Aina sitä voi puhua, mutta teot onkin sitten eri asia.
Seuraava vaihe on sitten varmaan se, että Blues liittyy Malmön ja Vålerengan kanssa ensi kauden Nordic Trohyyn.
Aina sitä voi puhua, mutta teot onkin sitten eri asia.
Vaikka vain yksi on kirjoittanut, olisi yhdeksän valmiita hyväksymään. Alla lainaus YLE:n sivuilta.No niin, liiga sai sitten osakassopimukseen allekirjoituksen yhdeltä SM-liigajoukkueelta, KalPalta. Eli lopuille sitten saatana kenkää SM-liigasta vai miten täällä nyt haluttiinkaan?
Vaikka vain yksi on kirjoittanut, olisi yhdeksän valmiita hyväksymään.
Laittaisitko itse nimesi sellaiseen paperiin, joka tulee muuttumaan? En minä ainakaan.Jos oli valmis hyväksymään niin miksi kynä ei raapustnut puumerkkiä paperiin? Johtuiko se näistä viidestä vastustajasta vai mistä.
Olethan ymmärtänyt, että neuvottelukumppani ei ole Vuorinen, vaan myös muut liigaseurat? Kommentistasi saa sen käsityksen, että sinä olet tyytyväinen kun liigaa pelataan ainoastaan Kärppien ja Hjalliksen ehdoilla, ois se kyllä hienoo! Mikä seikka liigasopimuksessa mielestäsi vaatisi muutoksia, ja millaisia?Todella kummallista, että näistä yhdeksästä, jotka ovat valmiita hyväksymään sopimuksen ainoastaan yksi allekirjoitti. Kerrankin voi olla tyytyväinen, että Harkimo on Jokereiden omistaja, koska Hjalmari on sen verran itsepäinen kaveri ettei varmasti allekirjoita yhtään mitään, ennenkuin tulee muutoksia. Positiivista on myös, että Junno näyttäisi myös haluavan muutosta ja hänellä riittää myös sitä vaikutusvaltaa ja asennetta tehdä jotain. Nämä herrat kun kerrankin puhaltaisivat yhteen hiileen, niin taustatukea tulisi aivan varmasti ja sitä kautta muutoksia. Erittäin mielenkiintoista seurata mitä tapahtuu. Vuorinen pitää kiinni 14 joukkueesta, toivottavasti nyt nämä muutamat ihmiset yhdistävät voimansa ja aletaan painostamaan oikein kunnolla Vuorista.
Arvaan jo etukäteen että epäilet Harkimon olevan se, joka menisi väärentämään allekirjoitetun sopimuksen tekstiä, eikö?Laittaisitko itse nimesi sellaiseen paperiin, joka tulee muuttumaan?
Arvaan jo etukäteen että epäilet Harkimon olevan se, joka menisi väärentämään allekirjoitetun sopimuksen tekstiä, eikö?
Ketä saatanan tampioita siellä on sitten Kaarnan ja kumppaneiden kanssa ollut sitä valmistelemassa, kun tuovat keskeneräisen paperin käsittelyyn?Joukkueet allekirjoittavat sen lopullisen paperin.
Tai voisko olla että tämän päiväisten keskustelujen perusteella siihen on laadittu muutoksia, ja sen takia menee nyt uusiksi?Ketä saatanan tampioita siellä on sitten Kaarnan ja kumppaneiden kanssa ollut sitä valmistelemassa, kun tuovat keskeneräisen paperin käsittelyyn?
Turhaa jossittelua. Yksi nimi on sopimuksessa, se on ainoa fakta joka on tiedossa, vaikka Poro ja Jiipee sönköttäisivät mitä muuta tahansa.Tai voisko olla että tämän päiväisten keskustelujen perusteella siihen on laadittu muutoksia, ja sen takia menee nyt uusiksi?
Ei väärentämisestä ole kyse vaan siitä ettei nimeä laiteta sopimukseen joka ei tule voimaan. Joukkueet allekirjoittavat sen lopullisen paperin.
Ymmärrän varsin hyvin ja suurien seurojen raju painostus toimisi aivan varmasti.Olethan ymmärtänyt, että neuvottelukumppani ei ole Vuorinen, vaan myös muut liigaseurat? Kommentistasi saa sen käsityksen, että sinä olet tyytyväinen kun liigaa pelataan ainoastaan Kärppien ja Hjalliksen ehdoilla, ois se kyllä hienoo! Mikä seikka liigasopimuksessa mielestäsi vaatisi muutoksia, ja millaisia?
Paljon asiaa. Köyhille ei rahaa kannata antaa, koska se ei köyhyyttä poista lainkaan. Päinvastoin, rahan sosiaalijako lisää vain köyhyyttä, koska silloin köyhtyvät myös rahaa jakavat rikkaammatkin. Köyhät ovat köyhiä lähinnä siitä syystä, ettei tuloja ja kuluja osata pitää balanssissa.Uskon oikeasti, että ilman tasoitusmenetelmiä ne pienemmät seurat ( ainakin suurin osa) jotka liigaan jäisi kehittyisivät loppujen lopuksi enemmän, koska vaihtoehtoja ei olisi.
Tai voisko olla että tämän päiväisten keskustelujen perusteella siihen on laadittu muutoksia, ja sen takia menee nyt uusiksi?
Ketä saatanan tampioita siellä on sitten Kaarnan ja kumppaneiden kanssa ollut sitä valmistelemassa, kun tuovat keskeneräisen paperin käsittelyyn?
Totuuden nimissä tässä kyllä ei ole mitään normaalista poikkeavaa, lähinnä se naurattaa, että kun Harkimo ilmoitti ettei tule osakassopimusta allekirjoittamaan, niin asiasta nousi myrsky vesilasissa. Myös se että tämä suoraan on koplattu Pohjolan liiga-keskusteluun on hiukan koomista.Tämä on kyllä kiistatta hauskin episodi pitkään aikaan.
Totuuden nimissä tässä kyllä ei ole mitään normaalista poikkeavaa, lähinnä se naurattaa, että kun Harkimo ilmoitti ettei tule osakassopimusta allekirjoittamaan, niin asiasta nousi myrsky vesilasissa. Myös se että tämä suoraan on koplattu Pohjolan liiga-keskusteluun on hiukan koomista.
Kuten tuossa edellä joku jo sanoikin, niin liigan toimiva johto osoitti kyllä olevan erittäin pahasti kassalla taas kerran.
Viimeiseen kohtaan lyhyesti, toivottavasti tällä kertaa ymmärretään mitä haen.
12 joukkuetta ( eli 2 huonointa tämän kauden jälkeen mestikseen)
Säälärit pois, 8 jengiä pleijareihin ( paras 7 kaikki pelit)
Runkosarjan viimeinen karsii mestiksen voittajan kanssa.( Siis vasta seuraavalla kaudella. Ettei nyt jää mitään epäselväksi.)
HPk toimii kuten muutkin tai suksii vittuun.
Ne jotka tienaavat rahat, saavat myös pitää rahansa, ilman että niitä pitää jakaa pitkin maata.
Eli samat säännöt kaikille, eikä tätä naurettavaa tasoitus pelleilyä, joka ei kehitä pienempiä seuroja, vaan huonontaa suurempia, jonka takia voidaan sanoa, että onpa tasainen sarja. Sarjan taso kuitenkin laskee kokoajan.
Loppuun voisi sanoa, että ei nämä pienet seurat edes yritä nousta, koska näin on hyvä. Muut maksaa, hyvä hyvä.
Poikeuksena Jyp joka selvästi on päättänyt tehdä jotain eikä vaan kitistä. Hieman maltillisemmin, mutta selvällä linjalla on myös Pelicans, joka selkeästi yrittää rauhassa vakiinnuttaa paikkaansa keskikastissa ja joskus ehkä ylöspäin.
Uskon oikeasti, että ilman tasoitusmenetelmiä ne pienemmät seurat ( ainakin suurin osa) jotka liigaan jäisi kehittyisivät loppujen lopuksi enemmän, koska vaihtoehtoja ei olisi.
Eipä taida yhteistä osakassopimusta tälle osakeyhtiölle löytyä. Hallitus tekee sitten tulevaisuudessakin määräenemmistöllä hyviä päätöksiä osakassopimuksen sitä sitomatta.
Tuo rahanjako puoli onkin sitten SM-liigan kannalta kinkkinen asia. Esim. tällä hetkellä varsin hyvässä nousussa porskuttava JyP olisi varmaankin kuopattu velkojensa takia pari vuotta sitten, ellei rahaa olisi levitelty ympäri maata pudotuspelejä pelaavien joukkueiden ansiosta.