Kuuntelussa juuri nyt

  • 2 052 129
  • 23 227

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
Tässä on tullut kuunneltua Idlesin Joy as an act of Resistance levyä ja etenkin Danny Nedelko kappaletta. Päädyin sitten katsomaan tuosta kappaleesta vedetty livevedon Later... with Jools Holland ohjelmasta.




Siellä menin kommentteihin ja puhuttiin punk revival yhtyeistä (PUNK'S NOT DEAD) ja joku mainitsi Fontaines D.C. yhtyeen. Eihän tämä ihan punkki punkkia ole vaan post punkkia olematta kuitenkaan Joy Division klooni. Energistä kuitenkin ja toinen mielenkiintoinen uusi post punk yhtye jonka tiedän. Se toinen on Makthaverskan.



 

Erkka Lapanen

Jäsen
Suosikkijoukkue
WTF HIFK - FC Liverpool




Jos sattuu hanurimusiikki nappaamaan, Pohjonen esiintyy Allas Sea Poolissa 31.7. Jos haluaa tuntea kuinka hanuri jytisee koko kropassa ja saa pallit tutisemaan niin sinne sitten.
 

Marino

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, KKV, Artun pumppu
En käsitä miten löysin tämän bändin vasta nyt, vaikka toki Anthony Parviaisen hyvin tiedänkin. Olen aivan addiktoitunut
tähän biisiin, kuunnellut eilen ja tänään varmaan 20 kertaa, aivan mieletön. @Punamusta ota savut tästä biisistä, hyvää shittiä.



 

nummenkallio

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Tabula Rasaa olen viime aikoina kuunnellut. Kyllä 70-luvun suomalainen proge oli aika vertailukelpoista ulkomaisten kanssa. Kova oli taso.





Tässä biisissä Tabula Rasa kuulostaa ihan saman ajan Wigwamilta, mutta kukas nyt huonolta haluaisi kuulostaa. Hienoja yhtyeitä molemmat. Kaiken kruunaa Silvennoisen soolo, joka kestää viimeiset pari minuuttia. Aivan mieletön soolo, siinä vedetään vuoristorataa niin taidokkaasti. Todella upea ja tyylikäs soolo. Kaikkiaan todella hienosti soittava yhtye, ja Silvennoinen on ihan saatanan hyvä kitaristi. Niin ja Kummelia en haluaisi edes mainita.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Moto

Moto

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Taisi iskeä jonkinlainen hardrock/hevi-kausi-päälle, kun viimeisen viikon aikana on pyörinyt lähinnä Ensiferum, Sentenced ja juuri nyt viidettä kertaa vuorokauden sisään Dark Sarahn perjantaina ilmestyvä Grim. Ennakkotilaajan etuja.

Dark Sarah, joka on siis ex-Amberian Dawn-vokalistin Heidi Parviaisen bändi, julkaisi neljänneltä albumiltaan kolme maistiaista ennen albumin ilmestymistä. Ensimmäinen niistä, Melancholia laittoi odotukset korkealle, mutta seuraavat All Ears! ja Illuminate eivät oikein iskeneet, joskin etenkin ensin mainitulla on tyylikäs video taustallaan. Albumi vaikuttaa kuitenkin lunastavan Melancholian odotukset. Levyn kakkosbiisi The Chosen One saattaa olla bändin paras biisi tähän mennessä. Kertosäe kuoroineen (jonka kaikki äänet kuuluvat Parviaiselle) nousee järjettömiin sfääreihin.

Ensimmäiset kolme albumia muodostivat Sarah-hahmosta kertovan trilogian, mutta tämä on uuden tarinan alku, jossa Heidi uudelleensyntyy Luna-nimisenä hahmona. Nimekkäitä vierailijoita ei ole nyt mukana aiempien albumien tahtiin, edellisellä levyllä bändiin kuulunut JP Leppäluoto vierailee The Wolf and the Maidenissa ja minulle tuntematon Jesse Jatala Mörkissä.

Ne jo julkaistut biisit:








 

D.Santon

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL, Liiga.
Oli se melkoinen tunne, kun joskus seiskaluokalla kuuli tuon ensi kertaa. Tuntui vatsanpohjassa ja nyyteissä saakka.





Kanssa yksi ensimmäisiä biisejä, mitä tuli kitaralla opeteltua.
 
Suosikkijoukkue
in Sami we trust
Henkilökohtaisesti nostalginen biisi jonka muistin tänään, en kuitenkaan nostalgisista syistä vaan hieman muista...



@Moto oon harkinnut menisinkö ens kuussa tuonne Dark Sarahin levynjulkaisukeikalle, nyt kun tän koronakesän keikkatarjonta on noin muuten niin... sanonko mitä. Haluatko suositella mulle joitain mielestäsi hyviä biisejä bändin aikaisemmalta taipaleelta helpottamaan päätöstäni? Piilotetut aarteetkin käy. Ne varsinkin.
 

nummenkallio

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Fake: Donna Rouge

Jumankauta tässä on kovaa ruotsalaista italodiskoa vuodelta 1984. Ihan mielettömän kova. Kuunnelkaa tuota basson soittoa. Ja noita italiankielisiä vokaaleja, joihin kaveri sanoo, ettei ymmärrä, mutta tuntee. Ja nekin huokaili ruotsalainen mimmi, eli Ulrika. Ehkä maailman paras italodiskobiisi.





Näistä tyypeistähän ainakin tuo naislaulaja Ulrika Örn on joutunut vastaamaan tekemisistään koko ajan tähän mennessä. On ihan tunnettu henkilö ja toimittaja. Nykyään c:llä.

Ulrica, me emme unohda! Ei millään pahalla, vaan siksi että tämä on niin loistava biisi!

Tämä on kova. On. Kova.
 

heavy

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Oli se melkoinen tunne, kun joskus seiskaluokalla kuuli tuon ensi kertaa. Tuntui vatsanpohjassa ja nyyteissä saakka.





Kanssa yksi ensimmäisiä biisejä, mitä tuli kitaralla opeteltua.

Yksi Hanoi Rocksin esikuvista...

Täällä joskus joku on hehkuttanut jotain Duran Durania, minulle ei aukea, miksi kukaan kuuntelisi sitä kun voi sen sijaan kuunnella vaikka Lords of the New Churchia.



 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös