Kaikkea sit näkee. Huomenna joku ryysy varmaan heittelee keitettyjä kananmunia etulinjassa.
[MEDIA=twitter]1555497120689446912[/MEDIA]
[MEDIA=twitter]1555497120689446912[/MEDIA]
Kaikkea sit näkee. Huomenna joku ryysy varmaan heittelee keitettyjä kananmunia etulinjassa.
Totta on, että aikaisemmin siellä lihakeitto vaihtui huonoina aikoina kaalikeittoon. Saa nähdä miten käy nyt. Siellä keskiluokka on jo tottunut ostovoimaansa muutaman vuosikymmenen, saanut ruplillaan Adidaksen nappiverkkarit, Audit, iPhonet, Playstationit ja vielä päästy matkustelemaan vaivattomasti minne tahansa.Kansa on tottunut paskaan ja jollain perversillä tavalla saatu koulutettua siihen, että oikeastaan nauttivat siitä, että saavat kärsiä vahvan johtajan puolesta.
Tässäkin jutussa sellaista tarinaa, että väkisinkin pistää miettimään voiko tuo edes olla enää totta vai meneekö tämä jo sinne lännen propagandan puolelle.
![]()
"Olemme pelkkää tykinruokaa" - kaapatut viestit osoittavat hyökkääjän epätoivon | Verkkouutiset
"Olemme pelkkää tykinruokaa" - kaapatut viestit osoittavat hyökkääjän epätoivon | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Oliko siellä suomalaisia mukana? Ihan kuin joku olisi huutanut vähän ennen räjähdystä, että "Kaatuu kaatuu!"... vähän kuin ennakoiden, että pysyykö auto pystyssä noin kuoppaisella tiellä...
Mun korvaan tuo kuulostaa "gazu", mikä tarkoittaisi kaasua. Jos video on oikea, näkisin aikamoisen oudoksi suomalaisten ensin molottaa venäjää ja se jälkeen huudella suomeksi kaatumista kun renkaat näyttävät hetkeksi jäävän maastoon kiinni.
Eihän noilla lännen kanssa noin lähtökohtaisesti ole tekemistä. Nehän ovat niitä yksiä ja samoja Ukrainan tiedustelupalvelun SBU:n (ex-KGB) julkaisemia "kaapattuja puheluita", joita on julkaistu maaliskuusta alkaen. Ei niissä sanoma ole muuksi muuttunut sinä aikana. Joku voi joskus olla tottakin, toisissa taas syödään yliajettuja koiria ja ammutaan joka päivä omia everstejä. Lännessä tietysti medialle paikka tehdä halvalla vetäviä juttuja. Kannattaa ehkä ottaa enempi viihteen kannalta.Tässäkin jutussa sellaista tarinaa, että väkisinkin pistää miettimään voiko tuo edes olla enää totta vai meneekö tämä jo sinne lännen propagandan puolelle.
Kaikkea sit näkee. Huomenna joku ryysy varmaan heittelee keitettyjä kananmunia etulinjassa.
Molodets!Durak!
Tuosta on jo jonkin aikaa liikkunut spekulaatiota, että kun nykyinen kaaren muotoinen rintamalinja antaa ukrainalaisille mahdollisuuden liikutella joukkoja ympäri rintamaa paljon ryysyläisiä nopeammin, se antaa Ukrainalle mahdollisuuden "juoksuttaa" venäläisiä yhteen suuntaan, ja hyökätä puolestaan sinne missä naapuri vähiten hyökkäystä odottaa. Toki Herson on alueista tärkein, mutta jos idästä saadaan nyt alueita helposti ja pienillä tappioilla (ja samalla yllätetään naapuri housut kintuissa), niin mikä ettei. Kaikki nuo alueet on kuitenkin otettava takaisin - järjestys lienee tällä hetkellä minor detail.Ukraina alkanutkin etenemään Iziumin suunnalla ja ilmassa on huhuja rysyjen suuremmastakin vetäytymisestä.
Mahtoiko Hersonin alueen vastahyökkäys olla vain huhua ja rysyjen siirrettyä joukkoja sinne painetaankin kaasu pohjaan koilisessa?
Kaikki nuo alueet on kuitenkin otettava takaisin - järjestys lienee tällä hetkellä minor detail.
Itämainen armeija, taistelee varmaan feodaalityyliin hyvin keskusjohtoisesti. Toisaalta saattavat olla hyvinkin valmiita uhriutumaan kamikaze-tyyliin tarvittaessa. Rivisolttu on olosuhteiden pakosta aliravittu mut erikoisjoukot ovat ymmärtääkseni sitten sellaisia mihin on ymmärtääkseni haluttukin panostaa.Mikähän mahtaa se todellinen taistelukunto olla? Lukumääräisestihän niillä on porukkaa, mutta siinä maassahan oma ajattelu on vielä suurempi synti kuin Venäjällä ja kaikki päätökset tekevät kenraalit suuren johtajansa ohjeistamana. Ja armeijankin ruokapulasta on myös ollut juttua, joten ei taida se fyysinenkään kunto olla ihan tapissaan.
Hyvää tykinruokaahan Putte saa P-Koreasta, mutta muusta en olisi niinkään vakuuttunut.
Olisi kyllä ainakin itselleni jättimäinen yllätys, jos Pohjois-Korea sallisi omien sotilaidensa käytön Ukrainassa. Jo pelkkä siirtymä halki Venäjänmaan olisi järkkyttävän mittakaavan haaste, kun jokainen kaveri pitäisi pitää täysin pimennossa ulkomaailman suhteen. Tai sitten hommaan valittaisiin mukaan vain ne sellaisia etuja nauttivat kaverit, joiden mieli ei välttämättä murru, kun kaikki aikaisemmin opittu osoittautuu paskapuheeksi. Heille toki varmaan olisi myös käyttöä kotimaassa.Mikähän mahtaa se todellinen taistelukunto olla? Lukumääräisestihän niillä on porukkaa, mutta siinä maassahan oma ajattelu on vielä suurempi synti kuin Venäjällä ja kaikki päätökset tekevät kenraalit suuren johtajansa ohjeistamana. Ja armeijankin ruokapulasta on myös ollut juttua, joten ei taida se fyysinenkään kunto olla ihan tapissaan.
Hyvää tykinruokaahan Putte saa P-Koreasta, mutta muusta en olisi niinkään vakuuttunut.
Putin ei Ukrainaa tule enää millään konstilla kokonaan näppeihinsä saamaan, mutta kuten niin moni diktaattori ennen häntäkin, niin myös hänen tulee näköjään ennen sitä tapattaa valtava määrä ihmisiä, kunnes hän tai joku hänen seuraajansa tuon asian tulee tunnustamaan. Ja kaikki täysin turhaan.
En yleensä ole kovin innokas kannattamaan muistomerkkien poistamista, vaikka niihin liittyisi kipeitäkin muistoja. Tulevat sukupolvet katsovat niitä aikanaan toisella tavalla. Mutta:Viro aikoo poistaa neuvostoarmeijan sotamuistomerkit
Viron hallitus on pääministeri Kaja Kallasin mukaan sopinut, että niin sanotut punamuistomerkit poistetaan koko maasta mahdollisimman pian.
Pohjois-Koreahan on vuosikaudet ja tuhatmäärin lähettänyt orjatyöhön miehiä Kiinaan ja myös Venäjälle (pääosin raksahommiin). Ovat toki vankeina ja valvottuna koko ajan, mutta eivät mitenkään silmät sidottuna tms. Eikä nyt matkalla Vladivostokista läpi Venäjän ihan valtavasti mitään Pietarin kiiltäviä lasipilvenpiirtäjiä mahtuisi.Olisi kyllä ainakin itselleni jättimäinen yllätys, jos Pohjois-Korea sallisi omien sotilaidensa käytön Ukrainassa. Jo pelkkä siirtymä halki Venäjänmaan olisi järkkyttävän mittakaavan haaste, kun jokainen kaveri pitäisi pitää täysin pimennossa ulkomaailman suhteen. Tai sitten hommaan valittaisiin mukaan vain ne sellaisia etuja nauttivat kaverit, joiden mieli ei välttämättä murru, kun kaikki aikaisemmin opittu osoittautuu paskapuheeksi. Heille toki varmaan olisi myös käyttöä kotimaassa.
Pohjois-Koreahan on vuosikaudet ja tuhatmäärin lähettänyt orjatyöhön miehiä Kiinaan ja myös Venäjälle (pääosin raksahommiin). Ovat toki vankeina ja valvottuna koko ajan, mutta eivät mitenkään silmät sidottuna tms. Eikä nyt matkalla Vladivostokista läpi Venäjän ihan valtavasti mitään Pietarin kiiltäviä lasipilvenpiirtäjiä mahtuisi.
Mutta oikeasti toki rintamalla nähdään ihan yhtä paljon pohjoiskorealaisia sotilaita kuin syyrialaisia, afrikkalaisia ja mitä kaikkea Putin nyt oli "vapaaehtoisia" tuomassa sieltä ja täältä loppukeväästä. Eli nolla.
Vaikka joku lähetettäisiinkin, olisi diktaattoreiden oletus varmasti, että yksikään ei hengissä takaisin tule - joten siltäkään osin ei väliä.
***
Amnestyn raporttiin mielenkiintoinen lanka toimittajalta, joka on jututtanut nimetöntä Amnestyn seniorihenkilöä. Tuo esille kuinka ihmisoikeusjärjestön tehtävä ei ole sensuroida itseään, valita puolia ja Ukraina ei ole kiistänyt mitään raportin varsinaisia faktoja. Mutta millainen katastrofaalinen viestinnällinen epäonnistuminen raportti oli ja kuinka se on kuin tyhjiössä tehty - ja raportin julkaisun jälkeen korjausliikkeiden sijaan on vain heitetty lisää tulta tupaan.