Petteri Sihvonen – kiekkomedian virallinen totuus

  • 2 894 736
  • 13 202

Gags

Jäsen
Suosikkijoukkue
Charlestown Chiefs
Ikävä kyllä Petteri Sihvosta ei oteta tällä hetkellä kovinkaan vakavasti kiekkopiireissä.
Jossain ei oteta vakavasti, jossain otetaan sitten taas liiankin vakavasti.

P.Sihvonen on erittäin vaikeasti analysoitava media-/kikekkopersoona. Toisaalta hänen kirjoituksensa/esiintymisensä ovat täysin absurdeja ja yliampuvia ja provosoivia, toisaalta hänen analyysinsa itse pelistä, kun jätetään kaikki henkilökohtaiset vendettat ja muu opportunismi sivuun, ovat poikkeuksellisen täsmällisiä ja paikkansapitäviä.

Valitettavaa näin jääkiekkoilun suurkuluttajana on, että hyvin harvoin enää P.Sihvonen pysyy ns. asian ytimessä, siinä missä hän on hyvä, pelianalyysien tekemisessä.
 

Dieppe

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
P.Sihvonen on erittäin vaikeasti analysoitava media-/kikekkopersoona. Toisaalta hänen kirjoituksensa/esiintymisensä ovat täysin absurdeja ja yliampuvia ja provosoivia, toisaalta hänen analyysinsa itse pelistä, kun jätetään kaikki henkilökohtaiset vendettat ja muu opportunismi sivuun, ovat poikkeuksellisen täsmällisiä ja paikkansapitäviä.

Hyvin kiteytetty. Haluan korostaa etten kuulu niiden Sihvosta kritisoivien joukkoon, jotka väittävät ettei mies ymmärtäisi mitään jääkiekosta. Kyllä hän taktisen puolen kuvioista on hyvin perillä. Sihvonen ei mielestäni ole kuitenkaan kovin hyvä mediapelissä. Kärjistäminen ja jopa provosointi voivat olla käyttökelpoisia tehokeinoja keskustelun herättäjinä. Minun mielipiteeni on ettei pelikirjapetteri hallitse noiden tehokeinojen käyttöä. Liiallinen ärsyttäminen vie keskustelua väärille raiteille ja keskusteluun osallistuu liikaa malttinsa menettäneitä ihmisiä. Surullisena esimerkkinä UL-studion kommenttiosasto, jossa Sihvosen ärsyttämät ihmiset käyvät pää punaisena haukkumassa Petteriä.

Toimittajana työskentely ei myöskään ole pelikirjapetterin vahvuuksia. Toisaalta ymmärrettävää, mutta toisaalta vuosia toimittajana työskennelleenä olisi voinut kuvitella että myös toimittajien koodisto olisi tarttunut puseroon. Enkä tarkoita tällä sitä että hänen tarvitsisi olla kaikkien toimittajakollegoiden kaveri. Jatkuva vieraisiin pöytiin huutelu on kuitenkin tarpeetonta ja syö hänen omaa uskottavuuttaan.
 

mirasane

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Penguins, sympatiat Ässille ja IFK:lle
Ja koko tuo lähtökohta että Tami sanoo suhteiden olen 65-20-15 ei edes tarkoita, että suhteet olisivat nuo, se on vain yksi mielipide tai arvio asiasta jota ei voi mitata.

Siffa on kuitenkin korostanut uskovansa noihin lukuihin myöntänyt, että tuosta valmentajan 15 prosentista kaksi kolmasosaa koskee muuta kuin pelikirjaa. Halusin kysyä tuota asiaa nimenomaan siffalta, koska kun hänkin on kerran myöntänyt, että pelikirja merkitsee lopulta alle viittä prosenttia pelin kokonaisuudesta, niin miksi siitä käytävää keskustelua täytyisi merkittävästi lisätä pelin olennaisempien seikkojen kustannuksella?

Siffa yllättäen ohitti tämän kysymyksen :)
 

msg

Jäsen
Ikävä kyllä Petteri Sihvosta ei oteta tällä hetkellä kovinkaan vakavasti kiekkopiireissä.

Niin kuinka vakavasti voisikaan ottaa sellaista henkilöä, joka julkisuudessa kertoo kuin hän yhdessä Urheilulehden porukan kanssa rakensi tätä Petteri Sihvonen -nimistä hahmoa? Kyseessähän on siis tarkoituksella luotu hahmo, jolla on tietty tehtävä Urheilulehden markkinointistragtegiassa. Jossain alla on sitten se oikea Petteri Sihvonen, joka koutsaa junnuja ja ajelee skootterilla.

Mistä te muut muuten erotatte ne oikeat ja asialliset analyysit ja kommentit niistä markkinointistrategian takia tehdyistä harkituista provokaatioista?

Osaatteko sanoa mikä versio nojaili Louhen kanssa siellä paikallisen baarin pöydässä Tapsan kanssa?
 

dana77

Jäsen
Suosikkijoukkue
vaikea selittää
Mistä te muut muuten erotatte ne oikeat ja asialliset analyysit ja kommentit niistä markkinointistrategian takia tehdyistä harkituista provokaatioista?
Miksi niitä tarvitsisi erottaa toisistaan?

En minä ainakaan ole kiinnostunut siitä että kannattaako Petteri oikeasti itse vaikkapa Harri Rindellin suosimaa karvaustapaa, vaan siitä että mitkä ovat hänen perustelunsa tuolle näkemykselle. Ja vaikka Petteri provomielessä väittäisikin jotain ihan muuta kuin mitä mieltä hän oikeasti on ei tarkoita sitä etteikö lukija voisi olla perustellusti vastakkaista mieltä Petterin kanssa (jolloin hän olisi samaa mieltä provomielessä tehdyn jutun kanssa). Jos jutun perustelut ovat huonot, niin siten jutun lukeminen on ajanhukkaa ja menee samaan kasaan monien muiden kirjoittajien juttujen kanssa.
 

Duvel

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Puuhasteluseura
Halusin kysyä tuota asiaa nimenomaan siffalta, koska kun hänkin on kerran myöntänyt, että pelikirja merkitsee lopulta alle viittä prosenttia pelin kokonaisuudesta, niin miksi siitä käytävää keskustelua täytyisi merkittävästi lisätä pelin olennaisempien seikkojen kustannuksella?

Siffa yllättäen ohitti tämän kysymyksen :)

Ihmeellistä olisi, jos siffa tällaista olisi myöntänyt. Pelikirjahan sisältää kaiken. Suikkkasenkin pelikirjassa lukee, että Kai hankkii pelaajille vaikka uudet tyttöystävät, jos se parantaa joukkueen menestystä.
 

msg

Jäsen
Miksi niitä tarvitsisi erottaa toisistaan?

Eräätkin kirjoittajat tällä palstalla viittavat ko. hahmoon jonkinlaisena pelin johtavana analyytikkona, jolla on hallussaan syvin totuus modernista jääkiekosta. Ja nämä jotkut nimimerkit tuntuvat purematta nielevän kaikki jutut, vaikka onkin aivan selvää, että osa jutuista on tarkoitushakuista ja provokatiivista markkinointihuttua.

Kiinnostaisi vain tietää mistä nämä Petteriin auktoriteettina viittaavat tietävät milloin PS on tosissaan ja milloin puhuu Röngän markkinointistrategia.
 

dana77

Jäsen
Suosikkijoukkue
vaikea selittää
Eräätkin kirjoittajat tällä palstalla viittavat ko. hahmoon jonkinlaisena pelin johtavana analyytikkona, jolla on hallussaan syvin totuus modernista jääkiekosta.
Ovatpa he hassuja. Jos jollain taholla on hallussaan syvin totuus modernista jääkiekosta, niin varmaan se näkyy hänen analyyseistään riippumatta siitä mikä nimi kirjoittajan kohdalla näkyy. Sihvosen jutuissa on joskus paljon hyvääkin, mutta itse en ole nähnyt kenenkään perustelevan näkemyksiään Sihvosen mielipiteittä. Sihvosen perusteita olen nähnyt sitä vastoin käytettävän. Ehkä voit osoittaa jonkun lainauksenkin havainnollistaaksesi tuollaista käytöstä.

Minä en itseasiassa henkilökohtaisesti usko, että mitään yhtä totuutta asiaan on edes olemassa.
 

Wäinö#16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Ducks, Red Wings, Griffins
Jalonen korostaa USA-pelin jälkimainingeissa tunnetta:

- Nyt on päästy sille tunnetasolle, että voidaan voittaa täällä pelejä. Tunnetaso on tärkein, sille pääseminen ei ole helppoa.

Sihvonen on mielestäni toistuvasti vähätellyt tunnetason merkitystä ja toitottanut, että tärkeissä peleissä tunne menee aina tasan ja erot tehdään pelitavalla. Ja vielä jotenkin niin, että kun pelitapa on kunnossa, niin se johtaa samalla myös korkeaan tunnetasoon. Kuluvan MM-turnauksen Tanska-peli osoitti tämän mielestäni lähes perusteettomaksi väitteeksi.

Toki toimiva pelitapa on siellä pohjalla, mutta jotta se pienten marginaalien peleissä saadaan myös käytäntöön, vaatii se jo taitavampaa joukkueen käsittelyä, psykologiaa, motivointia ja johtamista. Tällä hetkellä näyttää, että Jukka Jalonen on hyvällä kehitystiellä myös tällä saralla.
 

kananlento

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Pittsburgh Penguins, ManU, NP Ice Hawks
Jalonen korostaa USA-pelin jälkimainingeissa tunnetta:

- Nyt on päästy sille tunnetasolle, että voidaan voittaa täällä pelejä. Tunnetaso on tärkein, sille pääseminen ei ole helppoa.

Tässä päästään asiaan. Jääkiekossa tunne ja se kuinka sen tunteen kanavoi oikeisiin asioihin kentällä, on monet kerrat tärkeämpi asia kuin pelitapa. Toki pelitapakin pitää olla kunnossa, että menestystä voi tulla mutta tämä keskustelu on viety niin yli, ettei siitä ota enää hullukaan selvää.

Yksikään valmentaja ei mieti että montas viivelähtöä otetaan tähän erään. Ennemminkin pelaajilla on tiedossa, että minkälaisessa tilanteessa peliä käännetään nopeasti ja milloin rauhoitetaan tilannetta. Kaikki ylimääräsiet analyysit ovat turhuutta. Tämä ei tosiaan ole mitään avaruustiedettä, siellä pelataan hei vaan kiekkoa.
 

steepler

Jäsen
Suosikkijoukkue
chelsea, The Ohio State Buckeyes
Tässä päästään asiaan. Jääkiekossa tunne ja se kuinka sen tunteen kanavoi oikeisiin asioihin kentällä, on monet kerrat tärkeämpi asia kuin pelitapa.

Eikö tässä väitteessä ole ristiriita, tai mitä tarkoitat näillä oikeilla asioilla, ovatko ne pelitavasta jotenkin irrallisia asioita vai mitä? Eikö kuitenkin pelitapa lähtökohtaisesti määritä näitä oikeita asioita ja tätä kautta jos tunteella saadaan kanavoitua tekeminen oikeisiin asioihin niin se automaattisesti on myös pelitavan mukaista toimintaa.

Vai mitä katsot että pelitapa määrittää jos ei niitä oikeita asioita? Vai siis onko omassa tulkinnassasi pelitapa aina väärässä ja tunnepohjainen toiminta oikeaa, vai mitä tässä tarkoitetaan, en pysy kyllä mukana tässä ajattelussa.

edit. Niin vai tarkoitetaanko tässä että on tärkeintä saada tunne jotta pystytään sitä pelitapaa noudattamaan, että muuten kuin tunteella se ei ole mahdollista. Tosin tässä tilanteessa on vähän ongelmallista määrittää jompi kumpi selvästi tärkeämmäksi, tai siitä tulee pitkälti sellainen kumpi tuli ensin, kana vai muna, tyyppinen kiistely.
 
Viimeksi muokattu:

kananlento

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Pittsburgh Penguins, ManU, NP Ice Hawks
Tosin tässä tilanteessa on vähän ongelmallista määrittää jompi kumpi selvästi tärkeämmäksi, tai siitä tulee pitkälti sellainen kumpi tuli ensin, kana vai muna, tyyppinen kiistely.

Meinasin koko tekstin deletoida ennen lähetystä, koska arvasin että joku tulee n. 10 kysymyksen kanssa vastaan.

Mutta mutta, ehkä kirjoitin huonosti ajatukseni. Eli pelitapa on toki tärkeä osa peliä, mutta tunne (muiden pelitapaan liittymättömien asioiden joukossa) esittää paljon suurempaa roolia jääkiekossa. Jos joukkue, kuten Tanska näissä kisoissa on todistanut. Saa hurmoksen päälle ja kanavoi sen "apinan raivon" kentällä pelaamiseen, niin se on ihan sama vaikka taktiikkana on lyödä kiekko aina punaisen jälkeen päätyyn. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuten joku jo sanoi, niin yleisellä tasolla ne "oikeat asiat" siellä kaukalossa opitaan joskus C-junnuissa.

jääkiekossa voi pärjätä jos jonkinäköisillä pelitavoilla, jos valmentaja osaa myydä ajatuksensa pelaajilla/osaa psyykata pelaajia sopivasti/joukkuehenki on helvetin hyvä/joukkueeseen sattuu sopivasti taitavia yksilöitä, jotka pystyvät nostamaan muiden tasoa jne jne jne.

Eli missään kohtaa en sanonut, että pelitapa määrittää vääriä asioita. Lähinnä alleviivaan sitä, että nämä pelik**** keskustelut on karannut ihan lapasesta jossain kohtaa.

Mutta jatkakaa toki, ei se minulta mitään pois ole.
 

dana77

Jäsen
Suosikkijoukkue
vaikea selittää
Jos joukkue, kuten Tanska näissä kisoissa on todistanut. Saa hurmoksen päälle ja kanavoi sen "apinan raivon" kentällä pelaamiseen, niin se on ihan sama vaikka taktiikkana on lyödä kiekko aina punaisen jälkeen päätyyn.
Tahdotko sanoa, että Tanskalla ei ole näissä kisoissa hyvin selkeää pelitapaa, jota jokainen pelaaja tarkasti noudattaa vaan siellä ihan vaan tunteella pötkitään?
 

kananlento

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Pittsburgh Penguins, ManU, NP Ice Hawks
Tahdotko sanoa, että Tanskalla ei ole näissä kisoissa hyvin selkeää pelitapaa, jota jokainen pelaaja tarkasti noudattaa vaan siellä ihan vaan tunteella pötkitään?

En, varmasti on taktiikatkin hallussa, mutta ei Tanskassa varmasti ole myöskään keksitty mitään uutta ubertaktiikkaa, jolla yhtäkkiä voitetaan kiekon suurmaita. Siellä on vaan jätkillä itseluottamus kunnossa, kun on huomattu että pärjätään. tämän LISÄKSI on saatu hyvä nippu kasaan, joukkueelle sopiva valmentaja/pelitapa jne jne. Eli jälleen kerran, se pelitapa on vain yksi osa peliä, eikä todellakaan mitään tiedettä.

Tämä on minun mielipiteeni, enkä usko että kukaan viivelähtöjen ja rintamahyökkäyksien laskijoista sitä hyväksyy, joten jätän tämän tähän. Ajattelinpa vain kommentoida, kun itse Jalonenkin asian nosti esille.
 

steepler

Jäsen
Suosikkijoukkue
chelsea, The Ohio State Buckeyes
Kuten joku jo sanoi, niin yleisellä tasolla ne "oikeat asiat" siellä kaukalossa opitaan joskus C-junnuissa.

Niin eikö siellä C-junnuissakin kuitenkin pelitapaasioita opetella, vai mistä nämä oikeat asiat keksitään, niidenhän on pakko olla osa, ainakin jonkun, ajattelemaa pelitapaa.

jääkiekossa voi pärjätä jos jonkinäköisillä pelitavoilla, jos valmentaja osaa myydä ajatuksensa pelaajilla/osaa psyykata pelaajia sopivasti/joukkuehenki on helvetin hyvä/joukkueeseen sattuu sopivasti taitavia yksilöitä, jotka pystyvät nostamaan muiden tasoa jne jne jne.

Se on sitten eri asia jos haluaa keskustella siitä millainen pelitapa on paras, tai että onko joku pelitapa parempi kuin toinen jne. Tämä on kuitenkin asia erikseen. En oikein ymmärrä tälläistä haluaa määritellä mikä on mitenkin tärkeää sellaisessa asiassa jossa useampi asia on välttämättömyys. Siis oikeasti millään pelkällä primitiivisellä tunnereagoinilla tuskin jääkiekossa saadaan mitään aikaan. Tai tavallaan tässä tunnereagoinnissa on myös oltava taustalla pelitapaasiaa, vaikka voitaisiin ajatella että joku valmentaja ei antaisi muita ohjeita kuin reagoida tunteella niin jostain pelaajien on ammennetta silti jääkiekon pelitapatietoa toimintaansa jäällä, muutenhan koko touhu ei välttämättä edes näyttäisi jääkiekolta.

Jukka Jalonen ehkä vähän noissa kommenteissaan yksinkertaistaa, eikä tavallaan tarpeeksi tarkasti määrittele mitä tarkoittaa. Siis tunteella pelaaminen voi myös olla suuri riski jääkiekossa jos se ei kanavoidu pelitapaan. Se voi aiheuttaa esimerkiksi merkittävää kurittomuutta ja muutenkin jo lähtökohtaisesti kun siellä on viisi äijää samaan aikaan kaukalossa niin heillä on pakko olla jollain tasolla käsitys millaista yhteistyötä tekevät. Jos ajatellaan että askiin heitetään mielivaltaisesti viisi eri henkilöä reogoimaan vain omilla tunnereaktiolla niin jos ei ole mitään yhteistyösuunnitelmaa, eli pelitapaa, niin käytännössä se on ihan lottoa millaista pelaamista he pystyvät tuottamaan.

Sami Kapanen Valko-Venäjä pelin jälkeen sanoi että kun noudatettiin pelisysteemiä niin homma toimi, mutta välillä yliyrittämisen, eli tietyn tunnetilan, takia systeemiä ei noudatettu jolloin taas tuli vaikeampaa.
 

Evil

Jäsen
Suosikkijoukkue
Devils, HIFK, Arsenal, Athletic Club de Bilbao
En, varmasti on taktiikatkin hallussa, mutta ei Tanskassa varmasti ole myöskään keksitty mitään uutta ubertaktiikkaa, jolla yhtäkkiä voitetaan kiekon suurmaita. Siellä on vaan jätkillä itseluottamus kunnossa, kun on huomattu että pärjätään. tämän LISÄKSI on saatu hyvä nippu kasaan, joukkueelle sopiva valmentaja/pelitapa jne jne. Eli jälleen kerran, se pelitapa on vain yksi osa peliä, eikä todellakaan mitään tiedettä.
Tanska tekee enemmän maaleja kuin vastustaja. Usein se riittää.
 

mjr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkueet
Sami Kapanen Valko-Venäjä pelin jälkeen sanoi että kun noudatettiin pelisysteemiä niin homma toimi, mutta välillä yliyrittämisen, eli tietyn tunnetilan, takia systeemiä ei noudatettu jolloin taas tuli vaikeampaa.

QED. Tietysti on pelitapa ja joukkueelle kuin joukkueelle on itsemurha luistaa siitä ja alkaa sooloilemaan. Tähän valmentajan antamaan pelitaktiikkaan sitoutumiseen tarvitaan sellaisia tunnetiloja kuin kurinalaisuus, luottamus, motivoituneisuus ja usko pelitavan toimivuuteen. Tämän lisäksi tietysti edellytetään tiettyjä teknisiä ja fyysisiä taitoja - esim. pelitapa, joka edellyttää luovaa ja nopeaa kiekollista peliä puolustajilta, ei todennäköisesti toimi jos joukkueen takalinjoilla on seitsemän puukättä.
 

peruspata

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Pesäkarhut, UP-V, FT Ulvila, Karhut
MM-kisojen aikaan on nyt moitittu studiossa niin raskaasti puoliorganisoituja flow-lähtöjä, että Pravdan totuuskomission on iskettävä takaisin. Miten muka suora nopea hyökkäys voisi olla järkevämpää, eikö se Tanska-ottelun oman maalin rautojen suutelu maalivahdin takana ollut kulttikiekkoa parhaimmillaan?

Yksi ex-maalivahtikin intoutui sanomaan, että nyt turha lässytys pois ja kiekko pussiin paikoista. Ei tuhlata energiaa miettimiseen, onko nyt havumetsien retrolähtö, puoliviiveellinen nopeutettu hidas vai kasarikiekon flow-lähtö.
 

steepler

Jäsen
Suosikkijoukkue
chelsea, The Ohio State Buckeyes
MM-kisojen aikaan on nyt moitittu studiossa niin raskaasti puoliorganisoituja flow-lähtöjä, että Pravdan totuuskomission on iskettävä takaisin. Miten muka suora nopea hyökkäys voisi olla järkevämpää, eikö se Tanska-ottelun oman maalin rautojen suutelu maalivahdin takana ollut kulttikiekkoa parhaimmillaan?

En sinänsä halua ottaa kantaa että mikä lähtö on parempi jne, mutta ei näillä studion jutuillakaan suurta arvoa ole koska siellä ei juuri ollenkaan käydä läpi syitä ja perusteluja näille väittämille. Nurminen esimerkiksi saattaa tyytyä toteamaan että pelataan nopeammin ja taklataan enemmän, mutta ei käy yhtään läpi sitä esimerkiksi että millaisella pelaamisen rakenteella taklaustilanteisiin päästään enemmän, tai millaista hyötyä siitä saadaan, tuskin taklaaminenkaan itseisarvona on kovin järkevä. Tämä on osittain Niikkon syy, koska hän ei osaa tehdä jatkokysymyksiä vastaavasti kuin Suominen, joka hänkin toki päästää usein asiantuntijat liian helpolla.

Pietilä taas puhuu, mitä Sihvonenkin on mielestäni joskus kritisoinut, omasta pelikirjastaa, etä miten hän tekisi sitä ja tätä, juurikin nopeiden lähtöjen tai viiveiden kanssa. Toisaalta eipä silläkään ole suurta arvoa että Pietilä kertoon omasta kirjastaa jos siellä ei pystytä perustelemaa hänen kirjansa paremmuutta, jos esimerkiksi oletetaan että siihen ei kuulu viivelähdöt ja Jalosen kuuluu.

No tämä on lähinnä YLE:n syytä, koska siellä ei tuotannonkaan puolesta varsinaisesti haluta näihin asioihin paneutua, vaan tyydytään raapaisemaan pintaa ja sitten pusketaan johonkin täysin pelisisällöttömään ohjelmaan.

Yksi ex-maalivahtikin intoutui sanomaan, että nyt turha lässytys pois ja kiekko pussiin paikoista.

No tuo kommentti oli täysin sisällötön, hänhän ei tarjonnut mitään vaihtoehtoja mitkä toimisivat paremmin vaan tyytyi vain toteamaan että kiekko pussiin, tuollainen kommentti ei oikeasti tarjoa yhtään mitään.

Tähän valmentajan antamaan pelitaktiikkaan sitoutumiseen tarvitaan sellaisia tunnetiloja kuin kurinalaisuus, luottamus, motivoituneisuus ja usko pelitavan toimivuuteen.

Tietysti tarvitaan, tätä juuri tarjoitin että jos pelkästään heitetään joku fraasi että pelataan tunteella, tai tarvitaan tunnetila, niin se on enemmän tai vähemmän yksinkertaistamista, eikä ihan voi tietää mitä tarkoitetaan ilman tarkennuksia.
 
Viimeksi muokattu:

peruspata

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Pesäkarhut, UP-V, FT Ulvila, Karhut
No tämä on lähinnä YLE:n syytä, koska siellä ei tuotannonkaan puolesta varsinaisesti haluta näihin asioihin paneutua, vaan tyydytään raapaisemaan pintaa ja sitten pusketaan johonkin täysin pelisisällöttömään ohjelmaan.

Tämä on totta, ei kukaan oikeasti kaipaa näitä Inkan "nilkat vai varpaankynnet"-kyselyjä. YLE vain luulee, että se on viihdettä kaikelle kansalle. Nurmisella ja Ruudulla on tällä hetkellä ollut eniten annettavaa myös pelitapakysymyksissä, ja Nurmiselle tietenkin maalivahtipeli on tuttua kauraa.

Petteri Sihvonen on siinä oikeassa, että pelin sisällöstä pitäisi olla kiinnostuneempi. Raja kulkee vain siinä, että Sihvosen terminologia menee niin hiuksia pilkkoviin nyansseihin, ettei siitä jää maallikolle, edes lajia seuraavalle, mitään käteen. Tuleehan sieltä hyviä pointteja välillä Sihvosen jutuista, mutta pääosin tilanne on sama kuin lähtisi keskustelemaan 12-vuotiaan kanssa ydinfysiikan hienouksista.

Pubiruusut 2010 Hämeenlinnan kiertueella Sihvosen tärkeimmät mittarit erien ja koko pelin arvioinnissa olivat kiekkokontrolli ja valmennusrohkeus. Tärkeitä näkökulmia ovat molemmat, kiekkokontrollilla voi varmasti selittää jotain, mutta mitä iloa on kiekkokontrollista, jos/kun se ei realisoidu tulostaululla.

Tietysti nyt on niin, että Suomelta puuttuvat snaipperit, Jokinen ei ole parhaimmillaan ykkösketjussa, koska tehokkuus on ollut luokkaa naurettava. Yksi on kuitenkin hienoa, Jokinen on luonut paikkoja varmaan jo toistakymmentä ketjukavereillekin, mutta kun sielläkään ei ole viimeistely sujunut. Kansalla ja varsinkin Jatkoajan analyytikoilla on toki selkeä näkemys siitä, että kaikki on Jokisen syytä.

No tuo kommentti oli täysin sisällötön, hänhän ei tarjonnut mitään vaihtoehtoja mitkä toimisivat paremmin vaan tyytyi vain toteamaan että kiekko pussiin, tuollainen kommentti ei oikeasti tarjoa yhtään mitään.

Totta, kommentti oli sisällötön, mutta kuitenkin melko lailla oltiin asian ytimessä. Olennaisin ero on siinä, että pelikirjafanaatikkojen maailmassa Jukka Jalonen on onnistunut, kun kiekkokontrollin prosentti on tilastoissa luokkaa 60-70 %. Yksittäinen tulos ei merkitse mitään. Tavallaan se nyt on niin oikeastikin, "normaalikisoissa" pelataan 6 turhaa peliä ennen ensimmäistä tosikoitosta. Nyt kun pienet jääkiekkomaat lyövät luuta kurkkuun B- ja C-maajoukkueille, turhien pelien merkitys on kasvanut. Enää ei voida ajatella, että mitäs tuloksesta, kunhan pidetään kiekkoa.

Minä pidin oikeasti härskinä väitettä, että Tanska-peli oli hyvä ja Saksa-peli huono. Ei kaikkia juttuja näe pelikirjan tilastosivuilta. Se on ihan sama, miten kontrolloidusti pakki oli yhteensä koko pelissä minuuttitolkulla oman maalin takana hellimässä maalirautoja tai laitaa. Sihvosella on kyky ottaa tärkeitä pointteja ja yksitellen nostaa ne ihan suhteettoman laajoihin sfääreihin. Siinä on todella kyse johtavasta analyysistä.

Minä näin Tanska-pelin järkyttävänä ja Saksa-pelin jo hieman parempana, tosin päätöserä oli karmea. Hyvä peli oli vasta USA:ta vastaan, siinä enää vain jenkkien tuhlailu esti sen, ettei muutamien nimeltä mainitsemattomien pakkien toilailut aiheuttaneet keskipisteen aloituksia.

Tietysti tarvitaan, tätä juuri tarjoitin että jos pelkästään heitetään joku fraasi että pelataan tunteella, tai tarvitaan tunnetila, niin se on enemmän tai vähemmän yksinkertaistamista, eikä ihan voi tietää mitä tarkoitetaan ilman tarkennuksia.

Minun mielestäni aiheestakin parjattu studio on kuitenkin tarjonnut vastausta (Nupen ja Tuomon ansiosta) siihen, miten maalineduskahakat, taklaukset yms. voi nostaa tunnetilaa pelissä. Samoin tietysti se, että pelaajat tsemppaavat toisiaan ja luovat näin yhdessä tekemisen tunnelmaa pelin aikana.
 
Viimeksi muokattu:

Wäinö#16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Ducks, Red Wings, Griffins
Minä pidin oikeasti härskinä väitettä, että Tanska-peli oli hyvä ja Saksa-peli huono. Ei kaikkia juttuja näe pelikirjan tilastosivuilta. Se on ihan sama, miten kontrolloidusti pakki oli yhteensä koko pelissä minuuttitolkulla oman maalin takana hellimässä maalirautoja tai laitaa. Sihvosella on kyky ottaa tärkeitä pointteja ja yksitellen nostaa ne ihan suhteettomaan laajoihin sfääreihin. Siinä on todella kyse johtavasta analyysistä.

Juuri näin. Tuntuu, että Sihvonen halveksii jääkiekko-ottelun voittamista ja keskittyy taktisisiin nyansseihin. Jos matsi on Tanskaa vastaan heti alussa 0-2, silloin sieltä pitää tulla vaikka väkisin tasoihin, käyttää hyväkseen pienetkin vastustajan virheet. Nyt Suomi hieroi pitkälle kolmanteen erään kiekkoa ja koko ottelu yhtä hidasta lähtöä. Toisaalta kyse ei ollut vielä kuoleman ottelusta, mutta todella pahaan paikkaan Suomi tuolla pelillä itsensä ajoi.

Sheddenin kritiikissä Sihvonen ajoi aikoinaan samaan miinaan. Sheddenin matsit saattoivat hyvinkin olla taktisesti köyhiä, mutta lähes poikkeuksetta Sheddenin joukkueet olivat todella hyviä kolmansissa erissä ja kun matseja ratkaistiin. Tällöin on kyse usein rohkeudesta ja uskalluksesta pelata ja usein taktiset nyanssit voi näillä hetkillä unohtaa.
 

dana77

Jäsen
Suosikkijoukkue
vaikea selittää
Täällähän on aina kitisty siitä, ettei pelikirjoista saa puhua koska termiä ei määritelty tarkasti. Nyt varmaan olisi paikallaan määritellä, että mitä tämä tunteella pelaaminen sitten oikein on. Onko sitä pelaamista, jota Jarkko Ruutu tai Matt Nickersson pelasivat nuorempana, Jan Calounmaista tunteella vetämistä vai Jere Lehtistäistä puurtamista. Minun mielestäni tuo viimeisin on kaikkein vähiten tunteella pelaamista, mutta väittäisin sitä pelityylinä kuitenkin kaikkein voittavimmaksi.

Sitähän voitaisiin asiasta pitää sellainen kenttäluonteinen koe, että pidettäisiin harjoitusottelu jossa toiselle joukkueelle annettaisiin placeboa tai jo toiselle amfetamiinia, ekstaasia tai jotain vastaavaa, jolla saataisiin adrenaliini taatusti virtaamaan. Sitten vaan katsottaisiin, että voittaako normaalivireystasolla oleva joukkue vai tunteella pelaava.
 

Wäinö#16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Ducks, Red Wings, Griffins
Täällähän on aina kitisty siitä, ettei pelikirjoista saa puhua koska termiä ei määritelty tarkasti. Nyt varmaan olisi paikallaan määritellä, että mitä tämä tunteella pelaaminen sitten oikein on.

Kuten Jukka Jalonen totesi, niin tunnetaso on joka tapauksessa tärkein ja että tällä hetkellä Suomi on sellaisella tunnetasolla, että voidaan voittaa pelejä. Tunnetaso on varmasti monisyinen asia, johon vaikuttaa pelitapa varmastikin isolla osalla, eli pelaajat luottavat pelitapaan ja siihen, että sillä tulee menestystä kunhan kaikki sitä toteuttavat. Lisäksi siihen vaikuttaa joukkuehenki, valmentajan ja pelaajiston johtajuus jne. Pelkkä hyvä pelitapa ei riitä ellei siihen yhdisty se, että valmentaja saa sen iskostettua pelaajiston selkäytimeen.

Oma hypoteesini on, että jääkiekossa valmentajalle tärkeämpi asia voittamisen kannalta on johtajuus kuin pelitavan nyanssit. Toki parhaalla valmentajalla yhdistyvät niin pelitapa kuin johtajuus.
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Kuten Jukka Jalonen totesi, niin tunnetaso on joka tapauksessa tärkein ja että tällä hetkellä Suomi on sellaisella tunnetasolla, että voidaan voittaa pelejä. Tunnetaso on varmasti monisyinen asia, johon vaikuttaa pelitapa varmastikin isolla osalla, eli pelaajat luottavat pelitapaan ja siihen, että sillä tulee menestystä kunhan kaikki sitä toteuttavat. Lisäksi siihen vaikuttaa joukkuehenki, valmentajan ja pelaajiston johtajuus jne. Pelkkä hyvä pelitapa ei riitä ellei siihen yhdisty se, että valmentaja saa sen iskostettua pelaajiston selkäytimeen.

Käynnissä olevien MM-kisojen tunnetasoltaan korkein joukkue on USA. USA:n nuoret pelaajat taistelevat ja pistävät itsensä likoon vaihto vaihdolta. Tuo korkea tunnetaso on peräisin jo junioriajoilta, jolloin periksiantamaton taistelutahto muodostuu USA-n junioreiden tavaramerkiksi. USA:lla on NHL-pelaajista koostuva joukkue ja NHL-seurojen päävalmentajista koottu valmentajakaksikko. Mysteeri lienee enää se, miksi USA aloittaa tänään karsintasarjan ottelunsa MM-kisoissa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös