Lisää alueita UAF:n haltuun Hersonin alueella, Hyvä, hyvä!
Ei sillä, että itsekään pelaisin ydinsodan puolesta (olisi muuten ehkä typerin veto jonka voisi laittaa sisään), mutta eipä tästä nyt kovin pitkä aika siihen ole, kun suurin osa porukasta ei pitänyt tätä sotaa lainkaan todennäköisenä. Ei, vaikka se oli ollut jo vuosia käynnissä.Onko täällä osa porukasta vähän psykooseissa tämän sodan seuraamisen kanssa, vai mitä helvettiä, ku joka päivä astuu esiin uusi "kohta lentelee ydinohjuksia" Tyyppi. Jos tuo ei ole jotaki jännityksen hakemista tylsään elämään tai ihan puhasta trollausta, niin suosittelen ottamaan muutaman päivän tauon ja lähteä vaikka mediapimennossa ruskaretkelle.
Sitten itse sodasta sen verran, että onko jotaki hyviä arvioita saatavilla, kuinka paljon örkkejä vielä on Ukrainassa sotimassa?
Ei tarvi edes Venäjään verrata. Valko-Venäjän päästäessä maahanmuuttajia virtaamaan Puola ja Unkari laittoivat rajat kiinni. Niinkuin ihan oikeasti. Tulijoita suihkutettiin vedellä ja pamputettiin. Baltian maat ovat nyt käyttäytyneet särmästi. Kyse ei ole siittä, että oltaisiin "mallioppilas". Heikkoutta tuo on.Jos Putin kohta syöstään vallasta, Venäjällä alkaa levottomuudet ja tuhannet ihmiset haluavat tulla Suomen puolelle, niin millä me se estetään? 19 vuotiailla varusmiehillä?
Kysyinkin sitä mikä epätoivoista Putinia estäisi, jos hän yrittäisi tehdä sen muilta salkunhaltijoilta lupaa kysymättä.
Olihan se yllätys, että lähtivät isoin tavoittein ennakkon liian heikoiksi tiedetyillä voimilla hyökkäämään. Itse otaksuin tuolloin, että hyökkäys sujuisi, mutta homma kaatuisi miehitykseen.mutta eipä tästä nyt kovin pitkä aika siihen ole, kun suurin osa porukasta ei pitänyt tätä sotaa lainkaan todennäköisenä. Ei, vaikka se oli ollut jo vuosia käynnissä.
Ei näillä prosenteilla ole mitään merkitystä. Ei ole väliä vaikka todennäköisyys olisi 99%. Länsi ei voi jättää joitain toimia tekemättä sen vuoksi, että Putin uhkaisi käyttää ydinaseita. Ei tuollaiselle uhkaukselle voi antaa mitään painoarvoa. Yhtä hyvin Venäjä voi ne laukaista ilman lännen toimiakin. Ydinaseiden käytössä vastuu on aina käyttäjällä. Ei niiden vuoksi kannata jättää jotain toimea tekemättä, jos siis kyseessä on Ukrainan tukeminen. Joten ihan yhtä tyhjän kanssa mielestäni koko spekulointi.No voihan sen noinkin ymmärtää, jos haluaa ja saa itselleen paremman mielen. Jos jollekin asialle on vaikka 1% todennäköisyys, on se mahdollista, mutta ei todennäköistä.
Vielä ei ole sellaista faktaa näkynyt jonka perusteella voisi sanoa, että ydinaseiden käyttö olisi 100% mahdotonta.
Taasko se uhkailee ampua vastaantulijan? Onko some jo räjähtynyt? Entä valtakunnansyyttäjä?Halla-aho kommentoi (ehkä hieman mauttomasti ottaen huomioon asemansa) että jos Putin aikoo käyttää ydinaseita niin hänelle annostellaan 9mm rauhoittavaa niskan kautta suoraan aivoihin. Itse olen taipuvainen uskomaan ennemmin tuohon kuin siihen että Venäjä lähtisi oikeasti käyttämään ydinaseita. Tai biologisia tai kemiallisia aseita siviilejä vastaan. Niiden saaminen alueille on ylipäätään hankalaa ja onko Venäjällä edes mitään käyttökelpoista?
Melkein sanoisin, että pakko olla näyteltyä propagandaa.
Miten tappio ja nöyryytys sodassa edistäisi putlerin ja lakeijoiden pysymistä vallassa? Niinpä.Miten ytimien käyttö edistäisi putlerin ja lakeijoiden pysymistä vallassa? Niinpä.
Ei ainakaan 2003 koulutettu.Miten paljon ylipäätään pystyy ottamaan sotavankeja ilman että siitä alkaa tulla omalla toiminnalle haittaa?
Kyllähän Suomen armeijassakin on koulutettu ainakin sisseille että sotavankitapauksessa "vanja viedään kävelylle metsään ja vanja ei kävelyltä palaa"
Siis ihan selvennyksen vuoksi, minähän en ole esittänyt toimien tekemättä jättämistä.Ei näillä prosenteilla ole mitään merkitystä. Ei ole väliä vaikka todennäköisyys olisi 99%. Länsi ei voi jättää joitain toimia tekemättä sen vuoksi, että Putin uhkaisi käyttää ydinaseita. Ei tuollaiselle uhkaukselle voi antaa mitään painoarvoa. Yhtä hyvin Venäjä voi ne laukaista ilman lännen toimiakin. Ydinaseiden käytössä vastuu on aina käyttäjällä. Ei niiden vuoksi kannata jättää jotain toimea tekemättä, jos siis kyseessä on Ukrainan tukeminen. Joten ihan yhtä tyhjän kanssa mielestäni koko spekulointi.
No noitten kahen asian todennäkösyyksiä nyt ei voi ees verrata. Kyllä monet varmaan tajus Krimin tapahtumien aikoihin, että jatko-osa on tulossa, mutta en usko missään olevan vakavasti otettavia tahoja, jotka uskoo ydinsodan alkavan.Ei sillä, että itsekään pelaisin ydinsodan puolesta (olisi muuten ehkä typerin veto jonka voisi laittaa sisään), mutta eipä tästä nyt kovin pitkä aika siihen ole, kun suurin osa porukasta ei pitänyt tätä sotaa lainkaan todennäköisenä. Ei, vaikka se oli ollut jo vuosia käynnissä.
Siitä vasta Venäjän nöyryytys alkaisi, jos kostoksi painaisi ydintä menemään Ukrainaan, kun erikoisoperaatio meni täysin vituiksi.Miten tappio ja nöyryytys sodassa edistäisi putlerin ja lakeijoiden pysymistä vallassa? Niinpä.
Uzbekistaniin Puhia tapaamaan.Iltalehden seurannan mukaan Putin on lähtenyt lennolle. Suunnannut etelään, kunnes koneen transponderi on sammutettu. Syyslomaa pukkaa?
Nöyryytys tuli jo, kun vipelsivät karkuun Kiovasta ja nykyinen romahdus on poistanut venäjältä suurvallan statuksen myös asevoimien osalta. Nöyryytys taas, mutta isompi.Tuota voi tietysti vielä korostaa eskalaatiolla eli ytimien käyttämisellä. Eikä ytimien käyttö jäisi ilman seurauksia, se tiedetään kremlissä.Miten tappio ja nöyryytys sodassa edistäisi putlerin ja lakeijoiden pysymistä vallassa? Niinpä.
Pieni irtiotto paikallaan! Ressiloma :DIltalehden seurannan mukaan Putin on lähtenyt lennolle. Suunnannut etelään, kunnes koneen transponderi on sammutettu. Syyslomaa pukkaa?
Tuo tilanne voidaan voidaan vääntää juuri sellaiseksi taktiseksi totuudeksi kuin Putler haluaa. Putin ei tosiaan suostu häviämään. Taktisen totuuden ansiosta ainut tapa, miten Putin häviäisi, olisi aloittamalla ydinsota ja tuhoamalla näin koko Venäjä. Siitä ei enää pystyisi luikertelemaan pois.Miten tappio ja nöyryytys sodassa edistäisi putlerin ja lakeijoiden pysymistä vallassa? Niinpä.
Minäkin olen aikoinaan lukenut Mansteinin elämänkerta kirjan "Menetetyt voitot". Kuvaa kyllä hyvin paitsi tapahtumia, myös sodankäyntiä korkean upseerin näkökulmasta. Sun Tsun sodankäynnin taito on kuuluista, mutta jotain oppeja sai tästäkin. Esimerkiksi Ranskassa oli päätös marssitetaanko miehistöä vielä pari päivää, vaikka he ovat jo ihan puhki, jos sillä hyödytään se ettei tarvitse käydä raskaita taisteluita että saadaan sillanpää asema joen toiselle puolelle. Sevastopolia valloittaessa oli päätös yritetäänkö ylittää salmi syöksyveneillä, josta seuraa joko pienet tappiot, tai sitten mikäli yksikin konekivääri on asemissa kaikki ammutaan seulaksi meren pohjaan. Samoin monessa kohtaa toistuu se kuinka arvokasta on pystyä yllättämään vastustaja ja päästä iskemään sen heikoimpaan kohtaan. Siksi esim. muissakin viesteissä mainittu Kurskin taistelu olisi pitänyt perua, koska Neuvostoliitto tiesi suunnitelmista ja oli ehtinyt linnoittaa vankat asemat. Pitää muodostaa painopisteHieman vajaalla tiedolla on vähän vaikea laittaa toisen maailmansodan aikaisia komentajia järjestykseen. Lisäksi esim. Mansteinin kirja on vain yhden osapuolen näkemys asiasta. Itseeni kyseinen herra on kuitenkin tehnyt vaikutuksen. En lähde sen enempää spekuloimaan miten Barbarossan olisi käynyt, jos Mansteinia olisi kuunneltu. Kovat näytöt mies löi kuitenkin silti pöytään.
Perus terroristien hallinnon totaalista narsismia...Tämä on se minun heikkous, etten millään ymmärrä tätä Venäläisten logiikkaa. Kun asetelmat ovat kääntyneet täysin päälaelleen, Ukraina myllyttää nyt oikealta ja vasemmalta ja vastustaja alkaa nyrkkeilytermein, vaipumaan kanveisiin. Tässä kohtaa Venäjä alkaa uhkailemaan ja vaatimuksena tietenkin täydellinen antautuminen ?
Kuulitko tämän armeijassa siltä muukalaislegioonassa aiemmin olleelta varusmieheltä, joka hälytyksen sattuessa meni puukolla teltan seinästä läpi asemiin?