Näin yleisesti "rasismistigmasta" keskusteltaessa Suomeen kohdistuvasta muuttoliikkeestä ja osan tulijoista haasteista sopeutua suomalaiseen yhteiskuntaan tulisi päästä eroon. Itse kuulunen Kokkareiden liberaalisiipeen poliittisesti ja vastustan henkeen ja vereen rasismia. Martin Luther Kingin kuolemattomat sanat ovat osa henk. koht. doktriinia.
Suomi ikääntyy, emmekä mielestäni yksinkertaisesti selviydy, saati menesty ilman merkittävää ulkomailta saapuvaa demografiavajetta paikkaavaa muuttoliikettä.
Valitettava realiteetti on kuitenkin se, että vaikka Suomi on ns. mahdollisuuksien maa, kenties yksi niistä, missä klassinen amerikkalainen unelma on realistisimmin saavutettavissa, osa tänne asettuneista ei tätä "suomalaisen unelman"* mentaliteettia ole kuitenkaan omaksunut ja se on mielestäni suuri vahinko. Niin paljon potentiaalia yhteisen isänmaamme eteen jää toteutumatta.
*Näin yleisesti, maahanmuuttajille tulisi mielestäni luoda juuri osaltaan Yhdysvaltoihin rinnastettava tarina mihin samaistua. Suomi on maailman paras maa.
"Suomi on hyvä maa. Tämä maa on paras paikka meille suomalaisille. Suomi on puolustamisen arvoinen maa, jonka paras puolustaja on Suomen oma kansa!"
Adolf Ehhnrooth