/img-s3.ilcdn.fi/97a35931f4cfd58166cde674ff79d8f0ed000ed97689187319dbd1b0a2c19605.jpg)
Milla Arosen murhasta syytetty ex-poikaystävä vapautetaan heti
Käräjäoikeuden mukaan Someron henkirikoksesta syytetyn miehen vangitsemiselle ei ole edellytyksiä.

Meniköhän ihan putkeen tämä keissi?
Aika ilmiselvä tapaushan tuo on, piribodari poikaystävä yritti saada eksältä rahaa ensin maanittelemalla/uhkailemalla ja kun ei onnistunut niin pisti hengiltä ja yritti tyhjentää tilit ja kavaltaa hengettömäksi tekemänsä eksän nimissä varoja muillakin konstein. Toisaalta kun onnistui piilottamaan ruumiin niin hyvin ettei ole löytynyt poliisin tutkittavaksi, niin voi väittää vaikka että uhri sai sydärin ja kuoli ja hän vaan meni paniikkiin ja dumppasi ruumiin roskalavalle alueella x (vaikka oikeasti toki upottanut puukonreikiä täynnä olevan raadon suohon alueella y) eikä tuota väitettä voi lakituvassa ilman todisteita kumotakaan.![]()
Milla Arosen murhasta syytetty ex-poikaystävä vapautetaan heti
Käräjäoikeuden mukaan Someron henkirikoksesta syytetyn miehen vangitsemiselle ei ole edellytyksiä.www.iltalehti.fi
Meniköhän ihan putkeen tämä keissi?
Ihmettelen suuresti, jos tuota ei tuomita tappona.Eiköhän tuo nyt sen aika lailla se maksimin (2 v) tunnustamastaan kuolemantuottamuksesta ja oheisrikoksista kuitenkin 11.6. saa.
Mikä on tietysti hiukan vähänpuoleisesti. Elätellään toivoa, että poliisi seuraa tarkasti miehen tekemisiä lähiviikot ja yrittää saada uusia vihjeitä ruumiin kätköpaikasta ym.
Puolustus tosin väittää ettei motiivina ollut raha, vaan ihan paniikkireaktiona kipaisi ensitöikseen yhdellä nyrkiniskulla kuolleeksi menneen henkilön pankkikortin kanssa näppäilemään (harmillisen väärää) pin-koodia lähimmälle otto-automaatille. Samoin ilmeisesti paniikkireaktioita muut kavallusyritelmät millä pyrki hyötymään kuolleesta henkilöstä.Ihmettelen suuresti, jos tuota ei tuomita tappona.
Motiivina oli raha ja tekijä on tunnutanut lyöneensä Millaa aiheuttaen tämän kuoleman.
Olen noista uutisoiduista jutuista käsittänyt että kuolema olisi tapahtunut tekijän mukaan autossa. Saa olla tehokkaita steroideja syönyt että pystyy autossa istuessaan huitaisemaan yhdellä iskulla kaverilta hengen pois.
Iltalehti kirjoitti:Syytetyn mukaan kaksikolle oli kuitenkin tullut riitaa ajelulla, jonka aikana syytetty yritti urkkia tunnuslukua ja muita tietoja Aroselta. Syytetty kertoi, että auto pysäytettiin ja he molemmat menivät ulos ja huusivat toisilleen. Syytetty kertoi menettäneensä malttinsa ja huitaisseensa kerran Arosta. Syytetty kertoi Arosen kuolleen tässä tilanteessa.
Oikeusvaltion ikäviä (vaikka toki kokonaisuuden kannalta äärimmäisen hyviä ja koko järjestelmää ylläpitäviä) puolia että tuommoiset selvästi syylliset otuksetkin saavat vapauttavan tuomion jos todisteet eivät riitä tuomitsemiseen. Vaikka tämä saisi käräjillä murhatuomion ja passitettaisiin istumaan, kaatuisi tuo viimeistään hovissa ja lopputulemana olisi ainoastaan se että tämä harvinaisen paska ihmisentapainen saisi valtiolta pyttypäivistä korvauksena rahaa enemmän kuin mitä olisi ikinä pystynyt murhaamaltaan ihmiseltä saamaan vaikkei olisi edes kämmännyt tuota osuutta rikoksessaan.
Nyt tais mennä väärään ketjuun?Yhteiskunta on sairas, mutta niin se on täällä meilläkin.
![]()
HS: Lähes puolet törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomituista selvisi ehdollisella
Maksimirangaistuksia ei Helsingin Sanomien selvityksen mukaan annettu viime vuosina lainkaan.www.is.fi
Tällä varmaan viitatataan tRUmpin pedofiilikavereihin? Millaisella miehellä muuten on 5 pedofiilikaveria?Nyt tais mennä väärään ketjuun?
Varmaan katolisella piispalla.Tällä varmaan viitatataan tRUmpin pedofiilikavereihin? Millaisella miehellä muuten on 5 pedofiilikaveria?
Varmaan katolisella piispalla.
Ei oo meillä mitään varaa arvostella USA:ta. Onhan tuo linkitetty Hesarin juttu jotain sellaista ettei edes Filippiinien pressan huumesodan ruumismääriä voi täältä oikeuskäytännön kehitysmaasta edes kommentoida.Nyt tais mennä väärään ketjuun?
Tai sellaisella, jonka kaverillakin on 5 pedofiilikaveria?Varmaan katolisella piispalla.
Miten niin? Miksei kuuluisi tähän ketjuun. Erikoista, että alatte mutkutella katolisilla piispoilla ja Trumpilla.Nyt tais mennä väärään ketjuun?
Tuo oli alunperin Trump ketjussa.Miten niin? Miksei kuuluisi tähän ketjuun. Erikoista, että alatte mutkutella katolisilla piispoilla ja Trumpilla.
Kyllä on. Tosin myös kaverisi on syyllistynyt pankkikortin käyttöehtojen rikkomiseen (joka ei tosin välttämättä ole rikollista, mutta voi johtaa pankkikortin menetykseen), koska on luovuttanut vähintäänkin passiivisesti maksukortin toisen henkilön käyttöön. Oletettavasti hän on nyt kuolettanut vanhat tunnukset ja hankkinut uudet, mutta jos ei ole niin hänen pitäisi nyt äkkiä tehdä se.Eikös olekin Petri tällöin syylistynyt maksuvälinepetokseen?
Auttakaapas Jatkiksen lakimiehet mua tai oikeastaan minun kaveriani.
Kaverini seurusteli "Petrin" (nimi muutettu) kanssa kuukausi sitten. Suhteen aikana Petri sai tietoonsa kaverini pankkikortin tiedot. Nyt kun he ovat eronneet, niin Petri on kaverini pankkikortin avulla maksanut mm. Viaplay-tilausta ilmaan mitään lupaa. Ei ole vielä tiedossa onko hän tehnyt muita nettiostoksia kaverini pankkikortin avulla ilman mitään lupaa. Eikös olekin Petri tällöin syylistynyt maksuvälinepetokseen?
Lisäksi suhteen aikana kaverini lainasi Petrille noin 1500 euroa, jotta Petri pystyisi ostamaan itselleen puhelimen. Tai oikeastaan kaverini maksoi tuon puhelimen osamaksulla, mutta Petri käyttää sitä eikä suostu maksamaan tätä 1500 euroa takaisin vaikka onkin suullisesti luvannut vielä parisuhteen aikana maksaa tuon summan takaisin. Puhelin on siis Petrillä. Onko hän syyllistynyt rikokseen ja jos on niin mihin?
Arvostaisin jos joku auttaisi. Ei ehkä paras ketju tällaiselle keskustelulle, mutta en tiennyt parempaakaan paikkaa missä kysyä.
On kyllä käsittämätön päätös tämä. Toivottavasti valitetaan ja muuttuu. Kaveri taitaa tosiaan olla jo vapaallakin. Eikai siinä tapat jonkun ja upotat roskakoriin niin tämä on lopputulos oikeuden mielestä. Vitun urpot. Ps. Anteeksi kiroilu mutta hivenen menee tunteisiin näiden oikeuden pellejen päätökset.![]()
Milla Arosen surma: Ex-poikaystävä vältti murhatuomion - alle kolme vuotta vankeutta
Milla Arosen murhasta syytetty entinen miesystävä tuomittiin muun muassa törkeästä pahoinpitelystä ja kuolemantuottamuksesta vankeuteen.www.iltalehti.fi
Semmonen oksennus
On kyllä käsittämätön päätös tämä. Toivottavasti valitetaan ja muuttuu. Kaveri taitaa tosiaan olla jo vapaallakin. Eikai siinä tapat jonkun ja upotat roskakoriin niin tämä on lopputulos oikeuden mielestä. Vitun urpot. Ps. Anteeksi kiroilu mutta hivenen menee tunteisiin näiden oikeuden pellejen päätökset.
On kyllä käsittämätön päätös tämä. Toivottavasti valitetaan ja muuttuu. Kaveri taitaa tosiaan olla jo vapaallakin. Eikai siinä tapat jonkun ja upotat roskakoriin niin tämä on lopputulos oikeuden mielestä. Vitun urpot. Ps. Anteeksi kiroilu mutta hivenen menee tunteisiin näiden oikeuden pellejen päätökset.
Aika ilmiselvä tapaushan tuo on, piribodari poikaystävä yritti saada eksältä rahaa ensin maanittelemalla/uhkailemalla ja kun ei onnistunut niin pisti hengiltä ja yritti tyhjentää tilit ja kavaltaa hengettömäksi tekemänsä eksän nimissä varoja muillakin konstein. Toisaalta kun onnistui piilottamaan ruumiin niin hyvin ettei ole löytynyt poliisin tutkittavaksi, niin voi väittää vaikka että uhri sai sydärin ja kuoli ja hän vaan meni paniikkiin ja dumppasi ruumiin roskalavalle alueella x (vaikka oikeasti toki upottanut puukonreikiä täynnä olevan raadon suohon alueella y) eikä tuota väitettä voi lakituvassa ilman todisteita kumotakaan.
Oikeusvaltion ikäviä (vaikka toki kokonaisuuden kannalta äärimmäisen hyviä ja koko järjestelmää ylläpitäviä) puolia että tuommoiset selvästi syylliset otuksetkin saavat vapauttavan tuomion jos todisteet eivät riitä tuomitsemiseen. Vaikka tämä saisi käräjillä murhatuomion ja passitettaisiin istumaan, kaatuisi tuo viimeistään hovissa ja lopputulemana olisi ainoastaan se että tämä harvinaisen paska ihmisentapainen saisi valtiolta pyttypäivistä korvauksena rahaa enemmän kuin mitä olisi ikinä pystynyt murhaamaltaan ihmiseltä saamaan vaikkei olisi edes kämmännyt tuota osuutta rikoksessaan.
Niin. Oikeusvaltiossa taitaa olla mottona että ”ennemmin 10 syyllistä vapaana kuin yksi syytön vankilassa”. Kyllä tuon tietysti on pakko itsekin allekirjoittaa.