Koko asia pitäisi ratkaista niin, että ansiosidonnainen olisi täysin riippumaton kassojen jäsenyydestä, vain työssäolo merkitsisi. Koko kassasysteemi on demareiden ja kommareiden salajuoni ja sen voisi jo lopettaa. Olisi kiva kuulla millä vaikkapa Rinne tuota peruselisi. Luultavasti "vahvat perinteet" ja "kokemus" ynnä muuta järkevää.
Niin, on oikeastaan kaksi järjestelmää jotka tulisi välittömästi purkaa norminpurkutalkoiden hengessä.
Ensimmäinen on kassojen oikeus toimia ansiosidonnaisen portinvartijoina, eli kun eivät käytännössä mitään (5,5 %) ansiosidonnaisen kuluista maksakaan , ei ole millään tavalla perusteltua ylläpitää 29 työttömyyskassaa ja luoda epätasa-arvoa työttömäksi joutuvien välillä.
Kassojen lakkautus, käsittely keskitetyksi yhteen paikkaan ja oikeus ansiosidonnaiseen työttömyyskorvaukseen koskemaan kaikkia työntekijöitä.
Toinen on Työeläkeyhtiöiden lakkautus/fuusiointi siten että jäljellä olisi yksi tai kaksi (julkinen ja yksityinen) yhtiötä. Yhtiöt keräävät lakisääteisiä maksuja käytännössä veroluonteisesti ja maksavat lakisääteisesti sitten eläkekorvauksia. Ainoat erot tulevat sijoituspalveluiden tehokkuudessa. Todellista kilpailua alalla ei luonnollisesti ole, koska maksut sisään ja ulos ovat käytännössä sidottuja lakiin.
Tämä johtaa ja on jo johtanut epäterveeseen tilanteeseen, jossa työeläkeyhtiöt tekevät työeläkkeiden siirtymisen motivoimana hieman korruptiohenkisiä kauppoja sekä ovat nykyään ainoa taho joka kestitsee oikein viimeisen päälle isompien yhtiöiden johtajistoa.
Tähän kun yhdistetään se, että työeläkevaroista 73 % on sijoitettu Suomen ulkopuolelle ja sijoitustoiminnan tuotot eivät ole mitenkään poikkeavan hyviä, en näe että tällä alalla olisi aitoa kilpailua joka puoltaisi 11 eläkeyhtiön olemassaoloa.