Tämä ajattelu on turhan mustavalkoista ja siinä vedetään liian monta mutkaa suoraksi. Tässä on kyse nyt täysin uuden teollisuusalan luomisesta, ja jos Suomi pystyy houkuttelemaan kaivoksia maahamme, niin todennäköistä on, että tänne myös perustetaan metallin jalostuslaitoksia, ja ehkä akkutehtaita, mineraalien ja kemikaalien kierrätyslaitoksia... Siis tuhansia työpaikkoja maahamme. Se kun ei ole ilmaista lähteä kuljettamaan mineraalirikastetta johonkin toiseen maahan jatkojalostettavaksi, siinä kun on jätekiveä painona vielä kymmeniä prosentteja rikasteen kokonaispainosta, eli Suomi tarvitsee kaivoksia. Mielestäni kaivosveron hyöty/riskisuhde on erittäin huono, enkä kannata sitä missään olosuhteissa.
Todellisuudessa Suomessa on jo merkittävä määrä mineraaleja, kaivoksia ja tuotantoa suhteessa maailman kokonaismääriin. Esimerkiksi kymmenen prosenttia maailman koboltista jalostetaan yhdysvaltalaisen Freeport Coboltin tehtaalla Kokkolassa ja kolme prosenttia venäläisen Norilsk Nickelin nikkelitehtaassa Harjavallassa. Kainuusta löytyi uusi kobolttiesiintymä, joka on luokkaa kolme kertaa maailman kobolttituotanto vuodessa.
Kysymys ei siten ole jostain abstraktista tilanteesta, vaan esimerkkinä nyt koboltin osalta erittäin hyvästä tilanteesta, joka kiinnostaa kotimaisia ja ulkomaisia kaivosfirmoja verollakin. Tässä tilanteessa vain idiootti jättää hyödyntämättä Suomen oivallisen kobolttitilanteen. Vastaavia, vaan ei kaikkien mineraalien osalta yhtä hyviä, tilanteita on muitakin.
Pikkaisen pensseliä käyttääkseni, kehitysmaasta viedään luonnonrikkaudet halvalla, mutta Suomen osalta tämä on tulossa päätökseen. Meillä on kaupungistuvan maailman tarvitsemia mineraaleja paljon, ja niistä on saatava tuloa myös valtiolle ja kunnille. Ei vain menoja saastumisen takia.