Viime vuonna ihmisillä oli vielä vaihtoehto. Muutaman viikon irtisanomisajalla edukas kiinteähintainen 5-7 sentin sähkö virtasi mittarin läpi lämmittäen kartanon taas tuttuun +25 asteeseen. Nyt voi valita vain perkeleen kalliin ja helvetin kalliin välillä. No katsotaan nyt, millaisen hintalapun demarit meille tällä kertaa taikovat ja haukutaan sitten taas lisää.
Niin oli vaihtoehto. Nyt näyttää siltä, ettei monikaan siihen tarttunut, kun pitää huutaa valtiota apuun(taas) Life sucks and then you die. Suomi on sellainen maa, missä otetaan miljardeja velkaa siksi, että voidaan olla iltapäivälehtien palstoilla tai poseerata Instagaramissa.
Herätkää jo ja jättäkää äänestämättä. Se on ainoa tapa vaikuttaa. Tänäänkin A-Talkissa kaikki nuolivat sinunkin hanuriasi, jotta lapsillesi tulee taas pari miljardia velkaa. Hyi vittu. Kaikki olivat samaa mieltä, koska jos sanot ei hintakatolle, kukaan ei äänestä sellaista puoluetta, koska ajatellaan aina vain itseään, eikä sitä mitä tapahtuu tulevaisuudessa.
Luultavasti politiikka on aina ollut tällaista, mutta nykyaikaisen tiedonvälityksen aikana tuo poliitikkojen limaisuus ja populismi puskee päälle katujyrän laiila. Miettikää nyt esim. sitä, että Li Andersson kehtasi tänään sanoa, että Norjan malli olisi hyvä. Norja maksaa 90% kansalaisten sähkökuluista. Paljonko Norjalla on velkaa ja paljonko sillä on varallisuutta verrattuna Suomeen? Täysin absurdia menoa ja äänestäjät laskevat paljon tuolla saisi hyötyä ensi vuonna miettimättä asiaa sen pidemmälle.
Olen helpottunut, että lähden vittuun tällaisesta banaalista maasta. Ei tule ikävä. Koittakaa pärjätä näiden oksettavien perseen nuolijoiden kanssa, joita poliitikoiksi kutsutaan. He eivät ajattele sinun parastasi ja kaikkein viimeimpänä lastesi parasta. He luottavat siihen, että jengi on niin yksinkertaista, että uskovat mitä he telkkarissa sanovat ja nauravat matkalla pankkiin tai EU:n varakomissaariksi.