![www.mtvuutiset.fi](https://api.mtvuutiset.fi/graphql/caas/v1/media/share/8404608/d2945c66c0a52cfe7f9529b1856a853e/aop-dollari-rupla.jpg)
Venäjä saattaa pian olla maksukyvytön, arvioi amerikkalainen luottoluokittaja Moody's
Amerikkalaisen luottoluokituslaitoksen Moody'sin mukaan Venäjä on saattanut laiminlyödä velkojensa takaisinmaksua, kun se on yrittänyt hoitaa dollarilainansa ruplilla.
Venäjä vie asian eteenpäin, jos maksukyvyttömyys tulee
Kremlin mukaan länsi on tehnyt Venäjän maksukyvyttömäksi lamauttavilla pakotteillaan.
Tää on kyllä aika hilpeetä. Ensin uhotaan että pakotteilla ei ole mitään vaikutusta, tai oikeastaan tekevät Venäjän vahvemmaksi. Maksukyvyttömyyden uhatessa taas vingutaan että "lännen vika", "itsepä tämän aiheutitte", "johtaa toimenpiteisiin" jne. Mutta tätähän tää on, perussettiä Venäjän kanssa.
Herää vaan kysymys, että miten ihmeessä kukaan enää ikinä voi käydä mitään neuvotteluja tai tehdä sopimuksia Venäjän kanssa, kun kaikki lausunnot on informaatioltaan nollatason mouhoomista. Samoin kuin kaikki teho Venäjän "varoituksista" on eittämättä pudonnut aika nollatasolle, kun käytännössä kaikki muutkin lausunnot on puutaheinää.
Koskahan hoksaavat että joskus pitäis puhua vähän tottakin, että noita puheita ottaisi edes joku tosissaan.