DAF

Jäsen
Suosikkijoukkue
se kolmikirjaiminen. PISTI PALLON MAALIIN
Väite oli, että virus leviää vain suurkaupungeissa, ei Suomessa. Lombardiassa on yksi pk-seudun kokoinen väestökeskus ja loppu on 50 000 asukkaan ja sitä pienempiä kaupunkeja ja kyliä. Ovatko siis 50 000 asukkaan kaupungit suurkaupunkeja? Jos näin, Hauholla varmaan iloitaan uudesta statuksesta.
Tuolla aika paljon pyörineenä väittäisin, että Brescia ja Bergamo ovat noin niinkun kaupunkialueina asukasmäärältään varsin paljon suurempia kuin Tampere ja Turku. Italiassahan kuntia on paljon enemmän kuin Suomessa, joten se keskuskaupunki kertoo vähemmän, mutta se on tosi, etteivät nekään miljoonaluokassa ole. Hattuvakiona sanoisin, että kummassakin ”kaupunkimaisesti” puoli miljoonaa ihmistä voi olla, kun Treella lienee se kolmisensataa tuhatta. Suurkaupunkeja ei kumpikaan.
 
JOE E. TATA! \o/

heavy

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Eroaako tämä jotenkin Suomesta? Tai, oikeastaan niin päin, että Lombardiassa ei ole kuin yksi iso urbaani keskus ja Tampere/Turku/Oulu kokoiset kaupungit puuttuvat.
En tiedä mitä tuon kuvan pitäisi todistaa... hyvin se yrittää peittää faktan että pelkästään Milanon metropolialueella asuu yli 3 000 000 asukasta.
 

Flonaldo

Jäsen
En tiedä mitä tuon kuvan pitäisi todistaa... hyvin se yrittää peittää faktan että pelkästään Milanon metropolialueella asuu yli 3 000 000 asukasta.
Mitä enemmän maakunnan väkimäärästä lasketaan Milanoon, sitä enemmän virus levisi keväällä pienemmissä kaupungeissa. Milano ei ollut viruksen leviämisen keskus Lombardiassa.
 
Ei tule kukaan kiikkustuolissa sanomaan, mikset tehnyt mitään jännää, kun olisit voinut.

Götze

Jäsen
Suosikkijoukkue
Philadelphia Flyers & Borussia Dortmund
Se että kaupunkien ja kylien välillä välimatkat ovat pienemmät, vaikuttaa asiaan hyvin vähän. Suomen kaupungit ovat ihan yhtä tiheään asuttuja, Suomessa vain on jokaisen paikan välillä jokunen hehtaari metsää.
Väestöntiheys ei kerro kaikkea, mutta jos tarkastellaan vaikka Bergamon(3100/km²) ja Kuopion (36,74/km²)(asukasmäärä about sama) lukemia niin ei tuo nyt ihan pelkällä metsällä selity. Brescian ja Oulun kohalla lukemat ovat 2175/69. Lisätään tuohon vielä Lombardian suht korkeat turistimäärät (todennäköisesti noissa Italian pikkukylissäkin on melkoinen määrä turisteja verrattuna Suomen parhaisiinkin turistikohteisiin), niin saadaan aika erilainen alusta virukselle levitä kuin Suomessa. Toki tuo Bergamon tilanne keväällä oli maailman mittapuullakin hyvin huono ja olisi kyllä mielenkiintoista tietää mikä se x-factor oli, joka tuon mahdollisti.
 

RaikkA

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässässäsäsä

Province/Metropolitan cityArea (km2)PopulationDensity (inh./km2)
Province of Bergamo2,7231,108,853407.2
Province of Brescia4,7841,265,077264.4
Province of Como1,288599,905465.7
Province of Cremona1,772361,610204.4
Province of Lecco816340,251416.9
Province of Lodi782229,576293.5
Province of Mantua2,339414,919177.3
Metropolitan City of Milan1,5753,259,8352,029.7
Province of Monza and Brianza405864,5572,134.7
Province of Pavia2,965548,722185.1
Province of Sondrio3,212182,08656.6
Province of Varese1,211890,234735.1

Wikipediassa on vähän lukuja tarjolla.

Nuo Milanon naapurissa olevat "pikkukylät" ovat kyllä totta tosiaan aikamoisia tuppukyliä ja todella kaukana Milanosta.
 
“It’s now very common to hear people say “I’m rather offended by that”, as if that gives them certain rights. It’s actually no more than a whine. “I find that offensive”. It has no meaning, it has no purpose, it has no reason to be respected as a phrase. “I’m offended by that”, well so fucking what.” -Stephen Fry

Snoppen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes
Jos minun pitäisi veikata miksi tuo levis niin nopeasti sanoisin että johtui siitä kun paikat laitettiin kiinni. Moni nuori joka asuu kaupungissa lähti kotiin. En ole ikinä käynyt Italiassa, mutta veikkaan että varsinkin maaseudulla on yleisempää että asutaan monta sukupolvea saman katon alla. No siinä meillä on jo ainekset katastrofiin. Ja sitähän se olikin.
 
Aloitteellinen, aktiivinen, rohkea

douppi

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Liverpool
Nyt ei mitään hätäjarruja tähän kohtaan. Nämä määrät 50-150pv oli ihan odotettavissa, kun pikkuhiljaa avattu näitä elvyttäviä tekijöitä. Seuraava etappi on pitää määrät ihan max näissä ja vähentää, ja väsymättä sitten muistuttaa ihmisiä hygieniasta ym.
Rajoja ei vielä auki enempää, muuten mennään väärään suuntaan sitten ja vauhdilla.
 
7-6, 106-105, 3-0

Hey, don't say "as I said", just answer the question! (Doborah,Dragons den UK,2018)

adolf

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat & Haminan Palloilijat
A-studiossa tuli taas Lapin matkailuyrittäjiltä todistusaineistoa siitä, minkä vuoksi siinä toisessakin vaakakupissa on aika helvetisti painoa ja täällä on vain yksinkertaisesti ihan pakko ajatella näitä talouskysymyksiäkin, eikä vetää kaikkea säppiin.
 
"Minulla on taskussani laite, jolla pääsen käsiksi koko ihmiskunnan keräämään tietoon. Käytän sitä kissakuvien katseluun ja riitelyyn tuntemattomien ihmisten kanssa."

douppi

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Liverpool
A-studiossa tuli taas Lapin matkailuyrittäjiltä todistusaineistoa siitä, minkä vuoksi siinä toisessakin vaakakupissa on aika helvetisti painoa ja täällä on vain yksinkertaisesti ihan pakko ajatella näitä talouskysymyksiäkin, eikä vetää kaikkea säppiin.
Se on näin, ja Lapin matkailu voisikin olla se, joka sallitaan vapaammin. Lappi ja Helsinki ovat niitä, jotka eniten sitä tarvitsevat, mutta Helsingissä vapaa matkustaminen olisi katastrofi johtuen niin suuresta ihmismäärästä. Lapin kohteissa matkailu ja "ohjaaminen" mahdollista tehdä onnistuneesti. Tästä on ollutkin puhe jo yrittäjien toimesta siellä.
 
7-6, 106-105, 3-0

Hey, don't say "as I said", just answer the question! (Doborah,Dragons den UK,2018)

Rontti

Jäsen
Suosikkijoukkue
paska kiekko
Nyt ei mitään hätäjarruja tähän kohtaan. Nämä määrät 50-150pv oli ihan odotettavissa, kun pikkuhiljaa avattu näitä elvyttäviä tekijöitä. Seuraava etappi on pitää määrät ihan max näissä ja vähentää, ja väsymättä sitten muistuttaa ihmisiä hygieniasta ym.
Kuinka tartunnat voisivat pysyä näissä lukemissa ilman rajoituksia? No, tietysti jossain vaiheessa ihmiset alkavat kyllä taas muuttaa käyttäytymistään, mutta en usko sen tapahtuvan vielä näissä lukemissa, siihen vaadittaneen jonkin verran sairaala- ja teho-osastotäyttöä koronapotilailla.
 

douppi

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Liverpool
Kuinka tartunnat voisivat pysyä näissä lukemissa ilman rajoituksia? No, tietysti jossain vaiheessa ihmiset alkavat kyllä taas muuttaa käyttäytymistään, mutta en usko sen tapahtuvan vielä näissä lukemissa, siihen vaadittaneen jonkin verran sairaala- ja teho-osastotäyttöä koronapotilailla.
Haasteita toki on, ja nyt kun kaikki toiminnot käytännössä ovat normaalit, niin sitä "tylsää" muistuttamista hyvästä hygieniasta ja siististä käytöksestä pitää vaan jaksaa toitottaa kaikkialla. Helsingin ja muiden isompien kaupunkien ruuhkajulkisissa maskit päälle, koska niissä paljon niiskuttamista ja pärskimistä, kun ulkoa tullaan/rampataan.
 
7-6, 106-105, 3-0

Hey, don't say "as I said", just answer the question! (Doborah,Dragons den UK,2018)

arvee

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomi Fineland, North Atlantic Hawks, EU, Jokerit
Se on näin, ja Lapin matkailu voisikin olla se, joka sallitaan vapaammin. Lappi ja Helsinki ovat niitä, jotka eniten sitä tarvitsevat, mutta Helsingissä vapaa matkustaminen olisi katastrofi johtuen niin suuresta ihmismäärästä. Lapin kohteissa matkailu ja "ohjaaminen" mahdollista tehdä onnistuneesti. Tästä on ollutkin puhe jo yrittäjien toimesta siellä.
Tässä matkailukuviossa minua kiinnostaa aina myös se maksava asiakas. Mistä he lähtevät ja miksi he lähtevät maksamaan vaikkapa satoja euroja huskyvaljakon retkestä.
Vaikka Suomi, tai edes Lappi olisi täysin korona-tyhjiö, niin kuinka moni potentiaalinen maksava asiakas siltikään lähtisi lentoreissuun edes Brittein saarilta, kiinalaisilla lennot vielä pidempiä.

Voisiko olla mitenkään niin, että vaikka meillä olisi täysin avoimet elonmenot niin silti ei turisteja parveilisi entiseen malliin?
Kallis muutaman päivän reissu Suomen talveen?

"Ehkä siirrämme tämän lomakuvion muutaman vuoden päähän, tautitilanne on silloin selkeämpi, lentojenkin riskien suhteen."
Näin minä luultavasti tekisin, jos olisi jotenkin varaa ja halua esim. Karibialla lomailuun.
 
and hey, let's be carefull out there!

Stolk-2

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oilers
Kuulostaa järkeenkäyvältä. Keväälläkin Suomi ja Norja pärjäsivät kansainvälisesti verrattuna erinomaisesti ilman mitään maskipakkoja tai edes laajoja suosituksia, niin miksei nytkin.

Minusta maskien käytössä on ongelmallisinta juuri sen tuottama valheellinen turvallisuuden tunne, ja vielä pahempana valheellinen tartuttamattomuuden tunne. Joillekin voi helposti tulla mieleen, että kuiva yskä, kevyt kurkkukipu tai pari päivää sitten koettu pieni lämpö ei estä illanviettoon osallistumista tai vaikka bussiin menemistä, jos asiaa kompensoi pesemällä kädet ennen lähtöä ja laittamalla maskin päälle. Valitettavasti ei, vaan ainoa oikea ratkaisu olisi jäädä näissä tilanteissa pois ihmisten ilmoilta kokonaan, vaikka oireet tuntuisivat kuinka lieviltä.

Tartunnat tulevat pääsääntöisesti taudinkantajien ja terveiden ihmisten kohtaamisista. Mikäli maskin käyttö johtaa siihen, että tällaisia kohtaamisia on enemmän, voi ironisesti yhteiskunnan tasolla käydä niin, että maskit jopa lisäävät tartuntamääriä ja kiihdyttävät epidemiaa. En pitäisi mahdottomana, vaikka Espanjan ja Ranskan tilanteissa olisi ainakin osittain kyse juuri tästä.

Kirsikkana kakun päällä sitten vielä se valitettavan yleinen tapa käyttää maskeja väärin joko piittaamattomuudesta tai huolimattomuudesta johtuen, jolla nollataan sitten ne maskin käytön hyvätkin puolet tehokkaasti.
Vaikka maskin käyttö ei takaa tarttumattomuutta, niin pienentää se kuitenkin pärsketartuntariskiä. Maskit ovat kuitenkin toimineet Etelä-Koreassa ja Japanissa taudin tartuttamisessa. Espanjassa ja Ranskassa kuitenkin unohtui turvallisuus kesän aikana ja satoa korjataan nyt. Muutenkin noissa maissa on perherakenteella suuri ero taudin leviämisessä kun samassa tilassa voi olla koko suku illanvietossa bambinoista nonnaan. Presidenttimmekin kehtottaa maskien käyttöön Niinistö kehottaa maskien käyttöön
 
Jim Carr: Andre "Poodle" Lussier, defense. Andre, as you know, has been living in semi-seclusion in Northern Quebec ever since the unfortunate Denny Pratt tragedy.

Stolk-2

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oilers
Jos minun pitäisi veikata miksi tuo levis niin nopeasti sanoisin että johtui siitä kun paikat laitettiin kiinni. Moni nuori joka asuu kaupungissa lähti kotiin. En ole ikinä käynyt Italiassa, mutta veikkaan että varsinkin maaseudulla on yleisempää että asutaan monta sukupolvea saman katon alla. No siinä meillä on jo ainekset katastrofiin. Ja sitähän se olikin.
Eikös nämä leviämiset lähteneet osittain Mestareitten Liigan ja Italian liigan otteluista. Pelistä tuotiin tuliaisia moneen kotiin.
 
Jim Carr: Andre "Poodle" Lussier, defense. Andre, as you know, has been living in semi-seclusion in Northern Quebec ever since the unfortunate Denny Pratt tragedy.

K.A.H

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät

Faktoja pöytään, arkijärki mukana.
Kyllä tämän pandemian suhteen on järki karannut pois jo kauan sitten. Massahysteria valloillaan vieläkin. Viimeisen seitsemän kuukauden aikana itselläni on aidosti tullut ikävä aikoja, joilloin internetiä ei ollut.
 

aalto

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, änärin suomalaiset
Kyllä tämän pandemian suhteen on järki karannut pois jo kauan sitten. Massahysteria valloillaan vieläkin. Viimeisen seitsemän kuukauden aikana itselläni on aidosti tullut ikävä aikoja, joilloin internetiä ei ollut.
En tiedä miten tuohon otsikointiin pitäisi suhtautua. Ihan hyvä, että välillä pelotellaan myös influenssalla ja yritetään saada ihmiset suojautumaan sitäkin vastaan. Mutta onhan tuo lööppi taas niin klikkien hakemista kuin vain voi olla. Totta kai koronaan on kuollut vähemmän ihmisiä kun tautiin on suhtaudutta vakavasti ja laitettu mm. maa kiinni pariksi kuukaudeksi. Siinä samalla hävisi influenssakuolemat.
 

Jerry100

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vihdoin Oranssi
A-studiossa tuli taas Lapin matkailuyrittäjiltä todistusaineistoa siitä, minkä vuoksi siinä toisessakin vaakakupissa on aika helvetisti painoa ja täällä on vain yksinkertaisesti ihan pakko ajatella näitä talouskysymyksiäkin, eikä vetää kaikkea säppiin.
Toisessa vaakakupissa on kyllä kovaa painoa. Järjettömän isot panokset suorastaan.
Sitten taas samassa lähetyksessä jotkut urpot naureskeli että "pitää nyt käydä baareissa koska pian ei voi" tai vastaavaa.
Ei mitään turvavälejä tai muutakaan. Korona ja sen uhat ei yksinkertaisesti kiinnostanut heitä vaikka näennäisesti olivat huolissaan.
 

UnenNukkuja

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun jengit, yksilöinä Rantanen ja Kakko
Erehdyin lukemaan tuon Jetin päivityksen ja sen kommentteja. ”Olen huolissani rahasta ja sadoista tuhansista ihmisistä, joilta lähtee työt alta. Lieveilmiöt ovat aivan eri luokkaa kuin tämä. Itsareita on nyt jo lähes yhtä paljon kuin viruksen uhreja. Tässä on kysymys paljon muustakin ja sitä yritin avata.” Nämä vertaukset pakottaa aina lopettamaan lukemisen.
Samalla kuitenkin hänen entinen puolueensa tiukentaisi jo ravintoloidenkin toimintaa. Paljon fanittajia kuitenkin löytyi heistä, jotka ravintoloissa, kahviloissa ja juottoloissa työskentelee. Ääneen ei liiaksi uskaltaudu he, jotka ovat altistuneet töissään.
 
Olemme tarkastaneet tämän pöytäkirjan ja todenneet sen keskustelun kulun mukaiseksi

adolf

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat & Haminan Palloilijat
Pitäisi kyllä opetella olemaan lukematta näitä koronajutuista kertovien uutisten kommenttikenttiä somesta. Ai saatana, että sattuu päähän.

Tuota mä tarkoitan sillä, että tässä maassa on paljon ihmisiä, jotka eivät oikeasti tunnu tajuavan tätä talousaspektia ollenkaan. Jossain on yksi koronatartunta(!!!), niin 2000 virtuaalista kiveä lentää sinne suuntaan välittömästi.
 
"Minulla on taskussani laite, jolla pääsen käsiksi koko ihmiskunnan keräämään tietoon. Käytän sitä kissakuvien katseluun ja riitelyyn tuntemattomien ihmisten kanssa."

kiwipilot

Jäsen
Pitäisi kyllä opetella olemaan lukematta näitä koronajutuista kertovien uutisten kommenttikenttiä somesta. Ai saatana, että sattuu päähän.

Tuota mä tarkoitan sillä, että tässä maassa on paljon ihmisiä, jotka eivät oikeasti tunnu tajuavan tätä talousaspektia ollenkaan. Jossain on yksi koronatartunta(!!!), niin 2000 virtuaalista kiveä lentää sinne suuntaan välittömästi.
Suhteellisuudentaju, sitä pitäisi opettaa alakoulusta lähtien. Toki osa vain trollaa, mutta osa vain on niin saatanan tolloja. Joku voisi sanoa että syyntakeettomia.

Mut hei, Savo = Lombardia tjsp. Sattuuhan näitä paremmissakin piireissä.
 

Lugu63

Jäsen
Suosikkijoukkue
JVDT, Kristián Pospíšil
Suhteellisuudentaju, sitä pitäisi opettaa alakoulusta lähtien.
"Keväällä oli 79 tartuntaa sinä päivänä kun lockdown julistettiin!! Tänään todettiin 93,joten kohta ollaan taas kaikki kiinni!"

Miten se onkaan niin vaikea ymmärtää mikä se testatut-todetut suhde oli maaliskuussa ja mikä se on syyskuussa. Sata syyskuussa on pikkusen eri kuin sata maaliskuussa, mutta mitäs näitä huomioimaan.

Tuossa oli lyhyt vaihe, kun budjettiriihi ja valtion velkaantuminen oli ykkösaihe. Kovasti kritisoitiin synkkiä talousnäkymiä ja vaadittiin Hallitusta vaihtoon. Sitten kun korona palaa puheenaiheisiin niin samat vaativat laajoja lockdowneja. Taloudellinen aspekti ja ymmärrys seurauksista loistaa poissaolollaan.
 
En kommentoi.

adolf

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat & Haminan Palloilijat
Suhteellisuudentaju, sitä pitäisi opettaa alakoulusta lähtien. Toki osa vain trollaa, mutta osa vain on niin saatanan tolloja. Joku voisi sanoa että syyntakeettomia.
Esimerkiksi käy hyvin, vaikkapa tämä KPL - Jymy superpesisottelu. Siellä oli nyt todettu yhdellä katsojalla tartunta.

Hyvin todennäköinen skenaario tässäkin on se, että tuo ihminen sairastaa tämän taudin lievänä eikä tartuta sitä eteenpäin. Hänelle itselleen eikä kenellekään muullekaan tule tästä mitään seurauksia, ja kaikkien elämä jatkuu. Jos/kun näin tapahtuu, niin eihän tätäkään varmaan missään uutisoida, vaan siirrytään pöyristelemään jo seuraavaa vastaavaa tapausta jossain päin Suomea.

Toisessa vaakakupissa taas on se, että nämä finaalit ovat isoine yleisömäärineen merkittävä tulonlähde seuroille. Noilla tuloilla pyöritetään junnutoimintaa ja maksetaan pelaajille. Ja kai siellä toimistollakin joku päätoimisesti käy ihan oikeasti töissä seuran laskuun. Ja oikeastiko tämä pitäisi näiltä seuroilta estää tässä vallitsevassa tilanteessa?

Näin ollen on aivan surkuhupaisaa kauhistella sitä, kun ihmiset käyvät tälläisissä tapahtumissa. Tuossa yllä oli tuo juttu siitä, että influenssa on edelleenkin Suomessa tappavampi, kuin tämä tauti. En edelleenkään vähättele tätä ja tiedän sen, että influenssaa vastaan ihminen pystyy suojautumaan rokotteella. Mutta miettikää silti! Tälläinen vaahtoaminen yhdestä tartunnasta jossain pesisottelussa! Aivan mielisairasta.
 
Viimeksi muokattu:
"Minulla on taskussani laite, jolla pääsen käsiksi koko ihmiskunnan keräämään tietoon. Käytän sitä kissakuvien katseluun ja riitelyyn tuntemattomien ihmisten kanssa."

Myyrä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, Spurs

Faktoja pöytään, arkijärki mukana.
Hyvä että iltalehti uskaltaa kirjoittaa tosiasioita. Samalla tavalla influenssa niittäisi näitä 150-vuotiaita pappoja hoitokodeissa, jos se pääsisi siellä valtoimenaan riehumaan.

Nyt koronaa esintyy nuorilla pääosin. Monilla vielä niin, että ainoa oire koronasta on poditiivinen testitulos. Monet ovat oireettomia, osalla vähän nokka vuotaa. Harvinaisiin, vähääkään vakavempiin oireisiin on keväällä jo keksitty tehokkaita hoitomuotoja.

Poliitikot tietystikin suosiota kalastellen haluavat kaunistella tilastoja ja laittaa kaikki kiinni. Pikkuhiljaa kaikki faktat alkavat toki puoltaa sitä, että rajoituksia pitäisi entisestään höllentää ja jatkaa eloa normaalimpaan tapaan. Flunssa leviää jos leviää, edelleen jos ollaan kipeitä, huilataan kotona.

Edelleen vaakakupissa on monen nykyhetken elanto ja nykyhetken mielenterveys. Sekä vielä useamman seuraavien kymmenien vuosien elanto ja mielenterveys. Näillä rajoituksilla nyt suojellaan eläkeläisiä ja eläkeikää lähestyviä turvaamalla heille muutamia lisäelinvuosia ja eläkkeet. Ison massan eli nuorempien ikäluokkien kustannuksella. Mutta hei, väliäkö sillä mitä esim. 5 vuoden päästä tapahtuu.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy