Nykykokoomus on sellainen vasuripuolue että mulla ei ole sille mitään käyttöä. Ongelma vaan on se ettei ole porvaripuoluita tarjolla. Kepuako sitä joutuu jatkossa äänestämään?
Äänestäisin heti sellaista minäkin, jos moinen vaihtoehto olisi. Joutuuko tässä vielä omin käsin perustamaan jonkin Perustuslaillisen Oikeistopuolueen tapaisen konklaavin, tiedä häntä.
Kokoomuksen paradoksi on siinä, että kun puolue tavoittelee suurimman paikkaa, niin se näköjään onnistuu parhaiten ryhtymällä täti-ihmisten puolidemaripuolueeksi. Kunnon porvaripolitiikalla tuo ei hevillä irtoa, koska Suomessa on niin vitusti työssäkäyvienkin joukossa jotain ihmeen sumutettuja, joiden mielestä raha tulee seinästä ja kaikki hoituu itsestään kun nostetaan vaan riittävästi veroja. Omituisen alhainen NATO-kannatus on toinen josta näkee kuinka kassalla iso osa jengistä on.
Suomeen pitäisi roudata laivalasteittain sikhejä Intiasta. Nehän ovat erittäin isolla prosentilla yrittäjähenkistä sakkia ja opettaisivat varmaan samalla muutaman suomalaisenkin oikeille jäljille. Siinä porukassa tavataan tehdä tikkana hommia ja luodaan uusia työpaikkoja, maksetaan verot ja ollaan ihmisiksi. Muutama sikhitaustainen toimii Suomen politiikassakin, pääsääntöisesti kai Kokoomuksen riveissä, mutta kuulin jopa demarisikhistä taannoin. Kai heitäkin on useampaan junaan. Mutta yhtä kaikki, tuo porukka tekee hommia fokuksella ja moni varakoituu, pitäen vielä yhteisöstään hyvää huolta.