Venäjä hyökkää Ukrainaan

  • 11 835 209
  • 68 499
Suosikkijoukkue
JYP
Kyllä Venäjä näköjään oikeasti vetäytyi tuolta Kiovan ympäristöstä ja Ukraina valtaa alueet takaisin. Vaikea tajuta tätäkin master plania. Ehkä Kremlissä nähdään Valko-Venäjä jo niin epäluotettavana liittolaisena, ettei joukkoja haluta enää pitää tuolla, minne huoltoreitit kulkevat Lukalandian kautta? Tai sitten taistelukyky oli jo mennyt ja nuo alueet olisi menetetty joka tapauksessa?
 

chauron

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalaiset NHL:ssä ja Liiga
Suosikkijoukkue
HIFK
Alan itsekin kallistua Venäjän falseflagin puolelle

Tuossa tulee aikalailla ne omat pointit mitä aamulla mietin esille, tuon lisäksi otetaan esille, että joku nyt sattui olemaan aamuyöllä kamerat valmiina kuvaamaan hyökkäystä.

Yhtä kaikki, siinä on yhteensä 60 km matkaa koptereilla eestaas läpi vihollisen maan, mutta ootellaan nyt.
 

tres11

Jäsen
Suosikkijoukkue
Spåra ja K-Espoo
Alan itsekin kallistua Venäjän falseflagin puolelle

Mulla menee nyt näin: false flag -> ei false flag -> false flag -> ei false flag

edit: @Flonaldo lta hyvät perustelut "asiantuntijan" kommentteihin
 
Viimeksi muokattu:

Salt

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Taistelevat Irlantilaiset & Golden Boys
CNN:llä sanottiin, että venäläiset sotilaat olisivat saaneet säteilyoireita kaivettuaan poteroita Tsernobilin metsissä ja säikähtäneet sitä. Täällähän mainittiinkin, että kuin dillejä voi olla, että tekevät niin niissä metsissä. Eli Kiovan ympäristö alkaa pääsemään eroon venäläisistä ja Tsernobili olisi jo Ukrainan hallussa.
 

MadSpade

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät, Habs
Yhtä kaikki, siinä on yhteensä 60 km matkaa koptereilla eestaas läpi vihollisen maan, mutta ootellaan nyt.
Onhan tuo vähintäänkin erikoista jos kaksi todella suurta kopteria kulkee tuollaisen matkan huomaamatta. Ei mielestäni mahdollista, lensivät sitten kuinka matalla tahansa. V-V oli lopulta alustana suutari, joten noinkohan Belgorodin löpöille keksittiin nerokkaasti muuta käyttöä.
 

L4E

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauma Luk
Yhtä kaikki, siinä on yhteensä 60 km matkaa koptereilla eestaas läpi vihollisen maan, mutta ootellaan nyt.
Tuo ei sinänsä kait ihan mahdoton skenaario olisi ollut. Venäjän viestittely ollut eri puolustushaarojen kanssa ja muutenkin ihan amatööri touhua. Olisivat ihan hyvin voineet luulla ensin omiksi palaaviksi ja sitten omiksi hyökkäämään lähteviksi. Venäläisvalmisteisia koptereita kuitenkin.
 

Uuhis #97

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, LA Kings, , Newcastle United
Itse olen hieman jo odottanut, että milloin Ukraina saa aikaiseksi vastaiskuja. Ajattelin että sieltä lähtee ensimmäisenä kaukopartioita sabotoimaan kriittistä infraa, juurikin noille rajaseuduille. Venäjällä on huoltoreitit, josta toimitetaan ammuksia, ruokaa, polttoainetta. Näiden varrelta löytyy paljon asioita joihin voidaan vaikuttaa.

Tässä moni on ihmetellyt mitä Ukraina hyötyy siitä että riskeeraisi omia resurssejaan iskemällä voissapaistettavien maille. No, tässä on kaksikin selvää sotilaallista syytä:

A) Se jo lainauksessa tavallaan mainittu, eli vaikeutetaan voissapaistettavien huoltotilannetta

B) Pakotetaan voissapaistettavat jatkossa sitomaan resurssejaan kriittisten kohteiden suojelemiseen omilla alueillaan, mikä taas on pois siitä voimasta jota se pystyy käyttämään Ukrainaa vastaan. Ilmeisesti NATOn/USA:n tiedustelu on paljastanut Ukrainalaisille että voissapaistettavat eivät ole juurikaan panostaneet selustansa suojelemiseen omilla alueillaan.
 
F

Flonaldo

Alan itsekin kallistua Venäjän falseflagin puolelle

Mitä helvettiä nyt taas... Sotilasprofessori voi olla sotilashommissaan hyvinkin pätevä, mutta nyt kyllä epäilyttää yleinen ymmärrys tilanteesta.

– Se olisi melko erikoinen ratkaisu Ukrainan näkökulmasta. Olisi hölmöä vaarantaa rauhanneuvottelut käymällä ensi kertaa Venäjän alueelle.
Ei ole mitään rauhanneuvotteluita. Ei ole tulossa mitään rauhaa. Ainoa tapa millä rauha voi tulla, on voima. Tällä hetkellä kummallakaan osapuolella ei ole (oman logiikkansa ja ajattelupohjansa kannalta) järkeä rauhaa solmia - sellaista rauhaa, mihin toinen osapuoli voisi edes teoreettisesti suostua.

– Mielenkiinnolla odotan, miten tämä ratkeaa. Onko kyse ensimmäisestä säröstä Ukrainan julkisuuskuvassa, vai onko taas itäinen karhu taas mellastamassa?
Särö Ukrainan julkisuuskuvassa? Siis erittäin onnistunut, urhea ja jopa hullunrohkea sotilasoperaatio olisi särö? Miten ihmeessä se kenenkään mielestä voisi olla huono asia?

Eri asia sitten jos lähdettäisiin "aunukselle", vallattaisiin Belgorod ja nimettäisiin se Ukrainirodiksi. Mutta sellaista nyt ei ole tapahtumassa.

Venäjän ilmapuolustuksen kertominen tiheäksi kuin muikkuverkko, mistä kukaan ei pääse läpi... Noh, tämä tuntuu menevän samaan kategoriaan kuin näiden samojen asiantuntijoiden kommentit siitä kuinka ylivoimaiset, modernisoidut ja ammattimaiset Venäjän asevoimat valtaavat koko Dneprin itäpuolisen Ukrainan + Kiovan 72 tunnissa.
 

tres11

Jäsen
Suosikkijoukkue
Spåra ja K-Espoo
Sillä ei ole oikeastaan edes väliä että kuka tuon helikopteri-iskun teki. Ukrainan pitäisi vaan todeta: "Väitättekö oikeasti, että olemme lentäneet kahdella helikopterilla edestakaisin vähintään 60 kilometriä teidän ilmatilassa tuhoten öljyvarikon?"
 
Viimeksi muokattu:

matti&teppo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Sillä ei ole oikeastaan edes väliä että kuka tuon helikopteri-iskun teki. Ukrainan pitäisi vaan todeta: "Väitättekö oikeasti, että olemme lentäneet kahdella helikopterilla edestakaisin 60 kilometriä teidän ilmatilassa tuhoten öljyvarikon?"
Täysin samaa mieltä. Eihän slobot nyt voi mitenkään myöntää että Ukraina olisi tuota pystynyt tekemään.

Todella nolo tilanne Venäjälle.
 

tres11

Jäsen
Suosikkijoukkue
Spåra ja K-Espoo
Täysin samaa mieltä. Eihän slobot nyt voi mitenkään myöntää että Ukraina olisi tuota pystynyt tekemään.

Todella nolo tilanne Venäjälle.
Niin, ei tuohon kysymykseen Venäjällä ole antaa heidän kannaltaan yhtään hyvää vastausta...
 

chauron

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalaiset NHL:ssä ja Liiga
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös