Ongelma on siinä, että vaikkapa Saksan armeija 2025 ei saksalaisen maavoimien komentajan mukaan riitä edes Saksan puolustamiseen. Sama tilanne on useissa maissa NATO-maissa. USA:n rooli on ratkaiseva ja sen osalta on tehty käsittämätön virhe.
USA:n tuki on ollut ratkaiseva ja jos se viedään pois tai pääosin pois, Euroopan tilanne on hyvin erilainen. Se näkyy eniten Venäjän pienissä reunavaltioissa. Venäjä omaa noin 2 vuodessa kyvyn Ukrainan sodan päätyttyä käydä sotaa useampaa Euroopan NATO-maata vastaan, jos USA ei tule hätiin. Arvio on Tanska tiedustelun ja samaan suuntaan on muutkin vastaavat puhuneet.
On viimein luotava USA:sta riippumaton Euroopan puolustus. Se ei ole helppoa, mutta siihen on laitettava nyt kaikki resurssit mitä tarvitaan.
Alan vain olla itse aika väsynyt tähän USA ja Trump ihmettelyyn. Jo vuonna 2016 Trump ilmoitti mm., että USA saattaa vetäytyä Natosta ja tunnustaa Krimin osaksi Venäjää. Jo silloin tämä sama levy pyöri Euroopassa, että nyt on aika ryhdistäytyä ja niin edelleen. Edelleen vuonna 2025 tämä sama diskuteeraus pyörii. Euroopalla on ihan oikeasti ollut aikaa toimia.