Lisää vaihtoehtoja
Ketjuun kirjoittaneetHienot on ipan paidat!
1981 2004 2005 2007 2008 2014 2015 2018
MäkSisäkumi
Jäsen
Ovatko ainoat muutokset viime kauden paitoihin verraten vain brodeeratut numerot ja nimet, pienet mainosmuutokset ja sisäpuolen teksti? Ihan kuin nuo eivät olisi muuttuneet lainkaan.
Lähes identtiset paidat tosiaan viime kauteen nähden. Mitäpä sitä toimivaa sapluunaa rikkomaan. Ainoa muutos, jonka itse huomaan, on nimen kirjainten reunustus.Ovatko ainoat muutokset viime kauden paitoihin verraten vain brodeeratut numerot ja nimet, pienet mainosmuutokset ja sisäpuolen teksti? Ihan kuin nuo eivät olisi muuttuneet lainkaan.
EDIT: Lisätään tähän vielä Twitteristä saadut lisätiedot viilauksista viime kauteen nähden:
- Housun lahkeeseen lisätty keltamusta raita
- Niskan sisäpuolen teksti
- Keltaisesta paidasta poistettu vihreä nimilaatta
- Hihanumeroiden paikkaa muutettu
Viimeksi muokattu:
On vain yksi... #41
Yksi seura, Tampereella, se on Ilves ainiaan.
Yksi seura, Tampereella, se on Ilves ainiaan.
Since 1931
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Ilves,Liverpool,sympatiat HIFK (Kom Igen Ilves)
Kyllä. Ja mielestäni ei tarvitsekaan muuttaa. Liigan komeimmat edelleen. Värilasit päässä tietenkin.Ovatko ainoat muutokset viime kauden paitoihin verraten vain brodeeratut numerot ja nimet, pienet mainosmuutokset ja sisäpuolen teksti? Ihan kuin nuo eivät olisi muuttuneet lainkaan.
harvinaist et 2 perinteisintä urheiluseuraa kohtaa samana päivänä samas kaupungis futikses ja lätkäs. #ilves #hifk - Teemu Ramstedt (13.08.2016)
Ilman värilasejakin kaunein paita taas.Kyllä. Ja mielestäni ei tarvitsekaan muuttaa. Liigan komeimmat edelleen. Värilasit päässä tietenkin.
IIHF Power Ranking 17.5 - 16. Kazakhstan: “Love in an elevator/Livin’ it up when I’m goin’ down”
Useful Idiot
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- HPK
Ilveksen värimaailma jo antaa paljon anteeksi, eli hienot ovat. Tuo vihreä on todellakin upea ja oikea sävy.
"Lähden nyt lenkille ja kun palaan tunnin päästä, pelikieltoni ja kaikki pelleily on peruttu" -Scholl.
Onko värilaseissa joku on-off-nappi, josta värilasit saa pois päästä halutessaan?Ilman värilasejakin kaunein paita taas.
Jotkut paidat ja niiden värit on asia, joihin ei oikeaa vastausta paremmusta saa millään. Täydellinen mielipideasia.
Mun mielestä HIFK ja TPS on kärkikaksikko.
"Ralph is known for his hilariously random one-liners, positive attitude and pure loopiness."
Via Dolorosa
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- JVDT
Loistava yksityiskohta niskassa, missä lukee "YKSI RAKKAUS YKSI SEURA"
Sytyn.
Sytyn.
1963
JD #17
JD #17
Reksa&Torkkeli
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Newcastle United, Los Wengeles
Ilveksellä on kyllä komia pelipaita.
Kärpillä on taas varmaan aivan kauheat tilkkutäkit mutta eipä siitä sen enempää..
Kärpillä on taas varmaan aivan kauheat tilkkutäkit mutta eipä siitä sen enempää..
Ruotsalainen # 10, Jalonen # 12, Veivo # 14, Viuhkola # 24, Arbelius # 27, Huml # 71, Kames # 90
Anu Saukko
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Johtaja Virran Dream Team
Ilveksen värimaailma on hieno ja mainokset suurimmilta osin on sijoiteltu hyvin, mutta sitten tuo nimilaatan yläpuolella oleva Tälli Oy:n mainos laatikkomaisella fontilla pilaa koko kokonaisuuden. Kuinkakohan monta kertaa tulee katsottua kauden aikana, että mikä tämä uusi ulkomaalaisvahvistus Tällioy on?
Poterossa.
Hyvältä näyttää Ipan paidat, kokonaisuutena toimii. Onhan tuo vihreä oikea valinta kotiin.
Näitä odottelisi kyllä, Ässätkin voisi vähän useammin käyttää omaa mustaa paitaansa. Ei tietenkään liikaa, mutta silloin tällöin.Kuopiolaisena oon vähän kade, kun meillä ei ole koskaan ollut kolmospaitoja. Nyt 90v-juhlavuonna sellaista jopa vähän odotti, mutta eipä näkynyt.
Kalpa taitaa olla ainoita porukoita joilla ei ollut lähihistoriassa kolmospaitoja.
2000-luvun alku ja petologo. Melkein lähtisin IFK-kannattajana vaatimaan tätä.HIFKlla on ollut joka vuosi juhlapaitoja, mutta perinteiset kolmospaidat vielä uupuu. Saa nähdä uskaltaako perinteiden nimeen vannova seura jossain vaiheessa kolmospaitoja suunnitella.
"Eihän televisiosta mitään muuta pysty katsomaan. Minun maailmaani ei mahdu se kiroaminen ja räyhääminen. Onneksi urheilun lainalaisuudet ovat säilyneet." -Lasse Heikkilä-
Hienot on. Ja eritysesti tykkään paitamallista, missä hartiat on eri värillä. Se tuo paitaan ryhdikkyyttä ja näköä, vähän kuin olisi amerikkalaisjalkapallohartiasuojat.
Paljaat olkapäät ripoteltuna täyteen jotain pukkutekstiä on ryhditöntä touhua. Ajattelisivat edes faneja jotka näitä ostaa ja menee pelin jälkeen baariinkin. En ymmärrä miksi tätä ei yksinkertaisesti tajuta. SaiPallakin joskus oli ryhdikkäät newjerseypaidat, mutteivät kauaa jaksaneet pröystäillä kun piti taas vaihtaa riippuvaan malliin. Mutta hyvä Ilves! (Ja muut tällaiset.)
Voin myös olla kasarilla nuoruuttani elänyt janari ja on olkatoppaukset jäänyt alitajuntaan kummittelemaan.
On, niitä pitää osata vaan käyttääOnko värilaseissa joku on-off-nappi, josta värilasit saa pois päästä halutessaan?
Jotkut paidat ja niiden värit on asia, joihin ei oikeaa vastausta paremmusta saa millään. Täydellinen mielipideasia.
Mun mielestä HIFK ja TPS on kärkikaksikko.
IIHF Power Ranking 17.5 - 16. Kazakhstan: “Love in an elevator/Livin’ it up when I’m goin’ down”
Okei. Itse en ole koskaan nähnyt konkreettisia värilaseja, joten en ole koskaan päässyt niitä käsittelemään. Tiedän vain niiden olevan aivoissa muodostuva käsite, johon ei voi vaikuttaa on-off-tyyliin.On, niitä pitää osata vaan käyttää
"Ralph is known for his hilariously random one-liners, positive attitude and pure loopiness."
MäkSisäkumi
Jäsen
Olet erittäin oikeassa. Odotin vain jotain suurempia muutoksia, kun nuo piti oikein julkaisemalla julkistaa. Ei sillä, upeathan nuo ovat, varsinkin tuo vihreä.Kyllä. Ja mielestäni ei tarvitsekaan muuttaa. Liigan komeimmat edelleen. Värilasit päässä tietenkin.
Elikkä sama mitä Pitsissä oli käytössä. Itselle ei vaan avaudu tuon valkoisen alaosan tarkoitus.Pelicansin kotipaita näyttää tänä vuonna tältä:
"Eihän televisiosta mitään muuta pysty katsomaan. Minun maailmaani ei mahdu se kiroaminen ja räyhääminen. Onneksi urheilun lainalaisuudet ovat säilyneet." -Lasse Heikkilä-
Pelicansin kotipaita näyttää tänä vuonna tältä:
Loppuuko tuo paita tuohon valkoiseen osaan vai onko siinä vielä musta helma? Kieltämättä hiukan oudonlainen ryhmittely. Hartiat ryhdikkäät kuten kuuluukin olla!Elikkä sama mitä Pitsissä oli käytössä. Itselle ei vaan avaudu tuon valkoisen alaosan tarkoitus.
Reaalimaailmassa tuo on vaan hyvin vaikea toteuttaa, näkyvyyseuroista peliasu on laitamainosten kanssa euromääräisesti suurin sponsoritulonlähde, näiden jälkeen tulee jäämainokset. Tuohon päälle screenimainokset, niin pyöritään n.70-80% yhteistyökumppanuustuloista. Muu on melkoista sillisalaattia ja eurollisesti ei niin arvokasta näkyvyyttä. Joukkueille nuo ovat myös lähtökohtaisesti helpommat myydä, suurin kasvupotentiaali on varmasti digitaalisessa ympäristössä, mutta laskennallinen näkyvyys ei näissä ole vielä niin korkealla, kun huomioidaan näkyvyys eri medioissa (TV-aika, lehtikuvat jne).Jos paitoja haluttaisiin tyhjäksi mainoksista, niin on hullu ajatus, että yhden sponsorin pitäisi "ostaa" paita tyhjäksi. Kyllä siinä lähtökohtana pitäisi olla, että samat sponsorit ja sponsorirahat säilyvät, mutta näkyvyys haetaan muualta.
Mielestäni monet sponsorit hakevat liian putkinäköisesti pelkästään mahdollisimman suurta näkyvyyttä. Pelkkä näkyvyys kun ei toisaalta välttämättä johda kovin pitkälle. Tämän ajattelumaailman ihmeellisyys korostuu, kun tietää että monet sponsorit eivät edes usko tällaisen näkyvyyden tuovan heille lisää tuloja, vaan seuroja tuetaan pitkälti sen vuoksi, että päästään mukaan "piireihin". Tällä tarkoitetaan sitä, että sponsoroinnin kautta saadaan yhteyksiä muihin yrityksiin ja useissa tapauksissa tämä tuottaa yhteistyökuvioita urheiluseuran ulkopuolellakin.
Sponsoreille pitäisi jollain tapaa pyrkiä myymään ajatusta siitä, että paitojen tyhjentämisellä saataisiin aikaiseksi positiivisia mielikuvia ko. yrityksiä kohtaan. Tehtäisiin selväksi, että nämä tietyissä yhteyksissä näkyvät sponsorit hyväksyivät mainosten poistamisen peliasuista ja haluavat tukea tällä tavoin seuran imagoa tyylikkäämpien peliasujen myötä. Ruotsissa Brynäs taisi tehdä juurikin jotain tämän kaltaista?
"3000 miles is a long way to go, to be beaten by a dwarf in Mexico."
- The Business
- The Business
On musta helma. Tässä kuva Pitsiturnauksesta, jossa kyseinen paita oli käytössä ilman mainoksia.Loppuuko tuo paita tuohon valkoiseen osaan vai onko siinä vielä musta helma? Kieltämättä hiukan oudonlainen ryhmittely. Hartiat ryhdikkäät kuten kuuluukin olla!
https://liiga.fi/media/uploads/190802_pitsiturnaus_2019_kookoo_pelicans-10.jpg
Ei tietenkään ole helppoa toteuttaa. Jos olisi, niin kaikkihan näin toimisivat. Tämä on vain käytännössä se ainoa keino, jolla edes teoriassa voitaisiin peliasujen mainoksista päästä eroon.Reaalimaailmassa tuo on vaan hyvin vaikea toteuttaa, näkyvyyseuroista peliasu on laitamainosten kanssa euromääräisesti suurin sponsoritulonlähde, näiden jälkeen tulee jäämainokset. Tuohon päälle screenimainokset, niin pyöritään n.70-80% yhteistyökumppanuustuloista. Muu on melkoista sillisalaattia ja eurollisesti ei niin arvokasta näkyvyyttä. Joukkueille nuo ovat myös lähtökohtaisesti helpommat myydä, suurin kasvupotentiaali on varmasti digitaalisessa ympäristössä, mutta laskennallinen näkyvyys ei näissä ole vielä niin korkealla, kun huomioidaan näkyvyys eri medioissa (TV-aika, lehtikuvat jne).
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy