Petteri Sihvonen – kiekkomedian virallinen totuus

  • 2 895 145
  • 13 202

Osmo Rapeli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kuusijuhla - Sex Festival
Ei schollin vaan Sihvosen itsensä kirjoittamia: Akateeminen urheilublogi

Juu olen minä tuota ja etenkin PAFia aika aktiivisesti lukenut, mutta juuri kyseisissä teksteissä oli hyvin schollmainen paatos. "Siellä oli jotain ihme tyyppejä", menneiden vuosikymmenten muistelu jne...vain Reagan puuttui.
 
Suosikkijoukkue
Ipa, ipa, ipa, ipaa...
Sihvonen: Kannattaminen on urheilun virhetulkinta. Siinä on ymmärretty urheilun syvin olemus väärin. Sen tähdenhän se urheilukilpailu tahi peli pannaan pystyyn, että se paremmuus selviää ja setvitään.

Sihvonen on tässä rankasti väärässä.. Siis toki yksilönä, henkilönä, hän voi kokea näin, mutta se miksi urheilu on suosittua ja miksi joukkuelajeilla on eniten katsojia perustuu juuri ja vain ja ainoastaan tunne-elämykseen

Kaupallinen urheilu (se urheilu, jonka katsomiseksi täytyy maksaa lipusta) on viihdebisnestä. Viihdebisneksen moottori on ihmisten tunne-elämykset. Ei Jalkapallo tai lätkä eroa tässä mitenkään teatterista, konserteista tai elokuvista.

Vaikka sitten itse olisikin ”kehittynyt” katsojaksi, joka menee peliin viihtymään suorituksen seuraamisesta, on se alkuperäisen kiinnostuksen pohjalla tunne-elämys joka pelissä (pelaamalla tai seuraamalla) on koettu. Katsoja, joka katsoo vain suoritusperusteisesti on samassa asemessa kuin elokuvakuluttaja joka on menettänyt kykynsä nauttia jostain aivottomasta viihdeleffasta ja pystyy enää nauttimaan hyvin ohjatuista, leikatuista, näytellyistä, käsikirjoitutetuista ”oikeista” elokuvista. Tunnistan tämän esim itsessäni, joten olen tietoisesti pyrkinyt ”takaisin juurille” nauttimiaan myös siitä ”aivottomasta actionista” esim.

Lätkässä Sihvosen erikoinen johtopäätelmä on, että mikäli elää tunteella, ei pysty olemaan analyyttinen. Tämä ei pidä paikkaansa missään inhimillisessä toiminnassa. Päätöksenteon suhteen tunnekuohu voi olla analyyttistä mieltä hallinnoiva, se että huutaako sen ”-tin nuija” vai ei, mutta se ei estä ihmiseltä kykyä nähdä tilanne myös analyysin kautta. Näin tunteella lätkää katsova, jolla on ajansaatossa kehittynyt myös analyyttinen näkemys, itse asiassa on se, joka saa eniten irti urheilutapahtumasta.

Me kaikki tällä palstalla olemme näitä ”friikkejä” (ei me muuten tällä notkutas), joille kiakko on isompi asia kuin pelkkä viihdenautinto… mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että kyse on viihteestä. Riippumatta yksilön analyysitasosta.

Jos on menettänyt kokonaan tunnesidonnaisuuden peliin, johon mukaan on lähtenyt nimenomaan tunnepuolen kokemuksien kautta, on myös menettänyt jotain oleellista.

Opettele Petteri nauttimaan tunne-elämyksistä ja kokemaan niitä myös siellä, mihin olet hakeutunut jopa ammattia harjoittamaan.. lätkäkatsomossa.
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Katselin illalla Sihvosen jälkianalyysin Suomi-USA pelistä ja siellä Petteri nosti esiin Jalosen pelitavasta ammattivirheen. Jalosen ammattivirhe on puolustuspelitapa, jossa Suomi puolustaa vain miestä, eikä aluetta ja miestä, kuten kaiki muut kärkijoukkueet. Ongelma ei Petterin mukaan ole vain siinä, ettei meidän peliä pelata nyt ollenkaan, vaan jopa pelaamisen peruskivissä, kuten tavassa pelata peliä, kun vastustajalla on kiekko Suomen alueella. Jopas jotakin, muistan kuinka Jalonen puolusteli Vancouverin olympiakisojen jälkeen mediassa samaa väitettä, että kyllä Suomi pelaa miestä ja aluetta, eikä vain mies miestä vastaan-tavalla. Minustakin nyt ainakin 2012 MM-kisoissa pelataan vain mies miestä-vastaan, eikä tukea saa, jos vastustaja saa voitettua yhden kaksinkamppailun avulla itselleen vapaan reitin kohti Suomen maalia. Kuka vastaa Suomen joukkueen puolustuspelitavan opettamisesta pelaajille. Jukka Jalonen vastaa tietysti kokonaisuudesta, mutta onko Petri Matikaisen tehtävä puolustajien ohjeistus siitä kuinka pelitapaa toteutetaan käytännön tasolla ja yksityiskohtien osalta.
 
Viimeksi muokattu:

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Lähempänä ammattivirhettä on kyllä tuollaisen väitteen esittäjä. Onhan Suomen oman alueen puolustuspelissä ihan selvästi myös aluepelaamisen elementtejä tuplauksineen, paikkavartiointeineen ja "palomiehineen". Ongelmana on ollut se, että on tuplattu vääriä miehiä ja täytetty oma paikka myöhässä. Pohjoisamerikkalaiset joukkueet ajoivat Suomea järjestelmällisesti näihin virheisiin pyörittämällä pitkiä hyökkäyksiä syvältä.

Kyllä minustakin Petterillä lipsuu nyt pahasti syy ja seuraus eli se näkemys, että miksi Suomi pelaa mies miestä vastaan. Syy on osaava vastustaja, joka on lukenut Suomen puolustuksen kehnouden esiin ja nyt hyödyntänyt sen kahdessa pelissä peräkkäin. Onko vain toteutus ontunut pari kertaa, selviää varmaan 17.5 ja siitä eteenpäin.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Lähempänä ammattivirhettä on kyllä tuollaisen väitteen esittäjä. Onhan Suomen oman alueen puolustuspelissä ihan selvästi myös aluepelaamisen elementtejä tuplauksineen, paikkavartiointeineen ja "palomiehineen". Ongelmana on ollut se, että on tuplattu vääriä miehiä ja täytetty oma paikka myöhässä. Pohjoisamerikkalaiset joukkueet ajoivat Suomea järjestelmällisesti näihin virheisiin pyörittämällä pitkiä hyökkäyksiä syvältä.

Pelitapakeskustelussa lähdit sitten 4,5 tuntia tämän kirjoituksesi jälkeen myötäilemään cobolia (sekä Yrjäheikin/Sihvosen kritiikkiä UL:n videoilla) sen suhteen, että Suomi pelasi/pelaa liian mies vastaan mies-voittoista oman alueen puolustuspeliä. Kumpaa mieltä oikeastaan olet? Eli onko Yrjänheikiltä ja Sihvoselta ollut ammattivirhe puuttua UL:n netissä jo Suomen ensimmäisen pelin jälkeen tuohon mies vastaan mies-voittoiseen oman pään puolustukseen?
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Lähempänä ammattivirhettä on kyllä tuollaisen väitteen esittäjä. Onhan Suomen oman alueen puolustuspelissä ihan selvästi myös aluepelaamisen elementtejä tuplauksineen, paikkavartiointeineen ja "palomiehineen". Ongelmana on ollut se, että on tuplattu vääriä miehiä ja täytetty oma paikka myöhässä. Pohjoisamerikkalaiset joukkueet ajoivat Suomea järjestelmällisesti näihin virheisiin pyörittämällä pitkiä hyökkäyksiä syvältä.

Ammattivirhe Jaloselta - "Pakkasen puolella ollaan" | Jääkiekko | Urheilulehti.fi

Yllä on vielä linkki tuohon videoon, jossa Yrjänheikki ja Sihvonen keskustelevat Suomen puolustusalueen puolustuspelaamisesta USA-ottelussa. Mikä videoanalyysissä on ammattivirhettä?
 

TosiFani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Ammattivirhe Jaloselta - "Pakkasen puolella ollaan" | Jääkiekko | Urheilulehti.fi

Yllä on vielä linkki tuohon videoon, jossa Yrjänheikki ja Sihvonen keskustelevat Suomen puolustusalueen puolustuspelaamisesta USA-ottelussa. Mikä videoanalyysissä on ammattivirhettä?

Väittää, että Suomi pelasi pelkästään miespuolustusta, HN on ihan oikeassa.

Väite, että ei pelattu meidän peliä, on toinen ammattivirhe. Suomi pyrki pelaamaan meidän peliä, mutta ei pystynyt siihen vastustajan pelitavan ja omien pelaajien heikon valmistautumisen takia.
 

J.Grönvall

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Newcastle United, Philadelphia Eagles
En oikein ymmärrä, miten voisin asian enää selvemmin ilmaista. Suomi ei suinkaan pelannut pelkkää miestä niin kuin videolla väitetään, vaan mies- ja aluepuolustuksen sekoitusta, jota vain toteutettiin minun ja muutaman muun keskustelijan mielestä nurinkurisesti. Jalosen oman alueen puolustuspelitapa on mies vs mies muutamalla pelinlukuun perustuvalla aluepuolustuselementillä (tuplaukset, paikkavartiointi, sentteri "palomiehenä") höystettynä. Nähdäkseni oikea tapa Kanadaa ja USA:ta vastaan olisi sama sekoitus, mutta toisessa järjestyksessä, eli lähtökohtana aluepuolustus keskustan kautta täyttämällä ja siitä tilanteen mukaan paineistus miehellä miestä vastaan. Jos ajatus ei sanallisessa muodossa aukea, kannattaa katsoa, miten New York Rangers pelaa kiekottomana puolustusalueellaan.

Eikös sillä videolla ihan samaa vaadittu? Puhe oli, että kakkonen ja kolmonen pelaavat liikaa miestä, kun voisivat ottaa etäisyyttä, kääntää rintamasuunnan niin, että näkevät oman miehen ja kiekon jolloin pelaisivat sekä aluetta, että miestä. En minä ainakaan jäänyt siihen mielikuvaan, että siellä olisi puhuttu Suomen pelaavan puhdasta miesvartiointia, vaan että sitä painotetaan liikaa.

Paitsi, että tällöin puolustaminen olisi vähän helpompaa, niin siitä pääsisi myös niihin nopeisiin vastaiskuihin ja yleensä nopeisiin kääntöihin joita kaikki halajavat muutenkin. Nyt jos riiston jälkeen tilanne on, että kaksi tai kolme kaveria on selkä pelille, niin eihän tuosta silloin mitään tule. Ja jos pelaat miestä niin, että tuijotat vain siihen rintaan, niin silloin on aina pitkät ajat selkä pelille.
 

Vaughan

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
mielestäni siinä annettiin ymmärtää Suomen pelaavan pelkkää miestä
Katsoin tuon videon näin jälkiviisastelijan näkäkulmasta (eli yllä olevan keskustelun ennen katsomista lukeneena). Yrjänheikki tulkitsi, että Suomen PAPP perustuu "kolmeen yks vastaan ykköseen." Eli kolme Suomen pelaajaa pelaa hyvin tiukasti miestä. Sen lisäksi on "palomies", ja pelin puolen laituri, jotka pelaavat lähtökohtaisesti aluetta - vaikka viimemainittua ei videolla suoraan ääneen sanottukaan.

Sen sijaan ääneen lausuttiin, että Yrjänheikin ja Sihvosen mielestä vain kiekollista pitäisi ottaa mies miestä vastaan. Muiden tulisi pelata selkeämmin yhdistettyä aluetta ja miesvartiointia, ja olla kauempana "omasta" miehestään. Näin he pystyisivät nopeammin reagoimaan, jos hävitään kaksinkamppailu ja tarvitaan tukea, tai jos syntyy kiekonriisto ja mahdollisuus lähteä nopeaan vastahyökkäykseen.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Katsoin sen vain kerran, joten voi olla, että jäi väärä mielikuva, mutta mielestäni siinä annettiin ymmärtää Suomen pelaavan pelkkää miestä (tuli Heikki Mälkiän valmentamien joukkueiden puolustuspelitapa mieleen).

Lähdit kirjoittamaan ammattivirheestä Johanneksen viestin perusteella. Johannes ei ollut riittävän tarkka siinä, mitä studiossa O-P Yrjänheikki kävi läpi Suomen PAPP:sta. Yrjänheikin esitys oli erinomainen oppitunti siitä, miksi kulmapelin puhdas miesvartiointi on haavoittuvaa silloin, kun miesvartiointi pettää. Esimerkkinä oli USA:n 2-0 maali, jossa molemmat pakit ja sentteri Koivu pelasivat puhdasta miesvartiointia. Miesvartiointi petti kulmassa ja Koivun vartioima Palmieri pääsi tuikkaamaan maalin sen takia, kun Koivu sentterinä pelasi myös miesvartiointia. Yrjänheikki esittikin ratkaisuksi, että toinen pakki ja sentteri pelaisivat irti vartiomistaan pelaajista ns. hieman keskemmällä, jolloin vartioitava pelaaja ei pääse tekemään maalia. Sihvonen otti sitten jyrkemmän kannan siitä, että jatkossa ei voida enää pelata kulmapeliä em. tavalla, koska siinä on vaara maalin syntymiselle miesvartioinnin pettäessä kulmassa. Kannattaa sinunkin katsoa tarkemmin videot, jos alat puhumaan ammattivirheestä eikä tyytyä JA:n nimimerkin kuvaukseen ko. videosta.

Joka tapauksessa, mikäli Urheilulehden analyytikoille sallitaan provosointi jyrkillä ilmauksilla, eiköhän sellainen ole ihan ok sitten näissä keskusteluissakin. "Ammattivirhe" on melko painava sana heiteltäväksi ympäriinsä (tämä lähinnä siffalle, joka odotetusti ryntäsi poliisina puolustamaan Johtavaa).

Onko sinun mielestäsi Suomen valmentajilta ammattivirhe peluuttaa oman pään kulmapelissä kahden puolustajan ja sentterin miesvartiointia? Tästähän on Yrjänheikin ammattimaisessa esityksessä kyse. Sinä heitit Johanneksen viestin perusteella omaan tyypilliseen tapaasi termin ammattivirhe UL:n videoanalyysille. Minä linkitin sinulle ko. UL:n videon nähtäväksi, jotta kävisit katsomassa sen ja kommentoisit sitten tarkemmin, mikä siellä on analysoijan ammattivirhe.

Kannattaa katsoa tuo video vielä senkin takia, kun Yrjänheikki toteaa (eilisen ottelun päätyttyä) siinä täsmälleen Jukka Jalosen tämän päivän sanoin, että Suomi ei pelannut omaa pelitapaansa ollenkaan koko USA-ottelussa. Jalosen mukaan myöskään Kanada-pelin viimeinen 30 minuuttia pelattiin muuten kuin oman pelitavan mukaisesti. Yrjänheikki käy videolla vielä erinomaisesti läpi sen, miten viivelähdöt tulisi pelata, että ne olisivat Meidän Pelin viivelähtöjä.
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Johannes ei ollut riittävän tarkka siinä, mitä studiossa O-P Yrjänheikki kävi läpi Suomen PAPP:sta.

So what. Ne Sihvosen ja OPY:n videot meidän pelistä ovat minusta niiin tylsää lässytystä ja poskettoman pitkiä, että ehkä nukahdin kesken videon. Pahoitteluni, jos siffalle tuli paha mieli aamun viestistäni.
Petterin ja OPY:n kannattaisi mennä jonnekin esittämisen kurssille ja opetella tiivistämään sanomansa n. 5 minuuttiin/peli.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
So what. Ne Sihvosen ja OPY:n videot meidän pelistä ovat minusta niiin tylsää lässytystä ja poskettoman pitkiä, että ehkä nukahdin kesken videon. Pahoitteluni, jos siffalle tuli paha mieli aamun viestistäni.
Petterin ja OPY:n kannattaisi mennä jonnekin esittämisen kurssille ja opetella tiivistämään sanomansa n. 5 minuuttiin/peli.

En minä ole ennenkään pahoittanut mieltäni sinun viesteistäsi. Minusta oli keskustelun kannalta jälleen hyvä asia, kun vetelit tyypilliseen tapaasi hieman asian sivusta viestisi, mihin HN tarttui itse videota katsomatta. Tulipahan sitten itse kunkin (myös minun) katsottua videon erinomainen anti muutamaan kertaan uudelleen. Nuo UL:n TotalScouting-järjestelmän tuottamat analyysit lienevätkin pelistä jo jonkin verran ymmärtäville tarkoitettuja, mutta kyllä niistä voi aloittaa pelin oppimista myös jokainen, jolla on halua perehtyä jääkiekon pelikirjojen sisältöihin. Koko ajan voi oppia lisää jääkiekosta pelinä, mikä ainakin itselleni on erittäin mielenkiintoista.
 

MustatKortit

Jäsen
Suosikkijoukkue
Joel Pohjanpalo ja Aleksi Mustonen
Väite, että ei pelattu meidän peliä, on toinen ammattivirhe. Suomi pyrki pelaamaan meidän peliä, mutta ei pystynyt siihen vastustajan pelitavan ja omien pelaajien heikon valmistautumisen takia.
(boldaus oma)

Olen miettinyt monesti TISMALLEEN SAMAA.

Petteri on keksinyt muuten helvetin hyvän tavan puolustaa suosimaansa tapaa pelata. Jos viivelähtöjen ja kiekkokontrollin kautta pelaamalla ei tulekaan voittoa, niin kyse ei ole lainkaan kiekkokontrollista tai viivelähdöistä !?

edit. moni täälläkin varmaan huomasi, että jopa tämän päivän KAZ-pelissä vastustaja pyrki paineistamaan Suomea omalla alueella ja onnistuikin siinä kohtalaisesti - omaan taitotasoonsa nähden. Taas roiskittiin keskialueelle päättömiä syöttöjä ja on kyllä todellista scheissea jos joku väittää Suomen avauspelin toimineen hyvin EDES tässä matsissa, jossa vastustaja oli monta luokkaa heikompi.
 
Viimeksi muokattu:

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Nuo UL:n TotalScouting-järjestelmän tuottamat analyysit lienevätkin pelistä jo jonkin verran ymmärtäville tarkoitettuja, mutta kyllä niistä voi aloittaa pelin oppimista myös jokainen, jolla on halua perehtyä jääkiekon pelikirjojen sisältöihin. Koko ajan voi oppia lisää jääkiekosta pelinä, mikä ainakin itselleni on erittäin mielenkiintoista.

Totta. Voi asian nähdä myös oppimisena, jos haluaa olla kiltti tekijöille ja "ymmärtää" heidän amatöörivideoidensa tason jotenkin sellaisiksi, että viitsii niitä katsella. OPY ja Sihvonen ovat innokkaaita esiintymisen osalta ja sen mitä haluavat kertoa katsojalle, sitä en kiellä. Se on hyvää.

Oma suositukseni on, että älkää tuhlatko aikaanne UL:n "total scouting"-videoihin. Petteri ja OPY eivät kykene selkokieliseen esittämistapaan ja sisällön osalta se mitä he yrittävät kertoa, jää täysin hämäräksi. Vika lienee puutteellisessa jääkiekon ymmärryksessäni vai onko sittenkään. Itse en käytä niihin enää aikaani, koska se mitä niillä yritetään kertoa, lienee tekijöillekin osittain mysteeri. Minä "nukahdan" kesken n. 15-17 minuutin katselemisen, ei kiitos. OPY ja Sihvonen eivät osaa tiivistää sanomaansa helposti ymmärrettävän tiiviiseen muotoon, siten että videon katselemisen fokukseni säilyisi loppuun saakka.

Päätin jo itse eilen illalla, ennen Suomi-Kazakstan peliä, että UL:n "Total Scouting"-videoita en enää katsele ja en jatkossakaan katso enää yhtään UL:n nettisivujen videota ennen kuin oppivat tiivistämään ne n. 5-8 minuutin mittaisiksi ja miettivät tarkemmin mitä katsojille yritetään videoissa kertoa. Nyt esitetään valtava määrä tietoa, mutta tekijöiden viesti ei tiivisty edes sen jälkeen mihinkään ymmärrettävään sanomaan. Pitää tiivistää, ei rönsyillä. Ostakaa puutarhasakset ja leikatkaa kaikki turha pois videoista. Älä katso sinäkään UL:n nettisivujen "Total Scouting"-videoanalyysejä. Ei kannata tuhlata niiden katsomiseen aikaansa, on suositukseni.
 
Viimeksi muokattu:

TosiFani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
... Nuo UL:n TotalScouting-järjestelmän tuottamat analyysit lienevätkin pelistä jo jonkin verran ymmärtäville tarkoitettuja, mutta kyllä niistä voi aloittaa pelin oppimista myös jokainen, jolla on halua perehtyä jääkiekon pelikirjojen sisältöihin...

TotalScouting-järjestelmä
on vanhaa tavaraa uudessa paketissa, olin pettynyt näiden tilastojen sisältöihin. Jokainen liigaseura tuottaa tuota samaa dataa peleistä, valmentajan tarpeista tietysti lähtien.
 

J.Grönvall

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Newcastle United, Philadelphia Eagles

TotalScouting-järjestelmä
on vanhaa tavaraa uudessa paketissa, olin pettynyt näiden tilastojen sisältöihin. Jokainen liigaseura tuottaa tuota samaa dataa peleistä, valmentajan tarpeista tietysti lähtien.

Ja tämä on merkityksellistä, koska?

Nyt sitä sisältöä käsittääkseni tehdään lukijoille ja muille UL:n sivuston käyttäjille ja näistä suurin osa lienee niitä joille moinen tilastodata on nähtävillä ensimmäistä kertaa ja vielä ihan hyvin selkokielellä purettuna. Niissähän analysoidaan sitä miten Leijonat onnistui omassa pelitavassaan ja sivutaan myös vastustajan otteita. Pääasia on kuitenkin nimenomaan Leijonien pelaamisessa.

Minä pidän videoita oikein hyvänä lisämausteena niille joita kiinnostaa vähän enemmän pureskella otteluiden sisältöä. Ja ihan hyvin ovat onnistuneet paketoimaan otteluita, vaikka tämän palstan muutamille huippukoutseille ja jääkiekkotietäjille ne vaikuttavat ilmeisen köykäisiltä tekeleiltä, joista ei löydy sisältöä edes kaksivuotiaille. Se on tietysti vaikea olla, kun tietää jo kaiken, kyllähän se kanssaihmisten tyhmyys silloin vituttaa. Aina vaan niitä itsestäänselvyyksiä, vaikka jokainen valistunut katsoja toki näki jo pelin aikana kiekonhallintaprosentin ja maalipaikat.

Sellaisen pienen kritiikin poikasen haluan tämän palstan johtaville analyytikoille antaa, että muistakaa ensi kerralla myös kuunnella mitä sillä videolla puhutaan ja antakaa vasta sitten sisällöstä palautetta. Menee paremmin maaliin kun kirjoittaa ensin samasta asiasta.

Toki tämä on minulta tällaisena Sihvosen opetuslapsena vain vaatimaton lisäys tähän ketjuun. Perustanhan näkemykseni jääkiekosta, ja urheilusta yleensä, ainoastaan näihin videoihin sekä kaikkeen mitä Petteri Sihvonen elämässään tekee ja sanoo. Palstamme johtavat analyytikot kuitenkin osannevat suhtautua tähän sopivalla hymähdyksellä.
 

Wäinö#16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Ducks, Red Wings, Griffins
Onko sinun mielestäsi Suomen valmentajilta ammattivirhe peluuttaa oman pään kulmapelissä kahden puolustajan ja sentterin miesvartiointia? Tästähän on Yrjänheikin ammattimaisessa esityksessä kyse. Sinä heitit Johanneksen viestin perusteella omaan tyypilliseen tapaasi termin ammattivirhe UL:n videoanalyysille. Minä linkitin sinulle ko. UL:n videon nähtäväksi, jotta kävisit katsomassa sen ja kommentoisit sitten tarkemmin, mikä siellä on analysoijan ammattivirhe.

Tuo sama ammattivirhe oli räikeästi näkyvissä jo Vancouverissa ja jo silloin Sihvonen otti sen hyvin esiin UL:n videoilla. Ja jossain videossa Jalostakin vähän tentattiin asiasta, mutta kovin koville ei Sihvonen Jalosta asiasta laittanut. Kisojen jälkeen olisikin mielenkiintoista kuulla jonkin ammattitaitoisen toimittajan tenttaavan Jalosta asiasta ja miksi ollaan päädytty puolustuspelitapaan, jota oikeastaan mikään huippujoukkue maailmassa ei käytä. Salibandyssä käytetään jonkin verran aivan puhdasta miesvartiointia tietyissä tilanteissa, mutta luistimilla homma on huomattavasti hankalampaa. Sekin olisi kiinnostava tietää Jalosen suusta, että käytettiinkö samaa sapluunaa myös Bratislavassa vai onko sitä vaihdettu. Itse ajattelisin, että sama sapluuna oli käytössä jo viime vuonna, mutta sen ongelmat eivät vaan tulleet missään vaiheessa näkyviin, kun Suomi ei joutunut samanlaisen jyrän alle kuin Jenkkejä vastaan.

Kaiken kaikkiaan tykkään edelleen tuosta UL:n studiosta, mutta ehkä hivenen voisi tuota tilasto-osuutta tiivistää tai ainakin tulkita niitä tarkemmin tiettyjen pelifilosofisten teemojen kautta. Jännä, että studiossa puhutaan TotalScouting-ohjelmasta ja olisikin jossain vaiheessa hyvä avata tuota tilastointia tarkemmin. Eli mitkä asiat kuuluvat tilastoitaviin ja kuinka se käytännössä toteutetaan.
 

TosiFani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Ja tämä on merkityksellistä, koska?

Nyt sitä sisältöä käsittääkseni tehdään lukijoille ja muille UL:n sivuston käyttäjille ja näistä suurin osa lienee niitä joille moinen tilastodata on nähtävillä ensimmäistä kertaa ja vielä ihan hyvin selkokielellä purettuna...

Tällä palstalla P. Sihvosen markkinointiosaston johtaja, siffa, on mainostanut tämän ohjelman olevan jotain poikkeuksellista SM-liigan tasolla.

...Total Scounting on perusteellista pelianalyysia pelien jälkeen videoilta. Analyysin teko vaatii paljon aikaa ja pelin täydellistä ymmärtämistä. Siihen eivät esim. minun, tavallisen jääkiekkoseuraajan, aika ja kompetenssi riitä...


...Sen verran lisään edelliseen kirjoitukseeni, että Total Scouting lähtötiedot ovat rekisteröitävissä jo pelien aikana. Sen sijaan Total Scoutingin valtavasta tietomäärästä kulloiseenkin käyttötarkoitukseen tarvittavan tiedon analysointi vaatii aikaa ja pelin täydellistä ymmärrystä...


Lainaukset siffan viesteistä tästä ketjusta.

Tuo ohjelma voi olla hyvä ja poikkeuksellinen, mutta se ei näkynyt tuossa videossa. Tavalliselle katsojalle uutta dataa, mutta ammattilaisille ei. En epäile, etteikö ohjelma helpota datan käsittelyä ja analyysia, mutta sitä en tiedä löytyykö sen avulla uutta tietoa.
 

LaTe_Show

Jäsen
Suosikkijoukkue
Colorado Rockies: 1980-1981.
Viimeksi muokattu:

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Ai, tämä olikin vain Kerttulan putiikin leivän leventämiseen tähtäävää keskustelua, poistun. Markkinoikaa ilman osallistumistani ja niinhän te teette.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Oma suositukseni on, että älkää tuhlatko aikaanne UL:n "total scouting"-videoihin. Petteri ja OPY eivät kykene selkokieliseen esittämistapaan ja sisällön osalta se mitä he yrittävät kertoa, jää täysin hämäräksi. Vika lienee puutteellisessa jääkiekon ymmärryksessäni vai onko sittenkään. Itse en käytä niihin enää aikaani, koska se mitä niillä yritetään kertoa, lienee tekijöillekin osittain mysteeri. Minä "nukahdan" kesken n. 15-17 minuutin katselemisen, ei kiitos. OPY ja Sihvonen eivät osaa tiivistää sanomaansa helposti ymmärrettävän tiiviiseen muotoon, siten että videon katselemisen fokukseni säilyisi loppuun saakka.

Mikäli on kiinnostunut jääkiekosta pelinä ja erityisesti jääkiekkovalmentajien pelikirjoista ja jääkiekkopelien pelin virtauksesta, on TotalScouting ainutlaatuinen jääkiekon analyysimenetelmä, jonkalaista ei ole käytössä toista maailmassa. Kyllä minunkin piti paneutua pariin eri kertaan Yrjänheikin ja Sihvosen videoanylyyseihin, ennenkuin pääsin perille, mitä siellä kulloinkin esitetään. Nyt pystyn seuraamaan OPY:n ja PS:n analysointia vaikeuksitta. Olen ymmärtänyt niin, että videoilla esitetään vain murto-osa siitä materiaalista, minkä TotalScouting-järjestelmän kautta saadaan yhdestä pelistä tietoa. Minulle U-studion videoanalyysit ovat jatkumoa sille pelin oppimiselle, mikä alkoi omalta osaltani noin 8 vuotta sitten Urheilulehden ansiosta. Pidän sinun palautettasi arvokkaana U-studion vetäjille, koska kyllähän sinun tasoisesi jääkiekon suurkuluttajan pitäisi pystyä seuraamaan ongelmitta noita Yrjänheikin ja Sihvosen esityksiä.
 

TosiFani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Mikäli on kiinnostunut jääkiekosta pelinä ja erityisesti jääkiekkovalmentajien pelikirjoista ja jääkiekkopelien pelin virtauksesta, on TotalScouting ainutlaatuinen jääkiekon analyysimenetelmä, jonkalaista ei ole käytössä toista maailmassa. Kyllä minunkin piti paneutua pariin eri kertaan Yrjänheikin ja Sihvosen videoanylyyseihin, ennenkuin pääsin perille, mitä siellä kulloinkin esitetään...

Ilmeisesti olet päässyt tutustumaan TotalScouting -ohjelmaan tarkemmin, koska uskallat tehdä näin rajuja väitteitä. Boldattu osuus on kyllä mainospuhetta parhaimmasta päästä, HVM-tilastoija jo monen vuoden takaa ei muka ymmärtäisi näitä videoita.
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Pidän sinun palautettasi arvokkaana U-studion vetäjille, koska kyllähän sinun tasoisesi jääkiekon suurkuluttajan pitäisi pystyä seuraamaan ongelmitta noita Yrjänheikin ja Sihvosen esityksiä.

Jep, 5-8 minuuttia ja keskitytään oleelliseen. Ei käytetä liikaa ei-kansanomaisia sanoja, joita joutuu miettimään katsomisen aikana, jolloin tipahtaa kyydista kokonaan. Ei niitä nyt sentään moneen kertaan jaksa katsoa, jos kerran putoaa kyydistä pois.

Kun käyttää termiä PAPP, niin sen selitys voisi näkyä taustalla, että mitä PAPP tarkoittaa. Ei aina muista kaikkea. Tämä nyt yhtenä esimerkkinä. En käytä päivittäin esim. sanoja diagonaalinen, lateraalinen ja termejä kuten PAPP, esim. silloin, kun keskustelen perheeni kanssa. Ei tuollaiset sanat ole muiden kuin lajifriikkien selkärangassa. Jos tavoitellaan suuria katsojamääriä, niin täytyy ilmaista asiat yksinkertaisella selkokielellä.
 

LaTe_Show

Jäsen
Suosikkijoukkue
Colorado Rockies: 1980-1981.
”Rakas Petsu, minun oli aikoinaan pakko kähveltää Mediapelikirjasi ja kätkeä se Mumman tiluksille halkopinon uumeniin varmistaakseni, että suoritat maisterintutkinnon loppuun. Näin kirkkaasti, miten jääkiekkojournalistiset haaveesi olivat tuhota opintosi. Mutta tässä palautan nyt tämän mediapelikirjasi. Se on hieman rispaantunut, mutta sillä lienee ainakin nostalgista arvoa sinulle.”

Petteri Sihvonen - Johtavan Pelikirja
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Jos joku tekee töitä Kerttulan Total Scouting-yhtiölle tai on yhtiön osakas, niin pyydän, että hän kokee jatkossa olevansa jäävi osallistumaan tähän Petteri Sihvonen ketjun keskusteluun, jos siinä käsitellään Total Scoutingia, eikä enää kommentoi muiden kirjoituksia asiassa. Tämä ei ole moderointia, vaan toivomus, että henkilö itse käsittää asian ja jäävää itsensä, jos sellainen tänne kirjoittaa. En tiedä asiaa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös