![www.iltalehti.fi](https://img.ilcdn.fi/Xc4XBiHslOQTzsV5GxiF1XCx9c8=/1200x630/top/filters:watermark(assets.ilcdn.fi/ilsome_v2.jpg,25,0,0)/img-s3.ilcdn.fi/a65f6421f2c3f250726f0d80924398fca9c7976f1471205d6b2241401a5d09c4.jpg)
Toimitusjohtaja tunnusti: Kosketteli lasta 18 vuotta sitten, raiskasi saman uhrin 10 vuotta myöhemmin
Oulun käräjäoikeus antoi tuomion seksuaalirikoksista, jotka alkoivat vuonna 2006.
![www.iltalehti.fi](https://assets.ilcdn.fi/favicon-32x32.png)
Ehdollista???
Just tulin linkkaamaan tämän samalla epäuskolla. Siis että mitä, liekkö jokin virhe uutisessa?![]()
Toimitusjohtaja tunnusti: Kosketteli lasta 18 vuotta sitten, raiskasi saman uhrin 10 vuotta myöhemmin
Oulun käräjäoikeus antoi tuomion seksuaalirikoksista, jotka alkoivat vuonna 2006.www.iltalehti.fi
Ehdollista???
Hyi helvetti. Ihan painajaismainen tilanne. Kuuluisi pysyvästi jonnekin hoitolaitokseen tuo tyyppi.![]()
Miekkamies tunkeutui lapsiperheen kotiin ja uhkasi tappaa kaikki – Juha kertoo verisestä yöstä, joka ei jäänyt hyökkääjän viimeiseksi
Savonlinnalaisperheen kotiin kohdistui helmikuussa hengenvaarallinen hyökkäys. Kahden kuukauden kuluttua mies iski uudelleen.www.mtvuutiset.fi
Voisiko joku selittää miten tämä mies odottaa tuomiota vapaalla jalalla?
![]()
Miekkamies tunkeutui lapsiperheen kotiin ja uhkasi tappaa kaikki – Juha kertoo verisestä yöstä, joka ei jäänyt hyökkääjän viimeiseksi
Savonlinnalaisperheen kotiin kohdistui helmikuussa hengenvaarallinen hyökkäys. Kahden kuukauden kuluttua mies iski uudelleen.www.mtvuutiset.fi
Voisiko joku selittää miten tämä mies odottaa tuomiota vapaalla jalalla?
Joo hiukan erikoista on, että kaveri ei ole pakkohoidossa kun jo useampi samanlainen tilanne taustalla.Hyi helvetti. Ihan painajaismainen tilanne. Kuuluisi pysyvästi jonnekin hoitolaitokseen tuo tyyppi.
No kyllähän tuollainen puolentoista vuoden häpeärangaistus, eli ehdollinen tuomio, on niin raskaus seuraus, että aivan varmasti touhu loppuu siihen täysin. Ehdotonta nyt ei tietenkään pidä tulla, kun kuitenkin kyseessä ensikertalainen ja ihan vain vähän pahoinpidelty. Toki jos käräjäoikeus heittäytyisi äärimmäisen ankaraksi, niin voisihan sitä napsahtaa massiiviset 9 kk istuttavaa. Tosin eiköhän hovi moisen virheen oikaisisi, ja muuttaisi ehdolliseksi.Mitä vittua? Pakkohoitoon loppuelämäksi.. syyttäjä vaati tuollaisesta touhusta 1,5 v tuomiota? Just joo.
Tuntuu, että kauan saa vainota ihmisiä muutenkin, mutta tässä on ollut väkivaltaa ja hengenlähtö lähellä niin ihmetyttää, kuinka paljon saa aiheuttaa ihmisille kärsimystä lievillä rangaistuksilla.Hyi helvetti. Ihan painajaismainen tilanne. Kuuluisi pysyvästi jonnekin hoitolaitokseen tuo tyyppi.
Lasten takia tuo olisi ollut varmaan järkevintä.ps. 'Savonlinna pitänyt kaikesta huolimatta otteessaan'? Tähän kohtaan epäuskoinen hörähdys ja mitävittua. Mä en miettis hetkeäkään tollasen jälkeen, varsinkin jos olis noin monta jälkeläistä. Traumatisoituneita koko perhe ja toivottavasti saavat oikeaa apua lapsilleen ainakin.
Lasten takia tuo olisi ollut varmaan järkevintä.
Muuten vierastan ajattelua, että kiusatut ja vainotut muuttakaa muualle. Pahimmat vainoajat voivat löytää vainoamansa halutessaan myös tämän muutettua muualle. Katoaako pelko, jos aina on tunne, että pitää edelleen varoa kääntämästä selkäänsä.
Aika harva varmaan noin ajattelee mutta kyllä ainakin itse oman sekä perheen turvallisuuden vuoksi keräisin kamppeeni ja lähtisin. Ja varmaan kyllä asentaisin kaikki mahdolliset valvonta ja vartiointi järjestelmät kotiin. Lisäksi uusi ympäristö voi auttaa ihan ylipäänsä asian käsittelyssä ja ylipääsemisessä.Muuten vierastan ajattelua, että kiusatut ja vainotut muuttakaa muualle. Pahimmat vainoajat voivat löytää vainoamansa halutessaan myös tämän muutettua muualle. Katoaako pelko, jos aina on tunne, että pitää edelleen varoa kääntämästä selkäänsä.
On kyllä karmea keissi ja vielä karmeampaa ettei asialle pitkässä juoksussa oikein mitään voida, ennen kuin on liian myöhäistä.![]()
Miekkamies tunkeutui lapsiperheen kotiin ja uhkasi tappaa kaikki – Juha kertoo verisestä yöstä, joka ei jäänyt hyökkääjän viimeiseksi
Savonlinnalaisperheen kotiin kohdistui helmikuussa hengenvaarallinen hyökkäys. Kahden kuukauden kuluttua mies iski uudelleen.www.mtvuutiset.fi
Voisiko joku selittää miten tämä mies odottaa tuomiota vapaalla jalalla?
Itsekin pakkaisin kyllä nopeasti kamat ja häipyisin kauas pois. Toki näin tämän ei pitäisi mennä, mutta ei tuosta perhe oikein muuten voi päästä eteenpäin. Lähestymiskiellosta samaa mieltä, ei sillä ole oikein mitään virkaa jos toinen ei sitä halua tai pysty noudattamaan.Aika harva varmaan noin ajattelee mutta kyllä ainakin itse oman sekä perheen turvallisuuden vuoksi keräisin kamppeeni ja lähtisin. Ja varmaan kyllä asentaisin kaikki mahdolliset valvonta ja vartiointi järjestelmät kotiin. Lisäksi uusi ympäristö voi auttaa ihan ylipäänsä asian käsittelyssä ja ylipääsemisessä.
Se kyllä hiukan ihmetyttää miten tuollaisella valvotulla lähestymiskiellolla on virkaa jos siitä ei mitään automaattista hälyä lähde minnekään jos hullu taas pamahtaa omalle pihapiirille.
![]()
Tuomiot | Naiset yrittivät varastaa imureita Helsingissä: Menettivät siksi vaatteensa valtiolle
Kaksi naista sai poikkeuksellisen seurauksen yrityksestään varastaa: menettivät vaatteen valtiolle.www.hs.fi
Onkohan tässä käynyt toimittajalla jokin fiba?Hameiden kohtaloa puitiin Helsingin käräjäoikeudessa. Oikeus totesi hameiden pääasiallisen käyttötarkoituksen olevan muu kuin varastelu ja myös kulttuurin ylläpitämisen suojaavan lain vaikuttavan asian käsittelyyn.
Videotallenteista oli kuitenkin havaittavissa, että hameet olivat rikoksen teossa oleellinen väline. Molemmilla naisilla oli myös kontollaan jo aiempia rikoksia, joissa he olivat varastaneet juurikin näitä hameita käyttäen.
Koska hameiden käyttö rikosvälineenä oli toistuvaa, kallistui oikeus syyttäjän puolelle. Naiset tuomittiin menettämään hameensa valtiolle.
Tällä samalla perusteella raiskaajat pitäisi tuomita menettämään munansa valtiolle.
Täähän nyt on vaan ihan perustoimintaa oikeudelta. Mitä enemmän oot aiemmin rötöstellyt, ni sitä vähemmän saat tuomiota, vaikka luulis olevan just päinvastoin.Onkohan tässä käynyt toimittajalla jokin fiba?
"Toinen naisista sai tuomion varkauden yrityksestä. Hänen lukuisat aiemmat tuomionsa ja yhden päivän vapaudenmenetyksen oikeus katsoi riittäväksi seuraamukseksi myös tälle rikokselle."
Ja sit itketään taas miten kauppiaat on rasisteja, kun tietynlaisen hameen omaavat tulevat kaupoille ja heidän tekemisiään seurataan.Täähän nyt on vaan ihan perustoimintaa oikeudelta. Mitä enemmän oot aiemmin rötöstellyt, ni sitä vähemmän saat tuomiota, vaikka luulis olevan just päinvastoin.
Onkohan tässä käynyt toimittajalla jokin fiba?
"Toinen naisista sai tuomion varkauden yrityksestä. Hänen lukuisat aiemmat tuomionsa ja yhden päivän vapaudenmenetyksen oikeus katsoi riittäväksi seuraamukseksi myös tälle rikokselle."
7 luku (19.4.1991/697)
Yhteisestä rangaistuksesta
…
6 § (8.8.1997/751)
Aikaisemmin tuomitun vankeusrangaistuksen tai yhdistelmärangaistuksen huomioon ottaminen (1.12.2017/800)
Jos ehdottomaan vankeusrangaistukseen tai yhdistelmärangaistukseen tuomittua syytetään hänen ennen tämän rangaistuksen tuomitsemista tekemästään muusta rikoksesta, voidaan aikaisempi ehdoton vankeusrangaistus tai yhdistelmärangaistus ottaa uutta rangaistusta määrättäessä kohtuuden mukaan huomioon rangaistusta alentavana tai lieventävänä seikkana. Uudesta rikoksesta voidaan myös tuomita laissa sille säädettyä vähimmäisaikaa lyhyempään vankeusrangaistukseen tai katsoa aikaisempi rangaistus riittäväksi seuraamukseksi myös myöhemmin käsiteltäväksi tulleesta rikoksesta. (1.12.2017/800)
Tuomiossa on ilmoitettava, mikä aikaisempi tuomio tai mitkä aikaisemmat tuomiot on otettu huomioon rangaistusta tämän pykälän mukaan mitattaessa.
![]()
Nainen asioi Hesburgerissa – Yhtäkkiä takaa kuului inhottava ähkäisy
Hesburgerissa asioinut nainen joutui inhottavan rikoksen uhriksi kesäkuussa.www.iltalehti.fi