Halla-aho on tyypillinen populisti, joka poimii ongelman, mutta ei esitä ratkaisuja. Afrikan väestöongelma ei poistu tukien lopettamisella vaan niiden kasvattamisella ja uudelleen organisoinnilla.
Täytyy laittaa sitten lainaukset, kun Halla-ahon kantoja tunnetaan niin huonosti:
Halla-ahon nostamia ongelma:
Kehitysapumalli, jota Eurooppa on harjoittanut toisen maailmansodan jälkeen, on osoittautunut varsin epäonnistuneeksi. Se on aikaansaanut väestönräjähdyksen, mutta se ei ole aikaansaanut sellaista positiivista kierrettä lähtömaihin, että olisi saatu esimerkiksi Afrikan sisäinen kauppa toimimaan tai tuotantoketjua kehitettyä niin, että Afrikka pystyisi elättämään itseään.
Kun Eurooppaan pääsystä tulee tavallaan suuri tavoite ihmisten elämässä, se tietenkin vähentää ihmisten sitoutumista omaan kotimaahansa ja vähentää sitä, että ihmiset alkaisivat etsiä afrikkalaisia ratkaisuja afrikkalaisiin ongelmiin
Joihin Halla-ahon nostamia ratkaisuja
Europarlamentaarikko kannattaa sitä, että EU-maat tukevat afrikkalaisten tyttöjen koulutusta. Kun tytöt ja naiset käyvät koulua ja opiskelevat itselleen ammatin, he todennäköisesti synnyttävät vähemmän lapsia kuin kouluttamattomat ikätoverinsa.
Suomen ja muiden EU-maiden pitäisi ottaa mallia Kiinan Afrikka-politiikasta, vaikka Kiinan päämääränä ei ole edistää demokratiakehitystä Afrikassa. Kiinan toimintaa Afrikassa pidetään välillä uuskolonialistisena, mutta se on voimakkaasti bisneslähtöistä. Kiina pyrkii edistämään omia taloudellisia ja strategisia intressejään, mutta samalla se on tehnyt valtavia infrastruktuuri-investointeja Afrikkaan. Kiinan investoinnit ovat tuoneet työpaikkoja ja lisänneet Afrikan sisäistä kaupankäyntiä.
Lähteet:
Jussi Halla-aho haluaa lopettaa ”haittamaahanmuuton”, kehitysavun ja viedä perussuomalaiset hallitukseen - lähettää painokkaat terveiset hallitusyhteistyöstä irtisanoutuneille Sipilälle ja Orpolle: ”Puheenjohtajat tulevat ja menevät”
Jussi Halla-aho nostaa pöydälle hurjan luvun Afrikasta: "Miten Eurooppa reagoi tämän vuosisadan suureen ilmiöön?" - Aamulehti