Yhdysvaltain presidentti Donald J. Trump

  • 3 961 227
  • 26 359

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Joo. Trump pakottaa Ukrainan rauhaan uhkailemalla, että jenkkien tuki loppuu. Trump pakottaa Putinin rauhaan uhkailemalla, että tuki ei lopu (?). Ehkä. Tai sitten Trump vaan antaa Venäjän vallata Ukrainan. Kuka tietää.

Muistaakseni Risto E. J. Penttilä totesi joskus kuukausia sitten, että jos Trump valitaan, Ukraina ja Venäjä voivat saada tarjouksen. Ukrainaa uhataan aseavun lopettamisella ja Venäjää Ukrainan aseavun moninkertaistamisella.

Aika näyttää. Trumpin ulkokehällä ellei jopa sisäkehällä on vaikutusvaltaista väkeä, jotka antavat mielellään Ukrainan Venäjälle. Tähän tuskin Trump lähtee, mutta aluemenetyksiä on varmasti tiedossa, jos jonkinlainen rauha tulee.
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
On kyllä totta että huomattava osa yritysmaailmaa (eivät sentään kaikki yritykset) toteutti päästövähennyksiä jo Trumpin edellisen tempauksen aikana eikä nytkään ole olemassa lakia jolla hän voisi estää samaa toistumasta.
Kyse on siis siitä, että yksittäinen yritys toteuttaa vapaaehtoisesti omalta osaltaan päästövähennyksiä, piittaamatta Trumpin puheista.
Trump on myös jo nyt tehnyt määräyksen jolla estetään merellä tapahtuvien tuulivoimaloiden rakentaminen ja hän on myös sanonut aikovansa poistaa kaikki tuulivoiman veroedut. Eli vaikka yritykset pyrkisivät vähentämään päästöjä niin ilmeisesti Trump aikoo saattaa energiantuotannon painopisteen pois uusiutuvista.


 

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Minä kyllä käsitin niin, että ennalta ehkäisy oli toimi suojella perheenjäseniä mahdollisilta tekaistuilta syytteiltä, joita voi tulla kostona Trumpin porukalta.
Juuri näin, sitä juuri tarkoitin että kertoo maan tilasta, ja Trumphan on itse uhannut näitä syytteitä nostaa. Tietysti tuo antaisi mahdollisuuden myös armahtaa kavereita myös tapauksessa, jossa oikeasti olisi lakia rikottu ja syytteet tulossa, mutta ei tosiaan taida tuosta olla nyt kyse. Bidenhan armahti samalla myös mm. Faucin, ettei Trump nosta häntä vastaan syytteitä korona-toimista.
 

adolf

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat & Haminan Palloilijat
Teki Trump sitten ihan mitä hyvänsä, niin semmoisessa asennossa tämä maailma ja Ukraina ei sentään ole, että Venäjä kykenisi koko Ukrainan valtaamaan.

Mutta ihan positiivista tuulahdusta tuossa Trumpin ensimmäisessä lausunnossa, että Putin tuhoaa Venäjää tällä sodallaan. Heittää palloa Kremlin suuntaan. Se että Venäjä ei ole nyt se joka sanelee mitä tehdään, niin näin juuri on hyvä nyt toimiakin. Minun pahin pelkoni oli se, että Trump hyväksyy kaiken, mitä Putin keksii ehdottaa ja menee täysin Kremlin talutusnuorassa.
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
Vielä kun jättäisivät naiset rauhaan, eivätkä pakottaisi nuoria naisopiskelijoita jakamaan pukuhuoneita miesten kanssa, niin kaikki asiat olisivat hyvin.

Hänen ulostulonsa puhuvat sen puolesta, että biologisen sukupuolen käsite säilytetään ja sukupuoli olisi biologinen käsite, jossa on nainen ja mies. Nähdäkseni tämä lähestymistapa on tieteellisesti kestävämmällä pohjalla kuin se, jossa biologiset sukupuolet ja niiden eroavaisuudet heitettäisiin romukoppaan, ja sukupuolesta tehtäisiin asia, joka päätetään itse ja vaihdetaan jos siltä tuntuu.
Eli jotenkin näin? Onneksi mennään kromosomitasolle kun päätetään kuka pääsee mihinkin pukuhuoneeseen tai vessaan niin ei tule vahingossakaan epäselvyyksiä.
 

Liitteet

  • FB_IMG_1734451176586.jpg
    FB_IMG_1734451176586.jpg
    81,2 KB · kertaa luettu: 298

Uuhis #97

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, LA Kings, , Newcastle United
Media keskittyy kohisemaan (aiheellisesti) Trumpin hullutuksista.

Mutta eipä siellä edellinenkään presidentti ihan pelkästään kansaa keskittynyt palvelemaan. Eilen, 20 minuuttia ennen kuin Donald Trump vannoi virkavalansa, Joe Biden armahti viisi perheenjäsentään.

Siellä annettiin samat muun muassa Anthony Faucille ja 6. Päivän kapinaa tutkineille, eli joku voisi sanoa että kyse on ennaltaehkäisevästä toimesta MAGA/Project2025-hullujen ideoita vastaan.
 

magnum37

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tulevaisuuden Sport
Trumpilla näköjään jo Suomen asemakin pyörii mielessä ja laskeskelee päässään mitä kannattaa meidän kanssa tehdä. Otetaanko omaksi vai myydäänkö Putlerille. Freudilainen lipsahdus?-)

Toimittaja esittänyt kysymyksen Grönlannista, ja Trump kuuli kysymyksen olevan Suomesta.


Torille?
 

IceWalker

Jäsen
Suosikkijoukkue
HJK, K-Kissat, PiTa
Käsittämätontä että media ja jotkut ihmiset puhuvat Trumpista diktaattorina?! Hänethän valittuin ylivoimaisesti vapaissa vaaleissa presidentiksi…
No kyllähän se toinen kahjokin aikoinaan tuli sellaiseksi ihan vaalien ja muutenkin demokraattisen prosessin kautta. Jonka jälkeen ei vaaleja tarvittu.

Pahimmillaan USA:sta kehittyy hyvin autoritäärisesti johdettu maa. Vastustus on tosin kovaa ja siksi kehitystä siihen suuntaan on vaikea ennakoida tarkkaan. Trumpin ikä saattaa asettua rasitteeksi tässä prosessissa. Huomattavaa esimerkiksi on, että muutama sellainen miljardööri, jolla on somekanavia omistuksessa, tukee Trumpia. X, FB tai vaikkapa Washington Post ovat ystävien hallussa. Mahdollisuus propagandan levittämiseen ovat aika hyvät.

Autoritäärisuuden kehittymiseen tarvitaan paljon muutakin, kansansuosion pitäisi nousta ennennäkemättömiin lukuihin. Talouden pitäisi todella kukoistaa. Välivaalit voittaa satanolla tyyliin. Trump voi tehdä joitakin asioita, kuten maahanmuuttajien karkotuksia ja saada suurta kannatusta toimilleen. Minkään historian tapahtuman tai ilmiön ei tietenkään tarvitse toistua täsmälleen samanlaisena. Olisi aika helppo tunnistaa Trump paraatiunivormuissa muiden tyrannien tapaan.

Paljon vaikeampaa on tilanne, jossa Trump saa kansalta sellaisen luottamuksen toimilleen, että hän voi käytännössä tehdä lähes mitä tahansa kotona tai ulkomailla ilman kansan vastustusta. Olipa sitten muodollisesti diktaattori tai jonkin sortin itsevaltias, tällaisesta vapaudesta ei mitään hyvää seuraa. USA voi muodollisesti säilyttää kaikki demokratian tuntomerkit ja olla silti kokonaan Trumpin hallinnassa.
 

Mojo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Buli
Orpolta ihan fiksua kommenttia Trumpista niin Euroopan puolustuksen suhteen kuin muutenkin. Tälläkin palstalla on piirrelty hyvin paljon niitä kaikkein pahimpia skenaarioita, mutta kannattaa pitää jäitä hatussa ja katsella rauhassa mihin suuntaan ne varsinaiset teot alkavat menemään.

Joka tapauksessa Euroopan kannattaa ja olisi kannattanut jo aiemmin alkaa kantamaan enemmän vastuuta oman mantereen turvallisuudesta. Ei se voi olla ikuisesti niin, että aina odotetaan USA:n tulevan pelastamaan, koska itse on jätetty asioita tekemättä.

– Me ymmärrämme hyvin Trumpin näkemyksen siitä, että Euroopan on kannettava enemmän vastuuta omasta turvallisuudestaan, Orpo sanoi puheessaan.

– Tämä viesti oli hänellä 2018. Voi kunpa olisimme silloin Euroopassa kaikki uskoneet sen, että käytetään kaksi prosenttia bruttokansantuotteesta puolustukseen. Sillä olisi voinut olla suuria vaikutuksia Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan. Viesti on sama ehkä kovemmilla vaateilla, mutta me ymmärrämme sen, Orpo jatkoi.

Orpo kehotti arvioimaan isoa kuvaa ja tekoja sen sijaan, että Trumpin yksittäisten heittojen perässä juostaisiin pää kolmantena jalkana. Orpo painotti Yhdysvaltojen olevan Euroopan keskeisin liittolainen.

– Hän puhuu paljon ja värikkäästi tavalla, johon emme ole välttämättä tottuneet. Ei provosoiduta.
 

Derrick

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Kohtuullisen isoa imago riskiä ottavat nuo Musk, Cook, Zuckerberg, Bezos, Google pomo ja TikTok pomo esiintyessään Trumpin liittolaisina, toki Trumpilla on kannattajansa mutta sitten on niitä jotka eivät kannata ja ehkä sitten miettivät omaa ostokäyttätymistä jatkossa tarkemmin, heidän edustamilleen tuotteille on kuitenkin miltei kaikille vaihtoehtoja, parempiakin.
 

chauron

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalaiset NHL:ssä ja Liiga
Kohtuullisen isoa imago riskiä ottavat nuo Musk, Cook, Zuckerberg, Bezos, Google pomo ja TikTok pomo esiintyessään Trumpin liittolaisina, toki Trumpilla on kannattajansa mutta sitten on niitä jotka eivät kannata ja ehkä sitten miettivät omaa ostokäyttätymistä jatkossa tarkemmin, heidän edustamilleen tuotteille on kuitenkin miltei kaikille vaihtoehtoja, parempiakin.

Siellä on konsulttitoimistot kuten KPMG tehneet tuhansien analyytikkojen kanssa riskianalyysia ja päätyneet että ehdottomasti kannattaa hypätä Trumpin kelkkaan
 

Varis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, KiVa, EK65
Tämä ei ole nyt ollenkaan hyvä homma.

Trumpilla on jo hallussaan X ja hän on tekemässä TikTokin kanssa "diiliä", mitä ikinä se tarkoittaakaan. Ilmeisesti myös Zuckerberg on laskenut osakekurssin nousevan enemmän MAGA-puolelle hyppäämällä, joten siellä on rebuilla sosiaalisen median värisuora hallussaan. Jenkeissä on raportoitu useita tapauksia, jossa Facebook-käyttäjille on ilmestynyt tykkäyksiä Trumpin ja Vancen sivuille, vaikka käyttäjät itse eivät ole sitä tehneet.

Sosiaalinen media on ollut isossa roolissa Trumpin molemmissa vaalivoitoissa, joten siellä on tajuttu algoritmien tarjoamat mahdollisuudet vaikuttaa äänestäjiin. Jos toinen puolue blokataan kokonaan pois, voi olla aika hankala kilpailla tulevissakaan vaaleissa voitosta.

Tämä kaikki tapahtui niin nopeasti ja koordinoidusti, että se on selkeästi osa isompaa suunnitelmaa. Seuraavaksi perinteisen median kimppuun? Alamäki kohti demokratian alasajoa on hyvässä vauhdissa.
 

chauron

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalaiset NHL:ssä ja Liiga

Trump jäädytti ensitöikseen Yhdysvaltojen ulkomaanavun 90 päivän ajaksi "tarkastelua" varten. Tämähän tarkoittaa sitä, että pitkän linjan liittolaiset, kuten Israel, Egypti tai Jordania saavat rahaa tavalliseen tapaan, mutta esimerkiksi Ukrainan osalta rahahanat menevät kiinni (poislukien tietenkin ne paketit, jotka Bidenin hallinto ehti myöntää).

Uskoikohan kukaan muu kuin Risto EJ Penttilä ja pari jatkiksen puhuvaa päätä siihen, etteikö Trump lopettaisi Ukrainan tukemista?

Ukrainan sota on Euroopassa, Venäjä uhkaa Eurooppaa, ehdottomasti se jonka pitää ottaa tästä vastuuta on Eurooppa. Tämä olisi pitänyt tajuta jo kauan sitten koska asia on noin yksinkertainen. Jos ei oteta, ollaan toisella puolen maailmaa olevan maan armoilla.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Tämä kaikki tapahtui niin nopeasti ja koordinoidusti, että se on selkeästi osa isompaa suunnitelmaa. Seuraavaksi perinteisen median kimppuun? Alamäki kohti demokratian alasajoa on hyvässä vauhdissa.

Joo. Todellisuudessa Meta ilmoitti olevansa tietoinen hakuongelmasta ja korjaavansa sitä.
 

TAM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers
Kohtuullisen isoa imago riskiä ottavat nuo Musk, Cook, Zuckerberg, Bezos, Google pomo ja TikTok pomo esiintyessään Trumpin liittolaisina, toki Trumpilla on kannattajansa mutta sitten on niitä jotka eivät kannata ja ehkä sitten miettivät omaa ostokäyttätymistä jatkossa tarkemmin, heidän edustamilleen tuotteille on kuitenkin miltei kaikille vaihtoehtoja, parempiakin.
Veikkaan että ei tämä tule vaikuttamaan kyseisten herrojen bisneksiin. Ainakaan siis häiritsevästi. Oman mielikuvan mukaan aika pieniä vaikutuksia on kuluttajien tekemillä "protesteilla" eri toimijoita kohtaan. Kotimaassakin Kärkkäisellä taitaa kauppa käydä kivasti. Ja Teboililla riittää tankkaajia.

Esimerkiksi somepuolella Metalla on niin iso asema, etten tiedä edes mihin käyttäjät sieltä vaihtaisivat jos jotain korvaavaa hakisivat tilalle. Ja taitaa X:kin porskuttaa kuten ennen.
Kaupallisia satelliitteja kuskaa kiertoradalle SpaceX:n lisäksi kohta Bezosin Blue Origin ja aika vähän taitaa näille olla kilpailijoita. Siis yksityisellä puolella ainakaan.
Teslan markkina-asema on todella vahva eikä kai siinäkään mitään isompaa muutosta ole näköpiirissä.

Noh, ihan mutuilua toki omalta osaltani, mutta oletan että nämä mainitut kaverit eivät ainakaan häviä tällä Trumpin kelkkaan hyppäämisellä.
 

Kiekkonarri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, New Jersey Devils
Joo. Todellisuudessa Meta ilmoitti olevansa tietoinen hakuongelmasta ja korjaavansa sitä.
Itse kokeilin noita hakusanoja aiemmin päivällä (hashtagilla) ja tuntia myöhemmin toimivat uudestaan. Toki, somen voima on niin valtava, että halutessaan nämä voisivat oikeasti ohjata keskustelua haluamaansa suuntaan, mutta ryhtyvätkö siihen? Vaihtoehto mediaa on kuitenkin paljon. Bluesky esimerkiksi on kaiketi ihan ok vauhdissa. Halutessaan toki Google, Meta jne. ostavat nuo alta poies. Sensuuri nostaisi päätään annoksittain.

Ajat ovat sellaisia, että jos ei nyt käperrytä kellariin niin todella tarkkaavaisia pitää olla tapahtumista.
 
Joo. Todellisuudessa Meta ilmoitti olevansa tietoinen hakuongelmasta ja korjaavansa sitä.
Jännittävästi tosiaan se "hakuongelma" blokkasi vasemmistolaisia poliitikkoja näkymästä ja sen lisäksi sa myös osan käyttäjistä seuraamaan automaattisesti Trumpia ja Vancea. Onneksi kuitenkin uskoa somejättien hyväntahtoisuuteen ja sananvapausabsolutismiin vielä löytyy.

Oon siltä osin samaa mieltä, että varmaankin tämä oli jokin bugi ja massojen ohjailun ei pitänyt olla ihan noin läpinäkyvää kuin se tänään oli.
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
Ukrainan sota on Euroopassa, Venäjä uhkaa Eurooppaa, ehdottomasti se jonka pitää ottaa tästä vastuuta on Eurooppa. Tämä olisi pitänyt tajuta jo kauan sitten koska asia on noin yksinkertainen. Jos ei oteta, ollaan toisella puolen maailmaa olevan maan armoilla.
Niin pitäisi, mutta mielestäni se ei johda siihen että Trump ei olisi perseestä tehdessään noita päätöksiään. Mikä tuntuu olevan monen puolustus Trumpia kohtaan.
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös