Joo ihan käsittämätöntä. Kepu on huolissaan valtionvelasta, mutta samaan aikaan haluavat väkisin jyrätä julkistaloutta heikentäviä turvetukiaisia ja teollisuuden sähkötukia vastoin muiden hallituspuolueiden tahtoa.Onkohan historiassa missään maassa hallitus kaatunut turpeennostoon liittyvään kiistaan?
Only in Finland .
Olisi varmaankin jonkun liveseurantaketjun avaamisen paikka, mutta mainittakoon nyt täällä, että kävin jo puolenpäivän maissa pitkäripaisesta hakemassa ihan tätä silmällä pitäen pullon proseccoa, oli vaan semmoinen olo että tänään hallitus tulee tiensä päähän. Pullo on jääkaapissa toki vielä visusti kiinni, vaan saattaa olla, että siitä saa tänään maljan kaataa. Mutta saattaahan se olla, että Kepu tekee parit kevätjuhlaliikkeet ja hallitus jatkaa istumistaan. Elämme jännittäviä aikoja.Vielä ei ole kuohuviinin aika. Laitoin pullon kuitenkin jo kellarista jääkaappiin.
Onkohan historiassa missään maassa hallitus kaatunut turpeennostoon liittyvään kiistaan?
Only in Finland .
Siinä vaiheessa ovat lakkokenraalit valmiina, valitettavasti.Nyt olisi aika laittaa firmojen toimintaedellytykset kuntoon. Suomen olisi hyvä keskittyvä kansan- ja valtiontalouden hoitoon lyhyellä ja pitkällä tähtäimellä. Paljon on parannettavaa tässä yhteiskunnassa.
Lakkoon vaan. Tilalle löytyy työttömiä työläisiä ihan kotisuomesta.Siinä vaiheessa ovat lakkokenraalit valmiina, valitettavasti.
Jos kepu nyt änkyröinnillään hallituksen kaataa, niin ei ole minkäänlaista epäselvyyttä maan ylivoimaisesti epäluotettavimman hallituskumppanin tittelistä. Kepun toimesta kaatui Sipilän hallitus, Rinne painostettiin eroon ja jos vielä nyt Marinin hallitus kaadetaan keskellä koronaa, niin ei voi kuin päivitellä, miten näinkin legendaarinen valtionhoitajapuolue on ajanut itsensä päätöksentekokykyä ja konsensushakuisuutta rapauttavaksi poliittiseksi voimaksi.
Piru vie nyt ei enää vitsi Alkoon lähteä kuohuvaa ostamaan, no myöhemmin sitten. Nyt Keskusta lähdette sieltä hallituksesta pois ja vähän äkkiä, niin saatatte saada ääneni myös jatkossa.
Vihervasemmistolle toivon vain mahdollisimman pitkää oppositioaikaa, sanotaan 10-15 vuotta aluksi.
Vuoristoneuvos Tuuran sanoin (jos hallitus kaatuu): Voi tätä ilon ja onnen päivää
Tätä mietin itsekin että eikö tuo olisi ihan mahdollista vaihtaa Kepu / Kok paikkoja vaan, ja juna puksuttaa eteenpäin? Lupaa Annikalle vaikka vielä yhden extra sotealueen oppositioon jotta tukevat EU-paketin loppuun. Persut sitten ihmettelevät takaoikealla että miten tässä näin nyt taas kävi.Aina saa haaveilla, mutta seuraavaksi kriisihallitus, johon kepun tilalle kokoomus, isoja muutoksia hallitusohjelmaan ja sote-uudistus, jossa on asiantuntijoiden suosittelema 5-6 aluetta + yksityinen sektori (ei lähde kokoomus ilman tuota).
Ja sitten haluan nähdä kepulaisten ilmeet.
Poikkeusolojen poistuminen ei mitenkään tolkullisesti tarkoita sitä, että koronatilanne olisi ohi, vaan edelleen ollaan keskellä koronaa. Tästä osviittaa antavat esimerkiksi voimaan edelleen jäävät yleinen maskisuositus, tiukat kokoontumisrajoitukset, ravintoloiden aukiolorajoitukset jne.Lihavoidun osalta sen verran, että oletko tarkistanut päivämääriä? Tai kuullut, että Marin kertoi hallituksen toteavan tänään poikkeusolot päättyneeksi. Ei eletä keskellä koronaa tai vassariministerin "koronakriisiä", vaan ollaan koronan loppupuolella tällä erää.
Demareiden ehdottaman menokehysylityksen mukaan poikkeuksellinen korona-aika jatkuu 2023 loppuun.Poikkeusolojen poistuminen ei mitenkään tolkullisesti tarkoita sitä, että koronatilanne olisi ohi, vaan edelleen ollaan keskellä koronaa. Tästä osviittaa antavat esimerkiksi voimaan edelleen jäävät yleinen maskisuositus, tiukat kokoontumisrajoitukset, ravintoloiden aukiolorajoitukset jne.
Mulla on jo vapuksi tarkoitettu skumppa ja kaljakeissikin jo juotu. Pitää hakea lisää, on tuo sellaista häröilyä.Kyllä tässä on vapuksi tarkoitettu skumppa jo jääkaappiin siirretty. Varovaisen toiveikkaana.
Heh, eihän se noin mene. Nyt riittää toimitusministeriö hoitamaan yhdessä THL:n ja virkamiesten kanssa asiat loppuun. Tärkeintä on se, että Marinit eivät pääsisi kasaamaan modernin historian suurinta katastrofia eli sosialistista sotea. Aivan karmeaa, jos tämä virhe tapahtuisi. Taannehtivia lakeja, omaisuuden siirtoja kaupungeilta maakunnille, joita vastaan otettu velkaa jää kaupungeille, tiedossa jo useamman miljardin ylitykset todellisiin sote-kuluihin jne.Poikkeusolojen poistuminen ei mitenkään tolkullisesti tarkoita sitä, että koronatilanne olisi ohi, vaan edelleen ollaan keskellä koronaa. Tästä osviittaa antavat esimerkiksi voimaan edelleen jäävät yleinen maskisuositus, tiukat kokoontumisrajoitukset, ravintoloiden aukiolorajoitukset jne.
Eli jos hallitus ei ole julistanut poikkeusoloja niin ei ole kriisiä. Esimerkiksi viime kesästä helmikuuhun ei ollut mitään kriisiä vaan kaikki toimi normaalisti jos noudatamme tuota logiikkaa.Lihavoidun osalta sen verran, että oletko tarkistanut päivämääriä? Tai kuullut, että Marin kertoi hallituksen toteavan tänään poikkeusolot päättyneeksi. Ei eletä keskellä koronaa tai vassariministerin "koronakriisiä", vaan ollaan koronan loppupuolella tällä erää.
Tämä on tätä suomalaista "viisautta" jota en ymmärrä. Vain voittoa tuottavat vientiyritykset tuovat valuuttaa Suomeen. Tietenkin Suomessa vierailevat turistit tuovat mukanaan valuttaa hyvin paljon.Siinä vaiheessa ovat lakkokenraalit valmiina, valitettavasti.
Odotettua. Kannattaa kysyä, kuka voittaa hallituspuolueista, jos hallitus kaatuu? Itse en löydä yhtään puoluetta, ja siksi suhtaudun epäillen.Marin tuli mikrofoneille kertomaan "koska lehdissä on kaikkia tietoja", että neuvottelut jatkuvat ja hän ei tiedä mitään hallituksen kaatumisesta.