Venäjä hyökkää Ukrainaan

  • 11 788 611
  • 68 302

TAM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers

Jules W.

Jäsen
Suosikkijoukkue
MLSE

Olville nyt vähän painetta, kiitos. Valko-Venäjä on tällä hetkellä ihan samaa paskaa kuin Venäjäkin.

”Emme koe eettisesti oikeana sitä, että panisimme 840 työntekijää pois."

Ai koetteko sitten sodan eettisenä? Törkeää, että Olvia surettaa enemmän valkovenäläisten työntekijöiden toimeentulo kuin ukrainalaisten kärsimys.

Hävetkää! Meni kyllä Olvi boikottiin. Cyka blyat!
Ihmettelin samaa uutista aamupäivällä. Kyllähän tuo touhu loppuu, jos pakotteet iskevät. Olvi ilmeisesti toimii tuolla paikallisena Pepsin sopimusvalmistajana ja Pepsi oli halunnut myös jatkaa. Tuon lopetuksen kanssa voi olla aikalailla samoja riskejä kuin suomalaisilla jääkiekkoilijoilla KHL:ssä. Rahat, laitteet ja kaikki mahdollinen jää taakse. Tuollahan mallailtiin sitä, että paluuta ei ole kun tuolta kerran irroitetaan ja voi olla että tehdas siirtyy valtion hallintaan, jolloin joku muu jatkaa Olvin kalustolla siellä. Olvilla oli myös toiseksi isoin markkinaosuus tuolla, joka varmasti vaikuttaa. Onhan tuo yritykselle kaikkinensa järjettömän kokonainen paukku ja kun elintarvikkeisiin liittyviä pakotteita ei ole asetettu.

Eihän tuossa moraaliselta puolelta ole mitään muuta oikeaa vaihtoehtoa kuin laittaa putiikki kiinni, toisaalta voi olla sijoittajien, omistajien ja yrityksen intresseissä toivoa, että ensin tulee pakotteet jolloin voi irtautua siistimmin. Saa nähdä miten vahvasti yrityksen myynti ja maine tämän johdosta sukeltaa. Aika paljon, jos olettaa voi.
 

alwahla

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flames, Canadiens, Kraken, HIFK
Siinä missä venäläiset vetää kaiken tunteella ja toisinaan myös voimalla, kiinalaisilla on täysin toisenlainen mentaliteetti. He tarkkailevat taustalla, jopa vuosien ajan, ennen kuin alkavat tekemään omia liikkeitään. Asiaa auttaa vuosituhansia vanha historia, josta he osaavat kyllä ammentaa noita oppejaan sekä muutenkin venäläistä kuumaa verta viileämpi suhtautuminen asioihin.

Venäläisilläkin on oma historiansa, mutta harvoin heihin voi yhdistää samanlaisia ominaisuuksia, mitä kiinalaisilla on. Putin toki odotti tätä sotaansa kahdeksan vuoden ajan, mutta kiinalaisille kahdeksan vuotta on silmän räpäytys.

En ole kummankaan valtion fani, mutta odotan Kiinan reaktiota.
 

molari

Jäsen
Nyt on ilmeisesti ensimmäisiä isompia katutaisteluja käyty, todella isoja tappioita Venäjän joukoille, kymmenittäin hiiltyneitä ja silpoutuneita joukkoja, ei voi noin jatkua pitkään eli viimeistään sissisota kaupungissa johtaa suuriin tappioihin.
 

Myyrä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, Spurs
Selvisihän totuus tästäkin viimeöisestä ydinvoimaiskusta. Ryssä siellä hyvää hyvyyttään yrittänyt taata turvaallisutta, mutta saatanan ukrainalainen terroristi tullut ja yrittänyt tehdä tuhojaan:

Venäjän puolustusministeriö syyttää ukrainalaisia sabotoijia hyökkäyksestä Zaporizhzhian ydinvoimalan alueelle​

Venäjän puolustusministeriö syyttää ukrainalaisia sabotoijia perjantaiaamuisesta hyökkäyksestä Zaporizhzhian ydinvoimalan alueelle, uutisoi The Guardian.

Ukrainan mukaan Venäjän joukot hyökkäsivät voimalaan perjantaina sytyttäen tuleen viereisen viisikerroksisen koulutuslaitoksen.

Venäjän puolustusministeriön tiedottaja sanoo, että ydinvoimala toimi normaalisti ja sen alue on ollut venäläisten hallussa 28. helmikuuta lähtien, Reuters kertoo.

"Viime yönä voimalaitoksen viereisellä alueella Kiovan kansallismielinen hallinto yritti toimia provosoivasti voimalan viereisellä alueella", tiedottaja Igor Konashenkovin kerrotaan sanoneen.
 

Myyrä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, Spurs
Nyt on ilmeisesti ensimmäisiä isompia katutaisteluja käyty, todella isoja tappioita Venäjän joukoille, kymmenittäin hiiltyneitä ja silpoutuneita joukkoja, ei voi noin jatkua pitkään eli viimeistään sissisota kaupungissa johtaa suuriin tappioihin.
Ellei ryby sitä ennen pommita kaupunkeja siviileineen tuhkaksi isolla voimalla…
 

ADX_03

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Nyt on ilmeisesti ensimmäisiä isompia katutaisteluja käyty, todella isoja tappioita Venäjän joukoille, kymmenittäin hiiltyneitä ja silpoutuneita joukkoja, ei voi noin jatkua pitkään eli viimeistään sissisota kaupungissa johtaa suuriin tappioihin.

Joku lähde olisi aina kiva.
 

teroz

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, KPU, Eno Jets & Jan Lundell
Vain kansi kertaa? Ironia pirtelöä tarjolla kun nauretaan toisen sekoilulle:D

Totta! Autokorjaaja kyllä syypää, alunperin oli jotain ihan muuta tosin, ei kaksi eikä kansi. Mutta korjasi noin, Sleepylle terveisiä kuitenkin:)
 

YamahaGPR

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Jotain spekulaatiota/huhuja oli, että ukrainalaiset olisivat onnistuneet saamaan haltuunsa venäläisten ilmapuolustuksen IFF-koodit ja ovat pystyneet sitä kautta mahdollistamaan oman ilmavoimiensa toiminnan, koska venäläiset eivät pysty tunnistamaan kumpien koneita olisivat ampumassa.

En tästä tekniikasta rehellisesti sanottuna ymmärrä yhtään mitään mutta kaikkien näiden kauheuksien ja ryysyjen sekoilujen keskellä nämä jutut alkavat olemaan jo huumori juttuja.

Se nyt lienee jo päivänselvää, että ryysyt tulevat tässä rauhanturva operaatiossa menettämään aivan älyttömän määrän kalustoa.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Ck

Sistis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Ellei ryby sitä ennen pommita kaupunkeja siviileineen tuhkaksi isolla voimalla…

Se on toki riskinä. Kiovassa on ymmärtääkseni Neuvostoliiton peruina varsin kattava pommisuojaverkosto, joten vaikka kaupunki muuttuisi rauniokasaksi, puolustustaistelua on mahdollista jatkaa, ja raunioista käsin se on jopa tehokasta ja hyökkääjälle entistä kuluttavampaa.

Tai ainakin tällaiseen käsitykseen jäin täällä käydyn keskustelun pohjalta. Mielestäni tuossa yhteydessä oli esitetty myös ihan asiantuntijalausuntoja asiasta.
 

pikkuvaimo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Elvis Presley - Heartbreak Hotel
No tuskin kestää. Puolalla on oma armeija ja niin on muillakin alueen Natomailla. Väimerellä on Natolla aluksia ja Turkin sekä Kreikan alukset on jo ihan vieressä. Misäköhän lähin Jenkkien lentotukialus on? Kreetan vieressä vai Tanskan salmessa?

Tämähän olisi oikeasti aika huvittavaa jos Nato ei pystyisi vastaamaan nopeasti, mikäli tarve vaatii. Ohjukset on takuulla kiillotettu jokaisessa maassa ja moottoriöljyt vaihdettu miehistönkuljetus- sekä panssariajoneuvoissa

NATOlla, kuten kaikilla mailla on omat nopean toiminnan joukot, jotka ovat pelipaikoilla muutamassa tunnissa käskyn saatuaan. Ilmavoimat pystyy vastaamaan tietysti kaikkein nopeiten.
Tuollainen laajamittainen maajoukkojen mobilisointi on kuitenkin eri asia, ja siihen menee aikaa vaikka olisi kuinka äärimmilleen treenattu ja moderni armeija.
 

Dennis

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Selvisihän totuus tästäkin viimeöisestä ydinvoimaiskusta. Ryssä siellä hyvää hyvyyttään yrittänyt taata turvaallisutta, mutta saatanan ukrainalainen terroristi tullut ja yrittänyt tehdä tuhojaan:

Venäjän puolustusministeriö syyttää ukrainalaisia sabotoijia hyökkäyksestä Zaporizhzhian ydinvoimalan alueelle​

Venäjän valtiollinen propaganda on asia, jonka edessä länsivallat on oikeasti aika neuvottomia ja propaganda-ase on ydinaseiden lisäksi yksi merkittävistä vipuvarsista tässä koko ajan laajenevassa sodassa. Kuten monesta eri paikasta käynyt ilmi, niin siinä missä lännessä tunnutaan ajattelevan, että Venäjä ja venäläiset lyödään polvilleen talouspakotteiden kautta, niin pakotteet pelaa suoraan myös Putinin ja tämän hallinnon pussiin, kun länsi nähdään asiassa hyökkääjänä ja Venäjä & venäläiset uhrina. Sama pätee sitten esim. twitterissä ja länsisomessa kiertäviin tuhottuihin kolonniin. Ei ole temppu eikä mikään Venäjällä käyttää samoja kuvia, mutta kertovat vaan pokkana tuhottujen olevan ukrainalaisia natseja.
 

Saskatoon

Jäsen
Suosikkijoukkue
Bruins, Wild, HIFK, Hyvinkään Tahko
Shakkimestari ja nykyinen oppositioakitvisti Kasparov lataa synkkää tekstiä. Putin aloittanut jo kolmannen maailmansodan. Juttu on kopsattu Iltasanomien sivuilta:

VENÄLÄINEN SHAKKIMESTARI KASPAROV: "TÄMÄ ON JO KOLMAS MAAILMANSOTA"​

Venäläinen shakkimestari ja oppositiopoliitikko Garri Kasparov teki Twitterissä synkeän ennustuksen Venäjän hyökkäyksen etenemisestä.
Kasparov kirjoitti päivityksessään siitä, ettei usko Putinin lopettavan sotatoimiaan niin kauan kuin Nato vain katsoo vierestä, eikä ryhdy sotilaallisiin toimiin Venäjää vastaan.
- Tämä ei ole shakkia: ei ole tasapeliä, ei pattitilannetta. Joko Putin tuhoaa Ukrainan ja lopulta iskee Natoon vielä suurempana katastrofina, tai sitten Putin kaatuu Venäjällä. Häntä ei voida pysäyttää heikkoudella, Kasparov kirjoitti.
Kasparov uskoo Putinin olevan valmis menemään sotatoimissaan vielä paljon pidemmälle Ukrainan jälkeen.
- Tämä on jo kolmas maailmansota. Putin aloitti sen kauan aikaa sitten ja Ukraina on vain tämänherkinen kohde.
Kasparov muistuttaa päivityksessään, että hinta, jonka diktaattorin pysäyttäminen maksaa, kasvaa hetki hetkeltä korkeammaksi.
- Se, mikä olisi ollut riittävää pysäyttämään Putinin kahdeksan vuotta tai kuusi kuukautta tai kaksi viikkoa sitten, ei riitä enää tänään, ja hinta tulee olemaan vielä korkeampi huomenna. Taistelkaa. Löytäkää keino, Kasparov kirjoitti.

PS. Tämä ketju menee niin vauhdilla eteenpäin ettei ehdi millään tarkistaa onko tänne laitettuja uutisia työnnetty tänne jo aiemmin. Muutakin elämää on :D
 

Nelfor

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Tuollaisten voimien mobilisointi kestäisi vain useita kuukausia ja tästä aiheestahan oli jo puhetta heti sodan ensi metreillä.
No ei todellakaan kestäisi. Natolla on normaalistikin nopean toiminnan joukkoja jokaisessa Nato-maassa valmiudessa, mutta nyt vielä selvästi tavallista enemmän. Jos Nato päättää osallistua sotaan, niin ensimmäiset joukot voivat olla rintamalla vuorokauden sisällä. Suuret määrät kalustoa ja joukkoja saadaan paikalle 1-2 viikon kuluessa, eli vähintään yhtä nopeasti kuin Venäjä saisi omia joukkojaan lisää taisteluun.

Erona tässä on se, että kun Nato mobilisoituu, niin sillä on koulutettua miehistöä ja erittäin laadukasta kalustoa käytännössä loputtomiin ja sitä saadaan tasaisena virtana lisää paikalle. Venäjästä ei todellakaan voi sanoa samaa.
 

Tuamas

Jäsen
Shakkimestari ja nykyinen oppositioakitvisti Kasparov lataa synkkää tekstiä. Putin aloittanut jo kolmannen maailmansodan. Juttu on kopsattu Iltasanomien sivuilta:

Gasparovilla on ollut teräviä Putinin Venäjään liittyviä havaintoja jo hyvin pitkään.

Jottei tarvitse tukea iltapäivälehtiä ja lukea jonkun muun suodattamaa näkemystä, niin täältä nuo samat ja paljon muuta:


 
Viimeksi muokattu:

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liiga, NHL, CHL, SHL
Vieläkö Tuomas Sammelvuo valmentaa Venäjän lentopallomaajoukkuetta? Jostain syystä lentopallon MM-kisoja ei ole vielä peruttu tai siirretty toiseen paikkaan. Ne pitäisi järjestää elo-syyskuussa Venäjällä. Eihän tuonne kukaan lähde pelaamaan, se lienee täysin selvää. En ainakaan näe että Venäjän touhut annettaisiin tuossa ajassa anteeksi, vaikka jonkinlainen rauha saataisiinkin aikaiseksi.

Täytyy kyllä toivoa että Pudasjärvellä on jo käyty vetämässä Ukraina-graffitti Sammelvuo-areenan seinään.

Sammelvuokin 46-vuotias kaveri, että ehkä se haluaa sotimaan Venäjän armeijan joukoissa.

Heräis nyt saatana jo kuplastaan.
 

pancor

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, New Orleans Saints, Україна
Ellei ryby sitä ennen pommita kaupunkeja siviileineen tuhkaksi isolla voimalla…
Hyökkäyssota raunioituneessa kaupungissa on täyttä helvettiä eteenkin hyökkääjälle. Panssariajoneuvojen tukea on erittäin vaikea saada, kun kulkureitit ovat paskana, kartoilla ei enään tee mitään, koska kulkureittejä ei enään ole siellä missä ne olivat ja jokaisen tiili/betonikasan takana saattaa vaania vihollinen kiväärin tai polttopullojen kanssa.
 

tomageeni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Canadiens, Suomi, finska nhl spelarna
Shakkimestari ja nykyinen oppositioakitvisti Kasparov lataa synkkää tekstiä. Putin aloittanut jo kolmannen maailmansodan. Juttu on kopsattu Iltasanomien sivuilta:
Silmiinpistäävä on että nimeonmaan Venäjän suunnalta ja entisen Neuvostoliiton alueen suunnalta on tullut näitä Gasparovin kommenttien kaltaisia lausuntoja. Eli niitä, että Putin jatkaa etenemistään kunnes voima kohtaa vastavoiman, ja Naton on pakko puuttua asiaan ennemmin tai myöhemmin.

En oikein osaa sanoa miten näihin pitäisi suhtautua. Voi ajatella että itäeurooppalaiset ja venäläiset tuntevat paikallisen mielenlaadun ja mentaliteetin parhaiten, ja heidän arvionsa tulisi siksi ottaa erityisellä vakavuudella. Toisaalta Gasparov on myös ollut jo vuosia aktiivinen Putinin vastustaja, ja varmasti hänen intresseissään (kuten meidän kaikkien) on saada Kremlin herra pois vallasta ASAP.

Näissä lausunnoissa epäilyttää kuitenkin se, että Kremlissäkään ei voida olla niin pihalla, että kuvitellaan että NATO-maahan marssitaan tuosta vain. Tämän viikon näyttöjen perusteella Venäjän armeijalla ei ole mitään palaa konventionaalisessa sodankäynnissä NATO:a vastaan.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Risa
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös