Tää nyt on aika bullshittiä. Parkkihallista hissillä TAI, schock horror, se taksikuski vie asiakkaan sen parikytmetriä kotiovelle.. joutus käveleen.. noooo! Mutta näin mää autopuolueessa nähdään.
"Hän sanoo, ettei seuraa tarkasti, mikä tapahtuma areenalla milloinkin on" mutta osti kuitenkin asunnon Areenan korttelista.. jep jep
Taksit eivät pääse vapaasti liikkumaan (esimerkiksi kotiovelle) alueella tapahtumapäivinä, lisäksi turvatarkastukset olivat kisojen aikaan tehty ulos niin, että tarkastus oli taksin jättöpaikan ja talon sisäänkäynnin välissä.
Ja se mitä tuohon parkkihallin hissiin tulee, sillä ensinnäkin pääsee areenan sisälle (tämä vanhempi herrasmies oli menossa kotiinsa, ei areenan tapahtumaan) ja toisekseen haluaisin nähdä, miten esimerkiksi itse selviäisit hissille johtavasta väliovesta samanlaisen skootterin (se on muuten nelipyöräinen) kanssa.
Jos areenan alueelle rakennetaan ja myydään esteettömiä asuntoja, luulisi nyt maalaisjärjenkin sanovan, että omaan kotiin pitää päästä esteettömästi, vaikka ympärillä olisi mitä tapahtumia menossa. Tämä asian nostin esiin sen takia, että vaikka kuinka Areenaa ja sen aluetta kehutaan suunnilleen esteettömyyden esikuvaksi, on asiat tehty moneltakin osaa oikeasti ihan päin seiniä.