Tämän hommafoorumin keskusteluviestin mukaan somalimiesten yliedustavuus raiskaustuomioissa on 25.2 -kertainen. Ikä ja sukupuolikorjauksien jälkeen, olettaen esimerkiksi kaikkien raiskauksista tuomittujen olevan 15-34 -vuotiaita, yliedustavuus on vain 12.1 -kertainen. Oikeassa olet, sehän tippuu puolella.
Kyllähän tuon tiedon valossa Halla-ahon tilastotieteellinen lukutaito joutuu entisestäänkin kyseenalaiseksi, muistaakseni hän on saanut eriytymättömistä tilastoistaan tulokseksi ainoastaan 6-8 -kertaisen määrän, kun näköjään olisi pitänyt tulokseksi saada 25-kertainen määrä. Aika pahasti viiraa. Ei taida matematiikka olla kyseisen humanisti-tohtorin vahvin puoli. Anyway, olen täysin varma siitä, että nämä järkevästi painotetut datatkin ovat selvästi huonompia kuin kantaväestöllä - siksikin pitää ihmetellä, että miksi niitä ei siis voi käyttää? Toinen mielenkiintoinen kysymys on, että minkälaiset raiskaustilastot ovat Suomessa syntyneillä tai Suomeen hyvin pieninä lapsina muuttaneilla. Tämä antaisi myös lisänäkökulmaa siihen, miten paljon kysymys on puhtaasta genetiikasta, eli siis missä määrin somaleilla ja muilla aika alkukantaisista yhteiskunnista muuttaneilla on jonkinlaisia raiskaus-geenejä.
Tarkoitukseni ei muuten ole mitenkään kiistää sitä, etteikö näillä ryhmillä olisi korostuneita rikostilastoja, varmasti on, mutta olisi hyvä saada kaikki mahdollinen objektiivinen tilasto- ja tutkimusdata esiin, mikä on löydettävissä. Tämän puutteeseen muuten syypäänä ei ole niinkään "maahanmuutto-kriittisyys" vaan usein kysymys on viranomaisten halusta lakaista maton alle arkaluontoisia aihepiirejä. Näen itseni aika puolueettomaksi tarkkailijaksi, en soisi näiden ryhmien kasvavan räjähdyksenomaisesti maassamme: on ilmeistä, että kulttuurinen kuilu on niin suuri, ettei meillä ole realistisesti odotettavissa sellaista panostusta integraatioon, mitä valtava kasvu edellyttäisi. Onneksi tätä valtavaa kasvua ei ole odotettavissakaan. Somalivähemmistö on kuitenkin tullut jäädäkseen, ja se tulee jatkossakin kasvamaan muuta väestöä nopeammin, tämä asia ratkaistiin 90-luvun alussa, valitettavasti väärin.
Mutta tälläisenä puolueettomana tarkkailijana sanoisin myös, että tarvitsemme ihan oikeasti paljon nykyistä enemmän dataa ja tutkimusta, jotta ymmärtäisimme asian luonteen mahdollisimman hyvin, ja osaisimme siten tämän datan perusteella harjoittaa mahdollisimman tehokasta integraatio-politiikkaa. Halla-ahon kirjoituksilla on ollut siinä mielessä arvoa, että hän on tuonut selvästi esille tämän
neutraalin ei-"roturealistisen" eikä hurraa-monikulttuurisen datan valtaisan suuren tarpeen. Nyt meillä netti kiehuu asiantuntemattomista maahanmuutto-kriitikoista ja (aika harvalukuisesta) autenttisten kukkahattujen joukosta, joiden suhtautumistapa on pohjimmiltaan emotionaalinen ja irrationaalinen. Viranomaiset ja poliitikot ovat kentän jättäneet tälle repivälle keskustelulle ja työntäneet päänsä pensaaseen. Toivottavasti perussuomalaisten vaalivoitto toisi tähän nyt muutoksen ja päästäisiin takaisin rakentavaan keskusteluun!