Missä sun mielestä ne heikkoudet sitten Kakolla ovat? Oletko oikeasti sitä mieltä, että Kakko tekee aina oikeita ratkaisuja, kun kuljettaa ja hautoo kiekkoa, sekä tekee päätöksiä siitä syöttääkö vai yrittääkö jotain itse?
Kyllä, Kakon kiekon pitäminen päätyy lähes aina hyvään syöttöön tai maalille pelaamiseen. Kakon heikkouksia? No, tämä on täysin mentaalipuolen hommia, mutta sen sijaan että maalipaikasta koittaa aina kuljettaa kiekon maaliin, voisi sitä koittaa ampuakin sinne. Tämän lisäksi omalla alueella puolustaminen menee aika usein kepin heiluttamiseksi ja turhan usein hänestä tullaan helposti ohi. Tämä siis silloin, jos Kaapo ei ole vastustajan sinisellä odottamassa pitkää syöttöä saman tien kun omat pelaajat hipaisee kiekkoa. Hyökkäysalueella kiekoton pelaaminen on ihan fine, yleensä on menossa ekana taistelemaan kiekosta eikä vaan katsele jossain että syöttäkää nyt, mutta tekee myös itseään kokoajan pelattavaksi. Ajaa hanakasti maalille, mutta maskipelaamisessa on vähän puutteita. Lähinnä se, että ei tee maskia, vaan menee johonkin maalin kulmalle ja laittaa lavan jäähän.
Kakon ongelmat on siis suurimmaksi osaksi mun mielestä pelitavallisia ja hyvinkin helposti korjattavissa, ellei kaveri ole täysi nuijapää. Eikä tuo nyt vaikuta sellainen olevan. NHL:ssä peliä on pakko suoraviivaistaa ja Kaapo siihen kyllä pystyy. Jos katsoit U20 kisat niin ei siellä pienessä kaukalossa nähty läheskään samanlaista Kaapoa, kuin nyt. Nopeita ratkaisuja, nopeaa kiekon liikuttamista. Nythän Kaapo tuolla kiekon pitämisellä käyttää ihan näppärästi hyväksi kaukalon kokoa.
TLDR: Kaapo on parhaimmillaan kun kiekko on omassa tai joukkuekaverin lavassa hyökkäysalueella, huonoimmillaan kun kiekko on vastustajalla omissa tai keskialueella.