Sä kysyit, mä vastasin. Jos tiesit, että nyt jo mahdollista, niin vähän hölmöä lähteä edes kysymään.Nyt voi jo sopia noin eikä tarvita mitään lakimuutoksia. Siitä vaan ehdottamaan työnantajalle.
Sä kysyit, mä vastasin. Jos tiesit, että nyt jo mahdollista, niin vähän hölmöä lähteä edes kysymään.Nyt voi jo sopia noin eikä tarvita mitään lakimuutoksia. Siitä vaan ehdottamaan työnantajalle.
Mä kysyin hyvän kysymyksen kun minua kiinnosti, että ketkä päättäisivät mitkä alat siirtyisivät neljän päivän työviikkoon, valtio vai työmarkknaosapuoletko?Sä kysyit, mä vastasin. Jos tiesit, että nyt jo mahdollista, niin vähän hölmöä lähteä edes kysymään.
Sä kysyit, mä vastasin. Jos tiesit, että nyt jo mahdollista, niin vähän hölmöä lähteä edes kysymään.
Näen muutenkin erikoisena, että täällä nyt huudellaan neljän päivän työviikkoa esimerkiksi IT-alalle, mutta hoitajat, opettajat ja AKT:n alaiset duunarit jäisivät tämän jälkeen jotenkin mielellään viisipäiväiseen työviikkoon. Ei…Varmaankin @Tadu kysymyksellään heitti pienen piikin toiveille, että neljän päivän työviikkoon pitäisi siirtyä jotenkin keskusjohtoisesti.
Monella alalla tehdään nyt jo neljä 12tunnin työvuoroa, jonka jälkeen on kuusi vapaapäivää. Sellasta vuoroa ja työaikaa yleensä tehdään joka sopii kyseiselle alalle.Näen muutenkin erikoisena, että täällä nyt huudellaan neljän päivän työviikkoa esimerkiksi IT-alalle, mutta hoitajat, opettajat ja AKT:n alaiset duunarit jäisivät tämän jälkeen jotenkin mielellään viisipäiväiseen työviikkoon. Ei…
Joo siis en viitannut noihin vuorotyön erilaisiin järjestelyihin, vaan tähän keskusteluun, jossa (ainakin käsittääkseni) tavoite on vähentää yhden työpäivän verran tunteja työviikosta, mutta työntekijöiden palkka pysyisi samana. Tottakai tämä voisi toimia esimerkiksi joissain IT-alan yrityksissä. Samoin kuin nuo erilaiset vuorotyön työvuorojärjestelyt voivat toimia yhdellä alalla. Sehän on hienoa jos työntekijät ja työnantaja sopivat tuollaisesta järjestelystä, mikä hyödyttää kaikkia.Monella alalla tehdään nyt jo neljä 12tunnin työvuoroa, jonka jälkeen on kuusi vapaapäivää. Sellasta vuoroa ja työaikaa yleensä tehdään joka sopii kyseiselle alalle.
Kyllähän monet ihmettelee opettajien yli 2kuukauden kesälomia. Sitten varmaan kannattaa kouluttautua opettajaksi.
Eräässä entisessä työpaikassani siirryttiin 36 tuntiseen viikkoon, niin ei tarvinnut uusille työntekijöille enää maksaa tasoitusvapaita eli pekkasia.
Tottakai hekin haluaisivat joko nelipäiväisen työviikon tai vastaavan 20 prosentin palkankorotuksen. Kuinka realistinen tuollainen muutos olisi? Ei ollenkaan realistinen.
Saahan sitä huudella ja toivoa, mutta aika fantasiamaailmassa liikutaan tämän kanssa.
Niin siis tässä keskustelussa haetaan efektuaalista 20 prosentin palkankorotusta jotenkin keskusjohtoisesti. Kyllä pidän täytenä fantasiana sen toteutumista.Jostain syystä työnantajaleirin isot vaatimukset ovat "osa nykyaikaista dynaamista työmarkkinaa", mutta samalla käännetään kyllä selkä iloisesti niille isoille murroksille jotka hyödyttävät työntekijää kilpaillussa tilanteessa.
Jo nyt yritykset houkuttelevat kilpaillussa markkinassa työvoimaa erilaisilla pidennetyillä vapailla ja näen itse ainakin lyhemmän työajan ihan suorana jatkumona tässä kehityksessä. Ensin sitä hyödyntää houkutustekijänä edelläkävijäyritykset (ja tämä toki hyvä esimerkki paikallisesta sopimisesta), mutta ajan kanssa käytäntö leviää ja valuu aloille jossa se todetaan toimivaksi tai on mahdollista.
Lähtökohtaisesti tällaisten tyrmääminen fantasiana, tai ei onnistu kaikilla aloilla argumentein, on juuri sitä keskusjohtoista ajattelutapaa josta työelämän muutos muutenkin vie poispäin.
Niin siis tässä keskustelussa haetaan efektuaalista 20 prosentin palkankorotusta jotenkin keskusjohtoisesti. Kyllä pidän täytenä fantasiana sen toteutumista.
Joo siis tarkennuksena en minä tällaista kehitystä missään tapauksessa vastusta. Jos ja kun yritykset toteavat tuon kannattavaksi malliksi yhteistyössä työntekijöiden kanssa, niin siitä vaan.Asian voi kääntää palkankorotukseksi mutta todellisuus on lähempänä urakkamallista työskentelyä. Jos tarvittavan työn saa aikaan lyhyemmässä ajassa ja ylimääräinen työn ulkopuolinen aika lisää hyvinvointia, tässä voittaa lopulta molemmat osapuolet.
Mutta toki excel miehet aina palaa takaisin numeroihin.
Toin vaan ilmi sen, että keskusjohtoisesti tuo ei tule tapahtumaan, koska Sari-sairaanhoitaja ja Antti-ahtaajakin haluaisivat osille - ihan ymmärrettävästikin.
Eikös tuo SAK:n ja SDP:n (muistaakseni viime vuonna) perään huutama neljän työpäivän kokeilu, ole myös ”keskusjohtoista”?Ei tule tapahtumaan keskusjohtoisesti eikä moni muukaan ajan saatossa tarvittava uudistus. Siksi on outoa että tähän asiaan reagoidaan hyvinkin "keskusjohtoisesti" myös työnantajaleiristä.
Eikös tuo SAK:n ja SDP:n (muistaakseni viime vuonna) perään huutama neljän työpäivän kokeilu, ole myös ”keskusjohtoista”?
Tähän kun lisätään ensimmäisen saikkupäivän palkattomuus, niin syvällä ollaan.Saahan sitä huudella ja toivoa, mutta aika fantasiamaailmassa liikutaan tämän kanssa.
Ellei sitten neljän työpäivän viikko tarkottaisi 20 prosentin palkanalennusta myös. Silloinhan tuossa olisi järkeä, mutta tuskinpa tässä taloustilanteessa moni työntekijö olisi tuohon valmis.
Tai sitten lyhennettään ne opettajien lomat niin loppuu se ihmettely silläkin keinolla.Kyllähän monet ihmettelee opettajien yli 2kuukauden kesälomia. Sitten varmaan kannattaa kouluttautua opettajaksi.
Olen joskus opettajien Facebook-ryhmässä kirjoittanut, että kaksi ensimmäistä kesäkuun viikkoa olisi varattu muulle koulussa tehtävälle työlle, kuten suunnittelutyölle. Palkkaa pitäisi sitten totta kai tulla lisää. Ei oikein tullut positiivista palautetta, ja tuskin työnantajakaan tuohon suostuisi.Tai sitten lyhennettään ne opettajien lomat niin loppuu se ihmettely silläkin keinolla.
Tämä ei varsinaisesti liity lainaukseesi, mutta kysynpä silti. Aamulehdessä oli artikkeli koululaisten määrän vähenemisestä Pirkanmaalla. Kuntaliiton tietojen mukaan peruskoululaisten määrä laskee Pirkanmaalla voimakkaasti kaikissa kunnissa vuosina 2022–2030. Muutos on nopea ja iso. Joissain kunnissa koululaisten määrä vähenee useilla sadoilla. Esimerkiksi Ylöjärvellä peruskoululaisten määrä vähenee 870, Nokialla 802 ja Kangasalla 546.Olen joskus opettajien Facebook-ryhmässä kirjoittanut, että kaksi ensimmäistä kesäkuun viikkoa olisi varattu muulle koulussa tehtävälle työlle, kuten suunnittelutyölle. Palkkaa pitäisi sitten totta kai tulla lisää. Ei oikein tullut positiivista palautetta, ja tuskin työnantajakaan tuohon suostuisi.
Saisikohan tuossa kätevästi pienennettyä ryhmäkokoja? No ei varmaan, opettajat ovat aivan liian hyväpalkkaisia, jotta kaikille voitaisiin antaa jatkossakin työtä.Tämä ei varsinaisesti liity lainaukseesi, mutta kysynpä silti. Aamulehdessä oli artikkeli koululaisten määrän vähenemisestä Pirkanmaalla. Kuntaliiton tietojen mukaan peruskoululaisten määrä laskee Pirkanmaalla voimakkaasti kaikissa kunnissa vuosina 2022–2030. Muutos on nopea ja iso. Joissain kunnissa koululaisten määrä vähenee useilla sadoilla. Esimerkiksi Ylöjärvellä peruskoululaisten määrä vähenee 870, Nokialla 802 ja Kangasalla 546.
En tiedä onko tuossa otettu huomioon muuttovoittoa, mutta se mistä olin utelias, on että väheneekö pätevien opettajien määrä samassa suhteessa? Vai korjaantuuko epäpätevien tarve osin tuota kautta? Ainakin homekouluja voidaan varmaan karsia.
![]()
Koko kunnassa pian vain kahdeksan ekaluokkalaista – Näin peruskoulun oppilasmäärät romahtavat nyt Pirkanmaalla: Katso oman alueesi tiedot
Syntyvyys romahti Suomessa viime vuosikymmenellä ja se näkyy nyt peruskoululaisten vähenevässä määrässä. Pirkanmaalla on kuusi kuntaa, joissa oppilasmäärän ei enää uskota elpyvän millään konstilla. Katso hakukoneesta, kuinka paljon oman kuntasi ala- ja yläkoululaisten määrä vähenee.www.aamulehti.fi
Meillä pk-seudulla oppilasmäärät vain tulevat kasvamaan ja esimerkiksi Vantaalla on tarve lisärakennuksille. Tälläkin hetkellä tilanne on hyvin epätasapainoinen. Joillain alueilla maassamme on opettajista ylitarjontaa, ja toisilla taas opettajapulaa. Varhaiskasvatuksessa ja erityisopetuksessa ero vieläpä kärjistyy.Tämä ei varsinaisesti liity lainaukseesi, mutta kysynpä silti. Aamulehdessä oli artikkeli koululaisten määrän vähenemisestä Pirkanmaalla. Kuntaliiton tietojen mukaan peruskoululaisten määrä laskee Pirkanmaalla voimakkaasti kaikissa kunnissa vuosina 2022–2030. Muutos on nopea ja iso. Joissain kunnissa koululaisten määrä vähenee useilla sadoilla. Esimerkiksi Ylöjärvellä peruskoululaisten määrä vähenee 870, Nokialla 802 ja Kangasalla 546.
En tiedä onko tuossa otettu huomioon muuttovoittoa, mutta se mistä olin utelias, on että väheneekö pätevien opettajien määrä samassa suhteessa? Vai korjaantuuko epäpätevien tarve osin tuota kautta? Ainakin homekouluja voidaan varmaan karsia.
![]()
Koko kunnassa pian vain kahdeksan ekaluokkalaista – Näin peruskoulun oppilasmäärät romahtavat nyt Pirkanmaalla: Katso oman alueesi tiedot
Syntyvyys romahti Suomessa viime vuosikymmenellä ja se näkyy nyt peruskoululaisten vähenevässä määrässä. Pirkanmaalla on kuusi kuntaa, joissa oppilasmäärän ei enää uskota elpyvän millään konstilla. Katso hakukoneesta, kuinka paljon oman kuntasi ala- ja yläkoululaisten määrä vähenee.www.aamulehti.fi
Kouluja yhdistetään, oppilaita kuljetetaan koulukyydeillä. Saadaan säästöä seinistä, ei tarvitse lisätä palkkamenoja. Rauhattomuus lisääntyy kouluissa kun koko kasvaa, mutta se on sellainen asia, mitä ei voi reaaliajassa rahallisesti mitata, mutta myöhemmin vaikutukset näkyvät kyllä.Saisikohan tuossa kätevästi pienennettyä ryhmäkokoja? No ei varmaan, opettajat ovat aivan liian hyväpalkkaisia, jotta kaikille voitaisiin antaa jatkossakin työtä.
No sehän jo kertoo sitten, että miten huonoja palkkoja siellä saa, jos ei ole varaa edes parempaan Whiskyyn, vaan joutuu vetämään kossua. Tosin kunnioitettavaa kuitenkin pitää rahat omassa maassa. Bissen kohdalla alkaa olemaankin jo vaikeampaa kohta, kun kaikki nekin lienee kohta jo myyt suureksi osaksi ulkomaalaisomistukseen. Niihin kotimaisiin erikoisoluisiin ei taas ne duunarin fyffet riitä. (Hymiö).Niinkö? Itse luulen, että duunarit nauttivat keskimäärin enemmän kotimaisia tuotteita (kossua ja bisseä) ja "porvarit" keskimäärin tuontitavaraa (viinit, konjakki, paremmat viskit jne.)
Miksi ne pitäisi lyhentää?Tai sitten lyhennettään ne opettajien lomat niin loppuu se ihmettely silläkin keinolla.
Jep, tiedän miten opettajien vuosipalkka muodostuu. Koitin olla sarkastinen tuohon aiempaan ihmettelyviestiin. Vähän sama juttu kuin duunarien pekkasten kanssa. Jos joku pekkasia kadehtii tai ihmettelee niin ei muuta kuin hakeutumaan sellaisiin töihin joihin ne kuuluu.Olen joskus opettajien Facebook-ryhmässä kirjoittanut, että kaksi ensimmäistä kesäkuun viikkoa olisi varattu muulle koulussa tehtävälle työlle, kuten suunnittelutyölle. Palkkaa pitäisi sitten totta kai tulla lisää. Ei oikein tullut positiivista palautetta, ja tuskin työnantajakaan tuohon suostuisi.
Vähän off topic, mutta koulujen koosta ei silti siellä suunnalla tingitä -> 35 miljoonalla rakennettiin upouusi koulukeskus alueelle, jossa asuu reilut sata ihmistäTämä ei varsinaisesti liity lainaukseesi, mutta kysynpä silti. Aamulehdessä oli artikkeli koululaisten määrän vähenemisestä Pirkanmaalla. Kuntaliiton tietojen mukaan peruskoululaisten määrä laskee Pirkanmaalla voimakkaasti kaikissa kunnissa vuosina 2022–2030. Muutos on nopea ja iso. Joissain kunnissa koululaisten määrä vähenee useilla sadoilla. Esimerkiksi Ylöjärvellä peruskoululaisten määrä vähenee 870, Nokialla 802 ja Kangasalla 546.
En tiedä onko tuossa otettu huomioon muuttovoittoa, mutta se mistä olin utelias, on että väheneekö pätevien opettajien määrä samassa suhteessa? Vai korjaantuuko epäpätevien tarve osin tuota kautta? Ainakin homekouluja voidaan varmaan karsia.
![]()
Koko kunnassa pian vain kahdeksan ekaluokkalaista – Näin peruskoulun oppilasmäärät romahtavat nyt Pirkanmaalla: Katso oman alueesi tiedot
Syntyvyys romahti Suomessa viime vuosikymmenellä ja se näkyy nyt peruskoululaisten vähenevässä määrässä. Pirkanmaalla on kuusi kuntaa, joissa oppilasmäärän ei enää uskota elpyvän millään konstilla. Katso hakukoneesta, kuinka paljon oman kuntasi ala- ja yläkoululaisten määrä vähenee.www.aamulehti.fi
No se on nimenomaan näin. Toki maailma muuttuu ja työehtoja ja lomia voi säätää sen mukaan. Pitäisi kuitenkin opettajille jotain järkevää tekemistäkin keksiä, koska sehän tosiaan maksaisi aika reilusti, kun palkkaakin pitäisi maksaa lisää samassa suhteessa. Oppilaiden lukuvuoden pituutta taas ei ole oikein järkevää kasvattaa kuitenkaan.Jep, tiedän miten opettajien vuosipalkka muodostuu. Koitin olla sarkastinen tuohon aiempaan ihmettelyviestiin. Vähän sama juttu kuin duunarien pekkasten kanssa. Jos joku pekkasia kadehtii tai ihmettelee niin ei muuta kuin hakeutumaan sellaisiin töihin joihin ne kuuluu.
@Jymäkkä