Kerro toki, mitä konkreettista vihreät on tehnyt Helsingin asukkaiden viihtyvyyden lisäämiseksi?
Eikä ole mikään heitto, en asu Helsingissä mutta riittävän lähellä, että voin tuota tarkastella kun sinne taas ajelen.
No mainitsin jo tuon lisää kaupunkia Helsinkiin ryhmän. Sitten on näitä fillarikommunismibaanoja ja vastaavia, terveyskeskusmaksujen poisto, Kivinokan ja Vanhakaupunginlahden suojelu, keskustakirjasto, toimiva joukkoliikenne, elävän kaupunkikulttuurin tukeminen, teurastamon alue ja muu ruokakulttuurin tukeminen, kaupunkipyörät, hietalahden kauppahallin pelastaminen, ammattikorkeakoulu Myllypuroon jne jne. Nämä nyt äkkiseltään tuli mieleen, paljon muutakin on.
Siinä on siis ylipäänsä ajatusmaailmassa kaikkien kaupunkilaisten viihtyvyyden parantaminen oman edun ajamisen sijaan. Ei siis tehdä päätöksiä siltä pohjalta, mikä on Espoossa asuvien autoilijoiden kannalta parasta (esim keskustatunneli), vaan ihan oikeiden Helsinkiläisten asukkaiden edun mukaista puoluekantaan katsomatta ja pitkäjänteisesti.
Possua saa 2.95 kilo ja mukana tulee oikein kaloripitoista ja ravinteikasta rasvaa. Tuohon cal/kg ei mitkään mainitsemistasi kasviksista pääse.
Ei ihan tuohon hintaan lähde omasta kaupasta possua, joka kokonaan olisi syötävää. Eli ei sisällä esim luuta tai jotain muuta syöntikelvotonta. Ehkä jostain erikoistarjouksesta saattaa saada, en tiedä. Possua tulee ostettua lähinnä sisä- tai ulkofileenä. Tarjouksesta saa ulkofilettä usein vitosen kilohintaan, mutta siitäkin menee osa hukkaan, kun ne kalvot leikkelee pois.
Papuja ja herneitä saan siitä huolimatta tuota halvammalla koska tahansa. Säilyvätkin vielä kaapissa tarvittaessa vuosikausia, eli hukkaan ei mene käytännössä mitään. Ja ravintoarvotkin on oikein hyvin kohdallaan, eikä kalorit per senttikään näytä ollenkaan pahalta finelin mukaan.