Vihreä liitto

  • 1 493 003
  • 10 958

Byvajet

Jäsen
Kokoomuksen kanssa sama linja.

Kokoomuslaiset hyväksyvät köyhät keskuuteemme, mutta Ohisalo tahtoo jakaa kerätyt verot köyhille. Vaikka verot kerättäisiin kulutusveroina, ei se muuta sitä, että Ohisalo kannattaa voimakkaan verotuksen hyvinvointivaltiota perivasemmistolaiseen malliin.

Kaiken lisäksi kulutusverojen painottaminen koetaan monissa piireissä yritysvihamielisyydeksi, koska suurin osa yrityksistä perustuu turhan kuluttamiseen, eikä kuluttaminen ole koskaan haitatonta.

Ohisalo siis tahtoo paitsi korkean verotuksen niin myös ajaa työllisyyttä luovan ja yrittäjyyttä tukevan kuluttamisen alas. Aika kaukana nykykokoomuksesta.
 

dana77

Jäsen
Suosikkijoukkue
vaikea selittää
Kokoomuslaiset hyväksyvät köyhät keskuuteemme, mutta Ohisalo tahtoo jakaa kerätyt verot köyhille. Vaikka verot kerättäisiin kulutusveroina, ei se muuta sitä, että Ohisalo kannattaa voimakkaan verotuksen hyvinvointivaltiota perivasemmistolaiseen malliin.

Kaiken lisäksi kulutusverojen painottaminen koetaan monissa piireissä yritysvihamielisyydeksi, koska suurin osa yrityksistä perustuu turhan kuluttamiseen, eikä kuluttaminen ole koskaan haitatonta.

Ohisalo siis tahtoo paitsi korkean verotuksen niin myös ajaa työllisyyttä luovan ja yrittäjyyttä tukevan kuluttamisen alas. Aika kaukana nykykokoomuksesta.
Myös kokoomus haluaa siirtää verotuksen painopistettä kulutuksen suuntaan, joten ei nyt taas ihan osunut.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Kuten totesin, Ohisalon ja Kokoomuksen verolinja on ansiotulo- ja haittaverotuksen osalta mainitsemani osuuden osalta sama. Lepomäki piti hallitusohjelmaneuvotteluissa tästä kiinni:

Veropolitiikassa kokoomus tavoittelee painopisteen siirtämistä työn ja yrittämisen verotuksesta haittaveroihin.

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/27...sta-talouskysymyksista-antti-rinne-ja-petteri

Ohisalo linjasi edellisen - kuten ylle lainasin - näin: työn verotusta lasketaan ja verotuksen painopistettä siirretään ympäristölle haitallisen toiminnan suuntaan.

On mainiota, jos Ohisalo seisoo oman linjauksensa takana hallitusohjelmaneuvotteluissa Lepomäen tapaan. Vaikka Haaviston kautta
 
Viimeksi muokattu:

Walrus21

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Esimerkkinä mainitsemasi ydinvoimakanta YLE:n vaalikoneesta 2019:
Menemättä sen enempää yksityiskohtiin, tuo on aika lailla standardivastaus ydinvoimavastaisesta leiristä.

Tänä päivänä ydinvoimaa ei enää kannata vastustaa ideologisista syistä, vaan tulisi ehdottomasti painottaa Rosatom-kuviota, voimaloiden riippuvuutta julkisesta rahasta ja kansainvälisiä trendejä. Nämä kaikki kallistavat vaakaa ydinvoimavastaisille toimijoille, vaikka sinällään ydinvoiman kategorinen poissulkeminen onkin hölmöä.

Kuten totesin, Ohisalon ja Kokoomuksen verolinja on ansiotulo- ja haittaverotuksen osalta mainitsemani osuuden osalta sama. Lepomäki piti hallitusohjelmaneuvotteluissa tästä kiinni:
En tiedä, mistä olet saanut päähäsi Ohisalon mukailevan kokoomuksen linjoja, mutta aika voimakkaalta vaikuttaa puolustushalukkuutesi. Mitään vihreiden yleisestä linjasta poikkeavaa ei mielestäni ole pääteltävissä hänen ulosannistaan. Vaalikonevastaukset, vaikka ovatkin vain yksi mittari, antavat osviittaa yleisestä suunnasta. Toinen arvioinnin kohde ovat julkiset esiintymiset, joita on kuluneen vuoden aikana kertynyt useita etenkin Ylen lähetyksissä.

Epäilen, että jos laitettaisiin Ohisalon ja Karin näkemykset rinnakkain, harva tunnistaisi eroa. Julkisessa presenssissä onkin sitten merkittäviä eroavaisuuksia, jotka kallistuvat Ohisalon eduksi.

Oma näkemykseni on, että Ohisalo tulee viemään vihreät punavihreäksi puolueeksi, joka painottaa päätöksenteossa sosiaalisia dimensioita ja identiteettinäkökulmia.

Täytyy muuten ottaa vielä yksi asia keskusteluun: katselin eilen vuoden 1987 vaalidebattia, jossa vihreitä edusti Pekka Haavisto. Sattumaa tai ei, niin hänellä oli aika samansuuntaisia näkemyksiä kuin nyky-vihreillä. Oli kaikenlaisia "sapattivuosia", energiaveron kiristyksiä, kulutuksen vähentämistä ja jopa robottiveroa. Sijoittuminen poliittisella kartalla oli Kalevi Sorsan vieressä.

Pikanttina yksityiskohtana mainittakoon, että kysyttäessä viidennestä ydinvoimalasta kaikki paneeliin osallistuneet ehdokkaat vastasivat kieltävästi.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Menemättä sen enempää yksityiskohtiin, tuo on aika lailla standardivastaus ydinvoimavastaisesta leiristä. Tänä päivänä ydinvoimaa ei enää kannata vastustaa ideologisista syistä, vaan tulisi ehdottomasti painottaa Rosatom-kuviota, voimaloiden riippuvuutta julkisesta rahasta ja kansainvälisiä trendejä. Nämä kaikki kallistavat vaakaa ydinvoimavastaisille toimijoille, vaikka sinällään ydinvoiman kategorinen poissulkeminen onkin hölmöä.

Toki. Mutta faktaahan tuo on: kaksi voimalaa rakenteilla ja Venäjän osaomisteinen Hanhikivi pöydällä. Ei kannata kiirehtiä lisää juuri nyt. Se, että joku on fiksusti tuota mieltä on vain hyvä.


En tiedä, mistä olet saanut päähäsi Ohisalon mukailevan kokoomuksen linjoja, mutta aika voimakkaalta vaikuttaa puolustushalukkuutesi.

Paljon auttaisi, jos lukisit kommentoimasi tekstini. Siinä ei todeta Ohisalon mukailevan Kokoomuksen linjoja.
 

Walrus21

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Siinä ei todeta Ohisalon mukailevan Kokoomuksen linjoja.
Halusit tuon yksityiskohdan kuitenkin tuoda keskusteluun, joten oletettavasti sillä oli jotain painoarvoa.

Pitäisi kuunnella tuo Radio Suomen tentti, jotta tietäisi Ohisalon väittämän kontekstin.

Sinällään ei olisi kovin uutta, että vihreiden edustaja toivoo verotuksen painottuvan kulutukseen ja haittoihin. Jos taas katsoo vihreiden vaalilupauksia, niin on aivan selvää, että uusia investointeja ei rahoitettaisi samanaikaisesti tuloverotuksen laskemisen kanssa. Tässä mielessä vihreät ovat Rinteen kelkassa.

Kokonaisuus on vasemmistolainen. Joitain yksittäisiä kohtia voi löytyä, joissa vihreät sivuavat kokoomuksen esityksiä.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Halusit tuon yksityiskohdan kuitenkin tuoda keskusteluun, joten oletettavasti sillä oli jotain painoarvoa..

Edelleen: jos lukisit kommenttini, syykin selviäisi. Konteksti oli Vihreiden ja Vasemmistoliiton yhtyminen, kun Ohisalo nousee johtoon. Totesin, että Ohisalo ei ole niin vassari ja kerroin kaksi esimerkkiä, joita yksikään oikea Vasemmistoliiton vassari vastuullisessa hommassa ei päästäisi edes läpällä.

Sinällään ei olisi kovin uutta, että vihreiden edustaja toivoo verotuksen painottuvan kulutukseen ja haittoihin.

Tämäkin on vähän hassu kommentti, koska kyse ei ollut vihreiden edustajan toiveesta verotuksen painottuvan kulutukseen ja haittoihin. Kysehän oli Ohisalon näkemyksestä, jossa ansiotuloverotusta tulee alentaa ja haittaveroja nostaan. Tämä osuus on yhtenäinen Kokoomuksen verolinjan kanssa.

Huomaat varmaan vähitellen, että en käsitellyt Vihreitä, vaan Ohisalon kahta julkista ja tuoretta kommenttia. Työn tekemisen kannattavuutta ja ansiotuloverotusta. Ne kertovat, että Ohisalo ei ole ainakaan samanlainen vassari kuin esimerkiksi Li Andersson.

Vihreiden nykyisistä linjoista tuskin olemme erimielisiä. Osaltani toivon, että Ohisalo tuo Vihreitä vähitellen enemmän oikealle. Aikaan hänellä tulee olemaan, kunhan nyt ensin valitaan johtoon.
 

Byvajet

Jäsen
Piristävää, että Mikkonen asettuu sellutehdashankkeita vastaan.

– Siinä tulee vastaan se, että meillä ei vain yksinkertaisesti puu riitä, kun meidän täytyy huolehtia niin ilmasto-, kuin monimuotoisuustavoitteistakin, Mikkonen sanoi haastattelussa.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli...Co5k2tnB1lutdh7rTYqncBcTxj_6ulE9wrE#gs.h59l3l

Samaan syssyyn kuitenkin pitäisi uskaltaa sanoa, että kun vastustetaan ympäristöä tuhoavia hankkeita, se heikentää veropohjaa ja tarkoittaa leikkauksia esimerkiksi terveydenhuoltoon, sosiaalipalveluihin ja koulutukseen.

Luontoa suojelevan vasemmiston perusongelma on rehellisyyden puute. Se yrittää esittää, että luontoa voidaan suojella ja silti säilyttää länsimainen elämäntapa, hyvinvointipalvelut ja kulutuskulttuuri.

Jotta ympäristönsuojelussa päästäisiin eteenpäin, olisi tärkeää uskaltaa sanoa ääneen, että meidän on pyrittävä kohti köyhyyttä. Muuta mahdollisuutta ei yksinkertaisesti ole. Tekniset ratkaisut laahaavat pahasti perässä, kun koko pallo yritetään saada kuluttamaan. Teknistä edistystä tapahtuu, mutta se ei pysty alkuunkaan kompensoimaan kasvaneen kulutuksen haittoja.
 

msg

Jäsen
Sinänsä sellun keittely on kyllä aikasten matalan jalostusasteen puuhastelua -- toivottavasti Suomi tähtää hieman korkeammalle kuin kiinalaisyen hi-tech -tuotteiden käärepaperin raaka-ainelähteeksi.

Jos ja kun iso osa nykyisestä hallituksesta haluaa vähentää hakkuita, niin arveletko näiden ajatusten lisäävän halukkuutta keksiä suomalaiselle puulle uusia käyttötarkoituksia?
 

teroz

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, KPU, Eno Jets & Jan Lundell
Kaikki hankkeet eivät toteudu ja Suomessa on vanhaa kapasiteettia, joka jossain aikaikkunassa osin sulkeutuu - kaikkialla metsäteollisuuden sektoreissa. Kaikki huonoiten käy, jos ei investoida.

@Telaketju omaa kivikautisen näkemyksen siitä mitä sellulla voi tehdä ja mitkä sen jatkojalotuksen potentiaali on.
 
Viimeksi muokattu:

teroz

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, KPU, Eno Jets & Jan Lundell
@Telaketju

- Metsä Group rakentaa Äänekosken tehtaan yhteyteen 40 miljoonalla tekstiilituotannon aloittamiseen suunnatun laitoksen
- Stora Enso on investoinut Kotkassa ligniinituotannon aloittamiseen, ligniinistä voidaan tuottaa esim biohiilikuitua ja liimaa
- Stora Enso investoi Uimaharjun sellutehtaaseen 50 miljoonaa, tuotanto muunnetaan liukoselluun, tämän jälkeen ei tarvitse pelätä että kyseisestä laitoksesta tuotettaisiin raaka-ainetta kiinalaisiin käärepapereihin
- UPM on tainut laittaa 100 miljoonaa jo kiinni Lappeenrannan biojalostamoon, joka ei olisi mahdollista ilman samassa yhteydessä toimivaa sellutehdasta, tuotteina mm. biodiesel
- Suomen kolmen ison metsäteollisuusyhtiön T&K salkku taitaa olla yhteensä yli 300 miljoonaa euroa vuodessa, siellä on tuotekehityslinjoja kymmeniin erilaisiin asioihin, joita sellutehtailla voitaisiin tulevaisuudessa tuottaa niin vaate, ruoka, auto tai vaikkapa rakennusteollisuuden tarpeisiin

Mutta hei high-techhiä jostain vaan nyt. Siinä vasta halpa heitto olikin.
 

Anssi #5

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Vai muuttuuko lainkaan?
En nyt jovin kummoisesti ole aiheeseen tutustunut enkä ala arvailemaan, mutta noin niinkuin yleisellä tasolla totean, että sun aiemmat näkemykset sellun keitosta ovat tosiaan vähän vanhentuneet. Siellä on potentiaalia kaiken näköiseen. Ei se siis sattumaa ole, että noita uusia laitoksia suunnitellaan kovasti. Jotkut suunnitelmat ovat ympäristöystävällisempiä kuin toiset ja hallituksessa vihreät pääsevät vaikuttamaan tuohon saumaan.

edit:
Linkin takana hesari pitkä juttu sellusta https://dynamic.hs.fi/2019/sellu/

En tiedä aukeaako ilman tunnuksia.
 
Viimeksi muokattu:

Anssi #5

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Tuttu juttu on tuo, Hesarin luen aamuisin sekä lehtenä että padiltä uusimmat. Kysymykseni oli minun puoleltani siitä, mikä määrä sellusta edelleen viedään raaka-aineeksi muualle noiden mahdollisten jalostusinvestontien jälkeenkin.
No jos vaikkapa se viritys, jossa sellusta tehdään vaatteisiin sopivaa kangasta ympäristöystävällisemmin, kuin nykyisillä tavoilla toteutuu, niin mitä väliä sillä on, että tehdäänkö se vaate tai edes se kangas juuri siellä sellutehtaalla? Tuskin Suomesta vaatevalmistuksen suurvaltaa tuon seurauksena tulee. Mutta jos tuo onnistuu, niin kyllä siitä hyötyy Suomi muiden mukana.
 

Kilgore Trout

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Emma Kari on muutaman muun kanssa närkästynyt pakinoitsijoiden ja kolumnistien kielenkäytöstä. "Jääprinsessa" ja "vihreä herkku" kuulostavat varsinkin asiayhteydestään irrotettuna seksistisiltä ja loukkaavilta nimityksiltä, mutta saako arvostusta vaatimalla arvostusta? Tuskin missään ja eduskunta on varmasti kova työpaikka ensimmäisen vuoden kansanedustajalle. Pragmaattisesti tarkastellen se, että kyseessä ovat nuoret naiset, ei varmasti helpota asiaa.
Näin on vaikka ei pitäisikään, ja kissan nostaminen pöydälle saattaa korjata asiaa, tai sitten se vakiinnuttaa termistön käyttöön seuraavaksi neljäksi vuodeksi.
 

Jeffrey

Jäsen
Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Emma Kari on muutaman muun kanssa närkästynyt pakinoitsijoiden ja kolumnistien kielenkäytöstä. "Jääprinsessa" ja "vihreä herkku" kuulostavat varsinkin asiayhteydestään irrotettuna seksistisiltä ja loukkaavilta nimityksiltä, mutta saako arvostusta vaatimalla arvostusta? Tuskin missään ja eduskunta on varmasti kova työpaikka ensimmäisen vuoden kansanedustajalle. Pragmaattisesti tarkastellen se, että kyseessä ovat nuoret naiset, ei varmasti helpota asiaa.
Näin on vaikka ei pitäisikään, ja kissan nostaminen pöydälle saattaa korjata asiaa, tai sitten se vakiinnuttaa termistön käyttöön seuraavaksi neljäksi vuodeksi.

Tosin kuten vihreillä on tapana, asetutaan itse muiden yläpuolelle.

Vihreä populismi
 

teppana

Jäsen
Tosin kuten vihreillä on tapana, asetutaan itse muiden yläpuolelle.

Vihreä populismi

Raivostuttavaa tuollainen. Koska Suomelalla on oikeasti pointti. Etenkin nuoret naiset kohtaavat paljon seksismiä ja ulkonäköpaineita. Ihmiset myös suhtautuu näihin asioihin aivan liian kevyesti. Nyt kun tuo Haliksesta hassuttelu on yhdistetty häneen ei siitä enää eroon pääse. Joka ainoa kerta kun hän tästä asiasta jatkossa puhuu (ja siitä pitää puhua) voimme olla varmoja että tuo tekopyhyys vedetään esiin. Joka. Ainoa. Kerta. Ja syystä.
 

Jeffrey

Jäsen
Raivostuttavaa tuollainen. Koska Suomelalla on oikeasti pointti. Etenkin nuoret naiset kohtaavat paljon seksismiä ja ulkonäköpaineita. Ihmiset myös suhtautuu näihin asioihin aivan liian kevyesti. Nyt kun tuo Haliksesta hassuttelu on yhdistetty häneen ei siitä enää eroon pääse. Joka ainoa kerta kun hän tästä asiasta jatkossa puhuu (ja siitä pitää puhua) voimme olla varmoja että tuo tekopyhyys vedetään esiin. Joka. Ainoa. Kerta. Ja syystä.

Ihan samallatavalla vanhemmat miehet kokevat panettelua omasta ulkonäöstään. Ei sitä pitäisi millään tekosyyllä voida tehdä hyväksyttäväksi. Jos leikkiin ryhdyt, niin sopisi leikki myös kestää.
 

teppana

Jäsen
Ihan samallatavalla vanhemmat miehet kokevat panettelua omasta ulkonäöstään. Ei sitä pitäisi millään tekosyyllä voida tehdä hyväksyttäväksi. Jos leikkiin ryhdyt, niin sopisi leikki myös kestää.

Ei missään nimessä ole seksuaalinen valtapeli ja ahdistelu vanhojen miesten ja nuorten naisten osalta vertailukelpoista. Lähelläkään. Koskaan toisen ihmisen ulkonäköön liittyvä painostus tai kiusaaminen ei ole oikein. Mutta ei nyt teeskennellä että vanhat miehet kokevat väheksymistä/koskettelua/ahdistelua/sopimattomia vitsejä/yms. lähelläkään samassa mittakaavassa kuin nuoret naiset. Jos jotain, tässä on kaksi ääripäätä joista toista pidetään lähes automaattisesti pätevänä ja toimeen sopivana ulkonäkönsä perusteella ja toista kovin usein epäpätevänä ja sivuutettavana seksiobjektina.

Enkä minä edes ole mikään feministivasemmistovihersuvakki.
 

Jeffrey

Jäsen
Enkä minä edes ole mikään feministivasemmistovihersuvakki.

En usko.

Kyllä tasa-arvo kuuluu kaikille. Esittämäsi kaltaiset mielipiteet ovat isoja syitä sille, miksi tasa-arvo laahaa. Ei me voida hyväksyä sitä, että joku asia kuuluu yhdelle, mutta ei toiselle. Tämä oli ihan myös Martin Luther King Jr:n lähtökohtia tasa-arvoon, eli se kuuluu kaikille ja se voidaan saavuttaa vain jos samat säännöt koskevat kaikkia. Ihonväristä, sukupuolesta, iästä yms. riippumatta.

Toki, sekin on ongelma, että miehenä ei esimerkiksi koskettelua saa pitää tuomittavana, mutta nainen saa. Ei oikeusvaltio voi toimia näin, eikä onneksi ainakaan vielä edes toimi.
 

teppana

Jäsen
En usko.

Kyllä tasa-arvo kuuluu kaikille. Esittämäsi kaltaiset mielipiteet ovat isoja syitä sille, miksi tasa-arvo laahaa. Ei me voida hyväksyä sitä, että joku asia kuuluu yhdelle, mutta ei toiselle. Tämä oli ihan myös Martin Luther King Jr:n lähtökohtia tasa-arvoon, eli se kuuluu kaikille ja se voidaan saavuttaa vain jos samat säännöt koskevat kaikkia. Ihonväristä, sukupuolesta, iästä yms. riippumatta.

Toki, sekin on ongelma, että miehenä ei esimerkiksi koskettelua saa pitää tuomittavana, mutta nainen saa. Ei oikeusvaltio voi toimia näin, eikä onneksi ainakaan vielä edes toimi.

No ei missään nimessä ole pakko uskoa. Luulen että aiempi kirjoitushistoriani tällä palstalla puhuu puolestaan.

Mutta siis, tasa-arvo ehdottomasti kuuluu kaikille. Olet oikeassa. Kun puhutaan ulkonäköön ja sukupuoleen liittyvistä ongelmista on nuoret naiset ehdottomasti eri asemassa kuin vanhat miehet. Kumpaankaan osapuoleen kohdistuvaa kiusaamista/ahdistelua/yms. ei tule koskaan hyväksyä. Ikävä tosiasia vain on, että naiset ovat paljon useammin siellä vastaanottavassa päässä tässä kyseisessä ongelmassa. Ei ole minun mielestäni kovin hedelmällistä ottaa "ken leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön" kantaa tähän asiaan, ensinnäkin koska kenenkään ei tarvitse tuollaista "leikkiä" kestää ja toisekseen tässä "leikissä" ei ole samat lähtökohdat ihmisillä.

En tiedä mistä olet saanut päähäsi että mies ei saa pitää koskettelua tuomittavana. Itse en tällaiseen asenteeseen ole kohdannut. Enemmänkin tulee vastaan tilanteita missä naisten ulostuloja vähätellään.

Voi olla, että emme tässä asiassa pääse samalle sivulle. Ainakin tuntuisi että meillä on aika suuri näkemysero siitä, kumpi sukupuoli on työmaailmassa heikommilla mitä tulee kohteluun ulkonäön ja sukupuolen perusteella. Eikä siinä mitään, kyllä maailmaan mielipiteitä mahtuu.
 

Blöö

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo, Blues, Kiekko-Espoo

Kaspo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Jääprinsessa Ohisalo onkin Öljyprinsessa! Samalla kun hän itse lentelee ympäri maailmaa varoittelemassa ihmisiä lentämisen turmiollisuudesta, tekee miehensä tiliä öljykaupoilla. Tiesitkö tätä? Vihreiden tulevan puheenjohtajan Maria Ohisalon puoliso on töissä öljy-yhtiössä, joka toimittaa polttoaineita St1:lle, ABC:lle ja Shellille

Vai onko tuo Johansson öljyprinssi? Miten puolison työnkuva liittyy yksilöstä käytettyihin käsitteisiin?

Aika hirveää sinänsä, että tällainen luuranko hengaa Ohisalon kanssa. Jotain biopolttoaineita kauppaa, sairasta. Täydellisessä fasistisessa raaka-kapitalismissa ei mitään piopensoja käytettäisi vaan autot kulkisivat raakaöljyllä ja afrikkalaisten luumurskalla.
 

Blöö

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo, Blues, Kiekko-Espoo
@Telaketju Näköjään osui ja upposi, kiitos nauruista! Vihreän eliitin kaksinaismoralismi on niin räikeää, että eipä taida enää muu auttaa kuin kriminalisoida varoiksi ihan kaikki puhe. Ettei vaan joku prinsessa loukkaannu.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös