Venäjä hyökkää Ukrainaan

  • 11 851 039
  • 68 525

McBean

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Bruins, Noutajat, Scarborough FC
Tällaista näkemystä USA:n varaulkoministeriltä:

'That pressure is beginning to have some effect. We are seeing some signs to have real, serious negotiations,' Secretary of State Wendy Sherman said
'But I have to say ... so far it appears Vladimir Putin is intent on destroying Ukraine,' Sherman added


 

Ck

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Toronto Maple Leafs, NHL suomalaiset
Kannattaa varautua ainakin henkisesti siihen, että Ukraina joutuu luovuttamaan jotain Venäjälle tai hyväksymään Krimin ja muiden venäläisten aiemmin kaappaamien alueiden menettämisen. En usko Venäjän suostuvan vielä rauhaan, jos se ei saa Ukrainan sodasta jotain mukaansa.

Rauhanhöpinöiden ajankohta osuu yllättävän hyvin arvioihin Venäjän valmistautumisesta enintään kahden viikon mittaiseen sotaan. Venäjä ei ole sotilaallisesti köysissä, mutta neljännelle viikolle venyvä taistelu voisi siirtää aloitteen jo ukrainalaisille.

Zelenskyilla ei ole helppo paikka. EU ja Nato painostavat Ukrainaa kohti rauhaa (koska talous), samalla kun Ukrainan kansa ja armeija jakautuu rauhan ja sodan jatkamisen kannattajiin.

Toki täältä on helppo minun sanoa, mutta uskon, että Zelenky tietää jopa minua paremmin, että pidempiaikainen rauha voidaan saada edes jotenkin, ainoastaan kun jokainen venäläinen sotilas poistuu Ukrainasta sekä Krimiltä.

Toki tähän Venäjä ei suostu, mutta sanoin jo aiemmin, että jos Venäjä saa haltuunsa lisää alueita, niin se kokoaa rivinsä ja aloittaa esim. 6kk päästä uuden hyökkäyksen. Tämä hyökkäys olisi vielä vaikeampi Ukrainalle ja Venäjälle helpompi sekä huolto olisi lähempänä.

Ainoastaan, jos koko Ukrainan alueelta katoaa venäläiset sotilaat, on Venäjä heikommassa asemassa aloittaa uutta hyökkäystä Ukrainan alueelle kuin nyt oli.

Putiniin ei voi luottaa, joten kun nyt heitä on saatu satutettua, niin ei pitä antaa koota joukkojaan vahvemmaksi ja laajemmalle alueelle. Lisäksi, jos Ukraina luopuu alueista, niin niiden takaisin saaminen on siis hyökkäämistä ja puolustaja, tässä tapauksessa Venäjä on vahvemmilla.

Jos Suomi olisi samassa tilanteessa ja varsinkin jos olisimme saaneet Venäjän haavoittumaan pahasti, niin en missään tapauksessa hyväksyisi alueluovutuksia vaan ennemmin kävisin hakemassa sen Karjalan takaisin.

Mutta kuten sanoin, helppo tässä naputella sängyllä viestiä jatkoaikaan kun aurinko paistaa ikkunasta ja mitään hätää ei juuri nyt ole.

Jotenkin itselläni on sellainen fiilis tästä touhusta, että rauhansopimuksen tultua Venäjä jatkaa hyökkäystä kuin ennen, ja väittää kirkkain silmin, että he eivät hyökkää Ukrainassa.

Juuri näin tai enintään pitää pienen tauon jolla kokoaa ja vahvistaa joukkoja.
 

Sistis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Mitenkä mihinkään Venäjän allekirjoittamaan sopimukseen voi ikinä enää luottaa?

Aloin pohtia, että onko Venäjä tai Neuvostoliitto solminut ikinä sopimusta, joka olisi pitänyt, ja johon olisi voitu luottaa. Yksi tuli mieleen, nimittäin meidän ikioma YYA-sopimus. Siihen luotettiin vähän liikaakin, etenkin tällä puolella rajaa. Ja sopimus kesti Neuvostoliiton loppuun asti.
 

tres11

Jäsen
Suosikkijoukkue
Spåra ja K-Espoo
Mä pahoin pelkään, että Ukraina joutuu antautumaan paskoin ehdoin noiden saarrettujen kaupunkien takia missä on päällä totaalinen humanitaarinen katastrofi. Näiden evakuointi ei onnistu eikä niihin saada humanitaarista apua perille. Mariupolissa ihmiset tappelevat keskenään ruoasta tällä hetkellä, ei helvetti että on surullista...
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Ck

omaha

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Ja kuten Suomettuminen -sarjassa todettu, olihan se melkoinen lähtöasetelma Suomessa kun YYA -sopimuksessa pitää oikein kirjallisesti allekirjoituksella sopia että nyt olemme ystäviä.
 

Snoppen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes
Moni tuntuu olevan nyt kovasti sitä mieltä että Venäjään ei voi luottaa. Ymmärrän tämän varsin hyvin, mutta tuntuu vähän että monelta on unohtunut nyt tiettyjä asioita. Tämä sota on ollut Venäjälle täysi katastroofi. Putin saa nyt oikeasti pelätä että mitä se oma kansa ajattelee. Sitten täällä on on vielä jokunen viikko sitten ollut sellainen käsitys että Venäjä kunnioittaa voimaa (oli joku sananlasku että pistetään pistimellä etc, en muista miten se meni tarkalleen). Eikö Ukraina oo näyttänyt sitä vastavoimaa? Ja länsi myös? Näidän lisäksi voisi kuvitella että Kiinalta on tullut kohtalaisen kovaa tekstiä että nyt riittää tämä pelleily.

Ukrainalaiset ovat antaneet optimistisiä arvioita, sama USA ja jopa Venäjä. Ehkä tässä nyt jotenkin saadaan sumplittua joku ratkaisu, hyvä vaihtoehto se ei tule olemaan kenellekkään mutta eihän sodassa ikinä ole voittajia.

Kiinaan liittyen löysin tällaisen mielenkiintoisen jutun Possible Outcomes of the Russo-Ukrainian War and China's Choice - U.S.-China Perception Monitor
 

Stigu

Jäsen
Aika raskasta keskustella aiheesta Venäläiset +50v naiskollegan kanssa. Siitä ollaan yhtä mieltä, että koko touhun pitää loppua ja kukaan ei tässä voita. Mutta Ukrainassa on kuulemma vainottu venäläisiä, tapettu naisia ja lapsia, natsivaltio. Siitä vaan ei puhuta…
Ukrainassa on sodittu vuodesta 2014 lähtien, nimenomaan venäläisten/ venäjänmielisten/venäjänkielisten ja muun Ukrainan välillä. Tuossa sodassa -jonka Grande Finale tämä rähinä on- on kuollut 14 000 ihmistä (pl Grande Finalessa kuolleet). Olen melko varma että noissa 14 000 kuolleessa on ollut mukana naisia ja lapsia.

Ukrainassa on myös natsipuolue (kannatus taitaa olla jotain prosentin luokkaa) ja armeijan joukoissa taistelee virallisesti Azovin uusnatsipataljoona, mutta en kyllä itse kutsuisi Ukrainaa natsivaltioksi, vaikka nimenomaan uusnatsit olivat voimakkaasti mukana Odessassa 2014, josta kaikki alkoi.

Ja näistä asioistahan ei puhuta.

Joten ei se sun +50 v naiskollega ihan hakoteillä ole.
 

Laitela

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa ja sen vaarallinen YV, Bratislavan taika
Hersonissa ollaan mahdollisesti puuhaamassa "kansanäänestystä" irtautumiseksi Ukrainasta "kansantasavallaksi". Näin kertovat BBC:n ja CNN:n feedit.

VMP! Voin jo kuvitella Pallinaaman länkyttämään "kansan tahdon" toteuttamisesta, kun 99,95 % "äänestetty" irtautumisen puolesta. Ääniä kertynee noin miljoonan ihmisen alueelta 10 miljoonaa kappaletta.
 
Viimeksi muokattu:

Wiljami

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, sympatiaa muuhun Savoon ja Kaakonkulmalle
Saksa vois karkottaa tän porukan takasin Venäjälle.




Ja tässä tämän tarinan mukaan aseistamaton ukrainalaiskylä päihitti neljä T-72:sta kahdella Ukrainan lipulla:


Hauskahan tuo alempi tarina on, mutta tulee mieleen melko vahvasti suomalaiset sotien aikaiset Ryhmy ja Romppainen -tarinat, joissa tyhmät venäläiset lähtivät mm. karkuun kylältä kun lähistöllä lehmä ammui ja luulivat että siellä annettiin suomeksi tulikomento. Toki tarinalla voi olla tosipohjaa (ainakin ne löpön loppumisen takia hylätyt tankit) ja onhan tuo hyvä tarina, että kiertoon vaan.

Ukrainassa on sodittu vuodesta 2014 lähtien, nimenomaan venäläisten/ venäjänmielisten/venäjänkielisten ja muun Ukrainan välillä. Tuossa sodassa -jonka Grande Finale tämä rähinä on- on kuollut 14 000 ihmistä (pl Grande Finalessa kuolleet). Olen melko varma että noissa 14 000 kuolleessa on ollut mukana naisia ja lapsia.

Ukrainassa on myös natsipuolue (kannatus taitaa olla jotain prosentin luokkaa) ja armeijan joukoissa taistelee virallisesti Azovin uusnatsipataljoona, mutta en kyllä itse kutsuisi Ukrainaa natsivaltioksi, vaikka nimenomaan uusnatsit olivat voimakkaasti mukana Odessassa 2014, josta kaikki alkoi.

Ja näistä asioistahan ei puhuta.

Joten ei se sun +50 v naiskollega ihan hakoteillä ole.
Melkoisella marginaalilla suurin osa noista vuosien 14-22 14000 kuolleesta on ukrainalaisia. Maassa ei myöskään sodittaisi millään intensiteetillä jos itäinen paskavaltio ei olisi pelästynyt demokratian leviämistä myös omalle alueelleen ja yrittänyt ensin lopettaa Maidanin voimakeinoin ja sitten aloittanut oman "kansannousun" ts. miehityssodat Krimillä, Donetskissa ja Luhanskissa. On siellä toki useampi separatisti/vierastaistelijakin kuollut (siis venäläinen), mutta se on yllättäen sellaista kun lähtee sotaa käymään.

Ukrainan natsien kannatus on pienempi kuin VKK:lla Suomen aluevaaleissa. Suomessa on siis tuoreimpien vaalien perusteella puolet enemmän natseja äänestetty politiikkaan! Varmaan niistä on myös osa käynyt armeijan. Luonnollisesti jokaisen henkinen koti on tuo itärajamme takainen terroristivaltio.

Ja Azovin pataljoonasta on ollut aika monta juttua viimeisten kahdeksan vuoden aikana, mukaan lukien se että porukalla on melko railakas äärioikeistolainen agenda. Toisaalta jos neukut raiskaisivat Suomea, ottaisin ilomielin vastaan aseellista apua myös esim. PVL:n siltä osalta ketkä eivät taistele neukkujen puolella. Ei ole toki välttämättä suuri osuus.
 

Wiljami

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, sympatiaa muuhun Savoon ja Kaakonkulmalle
Hersonissa ollaan mahdollisesti puuhaamassa "kansanäänestystä" irtautumiseksi Ukrainasta "kansantasavallaksi". Näin kertovat BBC:n ja CNN:n feedit.

VMP! Voin jo kuvitella Pallinaaman länkyttämään "kansan tahdon" toteuttamisesta, kun 99,95 % "äänestetty" irtautumisen puolesta. Ääniä kertynee noin miljoonan ihmisen alueelta 10 miljoonaa kappaletta.
Kansanäänestyspaikoilla käy sotilaat täyttämässä lappuja paikallisten osoittaessa mieltä ympärillä Ukrainan liput liehuen. Näin demokratia toimii ja kaikki voittaa.

Tai no ei siellä mitään lappuja täytetä, paskavaltiossa tiedetään että se on ihan hukka-aikaa niitä täytellä kun riittää että täyttää tuloslappuun sopivan lukeman. Vaikka se 99,5% virhemarginaalilla 0,5 (alakanttiin).
 

DAF

Jäsen
Suosikkijoukkue
se kolmikirjaiminen. PISTI PALLON MAALIIN
Kannattaa varautua ainakin henkisesti siihen, että Ukraina joutuu luovuttamaan jotain Venäjälle tai hyväksymään Krimin ja muiden venäläisten aiemmin kaappaamien alueiden menettämisen. En usko Venäjän suostuvan vielä rauhaan, jos se ei saa Ukrainan sodasta jotain mukaansa.

Rauhanhöpinöiden ajankohta osuu yllättävän hyvin arvioihin Venäjän valmistautumisesta enintään kahden viikon mittaiseen sotaan. Venäjä ei ole sotilaallisesti köysissä, mutta neljännelle viikolle venyvä taistelu voisi siirtää aloitteen jo ukrainalaisille.

Zelenskyilla ei ole helppo paikka. EU ja Nato painostavat Ukrainaa kohti rauhaa (koska talous), samalla kun Ukrainan kansa ja armeija jakautuu rauhan ja sodan jatkamisen kannattajiin.

Alueluovutuksista, jostain ”yhteishallinnosta” Krimin/Donbassin suhteen tai joistain vastaavista voi hyvinkin rakentua sopimus, vaikka se ei meikäläisestä kulmasta Ukrainalle järkevältä tuntuisikaan tai olisi pidemmällä aikavälillä mitenkään pitävä. Onhan Zelenskikin puhunut kompromissista useaankin kertaan. Ei se välttämättä pidä, eikä se välttämättä vuosiksi eteenpäin ole järkevä ratkaisu, mutta sellaiseen tämä silti saattaa päättyä. En sano, että se on todennäköisin vaihtoehto, mutta aivan selvästi mahdollinen.

Edelleen - emme tiedä, kuinka suuri information bias meillä tämän sodan suhteen on, etenkin eteläisellä rintamalla. Ulkoinen paine on myös kova. Ja ei, tämän toteaminen ei ole mitään ”venäjämielisyyttä” - onhan se, että hyökkäyssodalla saavutetaan maita AD 2022 todella pöyristyttävää. Silti ei ole mahdoton skenaario, että rauha syntyy lopulta ”kuin talvisodassa”. Tällä kertaa vain muun maailman pitäisi kyetä vastaamaan siihen jollain muullakin tavoin kuin toteamalla ”kiva kun saitte rauhan aikaan, poistamme nämä pakotteet samantien”.
 

oiler99

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers, Raahe-Kiekko, Oulun Kärpät, ManU
Nato sanoi vastaavansa täydellä voimalla, jos Venäjä hyökkää sen alueelle. Yhdysvaltain turvallisuuspoliittinen neuvonantaja Jake Sullivan varoittaa, että jos Venäjä hyökkää Naton alueelle, se vastaisi "täydellä voimallaan". Asiasta kertoo muun muassa Reuters.

Sullivan mukaan Venäjän hyökkäys Naton alueelle oikeuttaisi Naton 5 artiklan käyttöönoton, jonka mukaan hyökkäys yhtä Naton liittolaista vastaan katsottaisiin hyökkäykseksi kaikkia liittolaisia vastaan.

Sullivanin mukaan Yhdysvallat myös varoittaa Venäjää kemiallisten aseiden käytöstä. Hän lisäsi, että presidentti Vladimir Putin ylittäisi rajan, joka on kaikkia kansainvälisiä normeja vastaan, jos hän päättäisi käyttää joukkotuhoaseita Ukrainassa.
 

Huerzo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Valittajien luvattu maa
Toki täältä on helppo minun sanoa, mutta uskon, että Zelenky tietää jopa minua paremmin, että pidempiaikainen rauha voidaan saada edes jotenkin, ainoastaan kun jokainen venäläinen sotilas poistuu Ukrainasta sekä Krimiltä.
Olen tästä samaa mieltä. Viittasin Ukrainan nykyiseen neuvotteluasemaan. Ukraina on saanut merkittäviä puolustusvoittoja Kharkovissa ja sen lähialueilla ja pienemmässä mittakaavassa Nikolajevissa (lähellä Odessaa) mutta muutoin vastahyökkäyksillä on ostettu aikaa ja rintamalinjaa ei ole saatu puskettua pysyvästi kohti sodan aloitustilannetta.

Koska joku muuten hermostuu, niin korostan, etten väheksy Ukrainan saavutuksia. Olen itsekin kehunut, miten hyvin Ukraina on pelannut korttinsa lähtötilanteeseen nähden. Enkä epäile, etteikö Ukrainan joukoilla olisi eväitä ja haluja laajempaan vastahyökkäykseen, mutta säästetäänkö vielä reservejä pahemman varalle?

Vaikea arvioida. Emme tiedä taustakeskusteluista ja armeijoiden tilanteesta. Toki viikkojen aikana on syntynyt kuva, että Ukraina taitaa tietää Venäjän joukkojen tilanteen paremmin kuin venäläiset itse...
 

Rambokala

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL
Sullivanin mukaan Yhdysvallat myös varoittaa Venäjää kemiallisten aseiden käytöstä. Hän lisäsi, että presidentti Vladimir Putin ylittäisi rajan, joka on kaikkia kansainvälisiä normeja vastaan, jos hän päättäisi käyttää joukkotuhoaseita Ukrainassa.
Syyriaa ei siis koske kansainväliset normit.

No, kai me se tiedettiin.
 

C.Orr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Menneisyyden kahleista vapaa Jokerit
Tämä sota on ollut Venäjälle täysi katastroofi. Putin saa nyt oikeasti pelätä että mitä se oma kansa ajattelee.
Minulla on sellainen valistunut arvaus, että se narratiivi joka Venäjällä on kerrottu kansalle sodan etenemisestä poikkeaa oleellisesti siitä miten se on oikeasti mennyt. Venäjällä ei ole riippumatonta mediaa vaan kaikki tv kanavat ja merkittävät sanomalehdet ovat tiukan valtiollisen kontrollin ja sensuurin alla. Kansalle voidaan syöttää ihan mitä tahansa Putinia ja sen regiimiä tukevaa narratiivia ja kansa uskoo. Putinin valta vain pönkittyy tästä sodasta, vaikka se on ollut moninpuolin täysi katastrofi.

Putinin on pakko irtautua sodasta kuitenkin riittävän ajoissa - siis nyt kun sotatoimet eivät menneet lainkaan suunnitelmien mukaan - sillä vielä kansalle pystytään syöttämään tarina menestyneestä "erikoisoperaatiosta". Pitkittyessään tuo narratiivi paljastuisi valheeksi, joka uhkaisi Putinin asemaa Venäjällä. Nyt voivat vielä helposti tehtailla uuden narratiivin siitä, kuinka tavoitteet täyttyivät esimerkiksi esittämällä väitteen, että Ukrainassa kehiteltiin joukkotuhonta-aseita Venäjää vastaan ja niiden kehittely saatin loppumaan tällä "erikoisoperaatiolla."
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Putinin on hyvä irtautua sodasta kuitenkin riittävän ajoissa - siis nyt kun sotatoimet eivät menneet lainkaan suunnitelmien mukaan - sillä vielä kansalle pystytään syöttämään tarina menestyneestä "erikoisoperaatiosta". Pitkittyessään tuo narratiivi paljastuisi valheeksi, joka uhkaisi Putinin asemaa Venäjällä. Nyt voivat vielä helposti tehtailla uuden narratiivin siitä, kuinka tavoitteet täyttyivät esimerkiksi esittämällä väitteen, että Ukrainassa kehiteltiin joukkotuhonta-aseita Venäjää vastaan ja niiden kehittely saatin loppumaan tällä "erikoisoperaatiolla."
Mielenkiintoinen skenaario, joka saattaa toteutuakin. Tähän voisi liittyä Stalin ja historia. Kun Berliini oli Neuvostoliiton tavoitteena, Stalin kertoi länsimaille ettei Berliini kiinnosta lainkaan eikä sinne pyritä. Samaan aikaan Stalin kutsui kaksi armeijan komentajaa huoneeseensa ja julisti käytännössä kilpailun heidän välilleen, kumpi on ensin Berliinissä.

Nyt Putin on huhujen mukaan hylännyt FSB:n viidennen osaston johdon, joka ilmeisesti vastasi tiedustelusta Ukrainassa. Tullaanko nyt nostamaan Venäjän sotilastiedustelu GRU Ukrainan informaatiosodasta vastaavasta myös sotilaallisessa tiedustelussa toiseen päärooliin? FSB vs GRU ja Putin katsoo, kumpi tuottaa paremman vaihtoehdon?

Vaihtoehtoina ovat lievästi "demokraattinen", mutta todellisuudessa 100 % venäläinen Krimin tyyppinen terroristinen hallinto suureen osaan Ukrainaa sekä toisena mahdollisuuutena pommitusten moninkertaistaminen ja Kiovan kaataminen. Mielestäni juuri muita vaihtoehtoja Venäjä ei tällä hetkellä hahmota. Koko maata se tuskin saa kontrolliinsa, ja vetäytyminen ei ole vaihtoehto ilmaiseksi.

Mutta juurikin kuvaamasi keksittyjen "joukkotuhoaseiden tuhoaminen" ja voitokas paluu koko Venäjän pelastaen voisi olla kolmas vaihtoehto. Sen jälkeen Ukraina olisi erittäin vaikeassa tilanteessa taloudellisesti, sotilaallisesti ja oikeastaan kaikin mittarein. Tämä voisi sopia Venäjälle, kunhan se saisi lännen pakotteita riisuttua. Mutta ei taida mennä enää läpi sen paremmin Ukrainassa kuin lännessä.
 

Huerzo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Valittajien luvattu maa
Edelleen - emme tiedä, kuinka suuri information bias meillä tämän sodan suhteen on, etenkin eteläisellä rintamalla. Ulkoinen paine on myös kova. Ja ei, tämän toteaminen ei ole mitään ”venäjämielisyyttä” - onhan se, että hyökkäyssodalla saavutetaan maita AD 2022 todella pöyristyttävää. Silti ei ole mahdoton skenaario, että rauha syntyy lopulta ”kuin talvisodassa”.
Seurasin taannoin Armenian ja Azerbaidzanin välisen sodan kehittymistä Twitteristä, kuinkas muuten. Armenia vei mediataistoa ja julkaisi kuvia armeijansa etenemisestä. Hämmästys niin Armeniassa kuin itsellänikin oli suuri, kun Armenia hävisi sodassa pahasti ja säästyi suuremmilta menetyksiltä vain Venäjän tullessa osapuolten väliin. (Azerien käyttämät Bayraktarin droonit tulivat tuolloin tutuksi ensimmäistä kertaa.)

Opetus oli, että katselemme etäällä käytävää sotaa hyvin kapeasta raosta. Luultavasti mainitsemani Vuoristo-Karabahin sodan kaltaista vääristymää ei Ukrainan sodasta synny, mutta se on silti mahdollinen ainakin osassa rintamalohkoja, kuten mainitulla Ukrainan rannikkoalueella.

Tarvittaisiin esimerkiksi Kersonin vapautus ja uhka kohti Krimin niemimaata ja Mariupolin saartorenkaan selustaa tai Kiovan länsipuolella olevien venäläisjoukkojen pussitus, jotta Venäjä joutuisi huonompaan neuvotteluasemaan.
 

Kauko Viisas

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Putinin on pakko irtautua sodasta kuitenkin riittävän ajoissa
Toki tätä toivon, mutta kuinka se tapahtuisi tosielämässä?

Putin on ajanut itsensä ja maansa sellaiseen tilaan, että vaikka suurikin osa kansaa uskoisi tarinaan, niin pakotteet aiheuttavat tavan kansalaisille melkoisia ongelmia ja sitä on vaikeampi selittää (toki fasistit, länsimaat, USA jne.).

Saatan olla pessimisti, mutta minun on vaikea uskoa Putinin antavan periksi, koska selkeää ulospääsyä ei tilanteesta enää ole. Putin jatkaa päätyyn tai hänet kaadetaan ja viedään toiseen päätyyn.
 

Ck

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Toronto Maple Leafs, NHL suomalaiset
Olen tästä samaa mieltä. Viittasin Ukrainan nykyiseen neuvotteluasemaan. Ukraina on saanut merkittäviä puolustusvoittoja Kharkovissa ja sen lähialueilla ja pienemmässä mittakaavassa Nikolajevissa (lähellä Odessaa) mutta muutoin vastahyökkäyksillä on ostettu aikaa ja rintamalinjaa ei ole saatu puskettua pysyvästi kohti sodan aloitustilannetta.

Koska joku muuten hermostuu, niin korostan, etten väheksy Ukrainan saavutuksia. Olen itsekin kehunut, miten hyvin Ukraina on pelannut korttinsa lähtötilanteeseen nähden. Enkä epäile, etteikö Ukrainan joukoilla olisi eväitä ja haluja laajempaan vastahyökkäykseen, mutta säästetäänkö vielä reservejä pahemman varalle?

Vaikea arvioida. Emme tiedä taustakeskusteluista ja armeijoiden tilanteesta. Toki viikkojen aikana on syntynyt kuva, että Ukraina taitaa tietää Venäjän joukkojen tilanteen paremmin kuin venäläiset itse...
En saanut viestistäsi vaikutelmaa, että olisit eri mieltä, mutta oli niin hyvä viesti ns. aasinsillaksi eikä niinkään kohdistettu sinuun.

Omasta kirjoituksestani paistaa myös elämän helppous kun sängynpohjalta viltin alta kirjoittelen. Ukrainan päättäjillä on vähän eri tason stressi ja prässi päällä liittyen päätöksentekoon. He joutuvat nimenomaan pohtimaan kaiken mahdollisen. Ukrainan tulevaisuus nyt ja tulevaisuudessa, siviileiden ahdinko jne.

Siviilien tappaminen on kaikessa karmeudessaan kaikista sairainta mitä tiedän. Venäjä käyttää tätä härskisti hyväkseen ja nimenomaan silpoo silmää räpäyttämättä siviilejä sekä käyttää sitä vipuvartena neuvotteluille.

Silti, koska Putinin sanaan ei voi luottaa ja sota on kärsimystä, niin näen Ukrainan ainoan mahdollisuuden säilyä pitkällä aikavälillä ainoastaan ajamalla Venäjä pois kaikilta alueiltaan. Nimenomaan siihen liittyen, että Venäjä tulee hyökkäämään uudestaan kun he saavat rivinsä kokoon ja aseteltua sotilaat luovutetuille alueille, jos niistä luovutaan.
 

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Melkoisella marginaalilla suurin osa noista vuosien 14-22 14000 kuolleesta on ukrainalaisia.
Venäjän puolelta ei ole virallisia ilmoituksia tullut, joten tuo 14000 on kaikki ukrainalaisten tappioita.
Putinin valta vain pönkittyy tästä sodasta, vaikka se on ollut moninpuolin täysi katastrofi.
Ei pönkity, jos Krimi päätyy takaisin Ukrainalle.
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Jos Venäjä ja Ukraina tekevät rauhansopimuksen, niin minkäköhänlaiset neuvottelut Putler haluaa EU:n ja USA:n kanssa pakotteiden purkamisesta? Ei taida Vladimirilla olla niihinkään muita valttikortteja kuin ydinaseet.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös