Itse ehdotuksessa ei kuitenkaan näin lue eikä kokoaminen tarkoita keskitysleiriä muutenkaan, vaikka Timonen sellaista väittää.Edes Saku Timonen ei siis väitä kaiken säilöönottotoiminnan olevan väärin, ei vedä yhtäsuuruutta nykyisen säilöönoton ja keskitysleirin välille, vaan tyrmää kaikkien kielteisen päätöksen saaneiden pakkosiirtämisen säilöön ja nimittää tätä keskitettyä koko ryhmän pakkosiirtoa eristetyksi keskitysleiriksi.
Tuen PS Nuorten ehdotusta, jos Suomi joskus pääsee tilanteeseen, jossa Irak laitetaan koville ja pakotetaan ottamaan kielteisen lainvoimaisen päätöksen saaneet kansalaisensa takaisin. Tässä tilanteessa on järkevää koota kaikki Suomessa laittomasti oleskelevat odottamaan karkotuksia muutamaan vastaanottokeskukseen säilöön.
Ehkäpä asia etenee jo seuraavassa hallituksessa, koska paineita ratkaista asia on.
Nämä stepit on yhtenäisiä PS & Kok:
* Turvapaikanhakijoiden käsittely kyettävä keskeyttämään kokonaan
* Karkotusten toimeenpanoa tehostettava lainvoimaisen kielteisen päätöksen saaneiden osalta
* Uusi ankkurilapsitoiminta poikki alkuunsa, kuten Migri vaatii
* Ei oleskelulupaa laittomasti maassa oleville, vaan edut minimiin ja karkotus
PS tukee näitä valmiiksi. Nyt Kokoomuksen Orpo on tehnyt esityksen EU-parlamentin suurimmalle ryhmälle EPP:lle siitä, että Irak ja muut pakotetaan ottamaan kansalaisensa ja jos Irak ei suostu, käytännössä kaikki tuet katkaistaan. Vähitellen laittomasti maassa olevien karkotuksiin Euroopasta on saatava rotia ja uskon, että tähän suuntaan myös kuljetaan. Ruotsin viime aikojen tapahtumat toimivat myös shokkina Suomen osalta siitä, mitä voi tapahtua (meillä, ei Ruotsissa), jos sadat laittomasti maassa olevat saadaan houkuteltua islamistien ja/tai Venäjän toimesta (Ruotsissa) hyökkäämään yhteiskuntaa vastaan.
Ja PS kuten Kok myös suhtautuu positiivisesti pakolaisiin Ukrainasta. Suomeen ei tule asevelvollisuutta tai isänmaan puolustamista paossa olevia nuoria irakilaisia, vaan naisia ja lapsia. Heistä ei ole turvallisuusvaaraa (mm. Isisin väkeä), heidän henkilöllisyys tunnetaan eivätkä he tee rikoksia Suomessa selvästi yli kantasuomalaisten keskiarvon.
Mutta tässä olemme hyvin eri kulmissa, koska arvomme ovat erilaiset. Tämä on hyvä muistaa kun käsittelemme samaa aihetta.
Viimeksi muokattu: