Lännen rivit rakoilee ja talvi painaa kohta taas päälle.
Saksan johdolla tosiaan myös EU:n rivit rakoilevat ja Putinin voimapolitiikka toimii.
Ei tässä ole tapahtumassa mitään lännen rivien rakoilemista. G7- ja Nato-huippukokoukset kertovat juuri päinvastaista. Tietysti, jos Turkki lasketaan länteen kuuluvaksi, niin rivien rakoilua voidaan havaita. Tosin Turkinkin sooloilussa kyse on muista asioista, kuin Venäjästä.
Mitä tulee Saksaan, niin valtiolla lienee selkein strategia ja selkeimmät toimenpiteet Venäjän energiasta irtautumiseen, joskin on syytäkin olla viime vuosikymmenien paskojen energiaratkaisujen ja aivan liian korkean Venäjän tuonnin takia. Lisäksi Saksa on lisäämässä asetoimituksia Ukrainaan huonon alun jälkeen eikä hallituksen ulostulot missään tapauksessa kieli mistään Putinin vastaisten toimien löytymisestä.
Eli tuohon - toki tahattomaan - Putinin narratiivin toistamiseen "epäyhtenäisestä lännestä" ei todellakaan ole mitään syytä. Turha tässä on alkaa höpsistelemään - kannattaa nyt vain asennoitua siihen, että tämä ei ole sprintti- vaan kestävyyskilpailu.
***
Vielä kun saataisiin Suomikin mukaan muiden länsimaiden joukkoon toimittamaan raskasta länsimaista aseistusta Ukrainaan. Kuten suomalaiset sotilasasiantuntijat ovat sanoneet, mitään
akuuttia uhkaa Venäjän suunnasta Suomeen ei kohdistu, koska Venäjän resurssit on sidottuna Ukrainaan. Ukraina siis sotii Suomen puolesta, joten Suomen velvollisuus olisi auttaa enemmän aseellisesti.