Venäjä hyökkää Ukrainaan

  • 11 780 949
  • 68 245

Hippi Hiiri

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Nanna Karalahti
Sitä miettinyt, että voiko yksityishenkilö mennä NATO:on vaikka muut ei menisi? Merja Kyllönen punaisissa laseissaan voi käydä sitä vuoropuhelua ja muut voi odottaa puoluekokouksia, mutta minä voisin mennä ns etupeltoon.
Toki voi. Saat sieltä kuolleen miehen kytkimen, ja jenkkien ydinaseet lähtee lentoon, jos sinä tiput.
 

Hexa

Jäsen
Nyt kun tuo suojavyöhyke on ollut vuosia poissa Varsovan Liiton hajottua ja slaavilaisen kulttuurin vihollinen, eli tässä tapauksessa Nato on rajan takana, siis siellä on taas iso pelko perseessä. Ja siihen vastataan tällä hetkellä voimalla Ukrainassa.
Tuo Ukrainan asettaminen erilaiseen asemaan sotilaallisessa mielessä on juuri vaikea ymmärtää venäläisessä ajattelussa. Voihan se Nato hyökätä sieltä Puolan tai Baltian kauttakin, jos kerran hyökkäystä pelkäävät. Enemmänkin tuo on vain yksi syy, mutta vielä suurempi syy on historiallinen ajattelu geopolitiikassa ja Putin näki, että nyt on sopiva hetki ja tilaisuus jonkun tekosyyn varjolla palauttaa ennen kaikkea Krim jälleen venäläisten hallintoon sekä tehdä samalla Ukrainasta heikko valtio pitkäksi aikaa ja nimittää samalla itäosat vasallivaltioiksi.
 

TAM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers
Eri asia sitten onko niitä huollettu tämän vuosituhannen puolella tai edes neuvostoliiton hajoamisen jälkeen. Aika suuressa määrässä noita hylättyjä ajoneuvoja on näkynyt että niiden huoltoa on laiminlyöty.
Oma kokemus venäläisvalmisteisesta panssarikalustosta on että vaativat kyllä aika paljon huoltoa (tosin en osaa kyllä verrata muun maalaisiin). Tai ainakin sellaista tarkastelua että nestetasot ovat kunnossa ja ei hirveästi vuoda mitään moottoritilan pohjalle. Toisaalta sitten taas rikkihän ne eivät ihan helposti mene. Siis siinä mielessä rikki, että ei voisi korjata. Eli sieltä jos jotkut vaihteistoöljyt valahtavat ulos, niin sitten katsotaan mistä vuotaa, paikataan vuoto ja lyödään uudet litkut sisään (been there done that). Että silleen varmaan jos noita on jäänyt johonkin marssireittien varrelle, niin huolto sieltä sitten korjailee ehtiessään niitä taas ajokuntoon. Elleivät maanviljelijät ole ehtineen viedä niitä parempaan talteen.
Sanoisin että aikalailla sellaista taattua neuvostoliittolaista tekniikkaa. Ei mitenkään hienosteltua mutta niin yksinkertaista, että korjaaminen onnistuu helposti.

EDIT: Toki oma käsitys on myös se, että Suomessa nimenomaan tarkastellaan jatkuvasti niitä mahdollisia vuotokohtia ja pyritään tarvittaessa korjaamaan ajoissa. Mutta sitten taas Venäjällä ajetaan siihen asti kunnes se pysähtyy ja sitten ihmetellään että mitä tapahtui. Mutta tämä ihan omaa arvelua.
 

Vanha Len

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Boners
Kuitenkin nyt kun Venäjällä alkaa olla tuolla varsin reilusti kalustoa ja sen tuhoaminen on Ukrainan puolelta hankalaa niin vääjäämättä se ajatus tai jonkinlainen pelko nousee siitä, että Venäjä löisi parkkivaihteen päälle ja jäisi odottamaan parempia kelejä.
Tiedä sitten, kuinka hankalaa tai järkevää olisi tuo kalusto tuhota. Käsittääkseni Ukraina priorisoi joukkojaan nyt kriisialueille. Tuosta possujunasta ei ole tällä hetkellä harmia. Vieläpä kun venäläisten sotilaiden välitkin tuolla jo keskenään rakoilee. Lisäksi muona alkaa olla kohta vähissä, kuten taistelutahtokin. Onkohan vielä niin, että venäläisten hävittäjätkin ovat lopettaneet tai ainakin vähentäneet tuon letkan turvaamista. Ukraina voisi muutamalla Migillä saada tuohon letkaan pahaa mieltä aikaiseksi.
 

Tuuletin

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tps, änäri suomalaiset
Meneillään olevat sotarikokset takaavat sen ettei Putinilla ja Venäjän nykyisellä hallinnolla ole mitään asiaa mihinkään ja asema kansainvälisessä poliittisessa yhteisössä on menetetty
Pitää muistaa että Putinilla ei ole asiaa mihinkään läntisessä maailmassa. Jäljelle jää kuitenkin toinen puoli mitä määräävät kiina ja Intia jotka eivät ole tuominneet Ukrainan tilannetta.
 

V-G-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Jos tässä tilanteessa jotain ei kaivata, sen erkkituomiojia sekä umpipunaisia professoreita avaamassa kansalle sitä, kuinka väärin Ukrainalta on itse asiassa edes puolustaa omaa maataan. Paljon mahdollista, että A-studion täti pykälineen ei pohjimmiltaan ehkä haluakaan panssarivaunuja kaduillemme, mutta saivartelu siitä, että Ukrainan auttaminen on jo lähes rikollista, menee yli kaikkien hilseen.
Tosiaan meni sulta yli hilseen. Professorihan ei ottanut sanallakaan mitään kantaa siihen, että Ukrainan auttaminen olisi väärin.

Hän puhui aivan muusta, nimittäin siitä, miten kansainväliset sotilastoimintaan liittyvät lait toimivat. Koska näkökulma tähän oli varsin itsestään selvistä syistä Ukrainan tilanne, aihetta puitiin sitä kautta. Professorihan korosti jatkuvasti sitä, että YK on näissä se ainoa päättävä elin, eli ainoa joka voi valtuuttaa sotilastoimintaa toisen maan alueella.

Minusta tuossa ei ollut kerrassaan mitään erikoista tai ihmeellistä. Tai uutta. On varmasti jokaiselle selvää, että moraalinen vastuu ja isomman pahan välttämisen peruste ajavat kriisitilanteessa tiettyjen lakien ohi. Ihan samalla tavalla normaalioloissa ei saa tappaa ketään, mutta sotatilanteessa... no, kyllä kaikki tämän tietävät.
 

TAM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers
Tiedä sitten, kuinka hankalaa tai järkevää olisi tuo kalusto tuhota. Käsittääkseni Ukraina priorisoi joukkojaan nyt kriisialueille. Tuosta possujunasta ei ole tällä hetkellä harmia. Vieläpä kun venäläisten sotilaiden välitkin tuolla jo keskenään rakoilee. Lisäksi muona alkaa olla kohta vähissä, kuten taistelutahtokin. Onkohan vielä niin, että venäläisten hävittäjätkin ovat lopettaneet tai ainakin vähentäneet tuon letkan turvaamista. Ukraina voisi muutamalla Migillä saada tuohon letkaan pahaa mieltä aikaiseksi.
Toisaalta on venäläisilläkin edelleen vahva ilmatorjunta ja jos nyt yhtään tietävät mitä ovat tekemässä, niin ovat valmiita suojaamaan tuota letkaa. Eli liian uhkarohkeasti ei kannata Ukrainankaan alkaa uhraamaan koneitaan tuota letkaa vastaan. Kuten totesit niin siitä ei tällä hetkellä ole edes vaaraa eli parempi kiinnittää huomiota niihin kriittisempiin paikkoihin.
 

msg

Jäsen
Olisiko armeijan modernisointiin laitetetuista rahoista mennyt suurin osa jonkun oligarkin taskuun? Paperilla näyttää, että ollaan laitettu kalusto kuntoon, mutta todellisuus onkin sitten jotain ihan muuta?
 

Harhasyöttö

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, sympatiat: HIFK ja Kiekko-Espoo
Olisiko armeijan modernisointiin laitetetuista rahoista mennyt suurin osa jonkun oligarkin taskuun? Paperilla näyttää, että ollaan laitettu kalusto kuntoon, mutta todellisuus onkin sitten jotain ihan muuta?
Tätä mietin kyllä, et johdolle on uskoteltu miten modernia ja hyvin hoidettua kalusto on, mutta totuus on toinen ja osa armeijaan sijoitetuista rahoista oon mennyt muualle.
 

MikGo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät, Leijonat
Mua kyllä vähän epäilyttää että tää ei pääty Putlerille niin kehnosti kuin moni luulee..
Valitettavasti oma arvio on samanlainen. Talouspakotteet kyllä purevat ja lujaa, mutta auttaako se niin isoihin muutoksiin mitä täällä toivotaan. Ison riskin on Putin ottanut, mutta niin kauan kun kansalaiset eivät uskalla nousta vastarintaan ja Putinilla riittää Kremlissä tukioita niin mikään ei muutu.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Hexa

Turder

Jäsen
Suosikkijoukkue
Toronto Maple Leafs
Olisiko armeijan modernisointiin laitetetuista rahoista mennyt suurin osa jonkun oligarkin taskuun? Paperilla näyttää, että ollaan laitettu kalusto kuntoon, mutta todellisuus onkin sitten jotain ihan muuta?
Ei yllättäisi. Kuten siinä hyvällä Venäjäluentovideolla mainittiin, niin venäläiseen mentaliteettiin kuuluu sopiva korruptio, eli on ok varastaa siitä omalta vastuualueelta sopivasti, eli liikaa eikä muilta, mutta sopivasti. Joten varmasti on tuota käynyt. Ja muutenkin laiminlyötö kaluston ylläpitoa käytännössä.
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Jos Ukraina suostuu rauhaan ehdoilla, että ei liity Natoon tai EU:hun, niin näennäisesti Venäjä voittaa. Sitä voidaan rummuttaa perustellusti voittona propagandassa. Kun otetaan sitten huomioon pakotteet, niin ei Venäjä tästä voittajana ulos kävele...
 

Just Us

Jäsen
Suosikkijoukkue
Länsirannikon seurat
Täytyy myöntää, että viime torstai oli itsellenikin mustista mustin päivä. Heti sitä alkoi miettimään, joutuuko tässä kotiaan oikeasti puolustamaan.

Nyt on enemmän valoa tunnelin päässä monessa suhteessa. Ensinnäkin Ukraina on osoittanut puolustavansa viimeiseen mieheen ja naiseen. Tuollaisen kokoisen valtion haltuunottaminen, sekä asukasmäärältään että pinta-alaltaan on mahdoton tehtävä, kun kukaan ei anna periksi mitään. Ukraina on oikeasti melko iso maa kuitenkin. Ja vaikka jostain syystä jollain aikavälillä Venäjä tuon saisikin jotenkin, se syö niin paljon sekä taloudellisesti että kaikilla muilla tavoin, ettei se voi olla näkymättä heidän yhteiskunnassaan. Varsinkin ja ennen kaikkea, kun muun maailman pakotteet ovat niin massiiviset. Lisäksi myös Ukraina saa koko ajan lisää apua.

Kaikki tämä kuitenkin osoittaa Suomelle selvästi suunnan. Yhteiskunnan strategisista toimista pitää viimeistään nyt alkaa pitää huolta, energia, maatalous ym. Tärkein kaikista on kuitenkin sotilaallinen puolustus. Koska naapurin sopimuksiin ei voi koskaan luottaa, niin yksi on selvää kaikille: NATOon, MARS!
 

Individual

Jäsen
Suosikkijoukkue
Post-rock/ Post-punk
Mua kyllä vähän epäilyttää että tää ei pääty Putlerille niin kehnosti kuin moni luulee..
Niin, mikä sitten on kehnosti. Venäjällä on kohta ostovoima ja taloudelliset mahdollisuudet luokkaa: Varsovan ghetto ja armeija on sitomassa itseään uuteen Afganistaniin. Tarjolla on myös Ukrainan puolustajille länsimaiden, uskallanko sanoa, rajaton ja päättymätön ase- ja materiaalituki ja kuten todettua, Venäjä on täydellinen hylkiö maailmassa. Ja vaikken maailmantaloudesta mitään ymmärräkään, niin kai tämä sivistynyt osa palloa pärjää ilman Venäjääkin jatkossa, energiaomavaraisuus jne.
 

Vili#16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Mua kyllä vähän epäilyttää että tää ei pääty Putlerille niin kehnosti kuin moni luulee..
Eihän tässä ole Putinilla enää kuin hävittävää. Vaikka sotatouhut Ukrainassa etenisikin ja sieltä tulisi ns. "voitto", niin mitä sitten? Nukkehallitus ei ikinä tulisi saavuttamaan Ukrainalaisten luottamusta, ja muun maailman luotto on myöskin jo mennyt. Pakotteet ovat äärettömän kovat ja Venäjä ajautuu "kivikautiselle" ajalle. Jossain vaiheessa kansakin tämän siellä ymmärtää.

Sotaoikeus kutsuu ja tietenkään hän ei vastuuta ota ja joutunee piileksimään bunkkereissaan loppuelämänsä ajan. Siis miten tämä ei pääty kehnosti Putlerille? Vaikka ampuisi ydinaseet niin samalla sinetöisi kyllä oman kohtalonsa.
 

Turre#2

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Minusta tuossa ei ollut kerrassaan mitään erikoista tai ihmeellistä.

Kyllä siinä jutusteluissaan oli sellaisiakin lausuntoja jotka omaan korvaan särähtivät ja nostatti kulmakarvoja. Päällimmäisenä spekulointi siitä että onko Ukrainalle avunanto aseiden muodossa hyvä asia, "kun ko. toiminta saattaa pitkittää konfliktia." Ilmeisesti olisi siis parempi olla antamatta aseapua jotta sota loppuisi nopeammin. Vaan ei liene epäselvää että mikä se nopea, "toivottu" lopputulos sitten olisi.
 

Hiker

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jalkapallo, jääkiekko, yleisurheilu
Valitettavasti oma arvio on samanlainen. Talouspakotteet kyllä purevat ja lujaa, mutta auttaako se niin isoihin muutoksiin mitä täällä toivotaan. Ison riskin on Putin ottanut, mutta niin kauan kun kansalaiset eivät uskalla nousta vastarintaan ja Putinilla riittää Kremlissä tukioita niin mikään ei muutu.

Varmasti on niin, että ei pakotteiden ja sitä kautta nousevan kansalaislevottomuuden aiheuttama liikehdintä Putinia viikossa tai kahdessa kaada. Mutta kun ruuvi kiristyy ja kansalaisille alkaa valjeta, mitä pakotteet tarkoittavat oikeasti elintasossa, liikehdintääkin alkaa näkyä entistä enemmän. Jos Moskovassa ja Pietarissa on satatuhatta ihmistä kaduilla, ei armeija enää heitä ammu. Ei Neuvostoliiton kaatuessakaan kapinallisilla ollut Puna-armeijan veroista sotilaallista voimaa.

Tämä edellyttää kuitenkin, että länsimaat pysyvät nyt yhtenäisinä ja lujina kaiken tämän takana. Varmasti "sotaväsymystä" alkaa näkyä täälläkin ennen pitkää, mutta toivotaan että nyt otettu kova ja johdonmukainen linja pitää.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Hexa

Jeffrey

Jäsen
Tätä mietin kyllä, et johdolle on uskoteltu miten modernia ja hyvin hoidettua kalusto on, mutta totuus on toinen ja osa armeijaan sijoitetuista rahoista oon mennyt muualle.

Tämä on mahdollista, mutta uskoisin panostusten menneen suurimmaksi osaksi sinne minne pitikin. Nyt kuitenkin maailmassa on käynyt niin, että viimeisen parinkymmenen vuoden aikainen teknologinen kehitys on ollut ihan valtaisaa ja mahdollisesti suurempaa kuin mitä koko 1900-luvun kehitys oli yhteensä. Omaan silmään on ilmeistä, että Venäjällä kyllä on tehty paljon asioita, mutta maa vaan on omassa sisäsiittoisuudessaan jäänyt varsin reilusti muun maailman kehityksestä. Tässä taas Ukraina hyötyy valtavasti nojatessaan länsiaseisiin ja koko siihen tietotaitoon ja myös muuhun teknologiaan jota meillä on vapaammassa maailmassa on kehitetty varsin onnistuneesti.

Kehityksessä ei kuitenkaan ole kyse pelkästään rahasta, vaan se on organismi jolla on lonkeronsa aikalailla jokaiseen yhteiskunnan poteroon. Tietysti samalla sotakoneistossa voi kehitysaskelia ottaa myös väärään suuntaan. Esimerkiksi Natsi-Saksa oli teknologisesti äärimmäisen kova ja suoritti valtavia keksintöjä sotateknologiansa vetäminä. Silti he tekivät kehitystyössään valtaisia virheitä jotka osaltaan rapauttivat koko armeijan suorituskyvyn.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös