Seniili, siis vanhuudenhöperö, dementikko. Jaa, en ole alan asiantuntija, joten en voi antaa kliinistä arviota Trumpista. Johan hän itse pari vuotta sitten kehui selviytyneensä erittäin hyvin muistitestistä, jota hän tosin piti älykkyystestinä. Jos nyt maallikkona asiaa kommentoisi, niin tyyppi jolta riittää aikaa vaikkapa "pinssi" Harryn onnetonta avioliittoa kommentoimaan, ei nähdäkseni kärsi seniiliydestä. Sen ohella, että luo uutta maailmanjärjestystä ja hamuaa kaikkia maailman rikkauksia itselleen.
Viriili pikemminkin. Mutta sen lisäksi ansaitsee muita nimityksiä, jotka eivät ole kovin arvostavia, liittyen enemmän moraaliseen puoleen ja hulluihin ideoihin plus erittäin suureen tietämättömyyteen. Mutta tietohan on hänelle vain painolastia. Mary L. Trump on ihan asiantuntija kommentoimaan setänsä henkistä tilaa. Näitä kommentteja löytyy helposti netistä.
Kykeneekö seniili tällaiseen? :
Trump väläytti jättidiiliä Ukrainan kanssa – tästä on kyse
Tämä hyvinkin rationaalista politiikkaa, hyvä analyysi Trumpin toimista. Ukrainan rikkauksia haluavat monet, mutta aloite näistä neuvotteluihin on tullut Ukrainan puolelta. Joo, ei noudata mitään käytöksen kultaisen kirjan logiikkaa. Erittäin alastonta ja kylmää valtapolitiikkaa. Mutta jos Ukraina saa haluamansa ja Trump haluamansa, kyseessä on diili. Pakkotilanteessa tehty, kyllä.