Tämä tilanne on kuitenkin joiltain osin ennustettava. Tuossa alempana jo nostettiin esiin maksuaikataulut ja lisäksi olettaisin ettei tätä lakia ole vielä kirjoitettu. Meillä on nähtävänä tavoitetila, milloin tämä on oikeasti toimiva esitys ja eduskunnassa läpi mennyt laki?
Voidaanko tuon esityksen perusteella lähteä tekemään sopimuksia esimerkiksi artistien ja toisten yritysten kanssa?
Lisäksi olen hieman skeptinen tuon täysimääräisyyden kanssa, mutta kyllähän se varmasti pystytään jotenkin kirjaamaan lakiin, niin ettei tule tulkintakysymyksiä tai ikäviä porsaanreikiä. Muistetaan tämä romutuspalkkio fiasko. Kesätapahtumia pitää järjestää NYT, eikä tapahtumaa edeltävällä viikolla. Jokainen viikko lainvalmistelua on pois itse tapahtumien järjestämisestä.
En luota nykyiseen hallitukseen tässä asiassa.
@Lätty-ylämummo kun tästä tapahtumatakuusta keskusteltiin pari päivää sitten, niin mainitsin etten luota hallitukseen. Ei tarvinnut paria päivää pidempään odottaa, kun alkoi tippua näitä festareiden peruutuksista. Ei tietenkään isojen yleisötapahtumien peruuntumista voi kokonaan hallituksen piikkiin laittaa. Hallituksen vastaus tapahtuma-alalle oli tämä tapahtumatakuu ja nyt uutisten mukaan se tarkoittaa järjestäjälle sitä, että kaikki mahdolliset laskut pitää maksaa liittyen järjestelyihin ja sen jälkeen voi hakea 70% rahoista takaisin. Kuulostaako houkuttelevalta?
Muusikot ja sidosryhmät eivät vaikuta kovin tyytyväisiltä:
Soundin kommentti: Musiikkiväki kihisee raivosta
Rumban kommentti: Hallituspuolueet siirtelevät vastuuta musiikkialan tukemisessa
Veikkaan että jos hallituksessa olisivat Kokoomus, Keskusta ja Perussuomalaiset niin huuto olisi vieläkin kovempaa. Onhan tämä surullista.