene kävelylenkin kautta vaikka kirjastoon lukemaan päivän lehdet. Tee muuta kuin vedä kaljaa ja valita.

En ole asiaan perehtynyt sen kummemmin, mutta kuvittelisin, että ainakaan täällä Tampereella ei vappupäivänä ole kirjastot auki. Ehkä siellä suurkaupungissa on asiat toisin?

Löisinpä melkein vetoa jopa siitä, että on saattanut joku eiralainen tai ullanlinnalainenkin eilen nauttia alkoholia julkisilla paikoilla.

Onko tuolla Jakomäessä muuten töissä käyviä ihmisiä ollenkaan, kun edellä kirjoittanut nimimerkkikin on täysin varma, että jos ihminen juo Jakomäessä kaljaa keskellä vappupäivää, hän on automaattisesti sossupummi. Eikö ole mitenkään mahdollista, että hän olisi vaikkapa rekkakuski tai siivooja? Vai ovatko rekkakuskit ja siivoojatkin automaattisesti sossupummeja, koska he eivät ole nettomaksajia?
 
Viimeksi muokattu:

cottonmouth

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo & Philadelphia Flyers

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Jakomäen äänestysalueiden äänestysprosentit olivat n. 66 ja n. 55. Siellä ei lähes ketään kiinnosta politiikka, eikä edes persut. Meillä äänesti 88% ja tulos kuvaa ehkä hieman paremmin polittisia näkökantoja kuin Jakomäen äänestysprosentit. Kun siis "Arska tai Lissu" ördää ostarilla, niin hän ei ole todennäköisesti persujen kannattaja, eikä minkään muun puolueen. Tuskin välittää koko vaaleista tai edes viitsi vaivautua selvittämään, koska pitäisi äänestää, kun ei kiinnosta koko skeida pätkääkään.
 

Clocks

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
En ole asiaan perehtynyt sen kummemmin, mutta kuvittelisin, että ainakaan täällä Tampereella ei vappupäivänä ole kirjastot auki. Ehkä siellä suurkaupungissa on asiat toisin?

Löisinpä melkein vetoa jopa siitä, että on saattanut joku eiralainen tai ullanlinnalainenkin eilen nauttia alkoholia julkisilla paikoilla.

En ole perehtynyt, kuvittelisin, ehkä, melkein. Hih hih. Asian ytimessä muutenkin.
 
Suosikkijoukkue
Chelsea FC
Löisinpä melkein vetoa jopa siitä, että on saattanut joku eiralainen tai ullanlinnalainenkin eilen nauttia alkoholia julkisilla paikoilla.

No kertoimet sen puolesta, että tuo tissuttelu jatkuu myös tänään noiden haastateltavien toimesta aivan täyspäiväisesti, ovat todella alhaiset vedonlyöjän kannalta, ei ole pelattava kohde. Jakomäki on todella hieno paikka, siellä on työttömällä paljon aktiviteetteja, ostarilta löytyy leikkikavereiksi vaikkapa manneja. Harvemmin tuonne eksyy ja onneksi ei ole sen suurempi asuinalue.

Tuossa IL:n haastattelussa oli tuo hyökkäysvaunuja töninyt perheenäiti. Ei ollut aikaisemmin äänestänyt kuin pressanvaaleissa (saattoi olla yh ja pienituloinen?). Nyt sitten oli löytänyt sellaisen puolueen, joka ajaa hänen asioitaan -> Persut. Ei ollut tyytyväinen äänestämänsä puolueen sanomisiin vaalien jälkeen.
 
Jakomäen äänestysalueiden äänestysprosentit olivat n. 66 ja n. 55. Siellä ei lähes ketään kiinnosta politiikka, eikä edes persut. Meillä äänesti 88% ja tulos kuvaa ehkä hieman paremmin polittisia näkökantoja kuin Jakomäen äänestysprosentit.

Teidän äänestysalueenne tulokset kuvaavat kultalusikka suussa syntyneiden näkökantoja. Jakomäen tulokset kuvaavat sosiaalitapausperheisiin syntyneiden näkökantoja.

Koko maan äänestysprosentti oli 70,5 %, eli Jakomäessä oltiin lähempänä maan keskiarvoa kuin sinun asuinalueellasi, mitä poliittiseen kiinnostuneisuuten tulee.

No kertoimet sen puolesta, että tuo tissuttelu jatkuu myös tänään noiden haastateltavien toimesta aivan täyspäiväisesti, ovat todella alhaiset vedonlyöjän kannalta

Mikä noissa puheissa oli mielestäsi sellaista, että pidät äärimmäisen epätodennäköisenä sitä, että kyseessa olisivat matalapalkkaduunarit, joilla on tänään työpäivä?
 

Evil

Jäsen
Suosikkijoukkue
Devils, HIFK, Arsenal, Athletic Club de Bilbao
Saako mielenkiinnosta kysyä, että minkä se sitten on?
Ei minkään ihan yksi yhteen. Minä ymmärrän roskasakkiin kuuluvaksi toki köyhiäkin mutta myös paremmin toimeentulevaa rikollista ainesta, ihan kansallisuudesta riippumatta. Enemmän kuin lompakon paksuus, määrittää mielestäni elintapojen kunniallisuus sen, kuuluuko roskasakkiin vai ei.
 
Suosikkijoukkue
Chelsea FC
Mikä noissa puheissa oli mielestäsi sellaista, että pidät äärimmäisen epätodennäköisenä sitä, että kyseessa olisivat matalapalkkaduunarit, joilla on tänään työpäivä?

Asut Tampereella? Miksi kysyt tällaista? Eikös teilläkin ole nämä omat eliitti asuinalueet, joista löytyy näitä suurkuluttajia? Mikä estää matalapalkka duunaria tissuttelemasta koko päivän vaikka olisikin töissä? Vastaus ei ole se, että olisi töissä.
 
Mikä estää matalapalkka duunaria tissuttelemasta koko päivän vaikka olisikin töissä? Vastaus ei ole se, että olisi töissä.

On niitä monia muitakin matalapalkka-aloja kuin raksahommat. Aika monesta duunista tulee kenkää, jos töissä kupittaa. Esim. rekka- ja bussikuskilla tai lähihoitajalla saattaa olla jopa aika raskauttavaa matskua kännissä toiden tekeminen.

eliitti asuinalueet.

Miksi kirjoitit "asuinalueet" yhteen?
 

Maple Leaf

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Toronto Maple Leafs, Pat Quinn -lahko
Ja Kirjoittelijalle totean, etten viitsi availla kuvailemattomia linkkejä. Tiedä mitä sieltä löytyy.

Ymmärrän, ettet halua tutustua näihin linkkeihin, sillä niiden sisältö todistaa päinvastaista kuin sinun väitteesi. Pää puskaan, silmät kiinni ja kädet korville, ja todellisuus on sellainen kuin toivomme!
 

Gentleman

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
En myöskään ymmärrä, että miksi se ottaa niin koville sanoa, että mielipide saattaa muuttua? Okei, odotetaan rauhassa, että muuttuuko ne mielipiteet, mutta tällä hetkellä siihen on selkeitä viittauksia. .

Mielipiteet tuskin ovat muuttuneet, mutta puheet ovat. En jaksa uskoa, että PS:n ja SDP:n johdossa oltaisiin niin yksinkertaisia, etteikö ymmärrettäisi sitä missä mennään. Mukavaa kyyti ei ole, mutta eipä se paikallaan pysyminenkään hyvältä tunnu.

Jos näin tapahtuu, on mun mielestä ihan turha yrittää selitellä mitään (Soinihan itsekin totesi, että ei pidä selitellä) vaan rehdisti myöntää, että tässä yhdessä vaalien suurimmista kysymyksistä annoimme periksi.

Soini voisi kyllä jo rehtinä miehenä myöntää, että kyse oli ihan pelkästä vaalipuheesta, eikä ollut missään vaiheessa ihan tosissaan.

Hyvä puolihan tässä on se, että talousjärjestelmän puutteita ja keinoja vakauttaa sitä on käsitelty laajemmin ja ainakin ne, jotka ovat asioihin jaksaneet perehtyä ymmärtävät sekä taloutta että päätöksentekojärjestelmää taas vähän paremmin.
 
Suosikkijoukkue
Chelsea FC
Miksi kirjoitit "asuinalueet" yhteen?

En mä tiedä, vaikka sen takia, että voisimme jatkaa tätä todella hedelmällistä keskustelua. Voi myös olla, että asuinalueet kuuluu kirjoitta yhteen, mene ja tiedä?

Bussikuskeilla ja rekkapekoilla ei ole mitkään huonot liksat, jos otetaan vertailukohteeksi nuo mainitsemasi lähihoitajat. Painivat aivan eri sarjoissa. Bussikuskeille pitäisi tietysti tänä päivänä lisätä palkkaan vaarallisentyönlisä, ainakin täällä Pääkaupunkiseudulla.

Kyllähän työnantajat ovat tiukentaneet kontrollia alkoholinkäytöstä työpaikoilla, ei nuo semi ammattilaiset pysty enää kupittamaan töissä niin helposti, ihan alaa katsomatta.
 
Suosikkijoukkue
Chelsea FC
No minä ymmärsin nämä sanavalinnat "eliitti asuinalueet" ja "matalapalkka duunari" lähinnä provokaationa sivistymättömien ja kouluttamattomien persukannattajien suuntaan,

Tuo asuinalue kysymyksellä halusin vain tietää, onko Tampereella tuollaisia asuinalueita kuin esim. Jakomäki Helsingissä? Eikös Hervanta ollut joskus 80-luvulla vielä aika hurja paikka? Työläisten ja vähempiosaisten asuinpaikka?

No mitäs sä nyt menet lokeroimaan persukannattajat tuollaisiksi, kai niitä ovat voineet muutkin äänestää? Media on osaksi leimannut persukannattajat juuri noihin lokeroihin mitkä mainitsit. Persuja saa mun puolesta kannattaa kuka lystää.
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Teidän äänestysalueenne tulokset kuvaavat kultalusikka suussa syntyneiden näkökantoja. Jakomäen tulokset kuvaavat sosiaalitapausperheisiin syntyneiden näkökantoja.

Koko maan äänestysprosentti oli 70,5 %, eli Jakomäessä oltiin lähempänä maan keskiarvoa kuin sinun asuinalueellasi, mitä poliittiseen kiinnostuneisuuten tulee.

Meillä sai kokoomus n. 30% äänistä, mutta hyvin pärjäsivät myös Sdp, vihreät ja vas, joten ei tämä ole ihan kultalusikka suussa syntyneiden aluetta. Persutkin sai meillä n. 8% äänistä, joten ei ihan kehno saavutus sekään, kun persujen kannatus Helsingissä oli 13% eduskunta-vaaleissa 2011.
 
Tuo asuinalue kysymyksellä halusin vain tietää, onko Tampereella tuollaisia asuinalueita kuin esim. Jakomäki Helsingissä?

Tampereella ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus asukkaista on kaikkein pienin Multisillassa. Se on totaalinen persläpi. Minulla on pari multisiltalaista työkaveria. Eivät nekään töissä juo, vaikka viikonloppuisin kuppi maittaa "vähän" liikaakin. Myös mielipiteet heillä ovat pitkälti samaa osastoa kuin noilla Jakomäen hurjilla. Mm. tämän vuoksi pidin kohtuuttomana sen pitämistä lähes varmana, että nuo Iltapulun jutussa haastatellut jannut ja jannuttaret ryyppäisivät päivät pääksytysten.
 

magnum37

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tulevaisuuden Sport
Jep, ei siis kestänyt edes hallituksen muodostamiseen saakka, kun jo Perussuomalaiset ovat uusimassa poliittisen strategiansa hallituspaikan edessä. Näin maanantain kunniaksi Soinin takinkääntö tuntuu entistäkin absurdimmalta.

Hyvä puolihan tässä on se, että talousjärjestelmän puutteita ja keinoja vakauttaa sitä on käsitelty laajemmin ja ainakin ne, jotka ovat asioihin jaksaneet perehtyä ymmärtävät sekä taloutta että päätöksentekojärjestelmää taas vähän paremmin.

En kyllä ymmärrä sitä, miten näitä avustuslainoja tukevat ymmärtäisivät taloutta paremmin? Kun kyseessä on yksityisten pankkien luottotappioiden sosialisoimisesta, miten se olisi pitkällä tähtäimellä taloudellisesti järkevää tukea pankkien lainanantokykyä jatkossa vain siksi, että 'köyhät' eurooppalaiset firmat voisivat ostaa suomalaisia insinöörituotteita velaksi jatkossakin? Nimenomaan lyhytnäköistä taloudellista hyötyä siitä voi olla viennin kasvuna, mutta seurauksena siitä on se, että seuraava taantuma iskee entistä pahempana.

EDIT: Jaa, Iltis väittää Soinin pyörtäneen nyt puheensa YLE:ssä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös