Näinhän se menee. Jos kertakäyttöastiat tehtäisiin laadukkaasta tukkipuusta, olisivat ne arvotavaraa.Tässä mielestäni kysyntä vs. tarjhonta toimii hyvin: myyt nuorta metsää, et saa paljon paskaakaan, mutta isoista puista puolestaan kuittaat ihan hyvin.
En sano, etteikö 50-70 vuotta vanhaa puuta voisi mennä sellukattilaan, mutta tällöin kyse on suurelta osin rakenneviallisesta (esim. myrskytuho, varasto/home/sieni/hyönteisvauriot) tavarasta, joka ei meikäläisin laatukriteerein kelpaa edes alemman luokan lautatavaraan.
Viesti on jo vanhempaa kantaa (lainasin vain osan), mutta se on edelleen tarkka näkemys vihreiden tilasta. Kannattaa lukea se kokonaan.Soininvaara on siitä harvinainen poliittinen keskustelija, että hän ymmärtää markkinatalouden mekanismeja sekä tilastoja. Eli juuri niitä asioita, joita saxuurin osa poliitikoista joko pelkää tai väistelee. Vihreistä on tullut tällainen väistelijäpuolue, joka puhuu paljon ideoista mutta hyvin vähän konkreettisista poliittisista linjoista.