Donald "Krasnov" Trumpin paluu Yhdysvaltain presidentiksi 2025 on johtanut jo tapahtumaketjuun, jotka uhkaavat Yhdysvaltain ja sen liittolaisten pitkäaikaisia suhteita. Trumpin puheista ja teoista välittyvät suunnitelmat hylätä perinteiset liittolaiset kuten Euroopan unioni, Kanada, Meksiko, Australia ja Yhdistynyt kuningaskunta on strategisesti erittäin kyseenalaista. Nämä maat ovat muodostaneet yhdessä merkittävän taloudellisen ja sotilaallisen voiman, joka on ollut keskeinen Yhdysvaltain ulkopolitiikassa aina toisen maailmansodan jälkeen.
Erityisen huolestuttavaa on Trumpin viimeaikainen päätös lopettaa Ukrainan tukeminen ja lähentyä muutenkin Venäjää ja tämä Oranssin linjaus onkin herättänyt kansainvälistä kritiikkiä ja epäilyksiä sen tehokkuudesta rauhan saavuttamiseksi Ukrainassa. Välikommenttina kaikkihan aina haluavat rauhaa, niin halusi myös Hitler, ei tosin niillä ehdoilla kun lopulta rauha tuli.
Suomen ulkoministeri Elina Valtonen on ilmaissut aiheellisesti omat epäilyksensä siitä, ettei tämä käänne Yhdysvaltain politiikassa tuo rauhaa Ukrainaan. Hän on myös ilmaissut huolensa siitä, että Yhdysvaltain mahdollinen päätös keskeyttää kyberoperaatiot Venäjää vastaan neuvottelujen aikana saattaa asettaa liiallista painetta Ukrainalle samalla kun Trumpin USA myötäilee lausunnoissaan ja teoissaan Venäjää.
Trumpin aggressiivinen protektionismi ja kauppasodat ovat myös haitallisia Yhdysvaltain taloudelle, ei suinkaan talouden etu. Oranssin ensimmäisellä kaudellaan aloittama kauppasota Kiinan kanssa aiheutti jo merkittäviä taloudellisia menetyksiä amerikkalaisille yrityksille ja kuluttajille. Nyt kun Trump on laajentanut kauppasotaa myös Kanadaan ja kohta myös EU:hun, niin tämä on paitsi erityisen huolestuttavaa, niin myös omaan jalkaan ampumista, sillä Kanada ja EU ovat Yhdysvaltain suurimpia kauppakumppaneita.
Kauppasota ei vahvista Yhdysvaltain taloutta millään tavalla vaan se eristää maan kansainvälisestä kaupasta ja aiheuttaa hintojen nousua myös kotimarkkinoilla. Trumpin suunnittelemat tullit tulevat johtamaan mitä todennäköisimmin laajaan inflaatioon, työpaikkojen menetyksiin ja USAn heikentyneeseen kilpailukykyyn.
Trumpin myötämielisyys Venäjää kohtaan on oma tarinansa ja tämä onkin herättänyt pieniä, mutta kokoajan voimkstuvia kysymyksiä hänen yhteyksistään entiseen KGB:hen ja nykyiseen FSB:hen. Oranssin ensimmäisellä kaudellahan nähtiin skandaaleja liittyen Venäjän vaikutusyrityksiin ja Trumpin haluttomuuteen kritisoida presidentti Vladimir Putinia. Trumpin pitkäaikaisessa lähipiirissä on ollut henkilöitä, joilla on tiettävästi yhteyksiä Neuvostoliiton KGB:hen ja Venäjän FSB:hen.
Mm. Trumpin entinen kampanjapäällikkö Paul Manafort työskenteli venäläismielisten oligarkkien kanssa, ja useat Trumpin lähipiiriin kuuluneet henkilöt ovat olleet Yhdysvaltain tiedustelupalveluiden tutkinnan kohteena aiemmin, nyt toki DT pyrkinyt nämä tutkintahaarat lopettamaan. Trumpin muut liiketoimet ja rahoitusjärjestelyt Venäjän kanssa ovat toki herättäneet kysymyksiä jo vuosikymmenten ajan, muttei toki suoranaisesta maanpetturuudesta.
Mikäli Trump todella hylkää läntiset liittolaiset ja lähentyy isomman Venäjää, niin kyseessä ei ole pelkkä politiikan muutos, vaan se on suuri strateginen virhe, jonka seuraukset tuntuisivat Yhdysvalloissa ja koko maailmassa vielä vuosikymmeniä. Tähän samaan linkittynee halu omia ja kontrolloida Grönlanti, aiemmin jopa absurdit skenaariot on nyt jopa pohdinnan piirissä. Mitä jos Trump vetää USAn NATOsta ja Grönlanti halut pysyy? Tuorein lausunto tavalla tai toisella saamme sen, voi viitata pahaenteiseen tai sitten on yksi Oranssin lukuisista sammakoista jota suusta pääsee.
Silti tässä maailmantilanteessa ei edes sitä vaihtoehtoa voi sulkea pois, että USA todellakin lähtee NATOsta, tiivistää entisestään suhteita Venäjään. Poistaa pakotteet ja aloittaa avoimen kaupan sekä ottaa aseellisesti Gröönlannin haltuun. Täysin absurdia tämä on edes kirjoittaa, mutta silti mahdollinen joskin vielä onneksi epätodennäköinen skenaario jopa Trumpin kanssa
Positiivisimpia asioita taas voi olla, jos kun mineraalisopimus Ukrainan kanssa saadaankin maaliin. Vielä ei taida maalissa olla, vaikka mm Reuters taisi jo niin uutisoidakin. Mineraalisopimus ilman turvatakuita ei olisi paras vaihtoehto, mutta toisaalta osaltaan sitouttaisi USAa Ukrainaan. Kuten aiemminkin sanottua, suurinosa noista mineraaleista sijaitsee itäisessä Ukrainassa joka osittain Venäjän hallussa ja mikäli Trump ja USA haluaisi hyötyä täysimääräisesti mineraaleista se tarkoittaa sitä, että Venäjä pitäisi puskea pois sieltä itäisestä Ukrainasta.
Niin kauan kun sopimus ei ole virallisesti kirjoitetti, pelkään rehellisesti Trumpin kanssa myös sitä skenaariota, että tekee vastaavan sopimuksen Venäjän ja Putinin kanssa ja tätä tukisi tuo päätös lopettaa Ukrainan aseellinen sekä humanatäärinen tuki.
Mielenkiintoisia ja pelottavia aikoja osaltaan eletään. Ainiin alle linkki Ylen ihan mielenkiintoiseen tuotokseen
Steelen asiakirjat, jotka Britannian MI6:n Venäjä-osastoa johtanut Christopher Steele keräsi Trumpin suhteista Venäjään paljastavat karulla tavalla, miten sekä Neuvostoliiton KGB että Venäjän FSB hyödynsivät hänen heikkouksiaan kylmäpäisesti. Steele väittää, että Trump lahjoi venäläisiä...
areena.yle.fi