Sixten Korkmanin aivan asiallinen teksti Suomen tilanteesta. Piikki osuu myös Kokoomukseen ja syystä, vaikka en kovin paljon ole mediassa huomannut nimenomaan Kokoomuksen antavan ymmärtää Suomen olevan Italian tai Kreikan tiellä.
![]()
Kolumni | Sinipuna on lupaavin vaihtoehto seuraavaksi hallituspohjaksi
Valtion velkaongelmaa koskeva kompromissi on tuskan takana, mutta se voisi olla hyvä perusta kokoomuksen ja Sdp:n hallitusyhteistyölle.www.hs.fi
Korkmanin mukaan Kokoomus haluaa supistaa alijäämää menoleikkauksilla ja samalla keventää verotusta. Monet julkiset menot ovat kuitenkin yhteiskunnallisesti todella tärkeitä – leikkausten ikävistä seurauksista Kokoomus ei sano mitään. Ansiotuloverot ovat ongelma etenkin vähätuloisten kannustinloukkujen takia, mutta kannustinloukuissa on usein kyse pikemminkin asumistuesta ja muusta sosiaaliturvasta kuin veroista.
Vaikka en ole täysin samaa mieltä, allekirjoitan sinänsä Korkmanin tekstin. Kokoomuksen viesti talouden suhteen on jäänyt liian heikoksi.
Mitä tulee Kokoomuksen viestiin, se voisi olla paljon positiivisempi ja optimistisempi. Kokoomus voisi - ja sen pitäisi - puhua siitä, minkälaisia mahdollisuuksia Suomen elinkeinoelämällä on edessään ja miten poliittisillakin päätöksillä voitaisiin näiden mahdollisuuksien realisoitumista edistää. Yksi asia on vihreä siirtymä, josta Kokoomus voisi viestiä elinkeinoelämä-kärjellä.
Pelkkä uhkakuvien esiintuominen väsyttää ihmisiä, vaikka siinä jotain hyvin suomalaista onkin.