Lisää vaihtoehtoja
Ketjuun kirjoittaneetAlfred E Neuman
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Ässät ja Ärrät
Tuo 2% koostuu varmaan tappelijoista itsestään. Helppohan se tappeluita on puolustaa, jos joku muu hoitaa sen itse tappelun. Korostan, että tämä on omaa pohdiskeluani. Enkä jaksa uskoa, että sikailut ovat Euroopassa yleisempiä kuin änärissä, ainakaan merkittävästi. Mediahuomiotahan ne kyllä nykyään saavat, pienemmätkin sikailut, kiitos internetin joten tämä voi vähän vääristää asioita. Itse olen sitä mieltä, että pitkä pelikielto ilman palkkaa on erinomaisen hyvä peliä siistivä pelote. Etenkin Euroopassa, missä pelaajat tienaavat satojatuhansia (tai alle) miljoonien sijaan. Taas tullaan tähän: Suosittelisitko pojallesi tappelijan roolia joukkueessa?Kattelin tuossa viikko sitten Netflixin Ice Guardians -dokkarin ja se sai kyllä jonkun verran puolustamaan tappelijoiden olemassaoloa.
Muistin varassa mennään, mutta ainakin kun pelaajilta oli kysytty tappeluista, niin vain hyvin pieni osa (2%?) olisi ne kieltämässä. Kuuntelisin tässä asiassa ensisijaisesti pelaajia, koska he tuolla kaukalossa ovat.
Myös törkeät sikailut ovat Euroopassa yleisempiä ilmeisesti juuri poliisien puuttumisen vuoksi.
On totta, että usea "oikein" osunut taklaus on omiaan aiheuttamaan aivotärähdyksiä, mutta kyllä se aivotärähdys tulee huomattavasti helpommin, jos näiden taklausten lisäksi saa useita nyrkiniskuja päähänsä lähes joka pelissä. Tästä hyvänä osoituksena nuo edellisessä viestissäni mainitsemat tappelijat, ja monet muut uran päättäneet goonit. Kaikilla on aivot hakattu vaurioille ja jälki on sen mukaista. Kärjistetysti voisi sanoa, että kaikki aivotärähdykset eivät osu tappelijoille, mutta kaikki tappelijat kärsivät aivotärähdyksistä.Myös 95% aivotärähdyksistä johtuu muusta kuin tappeluista - toisin kuin media haluaa mehustella.
Varmasti sanoo uran jälkeen, että tekisi saman uudestaan, mutta kysymys onkin, että kuinka moni olisi ennen uraa sanonut, että haluan mennä tappelemaan jääkiekkokaukaloon ja luoda uran siinä. Ja onko noita tähtipelaajia nyt viimeaikoina, siis kun tappeluita on alettu siistimään, telottu vastustajan toimesta enemmän kuin ennen? Minun mielestäni ei, mutta voin olla väärässä. Toki varmasti jotain yksittäisiä tapauksia on sattunut, mutta niin niitä sattui ennenkin.edit: viitaten Neumannin viestiin: Jokainen taisi vastata kyllä, kun dokkarin lopussa kysyttiin, että "Tekisitkö saman (uran) uudestaan?" Monesti media myös unohtaa, että pelaajalla saattaa olla paljon muitakin ongelmia kuin kaukalossa tapahtuneet osumat esim. alkoholi/huumeet eikä noita voida varmuudella sanoa, että kuinka suuri osa / mikä näistä ongelmista lopulta johti traagiseen lopputulokseen.
Dokumentissa myös kritisoitiin sitä, että säännöt ovat (ainakin NHL:ssä) menneet huonoon suuntaan, kun ns. aloittaja saa kovemman rangaistuksen. Tämä tarkoittaa sitä, että esim. tähtipelaajan teloja saa lievemmän tuomion, kuin sitä ojentamaan mennyt pelaaja. Tämä taas johtaa siihen, että on taas edullista teloa vastustajan pelaajia, koska sitä ei voida kostaa ilman pelkoa pelin häviämisestä.
Eipä siitä päähän lyömisestä terveydelle hyötyä ole, mutta toisaalta ei jääkiekosta muutenkaan. Niin kauan kuin enemmistö pelaajista hyväksyy tappelut, on se minunkin mielestäni ok.
Eniveis, hyvää uuttavuotta sinne!
Ässät: Mielikuvitukseton ja muistuttaa lähinnä ydinpommista nousevaa sienipilveä.
Kymppitonni
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- HPK ja Philadelphia Flyers
Suurin syy lisääntyneisiin aivotärähdyksiin on vauhdin kasvu, toki päähän tulleet iskut myös tutkitaan paremmin nykyään. Tappelut kuuluvat jääkiekkoon, ovat aina kuuluneet ja tulevat aina kuulumaan. Taklaukset kovalla vauhdilla ovat huomattavasti vaarallisempia, kuin kaksi miestä toisissaan kiinni ilman hanskoja. Tästä päästäänkin siihen, että joko taklaukset tulisi kieltää tai vauhtia pudottaa reilusti, jokainen voi pohtia mitä tapahtuu jos taklaukset kielletään, onko peli enää jääkiekkoa (ei todellakaan ole), joten ainoa vaihtoehto on pudottaa pelissä vauhtia. Myös varusteissa olisi kehitettävää.
On olemassa myös tappelijoita ( mm. Brian McGrattan) jotka eivät ole koskaan saaneet tappeluista aivotärähdystä, mutta muista pelitilanteista ovat kyllä saaneet. Probert, Belak, Boogaard ovat kavereita ketkä on helppo vetää keskusteluun ja syyttää tappeluita, vaikka ongelmat olivat jossain muualla. On lukuisia pelaajia joilla on varmasti aivot huonossa kunnossa, mutta eivät ole tapelleet kuin 0-5 kertaa urallaan.
On olemassa myös tappelijoita ( mm. Brian McGrattan) jotka eivät ole koskaan saaneet tappeluista aivotärähdystä, mutta muista pelitilanteista ovat kyllä saaneet. Probert, Belak, Boogaard ovat kavereita ketkä on helppo vetää keskusteluun ja syyttää tappeluita, vaikka ongelmat olivat jossain muualla. On lukuisia pelaajia joilla on varmasti aivot huonossa kunnossa, mutta eivät ole tapelleet kuin 0-5 kertaa urallaan.
Tykätty ja Raportoitu.
Pula-ajan Tretjak
Jäsen
Minustakin tappelut kuuluvat kiekkoon, mutta nyt kannattaa erotella faktat fiktiosta. Ice guardians on selvästi pro-fights dokumentti (ja ehkä juuri siksi siitä pidänkin), mutta sen pitäisi aiheuttaa mietintää. Jos kerran 95% aivotärähdyksistä tapahtuu muissa kuin tappeluissa, niin silloin pitäisi huolestua. 5% aivotärähdyksistä tapahtuu tappeluissa ja se on aivan jumalaton määrä, kun vertaa tappeluiden määrää kontakteihin. Varmiten aivotärähdys tulee, kun tulevaa iskua ei osaa odottaa ja tämä pätee niin lyönteihin kuin yhteentörmäyksiinkin. Tämän vuoksi on aivan pakko olettaa, että odottamattomat törmäykset aiheuttavat kohtuullisen osan kaikista aivotärähdyksistä. Sitten tulee iso osa taklauksista. Näitä molempia tapahtuu satoja kertoja useammin kuin tappeluita ja silti tappelut aiheuttavat 5% aivotärähdyksistä. Tuohan on ihan mieletön määrä, kun alkaa suhteuttamaan.Myös 95% aivotärähdyksistä johtuu muusta kuin tappeluista - toisin kuin media haluaa mehustella.e minunkin mielestäni ok.
Toki itse toivon, että kun goonit pikkuhiljaa katoavat kiekosta, niin jäjelle jäävistä tappelijoista ei löydy yhden lyönnin tyrmääjiä. No niin voi toivoa kärpässarjan nyrkkeilijöistäkin, mutta niin siellä aina joku tippuu. Pointtina se, että lyönnit päähän aina silloin tällöin aiheuttavat tajuttomuuden, vaikka kuinka olisi lapsellisia lyöjiä kyseessä.
Ai miksi sanon näin ja kannatan silti kiekkotappeluja? No siksi, että jos pidettäisiin tappelijat joukkuetovereiden suojelijoina, jotka lähtevät sikailjoiden perään kaikkien sen tietäen, niin hyvä. Muutama wannabe kovajätkä jättäisi jonkun headhunttauksen väliin. En itke, jos joku kaukalokanuunankuula saisi itsekin maistaa pelikyvyttömyyttä. Mitä itse vihaan on se, että joku luulee idioottirotan oppivan jotain, kun hänenn oman joukkueensa tappelija ottaa matsia toisen joukkueen jääkaappipakastimen kanssa. No ei opi, molemmat on pallkattu omasta syystä joukkueeseen.
Ei pidä paikkaansa. Mcgrattan on lyöty kaukaloon tajuttomaksi ja on varmasti myös tapauksia, joissa testikuva on säröillä vaan ei kerro kellekään.On olemassa myös tappelijoita ( mm. Brian McGrattan) jotka eivät ole koskaan saaneet tappeluista aivotärähdystä, mutta muista pelitilanteista ovat kyllä saaneet.
Maalivahdit usein sanovat, että tyhjään paikkaan pitää osua, jotta maali tulee. - Pasi Nurminen -
Pekka Kaukalo
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Stadi
Kyllähän spontaanit myllyt kuuluvat lajiin. Showmeininki ja goonit enää eivät. Eli kuten tämän ketjun useassa puheenvuorossa on todettu: laji muuttuu nopeampaan suuntaan, eikä pelkällä päähänhakkaamisella enää pärjää. Sitten taas toisaalta ne jotka hanskaavat esim. Liigassa, eivät kovin kummoista tuhoa saa toisilleen aikaan, ellei nyt joku Yonkman ala paukuttamaan jotain liigan kääpiötä, esim. Kangasniemeä yksipuolisesti. Myllyt ovat enemmänkin nahistelua huonossa asennossa ja iskut osuvat pääsääntöisesti varusteisiin. Toki kypärään paljaalla nyrkillä lyöminen voi aiheuttaa rystysille hallaa. Tai noh, ehkä isoimpien yhteenotossa saattaa ihan oikeastikin sattua, jos isku tulee perille. Silti Yonkmanit, Bloodit, Finleyt ja Virtaset aika harvakseltaan hanskaavat. Toimivat lähinnä pelotteena vastustajan sikailijoille, eivätkä taida edes haluta kohdata toisiaan.
Harva jättää hurraamatta kun kiihkeässä pelissä tulee mylly — vaikka paperilla myllyjä vastustaisikin.
Päävammoista puhuttaessa kyllä ihmetyttää varusteiden hidas kehitys — etenkin kypärien. Luulisi, että nykytekniikan avulla voitaisiin luoda paremmin päätä suojaavia kypäriä. Kaikkia päävammoja ei voi estää, koska aivot liikkuvat pään sisällä hölskyen kuten autokolarissa, mutta jotain kehitystä olettaisi tapahtuvan. Toki jostain VM:stä on tultu eteenpäin: sellaista päässä pitänyt tietää, että se ei suojaa edes kaatuessa. Myöskään veskojen maskit eivät ole pahemmin menneet eteenpäin: itse jouduin usein vaihtamaan maskin ristikon kun tuli lämäri päähän. Vielä nykyäänkin tulee veskoilta jopa blodaa päästä kunnon tykin jälkeen (näitä ollut liigassakin), joskaan ristikko ei ehkä niin helposti enää taivu (jee).
Sori osittainen ot.
Harva jättää hurraamatta kun kiihkeässä pelissä tulee mylly — vaikka paperilla myllyjä vastustaisikin.
Päävammoista puhuttaessa kyllä ihmetyttää varusteiden hidas kehitys — etenkin kypärien. Luulisi, että nykytekniikan avulla voitaisiin luoda paremmin päätä suojaavia kypäriä. Kaikkia päävammoja ei voi estää, koska aivot liikkuvat pään sisällä hölskyen kuten autokolarissa, mutta jotain kehitystä olettaisi tapahtuvan. Toki jostain VM:stä on tultu eteenpäin: sellaista päässä pitänyt tietää, että se ei suojaa edes kaatuessa. Myöskään veskojen maskit eivät ole pahemmin menneet eteenpäin: itse jouduin usein vaihtamaan maskin ristikon kun tuli lämäri päähän. Vielä nykyäänkin tulee veskoilta jopa blodaa päästä kunnon tykin jälkeen (näitä ollut liigassakin), joskaan ristikko ei ehkä niin helposti enää taivu (jee).
Sori osittainen ot.
"Spora kaulaan ja skragalla Nordikselle"
Olen paljolti samaa mieltä kanssasi. Jännityksellä ja pelolla odotan miltä jääkiekon tulevaisuus näyttää fyysisyyden osalta.Suurin syy lisääntyneisiin aivotärähdyksiin on vauhdin kasvu, toki päähän tulleet iskut myös tutkitaan paremmin nykyään. Tappelut kuuluvat jääkiekkoon, ovat aina kuuluneet ja tulevat aina kuulumaan. Taklaukset kovalla vauhdilla ovat huomattavasti vaarallisempia, kuin kaksi miestä toisissaan kiinni ilman hanskoja. Tästä päästäänkin siihen, että joko taklaukset tulisi kieltää tai vauhtia pudottaa reilusti, jokainen voi pohtia mitä tapahtuu jos taklaukset kielletään, onko peli enää jääkiekkoa (ei todellakaan ole), joten ainoa vaihtoehto on pudottaa pelissä vauhtia. Myös varusteissa olisi kehitettävää.
On olemassa myös tappelijoita ( mm. Brian McGrattan) jotka eivät ole koskaan saaneet tappeluista aivotärähdystä, mutta muista pelitilanteista ovat kyllä saaneet. Probert, Belak, Boogaard ovat kavereita ketkä on helppo vetää keskusteluun ja syyttää tappeluita, vaikka ongelmat olivat jossain muualla. On lukuisia pelaajia joilla on varmasti aivot huonossa kunnossa, mutta eivät ole tapelleet kuin 0-5 kertaa urallaan.
Kuten ylempänä @Pula-ajan Tretjak kertookin, niin McGrattan on nukahtanut ainakin kerran rajusti nyrkkiin. Alla vielä linkki kyseiseen tapahtumaan (linkki Youtubeen)
https://youtu.be/S3McAPf3uTo
Omalla tavallaan spontaanit "kuuluu" jos joku sikailee ja toisella kiehahtaa. Mutta sitten esim. eo videon tyylisesti voi käydä myös siinä spontaanissa "kuuluvassa" tappelussa.
Niin ollen IMO nujakat ja pienet jytinät kuuluu peliin jos joku sikailee tai muuten vaan kun tunteet kuohuu, tappelut eivät. Jää on myös kova, siihen vielä pää, kun lyödään lattiaan tai kaadutaan. Kehät joustaa mutta niissäkin pahimmat tulee yleensä aina siitä kun lyödään pää vielä hervottomana kanveesiin.
En halua nähdä tuollaista jääkiekossa .Jos haluan nähdä tuollaista, menen katsomaan nyrkkeilyä tai vaparia tms. Jossa se oikeasti kuuluu lajiin.
Jääkiekkoa menen katsomaan että näkee joukkuepeliä, hienoja yksilösuorituksia, maaleja, taklauksia jne. Sitä joka kuuluu oikeasti lajiin eikä muuta.
Joku kysyi kuka ei hurraa jos tulee tappelu. Täältä käsi ylös heti, minä en. Yleensä kattelen jotain muuta, selaan vaikka uutisia tai jos pidempään näyttää menevän lähen kaljalle tai kuselle, odotellen et saavat sen ohi.
Ei kiinnosta pätkääkään kiekossa noi. Ja ennenkuin joku ehtii viisastelemaan, joo katsoin tuon linkin mutta vain siksi, koska sitä mainostettiin toisenlaiseksi todisteeksi ja kovaksi tiputukseksi josta arvelinkin saavani pontta omaan viestiini.
Säännöt ja rangaistukset rikkomisesta on olemassa. Jos ja kun eivät pure on vain munatonta ja paskaa tuomarointia tai liian lepsuja rankkuja. Niillä ne sikailut pitää poistaa, ei päähän hakkaamisilla.
Btw. Mites kun joidenkin mielestä sikailut kuuluu peliin ja on tyhmää et niitä yritetään poistaa ja vähentää esim. tappeluillakin? Hurraan aina kun joku keksii hyvän koiruuden ja koukkaa toista munille tai lyö ranteille tai pohkeille niin ettei tuomari näe ja pääsee kuin koira veräjästä. Lätkäjätkät ei valita kiviä taskuun ja kiip your head ip boi hei!
Niin ollen IMO nujakat ja pienet jytinät kuuluu peliin jos joku sikailee tai muuten vaan kun tunteet kuohuu, tappelut eivät. Jää on myös kova, siihen vielä pää, kun lyödään lattiaan tai kaadutaan. Kehät joustaa mutta niissäkin pahimmat tulee yleensä aina siitä kun lyödään pää vielä hervottomana kanveesiin.
En halua nähdä tuollaista jääkiekossa .Jos haluan nähdä tuollaista, menen katsomaan nyrkkeilyä tai vaparia tms. Jossa se oikeasti kuuluu lajiin.
Jääkiekkoa menen katsomaan että näkee joukkuepeliä, hienoja yksilösuorituksia, maaleja, taklauksia jne. Sitä joka kuuluu oikeasti lajiin eikä muuta.
Joku kysyi kuka ei hurraa jos tulee tappelu. Täältä käsi ylös heti, minä en. Yleensä kattelen jotain muuta, selaan vaikka uutisia tai jos pidempään näyttää menevän lähen kaljalle tai kuselle, odotellen et saavat sen ohi.
Ei kiinnosta pätkääkään kiekossa noi. Ja ennenkuin joku ehtii viisastelemaan, joo katsoin tuon linkin mutta vain siksi, koska sitä mainostettiin toisenlaiseksi todisteeksi ja kovaksi tiputukseksi josta arvelinkin saavani pontta omaan viestiini.
Säännöt ja rangaistukset rikkomisesta on olemassa. Jos ja kun eivät pure on vain munatonta ja paskaa tuomarointia tai liian lepsuja rankkuja. Niillä ne sikailut pitää poistaa, ei päähän hakkaamisilla.
Btw. Mites kun joidenkin mielestä sikailut kuuluu peliin ja on tyhmää et niitä yritetään poistaa ja vähentää esim. tappeluillakin? Hurraan aina kun joku keksii hyvän koiruuden ja koukkaa toista munille tai lyö ranteille tai pohkeille niin ettei tuomari näe ja pääsee kuin koira veräjästä. Lätkäjätkät ei valita kiviä taskuun ja kiip your head ip boi hei!
Mikä ihmeen apukoulun kokoontumisajo tämä on? -palle fontän 13.10.2017
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Olisi mielenkiintoista, jos joku tekisi kattavan teoksen esimerkiksi suomalaisista jääkiekkotappeluista vaikkapa 30-60-luvuilla.Tappelut kuuluvat jääkiekkoon, ovat aina kuuluneet ja tulevat aina kuulumaan.
Saatana.
Pekka Kaukalo
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Stadi
Kirjoitin kylläkin, että harva jättää hurraamatta ja niin edelleen. Onhan tuossa "lainaa"-nappi, jos haluaa vastata kirjoitukseen. Voit nyt siis onnitella itseäsi paremmasta moraalista (?), sillä väitän sinun kuuluvan aika pieneen porukkaan. Katso seuraavan kerran ympärillesi kun kiihkeässä ottelussa hanskat tippuu ja mylly on ohi. :)Joku kysyi kuka ei hurraa jos tulee tappelu. Täältä käsi ylös heti, minä en. Yleensä kattelen jotain muuta, selaan vaikka uutisia tai jos pidempään näyttää menevän lähen kaljalle tai kuselle, odotellen et saavat sen ohi.
"Spora kaulaan ja skragalla Nordikselle"
rattussovjeticus
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- SaiPa
Mistä mahtaa johtua, että jääkiekossa tappeleminen (tai ainakin spontaani nahistelu ja nenän hierominen) kuuluu kulttuuriin, mutta esimerkiksi jalkapallossa tai koripallossa tällaista kulttuuria ei ole olemassa? Huipputason jalkapallo-ottelussa tapahtuva kevytkin nyrkkien heiluttelu ja vastustajan pelipaidan kiskominen pään yli olisi etusivun uutinen kaikissa medioissa, ja pelikiellon pituus mitattaisiin kuukausissa tai vuosissa.
Mieluummin optimisti ja väärässä, kuin pessimisti ja oikeassa.
Dragan Dabic
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- HIFK
Voisi tulla aika pahaa jälkeä, jos jalkapalloilijat ja varsinkin koripalloilijat rupeaisivat potkunyrkkeilemään kentällä.Mistä mahtaa johtua, että jääkiekossa tappeleminen (tai ainakin spontaani nahistelu ja nenän hierominen) kuuluu kulttuuriin, mutta esimerkiksi jalkapallossa tai koripallossa tällaista kulttuuria ei ole olemassa?
Miksi olisi pitänyt lainata? Ei ollut mitenkään erityisesti sinulle eikä ollut aikomus mitään sen enempää siitä, kunhan vain totesin et minä en ainakaan hurraa ei sen kummempaa. Eikä mielestäni missään väitetty isoksi joukoksi, vaikka olisin yksin niin silläkään kait mitään väliä?Kirjoitin kylläkin, että harva jättää hurraamatta ja niin edelleen. Onhan tuossa "lainaa"-nappi, jos haluaa vastata kirjoitukseen. Voit nyt siis onnitella itseäsi paremmasta moraalista (?), sillä väitän sinun kuuluvan aika pieneen porukkaan. Katso seuraavan kerran ympärillesi kun kiihkeässä ottelussa hanskat tippuu ja mylly on ohi. :)
Jos olisit lukenut viestin niin oisit huomannut et niin teenkin - oikeastaan kaikkea muuta paitsi sitä "tappelua" kuten sanoin ne ei vaan kiinnosta. Samanlaista ajanhukkaa kuin turhat pelikatkot esim. linjureiden päteminen ylimääräisillä aloituksilla ja naaman hieromiset joka jumalaisen vihellyksen perään maalin edessä.
Mikä ihmeen apukoulun kokoontumisajo tämä on? -palle fontän 13.10.2017
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Eikö se potkunyrkkeily sitten luistimet jalassa tekisi pahaa jälkeä? Ehkä kannattaisi nyt vaan verrata samalla asialla, eli miksi jalkapallossa tai koripallossa ei kuulu lajiin toisinaan vedellä toisia turpaan? Mikä ero?Voisi tulla aika pahaa jälkeä, jos jalkapalloilijat ja varsinkin koripalloilijat rupeaisivat potkunyrkkeilemään kentällä.
Joo parempi tasapaino kengillä, sou not sekö se tekee lätkässä hyväksyttävää muissa ei?
Mikä ihmeen apukoulun kokoontumisajo tämä on? -palle fontän 13.10.2017
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Kymppitonni
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- HPK ja Philadelphia Flyers
Herra puhui ainakin itse , että ei ole koskaan tappelussa saanut aivotärähdystä. Toki kun nukahdat tappelussa, niin kyseinen vamma on erittäin todenäköinen.Olen paljolti samaa mieltä kanssasi. Jännityksellä ja pelolla odotan miltä jääkiekon tulevaisuus näyttää fyysisyyden osalta.
Kuten ylempänä @Pula-ajan Tretjak kertookin, niin McGrattan on nukahtanut ainakin kerran rajusti nyrkkiin. Alla vielä linkki kyseiseen tapahtumaan (linkki Youtubeen)
https://youtu.be/S3McAPf3uTo
Todennäköisesti tulevaisuudessa tullaan kitkemään pelistä kaikki fyysisyys, jolloin laji menettää ainakin omissa silmissä kaiken kiinnostuksen. Muistan hyvin, kuinka peliin haluttiin lisää vauhtia ja sen seurauksena peli on muuttunut huomattavasti vaarallisemmaksi mitä se oli. Mitenkäs on muuten liigassa aivotärähdysten osalta tilanne, tappeluista niitä ei juurikaan ole tullut, mutta kovalla vauhdilla tulleista niiteistä kylläkin.?
Tykätty ja Raportoitu.
Jollei jääkiekossa tappeluita kestä, niin kannattaa vaihtaa lajia.
Jokaisessa lajissa on oma kulttuuri. Jääkiekossa se on tälläinen, ja jokainen lajin aloittava pikkupoikakin tietää että tätä on jääkiekko, ja tässä saattaa tapahtua tappelu. Helvetti mitä vikinää.
Jokaisessa lajissa on oma kulttuuri. Jääkiekossa se on tälläinen, ja jokainen lajin aloittava pikkupoikakin tietää että tätä on jääkiekko, ja tässä saattaa tapahtua tappelu. Helvetti mitä vikinää.
Joo eihän tällaista tarvi kysyä. Tappelut kuuluvat lajiin siinä missä taklaukset ja paitsiotkin. Kyllä välillä tulee ärsyynnyttyä siitä, miten lajia seuraamattomat ihmiset tuomitsevat tappeluita, kun itse eivät ole perillä säännöistä eivät sitten yhtään.
Harmittavasti nuo aidot goonit ovat vähenemään päin NHL:ssä ja jotain toivottavasti tapahtuu, jotta heidän määrä saadaan kasvuun. Vaikka HIFK ei sinällään kuulu allekirjoittaneen suosikkijoukkueisiin niin arvostus seuraa kohtaan on korkealla. Gilliesin ja Kip Brennanin hankinnat kärkipäässä nostavat respectin korkealle. Kyllähän se vain niin on, että tappeluiden määrää pitäisi suomessa saada lisättyä ja kukkahattujen kommentit jättää omaan arvoonsa.
Myöskään poliiseilla ei pitäisi olla mitään asiaa otteluissa tapahtuneisiin asioihin. Joka tapahtuu kaukalossa, jää kaukaloon.
Harmittavasti nuo aidot goonit ovat vähenemään päin NHL:ssä ja jotain toivottavasti tapahtuu, jotta heidän määrä saadaan kasvuun. Vaikka HIFK ei sinällään kuulu allekirjoittaneen suosikkijoukkueisiin niin arvostus seuraa kohtaan on korkealla. Gilliesin ja Kip Brennanin hankinnat kärkipäässä nostavat respectin korkealle. Kyllähän se vain niin on, että tappeluiden määrää pitäisi suomessa saada lisättyä ja kukkahattujen kommentit jättää omaan arvoonsa.
Myöskään poliiseilla ei pitäisi olla mitään asiaa otteluissa tapahtuneisiin asioihin. Joka tapahtuu kaukalossa, jää kaukaloon.
"Kneel Before Zod!" - Johnny Superbman
Lonsin laituri
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Rauman Lukko
Omituista verrata jääkiekkoa ja jalkapalloa. Koska joukkuelaji? Mitä sitä vertaamaan mihinkään muuhun lajiin? Tappelu kuuluu jääkiekkoon kunnes se siitä kielletään. Ihan yhtä hyvin voisi alkaa keskustella siitä, että kuuluuko taklaukset lajiin, koska nekin aiheuttaa paljon loukkaantumisia.
Lonsin laituri
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Rauman Lukko
Juu no tarkotin "kielletään"-sanalla tässä yhteydessä sitä, että siitä tulee oikeasti kiellettyä eli rikosseuraamuksia tai pelikieltoa/sakkoa.Eikö ne ole jo kielletty? Iso rangaistushan siitä aina tulee. Poikittainen maila aiheuttaa vain kakkosen, mutta kysymys kuuluu, että kuuluuko poikittainen maila jääkiekkoon kunnes se kielletään?
1963_Neveragain
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Lukko
Tappelut kuuluvat jääkiekkoon yhtä paljon kuin muutkin pelissä rangaistavat teot. Kun tappelut halutaan kitkeä pelistä, niin miksei tämän kauden aikana monta kertaa tapahtuneisiin huitomisiin, päähän kohdistuneisiin taklauksiin löydy ihmisiltä samaa intohimoa? Tappelussa käy huomattavasti harvemmin sairaslomaa aiheuttavia loukkaantumisia kuin edellä mainituista.Tappelut kuuluvat lajiin siinä missä taklaukset ja paitsiotkin.
Pekka Kaukalo
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Stadi
Lähinnä tuli mieleen viestistäsi "vegaani lihakaupassa" -tyylinen ulostulo. Ja mikset lainaisi jos kerran viestistäni haluat ilmiselvästi keskustella? Valitsit siitä vain osan ja muokkasit vähän paremmin itsellesi sopivan? Mystinen ulostulo.Miksi olisi pitänyt lainata? Ei ollut mitenkään erityisesti sinulle eikä ollut aikomus mitään sen enempää siitä, kunhan vain totesin et minä en ainakaan hurraa ei sen kummempaa. Eikä mielestäni missään väitetty isoksi joukoksi, vaikka olisin yksin niin silläkään kait mitään väliä?
Jos olisit lukenut viestin niin oisit huomannut et niin teenkin - oikeastaan kaikkea muuta paitsi sitä "tappelua" kuten sanoin ne ei vaan kiinnosta. Samanlaista ajanhukkaa kuin turhat pelikatkot esim. linjureiden päteminen ylimääräisillä aloituksilla ja naaman hieromiset joka jumalaisen vihellyksen perään maalin edessä.
"Spora kaulaan ja skragalla Nordikselle"
mustaoranssi
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Kookoo
It takes two to tango. Jos molemmilla on menohaluja niin antaa mennä. Yksipuoliset telomiset on väärin.
KooKoota ei jätetä! -Tuntematon sotilas
Vegaani lihakaupassa ja katsoja jota ei jääkiekkomatsin satunnaiset tappelut kiinnosta - sama asia, hyvä vertaus? Ok.Lähinnä tuli mieleen viestistäsi "vegaani lihakaupassa" -tyylinen ulostulo. Ja mikset lainaisi jos kerran viestistäni haluat ilmiselvästi keskustella? Valitsit siitä vain osan ja muokkasit vähän paremmin itsellesi sopivan? Mystinen ulostulo.
Edelleen miksi lainaisi kun ei tosiaan ollut mitään sinulle sen enempää enkä viestistäsi halunnut enkä halua keskustella. Kunhan heitin oman mielipiteen esille tulleeseen aiheeseen ohimenne siinä samalla.
Meinaatko, ettei mitään aihetta voi kommentoida ja käsitellä eikä siitä keskustella jos ei lainaa siitä jo kirjoitettua?
Enkä kyllä valinnut siitä yhtään mitään osaa enkä muokannut. Kuvailin jotain edellä sanottua aiemmin lukemaani enkä jaksanut palata sitä etsimään. Että mystistä täällä on nyt joku muu.. miten voi keittää noin kovin yhyy minun viestiä ei lainattu byhyy.
Tämä ot trollin kanssa minun osalta tässä.
Tappeluista tuli mieleen, arvokisoissa vähän jos ollenkaan tappeluita. Miten näkyy? Mikä vaikutus? No ainakin se, että paljon mukavampaa niitä katsella kun ei oo joutavia ajanhukkaa peliin kuulumatonta riesana. Muuta? Sikaillaanko siellä siis täysin sieluin vapaasti?
Mikä ihmeen apukoulun kokoontumisajo tämä on? -palle fontän 13.10.2017
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Tämä ei ole mikään vesisänky, jossa saa yhdellä työnnöllä kuusi vapaata. - Ville Nieminen 2.11.2019
Pekka Kaukalo
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Stadi
@AaTee niin, omien "paremmin ajattelevien" henkseleiden paukuttelua — jos nyt oli niin tajuttoman vaikea ymmärtää vertausta. Toisaalta minulla ei ole mitään vegaaneja tai kaltaisiasi vastaan. Lähinnä tuossa kohtaa ihmettelin, mikset hyvä mies (vai nainen?) lainaa?
VS.Harva jättää hurraamatta kun kiihkeässä pelissä tulee mylly — vaikka paperilla myllyjä vastustaisikin.
"Yhyy" ja trollisyytökset otetaan yleensä käyttöön silloin kun menee tunteisiin. :) voisi kuvitella noin tunteella elävän dikkailevan kun hanskat kiivaassa pelissä tippuu...Mutta hyvä, että saatiin ot päätökseen. Pahoittelut ketjua seuraaville.Joku kysyi kuka ei hurraa jos tulee tappelu. Täältä käsi ylös heti, minä en. Yleensä kattelen jotain muuta, selaan vaikka uutisia tai jos pidempään näyttää menevän lähen kaljalle tai kuselle, odotellen et saavat sen ohi.
"Spora kaulaan ja skragalla Nordikselle"
rattussovjeticus
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- SaiPa
Ketjun aiheena on kysymys "Kuuluvatko tappelut jääkiekkoon?". Jotkut ovat sitä mieltä että kuuluvat ehdottomasti, ja jotkut kyseenalaistavat tappeluiden oikeutuksen tai tarpeellisuuden. Aika paljon keskustelu menee oman näkemyksen puolusteluksi, tyyliin "tappeleminen on aina ollut ja tulee aina olemaan osa lajia nimeltä jääkiekko, koska näin peli pysyy siistimpänä" tai "tappelemisesta seuraa aivovaurioita".
Itse tunnustan kuuluvani enempi kukkahattusetä-osastoon. Painotan kuitenkin sitä, että satunnaisia tappeluita enemmän minua häiritsevät väkivaltaiset, selkeästi vahingoittamistarkoituksessa tehdyt taklaukset.
Ehkä olisi hedelmällistä hakea vastausta kysymykseen "mihin jääkiekkoon tappelut kuuluvat, ja miksi?". NHL-kiekossa tapellaan, ja siihen maailmaan kuuluu oma koodisto kuittivihkoineen. Pitäisikö tämä kulttuuri saada tuotua selkeäksi osaksi myös Liiga-kiekkoa, ja mahdollisesti myös Mestikseen? Entä Suomi-sarja tai A-juniorit, tai naisten kiekkoilu? Ja miksi pitäisi tai ei pitäisi?
Itse tunnustan kuuluvani enempi kukkahattusetä-osastoon. Painotan kuitenkin sitä, että satunnaisia tappeluita enemmän minua häiritsevät väkivaltaiset, selkeästi vahingoittamistarkoituksessa tehdyt taklaukset.
Tämä on hyvä pointti. Arvokisoissa ei juuri tapella, eikä myöskään juniorisarjoissa. Ei myöskään seniorikiekossa.Tappeluista tuli mieleen, arvokisoissa vähän jos ollenkaan tappeluita.
Ehkä olisi hedelmällistä hakea vastausta kysymykseen "mihin jääkiekkoon tappelut kuuluvat, ja miksi?". NHL-kiekossa tapellaan, ja siihen maailmaan kuuluu oma koodisto kuittivihkoineen. Pitäisikö tämä kulttuuri saada tuotua selkeäksi osaksi myös Liiga-kiekkoa, ja mahdollisesti myös Mestikseen? Entä Suomi-sarja tai A-juniorit, tai naisten kiekkoilu? Ja miksi pitäisi tai ei pitäisi?
Mieluummin optimisti ja väärässä, kuin pessimisti ja oikeassa.
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy