Konferensseja tuskin koskaan playoffeissa unohdetaan ihan maantieteellisistä syistä. Mutta olisihan playoffeissa paluu 1vs8 jne. konferensseittain jo askel parempaan vaikka toki siinäkin systeemissä voisi toisen konferenssin 9. ja 10. olla parempia kuin toisen 7. ja 8.
Niin, tavallaan tuo maantiede tarkoittaa niitä aikavyöhykkeitä.
Itse en ole koskaan ymmärtänyt, miksi tämä Divisioona-pelleily piti aikanaan aloittaa. Olihan se ehkä ideana ihan hyvä, ja paluu "vanhaan", mutta ei vaan toimi. Rivalryitä haluttiin, mutta kyllä ne hyvät jengit kohtaa toisensa sitten vikoilla kiekoilla, koska ovat hyviä ja sieltä ne rivalryt väkisin syntyy. Enemmänkin tuo divari-homma kyllästyttää, kun tulee näitä lukittuja tilanteita, että 40 matsin kohdalla tiedetään joku tuleva playoff-vihu.
Silloin kun Detroit ja Columbus uhrasivat itseään ja uurastivat EST-timezonen joukkeina lännessä, niin se oli niitä viimeisiä hetkiä, kun tämä NHL:n maantiede, eli aikavyöhykkeet oli pielessä.
Siihen aikaan Divisioona-playoffs olisi ollut jopa sopiva, koska se oli rajannut playoffseissa Detroitin ja Columbuksen aina Central divisioonaan, heidän lähimmille aikavyöhykkeilleen. Eli 1-2 tunnin aikaerojen sisälle, mahdollisille 1-2 playoffs-kierroksille. Mutta perkele juuri sinä aikana piti pelata tuota 1 vs. 8 systeemiä, josta Detroit kärsi aivan helvetisti, jouduttuaan Pacific-jengiä vastaan pleijareissa jo 1.kiekalta, jotain Ankkoja tai Särkiä vastaan ja kenties tokaltakin ja vielä 3.kiekalta samaa kierrettä jatkaen.
Sitten oli lähinnä helpotus päästä finaaleihin idän jengiä vastaan omalle aikavyöhykkeelle.
Nykyään tällaistä epäurheilullista päivärytmi-sekotus-valvotus-kusetus-systeemiä ei onneksi ole enää niin pahana versiona ole saatavilla, kun itään saatiin 16 jengiä samalle aikavyöhykkeelle. On täysin sama miten nuo jengit pelaavat keskenään. 1 vs. 8 ehdottomasti, kuten Crosby ehdottaa. Divari-banneri kattoon runkosarjapisteiden mukaan, jos joku semmoinen viiri pitää vielä jollekin tarjota.
Ja lännessäkin, kun on laajennettu sinnepäin, nyt on kaikki 2 tunnin aikavyöhykkeen sisällä. Nämä paluuaikataulut playoff-sarja lentojen jälkeen yms. on siedettävämmissä rajoissa. Kompromissi ottelun alkamisajankin suhteen voidaan vetää yhteen tuntiin, kun molempi tulee vastaan.
Divari-systeemi voisi toimia lännessä, mutta idässä se on aivan turha. Tasapuolisuuden vuoksi molemmista pois, kiitos.
Viimeksi muokattu: