Julkisuudessa Hallituksen on kerrottu leikkaavan esimerkiksi opiskelijoilta. Todellisuudessa hallitus on nostamassa opiskelijoiden käytössä olevaa rahavirtaa korottamalla opintolainan valtiontakausta. Pidän muutosta hyvänä, ja tällä siirretään vastuu kustannuksista (tulevaisuuden) hyväosaisille.
Ei nuoren opinnoista valmistuneen arki helppoa ole. Opintoaikoina on ehtinyt luomaan mielikuvan hyvän palkan tuomasta taloudellisesta vapaudesta. Todellisuus on kuitenkin monesti toinen verokarhun hyökätessä täydellä voimalla kimppuun, opintoaikaisten velkojen painaessa ja oman elämän "huoltovelan" noustessa silmille. Omalla kohdalla minulla oli merkittävä määrä luottovelkoja opintolainan lisäksi. Näillä muutoksilla olisin pystynyt elämään ilman luottokortteja ja täten taloudellinen tilanteeni olisi ollut selkeästi parempi valmistuttuani. Naisystävä rahoitti opintojaan lainaamalla läheisiltään. Näissä lainoissa taas korkoja ei ole, mutta ne on mielekkäämpi maksaa takaisin huomattavasti nopeammin kuin opintolainan maksimi takaisinmaksuaika 20v.
Eli tällä muutoksella ainakin meidän talouden tilanne olisi huomattavasti parempi. Toivottavasti nuorten ja nuorten parien taloudellisen tilanteen parantuminen näkyy myös esimerkiksi mielenterveys- ja syntyvyystilastoissa. Oman tulkinnan mukaan taloudelliset haasteet ovat monen kolmikymppisen vastavalmistuneen mielenterveyden haasteiden takana. Sitä on opintoajan raatanut taloudellisen tilanteen parantuminen yhtenä isoimmista motivaattoreista, mutta todellisuus valkenee yleensä erilaisena. Toivottavasti tämä muutos lyhentäisi sitä aikaa, joka valmistuneella kestää päästä taloudellisesti tukevasti omille jaloilleen.
[MEDIA=twitter]1705350920937034206[/MEDIA]