Erkka Lapanen
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- WTF HIFK - FC Liverpool
Hyvä näin. Persut eivät siis aio puuttua viranomaisen toimintaan tällä kertaa eikä vaatia potkuja poliisille.Työrauha ja työrauha.
Hyvä näin. Persut eivät siis aio puuttua viranomaisen toimintaan tällä kertaa eikä vaatia potkuja poliisille.Työrauha ja työrauha.
Niin, onhan sillä tietysti merkitystä, että onko kyseessä "klassisesti ymmärretty ammuskelu" tyyliin O.K. Corral vai joku modernimpi versio asiasta.@Ötökkä
Toki, tuotahan se tarkoittaa. Mutta pitihän persuille rasismikin erikseen määritellä viime kesänä. Sitä ainakin pyysivät.
Tää on kyllä jännä. Isossa mualimassa virastoihin ja veikkaan että myös päätöksentekolaitoksiin turvalaitteiden läpi kulkevat kaikki.On siellä ollut jo pitkään, mutta tarkastukset eivät koske ainakaan kansanedustajia eikä ilmeisesti muutakaan henkilökuntaa.
Vapaalle jalalle tuo taitaa päästä jo tänään:Tässä on mielenkiintoinen puoli: kansanedustajaa ei voi pidättää (ilman eduskunnan lupaa), jos epäilyn rikoksen minimirangaistus on alle kuusi kuukautta.
![]()
Rikosoikeus | Emeritusprofessori: Kansanedustajan pidätys edellyttää epäilyä ”aika vakavasta rikoksesta”
Kansanedustajan voi perustuslain mukaan pidättää ilman eduskunnan suostumusta vain, jos häntä epäillään painavista syistä rikoksesta, josta saisi vähintään kuusi kuukautta vankeutta.www.hs.fi
Tää on kyllä jännä. Isossa mualimassa virastoihin ja veikkaan että myös päätöksentekolaitoksiin turvalaitteiden läpi kulkevat kaikki.
En keskellä viikkoa itsekään ole vuosiin kuluttanut klubien lattioita, mutta Ihku on Helsingissä ihan suosittu mesta ja todennäköisesti yksi harvoista paikoista joissa on arki-iltoina meininkiä. Nimestään huolimatta se ei ole mikään ihan teinimesta, vaan setämiehillä on kyllä edustusta aina paikalla. Sijoittaisin Vornasen taustoilla kulkevan juhlijan silti profiilinsa puolesta ennemmin Zetoriin. Siellä on traktorikin sisällä muistuttamassa kotikulmista ja keski-ikä huomattavasti korkeampi.En ymmärrä nykyajan yökerhoista mitään, koska en sellaisissa käy, mutta Bar Ihku kuulostaa ainakin nimensä puolesta vähän nuoremman väen paikalta. Minkähän takia Vornasen kaltainen slipoverisetä on sellaiseen hankkiutunut hääräämään? Saatan toki ihmettelyssäni olla tapani mukaan ihan kujalla.
Jokohan ennen kesälomia takas töissä?Vapaalle jalalle tuo taitaa päästä jo tänään:
![]()
Helsingin ampumistapaus | Tutkinnanjohtaja: 54-vuotias epäilty on yhä pidätettynä – Stubb: Kansanedustajana jatkamisen arviointi ei kuulu presidentille
Helsingin poliisilaitoksen mukaan kyseessä on 54-vuotias mies. Mediatietojen mukaan kyseessä on perussuomalaisten kansanedustaja.www.hs.fi
Ja kaiken järjen mukaan nyös työt eduskunnassa, ainakin Persujen riveissä ohi. Ei kai nekään niin tyhmiä ole että antaisivat tuossa tehtävässä jatkaa.Seuraukset Vornaselle voivat olla henkilökohtaisesti hyvinkin tuntuvat.
Metsästystä harrastava, lintukoiramies. Näille metsästys ja koiraharrastus ovat todella merkittäviä elämää rytmittäviä harrastuksia. Syksy ilman metsästystä on kauhistus.
Ja kaiken ilmitulleen valossa pitäisi olla itsestäänselvää että kaikki aseluvat perutaan. Loppuu se elämän keskeinen harrastus väistämättä kokonaan.
Potkut poliisin virasta ja metsästys pois. Näistä pahempi on tuo metsästys. Töitähän löytyy muualtakin, mutta metsästystä ei voi korvata millään.
Näin asia tosiaan on. Vaikken sympatiaa Vornasta kohtaan oikein osaa tuntea, on todella surullista, että ihminen voi luultavasti pikaistuksissaan tehdyllä pöllöilyllä pilata lähes koko elämänsä.Seuraukset Vornaselle voivat olla henkilökohtaisesti hyvinkin tuntuvat.
Metsästystä harrastava, lintukoiramies. Näille metsästys ja koiraharrastus ovat todella merkittäviä elämää rytmittäviä harrastuksia. Syksy ilman metsästystä on kauhistus.
Ja kaiken ilmitulleen valossa pitäisi olla itsestäänselvää että kaikki aseluvat perutaan. Loppuu se elämän keskeinen harrastus väistämättä kokonaan.
Potkut poliisin virasta ja metsästys pois. Näistä pahempi on tuo metsästys. Töitähän löytyy muualtakin, mutta metsästystä ei voi korvata millään.
Kyllä. Se on mielestäni melko luontevaa. Ovat reissuduunissa kuitenkin.Ja toki, kuten aiemmin todettua, kansanedustajat saavat säilyttää Eduskuntatalossa aseita.
Eduskunnasta erottamiseen vaaditaan muistaakseni vankeustuomio.Ja kaiken järjen mukaan nyös työt eduskunnassa, ainakin Persujen riveissä ohi. Ei kai nekään niin tyhmiä ole että antaisivat tuossa tehtävässä jatkaa.
Toisaalta en näkisi minään pikaistuksissa tehtynä pöllöilynä sitä, että päättää lähteä baariin ampuma-ase taskussa ja kovat piipussa. Aseen esille vetäminen ja sillä ampuminen voivat toki sitä olla, mutta se suurin virhe on tehty jo paljon aiemmin.Näin asia tosiaan on. Vaikken sympatiaa Vornasta kohtaan oikein osaa tuntea, on todella surullista, että ihminen voi luultavasti pikaistuksissaan tehdyllä pöllöilyllä pilata lähes koko elämänsä.
Tämähän tässä kaikista eniten hämmentää, että miten sekaisin pitää ihmisen olla että lähtee ampuma-aseen (tai edes teräaseen tai muun pelkästään ihmisen vahingoittamiseen tarkoitetun esineen) kanssa baariin? Tosiaan "ymmärrettäviä" tapauksia on nämä jengirikolliset joita saattaa tulla joku toinen samanlainen paskiainen muiluttamaan ja sitten on oltava omaakin kättä pidempää tarjottavaksi, mutta noidenkin toivoisi pysyvän jossain omissa piireissään pilaamasta tavallisten ihmisten maailmaa. Oletettavasti ei-jengirikolliselle virkavapaalla olevalle kansanedustajalle ei ainakaan ihan helposti osaa mieltää edes tuota (täysin perseestä olevaa, mutta edes jollain tasolla ymmärrettävää) perustetta lähteä tuliase taskussa karaokebaariin.Toisaalta en näkisi minään pikaistuksissa tehtynä pöllöilynä sitä, että päättää lähteä baariin ampuma-ase taskussa ja kovat piipussa. Aseen esille vetäminen ja sillä ampuminen voivat toki sitä olla, mutta se suurin virhe on tehty jo paljon aiemmin.
Se mitä en ymmärrä, on, että mikä helvetin jeesuksesta seuraava tää taulapää kuvittelee olevansa, kun lähtee mutka matkassa baariin. Tuleeko siitä jotenkin miehekkäämpi olo? Kuvitteleeko, että aseen kanssa mimmien vokottelu onnistuu jotenkin helpommin? Jos kuvittelee, että henkensä on jatkuvasti uhattuna, niin ehkä sen Ihkun sijaan voisi valita vaikka Joensuun?
Kansanedustaja ammuskelemassa Helsingin yössä. Anna mun kaikki kestää.
Kyllä. Se on mielestäni melko luontevaa. Ovat reissuduunissa kuitenkin.
Eduskunnasta erottamiseen vaaditaan muistaakseni vankeustuomio.
Ja olikohan niin että tämän jälkeen äänestetään.
Tolkun arvojohtamista tasavallan presidentiltä. Tuohon pestiin ei ihan jokaisesta ole näin Niinistön jättämän perinnön myötä. 6-12 vuotta pitää toimia julkisessa virassa, mutta olla ottamatta kantaa mihinkään.TAPAUKSESTA kysyttiin tasavallan presidentiltä Alexander Stubbilta lauantaina tämän esiintyessä medialle kansallisen veteraanipäivän pääjuhlassa.
”Sain tietää asiasta eilen [perjantaina]. En halua ottaa kantaa yksittäisesti tähän tapaukseen. Toivon, että suomalainen oikeusvaltio ja oikeusjärjestelmä toimii, ja uskon, että näin tulee käymään”, Stubb sanoi MTV:n näyttämässä suorassa lähetyksessä.
Stubbin mukaan Vornasen mahdollisuudet jatkaa kansanedustajana eivät kuulu tasavallan presidentin päätettäväksi.
Kovin kummallista tässä tapauksessa on normaalisti somessa öyhöttävien haittaoikeistolaisten kommentoinnin sävy ja tietenkin piiloutuminen kellariin Jari Kurrin tapaan ettei tarvitse kommentoida. No ei oikeasti ole.
Tällä humalaisella ammuskelijalla on onneksi kaksinkertainen suojaväri, kun naama on kantasuomalaisen ja bonuksena jäsenyys ryhmässä, joka viime vaalikaudellakin suojeli omiaan syytteiltä.