YLE kertoo SDP:n sisällä kiehuvan. Entinen kansanedustaja Satu Taavitsainen syyttää SDP:n valtuutettua Jarno Strengelliä seksuaalirikoksesta.
Mikkelissä kritiikki Taavitsaisen toimintatapoja kohtaan on yltynyt sen jälkeen, kun hän syytti puolueensa valtuutettua seksuaalirikoksesta. Osa valtuutetuista on valmiita eroamaan ryhmästä, jos Taavitsainen ei muuta toimintatapojaan.
yle.fi
Kuluneen vuosikymmenen aikana Taavitsainen on ollut osallisena lukuisissa paikallispolitiikan kohuissa. Hän on muun muassa esittänyt korruptiosyytöksiä mielipidekirjoituksessa ja tehnyt aluehallintovirastolle kantelun kaupungin toiminnasta ollessaan itse kaupunginvaltuuston puheenjohtaja.
YLE:n mukaan SDP:n puoluehallitus ja Kaakkois-Suomen piiri pesevät kätensä.
SDP:n puoluehallituksen 1. varapuheenjohtaja ja Kaakkois-Suomen kansanedustaja Niina Malm kertoo, ettei puoluehallituksella tai puoluetoimistolla ole ollut roolia Taavitsaisen ja Strengellin välisen asian käsittelyssä. Mikkelin tilanne on valitettava, mutta koskee yksityishenkilöitä paikallisella tasolla eikä puolueorganisaatio ole siihen osallinen. Tämänkaltaiset tilanteet eivät ole yleisiä, Malm kirjoittaa sähköpostissaan.
SDP:ssä on siis menossa hyvinkin tunnetun entisen kansanedustajan ja edelleen ison äänimäärän keräävän Taavitsaisen avoin syyte seksuaalirikoksista demarivaltuutettua vastaan, mutta puoluehallitusta ja puoluetoimistoa asia ei kiinnosta. Kysehän on yksityishenkilöistä paikallisella tasolla.
On hyvä, että YLE uutisoi asiasta tänään.